Προς το περιεχόμενο

Τέλος για το TaxisNET, με το myAADE.gov.gr να είναι η νέα πύλη της ΑΑΔΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Εμένα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο καλά λόγια αφήνουν ορισμένοι εδώ μέσα όταν πρόκειται για τα εντελώς αυτονόητα (και πολύ αργούμε).

Το να θεωρεί κάποιος πως λόγο του covid19 ξύπνησε η όλη φάση είναι σαν να ακούω - βλέπω πως έπρεπε να γίνουν οι ολυμπιακοί αγώνες για να έχουμε μετρό.

Όταν  μειώνεις τα καταστήματα των τραπεζών και τους υπαλλήλους θα πρέπει να παρέχεις μια σωστή υποδομή ψηφιακής ζωής, το ίδιο ισχύει με τις δημόσιες υπηρεσίες πρώτα φτιάχνεις ένα σωστό ψηφιακό δίκτυο όλων των υπηρεσιών και μετά δίνεις τα χειροκροτήματα. Προσωπικά εγώ αυτό που βλέπω είναι πως για τα πιο σοβαρά πράγματα πρέπει να το κλείσεις το ραντεβού σου στην υπηρεσία, με το να μπορείς να εκτυπώνεις στοιχεία από το taxis για να αγοράζεις ένα κινητό, να μπορείς με μια κίνηση να έχεις το πιστοποιητικό του εμβολιασμού ή να δηλώνεις ένα self - rapid test, σόρρυ κιόλας άλλα μην τα παρουσιάζετε όλα τόσο πανέμορφα.  Εγώ προσωπικά για ότι χρειάστηκα έπρεπε να περάσω να το πάρω είτε, εφκα, μεταφορών, εφορία κλπ. Στην ΑΕΔΕ που χρειάστηκα πληροφορίες ανάκτησης για το ifestos.gr έπρεπε να πάρω τηλέφωνο να μου αλλάξουν 3 γραμμές να περιμένω αναμονή και τέλος να το κλείσω επειδή βαρέθηκα να περιμένω, ευτυχώς που το θυμήθηκα. Εδώ για να αλλάξεις κωδικούς από το taxis πρέπει να κάνεις χίλια δυο πράγματα, έχω αλλάξει λογιστικά και ο προηγούμενος λογιστής ξέρεις ακόμα το password επειδή πρέπει να χάσω πόσο χρόνο για να το αλλάξω.

Δεν γίνεται να αλλάζεις κωδικούς στις τράπεζες και να σε μπλοκάρουν οι ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες.

Ένα μπάχαλο βλέπω, τώρα το γεγονός πως η όλη φάση δεν είναι όπως πριν 1 χρονιά ή 2 και 5 ε δεν θα το πούμε και ανάπτυξη, πόσα χρόνια έπρεπε να περάσουν ακόμη για να έχουμε τις δυνατότητες μέσω ίντερνετ... να τα διάβαζα σε κάνα εκκλησιαστικό φόρουμ να πω εντάξει, άλλα εδώ μέσα μια θα μιλάνε για την SpaceX και την άλλη για τη δυνατότητα εκτύπωσης του εκκαθαριστικού σου!

Καλά, εσύ και μερικοί άλλοι καθίστε και μιζεριάστε, το  δεύτερο πιο δημοφιλές σπορ του έλληνα. Εμείς οι υπόλοιποι χαιρόμαστε που κάτι γίνεται σωστά πια.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Silverage είπε

Καλά, εσύ και μερικοί άλλοι καθίστε και μιζεριάστε, το  δεύτερο πιο δημοφιλές σπορ του έλληνα. Εμείς οι υπόλοιποι χαιρόμαστε που κάτι γίνεται σωστά πια.

Εσύ όταν με το καλό βγεις από την φορολογική των γονιών σου μπορείς να μιλήσεις για το πιο δημοφιλές σπορ των Ελλήνων και για το αν κάτι γίνεται σωστά. Μέχρι τότε εμεις θα μιζεριάζουμε επειδή τρέχουμε κι εσυ μπορείς να παραμείνεις χαρούμενος για όσο επιθυμείς. 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4mage είπε

Εσύ όταν με το καλό βγεις από την φορολογική των γονιών σου μπορείς να μιλήσεις για το πιο δημοφιλές σπορ των Ελλήνων και για το αν κάτι γίνεται σωστά. Μέχρι τότε εμεις θα μιζεριάζουμε επειδή τρέχουμε κι εσυ μπορείς να παραμείνεις χαρούμενος για όσο επιθυμείς. 

Ό,τι πεις φίλε. Συνέχισε τη μιζέρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, το παλιο taxisnet ηταν παναλαφρο με interface τυπου windows 98, απλοικο και λιτο, φορτωνε και διεκπεραιωνε ταχυτατα.

Μακαρι το καινουργιο να μην βαρυνει με τη νεα πλατφορμα που τρεχει απο κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην τρελαινόμαστε...Υπέβαλα στο μητρώο τα δικαιολογητικά που ήθελαν για να φαίνομαι κληρονόμος της μάνας μου και να πληρώσω τους φόρους κλπ. Όταν ζήτησα αντίγραφο Ε9 της μακαρίτισας μου ζήτησαν στην ίδια ΔΟΥ ξανά από την αρχή τα δικαιολογητικά γιατί δεν τα βλέπει το αρμόδιο τμήμα στην ίδια ΔΟΥ.

Μόνο όταν είναι να εισπράξουν σε βρίσκουν αμέσως... 

 

ΥΓ Όλος αυτός ο εκσυγχρονισμός των φορολογικών υπηρεσιών έγινε κατ απαίτηση των θεσμών για να εισπράττονται πιο γρήγορα και αποτελεσματικά τα λεφτά που χρωστάμε σε αυτούς που μας επέβαλαν τα μνημόνια. Δεν έγινε επειδή ήθελαν να μας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Αλλά στην ψωροκώσταινα επειδή είμασταν τόσο πίσω ακόμη και τα πιο αυτονόητα εκσυγχρονιστικά βήματα φαίνονται ως τεράστια επιτυχία (ένα πράγμα σαν τους ευρωπαίους αποικιοκράτες που χάριζαν καθρεφτάκια στους ιθαγενείς και τους έπαιρναν τα πάντα....) Και να μην ξεχνιόμαστε. Είμαστε μια πρωτοφανής και μοναδική αποικία χρέους με περιορισμένη κρατική κυριαρχία. Μόνον που το συνηθίσαμε όπως συνηθίζει ο κατάδικος τη φυλακή του... 

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 5
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκσυγχρονισμός από τα LIDL και UI από Android Eclair.

Εκσυγχρονισμός να βγάζεις τα χαρτιά σου και να πρέπει να τα στείλεις στην υπηρεσία με e-mail γιατί δεν έχουν μία κοινή βάση δεδομένων να τα δούνε άμεσα xd

11 ώρες πριν, d4mage είπε

Εμένα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο καλά λόγια αφήνουν ορισμένοι εδώ μέσα όταν πρόκειται για τα εντελώς αυτονόητα (και πολύ αργούμε).

Το να θεωρεί κάποιος πως λόγο του covid19 ξύπνησε η όλη φάση είναι σαν να ακούω - βλέπω πως έπρεπε να γίνουν οι ολυμπιακοί αγώνες για να έχουμε μετρό.

Όταν  μειώνεις τα καταστήματα των τραπεζών και τους υπαλλήλους θα πρέπει να παρέχεις μια σωστή υποδομή ψηφιακής ζωής, το ίδιο ισχύει με τις δημόσιες υπηρεσίες πρώτα φτιάχνεις ένα σωστό ψηφιακό δίκτυο όλων των υπηρεσιών και μετά δίνεις τα χειροκροτήματα. Προσωπικά εγώ αυτό που βλέπω είναι πως για τα πιο σοβαρά πράγματα πρέπει να το κλείσεις το ραντεβού σου στην υπηρεσία, με το να μπορείς να εκτυπώνεις στοιχεία από το taxis για να αγοράζεις ένα κινητό, να μπορείς με μια κίνηση να έχεις το πιστοποιητικό του εμβολιασμού ή να δηλώνεις ένα self - rapid test, σόρρυ κιόλας άλλα μην τα παρουσιάζετε όλα τόσο πανέμορφα.  Εγώ προσωπικά για ότι χρειάστηκα έπρεπε να περάσω να το πάρω είτε, εφκα, μεταφορών, εφορία κλπ. Στην ΑΕΔΕ που χρειάστηκα πληροφορίες ανάκτησης για το ifestos.gr έπρεπε να πάρω τηλέφωνο να μου αλλάξουν 3 γραμμές να περιμένω αναμονή και τέλος να το κλείσω επειδή βαρέθηκα να περιμένω, ευτυχώς που το θυμήθηκα. Εδώ για να αλλάξεις κωδικούς από το taxis πρέπει να κάνεις χίλια δυο πράγματα, έχω αλλάξει λογιστικά και ο προηγούμενος λογιστής ξέρεις ακόμα το password επειδή πρέπει να χάσω πόσο χρόνο για να το αλλάξω.

Δεν γίνεται να αλλάζεις κωδικούς στις τράπεζες και να σε μπλοκάρουν οι ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες.

Ένα μπάχαλο βλέπω, τώρα το γεγονός πως η όλη φάση δεν είναι όπως πριν 1 χρονιά ή 2 και 5 ε δεν θα το πούμε και ανάπτυξη, πόσα χρόνια έπρεπε να περάσουν ακόμη για να έχουμε τις δυνατότητες μέσω ίντερνετ... να τα διάβαζα σε κάνα εκκλησιαστικό φόρουμ να πω εντάξει, άλλα εδώ μέσα μια θα μιλάνε για την SpaceX και την άλλη για τη δυνατότητα εκτύπωσης του εκκαθαριστικού σου!

Ο μέσος Έλληνας είναι άσχετος και καρμίρης λογικό όπως και επίσης τεχνολογικά αναλφάβητος, λογικό να έχει τέτοιες απόψεις.

Είμαστε σαν τους Ινδιάνους που τους έδιναν οι Αμερικάνοι το Νερό της Φωτιάς, είμαι περίεργος τι θα γίνει όταν και άμα αλλάξουν ποτέ τις ταυτότητες, γιατί δεν το έχουν κάνει ακόμα;

Εξ αρχής αυτό δεν έπρεπε να κάνουν, να ενοποιήσουν τα ΑΜΚΑ ΑΦΜ ΑΜΑ πέστα όπως θες σε 1 αριθμό και μετά να φτιάξουν τις νέες πλατφόρμες που και αυτές ουσιαστικά πρέπει να είναι ενωμένες σε μία, πρώτα θα φτιάξεις τις πλατφόρμες και μετά αλλάζεις τον μοναδικό χαρακτηριστικό αριθμό του χρήστη; Greek kolpa.

Υ.Γ. 2021 και άμα δεν έχεις δώσει το Α.Φ.Μ. σου στον πάροχο κινητής δεν τραβάει τα στοιχεία σου η τράπεζα για επικαιροποίηση στοιχείων. Προφανώς και βγάζει σφάλμα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ μήνυμα και πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου + ότι πρέπει να πας στο κατάστημα της Vodafone για να δώσεις το Α.Φ.Μ. - δεν γίνεται διαδικτυακά -

Μας έβαλαν τα ηλεκτρονικά στην ζωή μας για να τρέχουμε εμείς για αυτούς xd

Καληνύχτα.

 

7 ώρες πριν, vasilisbasil είπε

Μπουρδέλα και τα δύο λογικό

9 ώρες πριν, kalmik είπε

ΥΓ Όλος αυτός ο εκσυγχρονισμός των φορολογικών υπηρεσιών έγινε κατ απαίτηση των θεσμών για να εισπράττονται πιο γρήγορα και αποτελεσματικά τα λεφτά που χρωστάμε σε αυτούς που μας επέβαλαν τα μνημόνια. Δεν έγινε επειδή ήθελαν να μας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Αλλά στην ψωροκώσταινα επειδή είμασταν τόσο πίσω ακόμη και τα πιο αυτονόητα εκσυγχρονιστικά βήματα φαίνονται ως τεράστια επιτυχία (ένα πράγμα σαν τους ευρωπαίους αποικιοκράτες που χάριζαν καθρεφτάκια στους ιθαγενείς και τους έπαιρναν τα πάντα....) 

Μην τα λες αυτά ασέβαστε, ο Πιερρακάκης κάνει 1v5 κουβαλάει εσύ απλά δεν ξέρεις...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, archer100 είπε

Δεν εχω κανει ακομα ψηφιακα, ηθελα να κανω τις προαλλες αλλα ειδα οτι εχει μονο ψηφιακη εκδοση εγγραφων και υπευθυνη δηλωση Ν105 που θεωρειται και ως γνησια ως προς την υπογραφη. Ξερεις μηπως πως μπορει να εκδοθει γνησιο υπογραφης για εγχαρτο εγγραφο τριτου; Πχ εεις το ταδε εγγραφο καποιας υπηρεσιας στα χερια σου και σου ζητουν να το αποστειλεις υπογεγραμμενο απο σενα με βεβαιωση γνησιου υπογραφης. Υπαρχει τροπος να γινει αυτο ψηφιακα, πχ με υπευθυνη δηλωση δικη σου πως η υπογραφη ειναι δικη σου, αποδεχεσαι το εγγραφο, κλπ; η παλι πρεπει να τρεχεις σε Αστυνομιες και ΚΕΠ;

Προς το παρών, δεν γίνεται αυτό που θέλεις. Αναγκαστικά, θα κλείσεις ραντεβού online σε κάποιο ΚΕΠ που σε βολεύει και θα χρειαστεί να παρουσιαστείς ο ίδιος για το γνήσιο της υπογραφής. Πάντως και το online ραντεβού...κάπως βοηθάει στην όλη ταλαιπωρία της αναμονής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Εκσυγχρονισμός από τα LIDL και UI από Android Eclair.

Εκσυγχρονισμός να βγάζεις τα χαρτιά σου και να πρέπει να τα στείλεις στην υπηρεσία με e-mail γιατί δεν έχουν μία κοινή βάση δεδομένων να τα δούνε άμεσα xd

Η γυναίκα μου είναι αναπληρώτρια. 

Έχει μπει στον πίνακα αναπληρωτών που τρέχει πριν 1,5 χρόνο. 

Την προσέλαβαν και πέρσι. 

Φέτος το ίδιο. Προσλήφθηκε. Τοποθετήθηκε στην πρωτοβάθμια. Διάλεξε σχολείο. Την πήραν στο σχολείο. 

Και μετά από όλα αυτά της ζήτησαν αποδεικτικό ΑΜΚΑ (μαζί με άλλα 7-8 δικαιολογητικά). ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΜΚΑ. ΑΜΚΑ!!! Με προϋπάρχουσα πρόσληψη πέρσι και μετά την τοποθέτηση φέτος σε σχολείο!

Από περιέργεια θα ήθελα πολύ να μην το καταθέσει να δω τι θα γίνει, αλλά παίζει να την πάνε Άρειο Πάγο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kalmik είπε

Για να μην τρελαινόμαστε...Υπέβαλα στο μητρώο τα δικαιολογητικά που ήθελαν για να φαίνομαι κληρονόμος της μάνας μου και να πληρώσω τους φόρους κλπ. Όταν ζήτησα αντίγραφο Ε9 της μακαρίτισας μου ζήτησαν στην ίδια ΔΟΥ ξανά από την αρχή τα δικαιολογητικά γιατί δεν τα βλέπει το αρμόδιο τμήμα στην ίδια ΔΟΥ.

Καλά αυτό με τα αντίγραφα του Ε9 και τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ είναι αστείο που γίνεται, υπάρχει διασύνδεση βλέπουν ποιοι έχουν δηλωθεί κληρονόμοι και όμως υπάρχει μια εγκύκλιος που ζητάει ξανά τα ίδια δικαιολογητικά. Και καλά για το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, αυτό το αντίγραφο του Ε9 δεν το καταλαβαίνω. όταν πεθαίνει κάποιος δεν του κλείνουν τους κωδικούς, μπορείς να μπαίνεις να βλέπεις οφειλές, εκκαθαριστικά, δηλώσεις κλπ, (χωρίς να μπορείς να κάνεις καινούριες προφανώς), ας άφηναν και ανοικτό το Ε9 να μπορείς να το κατεβάζεις.

9 ώρες πριν, nickmanak είπε

Παντως, το παλιο taxisnet ηταν παναλαφρο με interface τυπου windows 98, απλοικο και λιτο, φορτωνε και διεκπεραιωνε ταχυτατα.

Μακαρι το καινουργιο να μην βαρυνει με τη νεα πλατφορμα που τρεχει απο κάτω.

Πανάλαφρο μπορεί να ήταν αλλά οι server δεν άντεχαν συχνά πυκνά σε αυξημένο φόρτο και κολλούσε απίστευτα, Δεν ήταν θέμα Interface νομίζω αλλά απλώς δεν άντεχε τόσο κόσμο ταυτόχρονα. Ελπίζω να έχει βελτιωθεί με την ευκαιρία.

13 ώρες πριν, nvel είπε

στο amka.gr δεν ελέγχεται ο αριθμός ταυτότητας, ότι αριθμό και να βάλω που δείχνει το ακμα μου

Εντάξει απίστευτο, χρόνια τώρα κάθιζα και έψαχνα αριθμό ταυτότητας όταν θέλαμε να βρούμε το ΑΜΚΑ για κάποιον πελάτη για να διαπιστώνω ότι μπορούσα να βάζω οτιδήποτε τυχαίο... 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fotek75 είπε

Μπράβο ,το μόνο πρόβλημα το εντόποπισε μια γνωστή μου λογίστρια "πλέον δεν μπορούμε να ζητάμε μερικές διευκολύνσεις από τους εφοριακούς"
Μπράβο ξανά πολύ καλό και το UI 

Δεν είναι καλό το UI μην κοροιδευόμαστε. Μην μιλήσουμε για το UX.

Μένουμε στην προσπάθεια! Ας ελπίσουμε οτι θα το πιάσουν όλο απο την αρχή και με αυτό το τρόπο θα αλλάξει και η εμπειρία χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα αλλά επιτέλους γίνονται τα αυτονόητα σε μία χώρα που θέλει να λέει ότι βρίσκεται στην Ευρωπαική Ενωση.Συνεχίζει να είναι πολύπλοκο,είναι απλό να βάλεις Highlights σε αυτά που ζητάει περισσότερο ο κόσμος στην αρχική σελίδα για να μπαίνουν εκεί κατευθείαν.Ας δουν πως είναι οι πλατφόρμες άλλων χωρών να πάρουν ιδέες.Πρέπει να μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη σελίδα όλοι οι πολίτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostakiss είπε

Δηλαδή ;;

Αυτές οι "διευκολύνσεις" δεν λέγονται δημόσια :rolleyes: :lol:

Από το 20% πήγαμε στο 80% της μηχανοργάνωσης... και ορισμένοι κόπτονται γιατί δεν πήγαμε στο 100% ή γιατί μας ανάγκασε η Μέρκελ και τα μνημόνια κλπ γραφικότητες. Η δουλειά βέβαια που βλέπουμε έγινε εκτός μνημονίων αλλά αυτό είναι μάλλον λεπτομέρεια. Αν τα είχαμε εφαρμόσει όλα αυτά εγκαίρως -αν δεν υπάρχαν αντιμνημονιακοί και δραχμολάγνοι- δεν θα χρειαζόταν 2ο-3ο μνημόνιο ή ακόμη και 1ο.

Προσωπικά έχω να πατήσω πολλά χρόνια σε υπηρεσίες. Μου απάντησε για πρώτη φορά υπάλληλος σε e-mail από εφορία και ΑΑΔΕ και ΕΦΚΑ. Πήρα επιστροφή φόρου σε 7 μέρες, πήρα τα 100 ευρώ για γυαλιά οράσεως σε 10 μέρες.

Δεν δουλεύουν όλα στο 100% αλλά είναι σίγουρα πρόοδος αυτό που βλέπουμε.

Προφανώς και θα υπάρχουν εξαιρέσεις στο σύστημα ή περίεργοι υπάλληλοι που ζητάνε για παράδειγμα αποδεικτικό ΑΜΚΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φοβερή στιγμή επέλεξε. Μια μέρα μετά την εκπνοή των δηλώσεων και 1 μέρα πριν την πληρωμή τους. Οκ ρε μεγάλε, και δοσολόγιο πως θα βγάλω για να τους στείλω να πληρώσουν όταν το σύστημα είναι κλειστό όλη μέρα? Ακόμα και σήμερα 17/09 που πρέπει να πληρωθούν οι 2 δόσεις, δεν υπάρχει στην σελίδα οφειλών για όσους υπέβαλλαν τη δήλωση τους 15 Σεπτεμβρίου......

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...