Προς το περιεχόμενο

Τέλος για το TaxisNET, με το myAADE.gov.gr να είναι η νέα πύλη της ΑΑΔΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, Fotek75 said:

Μπράβο ,το μόνο πρόβλημα το εντόποπισε μια γνωστή μου λογίστρια "πλέον δεν μπορούμε να ζητάμε μερικές διευκολύνσεις από τους εφοριακούς"
Μπράβο ξανά πολύ καλό και το UI 

Δηλαδή ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, tagmax είπε

Δεξί κλικ και  "εκτύπωση " δοκίμασες?  Πρέπει να σου βάζει preview φυσιολογικά.

προφανώς, δεν έχω πρόβλημα στο μελάνι...

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nvel είπε

 

προφανώς, δεν έχω πρόβλημα στο μελάνι...

Πήγαινε από gsis. Εκεί τυπώνεται.

Να πω ότι το νέο UI δεν μου αρέσει καθόλου, σκρολάρω ασταμάτητα για να βρω αυτό που θέλω.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, petranthe είπε

Αυτά έπρεπε να είχανε γίνει χρόνια πριν αλλά όπως και να έχει στον Πιερακάκη πρέπει να πούμε μπράβο και να διαφυλαχθεί το έργο του. Αν δεν ήταν αυτός ακόμα θα τρέχαμε για γνήσια της υπογραφής στην αστυνομία.

Γνήσιο της υπογραφής έπαιρνες από οποιαδήποτε υπηρεσία, από σχολία ως υπουργείο, και αν είχες φίλο η συγγενή δημ.υπάλληλο ακόμα καλύτερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κλαίει η μάνα του Πελέ"!😂

Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο (+) έχουν κάνει τραγικά λάθη και έχουν μοιραστεί αρκετά χρήματα για να φτιαχτούν σελίδες οι οποίες σε αρκετές φορές είναι δυσλειτουργικές ή ανευ λόγου δύσχρηστες. 

Για παράδειγμα, το πιο πρόσφατο "revamp" με την προσωποποιημένη πληροφόριση. Ένας ολόκληρος κλάδος ψάχνει να βρει το γιατί άλλαξε. Ή ταν η πιο απλή εικόνα, με όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα. Τώρα, ό,τι να 'ναι. Και αυτό, λίγες μέρες πριν την λήξη της παράτασης για τις δηλώσεις, με ένα σωρό αιτήσεις και προγράμματα να τρέχουν παράλληλα που απαιτούν δικαιολογητικά.

Αν το δούμε από την οπτική του "επιτέλους", θα συμφωνήσουμε όλοι, καλώς γίνονται και υπάρχει εξυγχρονισμός.
Από την άλλη ποτέ τα πράγματα δεν είναι μονοδιάστατα. Λ.χ. το να ξεκινάς μια σελίδα για να απλουστεύσεις μια διαδικασία χ αίτησης και παράλληλα να ζητάς να επισυνάψεις δικαιολογητικά τα οποία είναι διαθέσιμα στην εκάστοτε υπηρεσία, είναι ανούσιο. 

Το να κάνεις μια αίτηση και να μην γίνεται ηλεκτρονική διαστάυρωση του διαβατηρίου ή της άδειας διαμονής ενός πολίτη και να χρειάζεται να την σκανάρεις γι ανα γίνει έλεγχος είναι αδικαιολόγητο. 

Το να μην υπάρχει μια ενιαία βάση δεδομένων στην οποία να έχει πρόσβαση ο κάθε πιστοποιημένος υπάλληλος χρησιμοποιόντας "το κλειδί του" και οι IT να ρυθμίζουν το acccess level είναι χαζό. 

Το να μην ενημερώνεις άμεσα τους υπαλλήλους σου για τις νέες διαδικασίες/ αιτήσεις/ σελίδες και να απαντάνε στους πολίτες "πήγαινε στον λογιστή σου" είναι ο ορισμός της ανοργανωσιάς. 

Σε όλο το διάστημα του covid - era το θέμα των GDPR έχει πάει περίπατο.  Στέλνει το γραφείο δικαιολογητικά για μια μεταβολή Χ μαζί με εξουσιοδότηση και σου ζητάνε "υπεύθυνη δήλωση ταυτοπροσωπίας"

Δεν είναι θέμα της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ,  του ΣΥΡΙΖΑ κτλ. Είναι όλων.

Θα μείνουμε όμως στο "επιτέλους, πάλι καλά και ευτυχώς" . 

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Καλή τύχη σε όσους ψάχνουν την καρτέλα "Στοιχεία επιχείρησης".

Πας εφαρμογές μου και είναι πάνω πάνω

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dthomaidis είπε

Πας εφαρμογές μου και είναι πάνω πάνω

Για δοκίμασε να τυπώσεις αν ας πούμε θες σήμερα το απόγευμα να αγοράσεις κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ. Μετά δοκίμασε να το βρεις από gsis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Πήγαινε από gsis. Εκεί τυπώνεται.

δεν τυπώνεται, θέλω τα στοιχεία επιχείρησης που τα αφαίρεσαν από το gsis και τα έβαλαν στο μητρώο & επικοινωνία , όχι φυσικού προσώπου που τα άφησαν και τυπώνονται

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε για συνέλθετε λίγο. Υποτίθεται εδώ μπαίνουν άνθρωποι που ασχολούνται με την τεχνολογία, προγραμματιστές, δημιουργικοι και διορατικοί άνθρωποι, επαγγελματίες και κάθεστε και λέτε ότι πράγματα που στην ΕΕ έχουν γίνει εδώ και πάνω από 10ετια επιτέλους επειδή ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ βάση ευρωπαϊκών νομοθεσιών να τα εφαρμόσουν και στην Ελλάδα τους λέτε και μπράβο??? Επίσης το ότι βλέπετε όλοι το τυράκι και παραλείπετε τη φάκα και αυτό είναι κάτι που με ξεπερνά. Το ότι ξεκίνησαν πχ ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοι ακόμα και πρώτης κατοικίας αυτό δεν το σχολιάζει κανείς η ότι θα κληθούν να πληρώνουν ενοίκιο στο ίδιο τους το σπίτι... Επίσης. Θα μου πείτε όχι έχουν γίνει και καλά. Θα σας πω λοιπόν τα καλά. Είναι οι μίζες που φάγανε  πχ "Ο αυτοέλεγχος του Τενεκένα" τον θυμάτε κανείς η είναι κοντή η μνήμη? Άλλο παράδειγμα. Έχει δοκιμάσει κανείς να μπει σε κάποιες εφαρμογές του gov.gr που χρησιμοποιούνται συχνά όπως πχ η δήλωση κοβιντ τεστ για τις σχολικες κάρτες? Για να μην πω για επιδόματα η ότιδηποτε αφορά παροχές όπως με τα voucher ψηφιακή μέριμνα που ακόμα και τώρα μετά από μήνες "κρεμάει" το Site. Το σκάνδαλο μετο "τσάμπα" WEBEX το θυμάστε η το ξεχάσατε? Πολλά bugs κ.α. θελω να γράψω και αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή, υπόσχομαι όμως ότι θα συνεχίσω το ποστ αργότερα. Καλή συνέχεια.

 

Επεξ/σία από Mpegleris
  • Like 14
  • Thanks 1
  • Confused 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν τυπώνεται, θέλω τα στοιχειά επιχείρησης που τα αφαίρεσαν από το gsis και τα έβαλαν στο μητρώο & επικοινωνία , όχι φυσικού προσώπου που τα άφησαν και τυπώνονται

https://www1.aade.gr/taxisnet/info/protected/displayFirmRegistryInfo.htm
 

Πας gsis>Eφαρμογές taxisnet>Όλες οι εφαρμογές>Φορολογικό ημερολόγιο>(εδώ μπαίνεις στη νέα πλατφόρμα)Στοιχεία μητρώου>(dropdown menu) Επιχείρησης

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elight είπε

Κι ομως θα επρεπε να σε ενδιαφερει ποιος το εκανε. Ειναι η αποδειξη πως δεν ειναι ολοι ιδιοι.

συμφωνώ πως δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά είναι γραφειοκρατικά θέματα που θα έπρεπε να είχαν λυθεί χρόνια πριν και όχι να περιμένουμε έναν ιό το 2021 για να λυθούν. αυτό δεν δείχνει απαραίτητα ενδιαφέρον. γι αυτό και δεν με ενδιαφέρει το ποιος έτυχε να είναι αυτή την περίοδο σε αυτή τη θέση

το ίδο ισχύει και για τις τράπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Για δοκίμασε να τυπώσεις αν ας πούμε θες σήμερα το απόγευμα να αγοράσεις κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ. Μετά δοκίμασε να το βρεις από gsis.

TaxisNET.pdf

10 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν τυπώνεται, θέλω τα στοιχεία επιχείρησης που τα αφαίρεσαν από το gsis και τα έβαλαν στο μητρώο & επικοινωνία , όχι φυσικού προσώπου που τα άφησαν και τυπώνονται

Αν έχεις acrobat dc κάνει δεξί κλικ και convert web page to pdf

TaxisNET.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν τυπώνεται, θέλω τα στοιχεία επιχείρησης που τα αφαίρεσαν από το gsis και τα έβαλαν στο μητρώο & επικοινωνία , όχι φυσικού προσώπου που τα άφησαν και τυπώνονται

Χθες τύπωσα τα στοιχεία της επιχείρησης όπως ακριβώς στο είπα. Τι να πώ, ίσως είναι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

https://www1.aade.gr/taxisnet/info/protected/displayFirmRegistryInfo.htm
 

Πας gsis>Eφαρμογές taxisnet>Όλες οι εφαρμογές>Φορολογικό ημερολόγιο>(εδώ μπαίνεις στη νέα πλατφόρμα)Στοιχεία μητρώου>(dropdown menu) Επιχείρησης

ευχαριστώ αυτο το link είναι καλύτερο γιατί φαίνονται όλα τα στοιχεία εκτός όμως από το όνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...