Προς το περιεχόμενο

Τέλος για το TaxisNET, με το myAADE.gov.gr να είναι η νέα πύλη της ΑΑΔΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν γίνει βήματα προς τα μπροστά, δεν μπορεί  να το αρνηθεί κανείς.

Με το gov.gr που μας απάλλαξε από περιττές επισκέψεις σε Κ.Ε.Π. δημόσιες υπηρεσίες για έγγραφα (υπήρχε και πριν δυνατότητα για κάποια έγγραφα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό), υπεύθυνες δηλώσεις, εξουσιοδοτήσεις και πάει λέγοντας.

Με το e-efka που και από εκεί παίρνεις ένα σωρό έγγραφα, από βεβαιώσεις προϋπηρεσίας μέχρι δήλωση προστατευόμενων μέλων.

Στην συνέχεια και λόγω του Covid η επικοινωνία του κοινού με την εφορία μέσω μέιλ αντί να πηγαίνεις εκεί όπου απλούστευσε πολύ την ζωή πολιτών και λογιστών.

Έγινε και μια διασύνδεση των συστημάτων όπου θάνατοι, αλλαγές ταυτότητας, γάμοι κλπ τραβιούνται αυτόματα στο σύστημα.

Και προστίθενται νέες λειτουργίες συνεχώς ενώ αναρτήθηκε και μια σειρά αιτήσεων με τι δικαιολογητικά χρειάζονται στις Δ.Ο.Υ.

Αν βάλουμε και την απλούστευση που έρχεται στις μεταβιβάσεις ακινήτων γενικώς πάμε καλά.

Και μετά από αυτό το ευχολόγιο να πω ότι με την καινούρια μορφή δεν είμαι ευχαριστημένος. Όχι εμφανισιακά αλλά λειτουργικά. Η προηγούμενη μορφή τα είχε οργανωμένα και ταξινομημένα πιο απλά, αλλά είναι θέμα συνήθειας από ένα σημείο και έπειτα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BALABANIS είπε

Σε αυτό το κομμάτι μέσα σε ένα χρόνο πήγαμε πολύ μπροστά! Πιερρακάκης Ένας από τους επιτυχημένους υπουργούς που φάνηκε η δουλειά του 👌

Και παει σχεδον σφαιρα...έχει καποια περιθωρια βελτιώσης , αλλα μπράβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι δεκαετιες ολες οι κυβερνήσεις αμολογαν κορωνες ...του στυλ " θα βελτιωσουμε την καθημερινοτητα του πολιτη" ...

" θα κανουμε φιλικο το δημοσιο στον πολιτη"....

Και ενα καρο προεκλογικα τσιτατα......

Και στο τελος ...το Απολυτο τπτ....

Αργησαμε η Αληθεια ....αλλα επιτελους....απ τον υπολογιστη μας και το κινητο μας μπορουμε πλεον να κανουμε Ολα αυτα που μας αναφεραν φιλοι και συγγενεις απο δυτικοευρωπαικες χωρες  τοσο χρονια ....και νομιζαμε οτι ακουμε τα παραμυθια του Αντερσεν.....

Εεε επιτελους ειναι Αληθεια.....Miracolo!!!!

 

ΥΓ  ASAP τον  Πιερρακακη  ως νεο Βασιλακοπουλο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Έγινε και μια διασύνδεση των συστημάτων όπου θάνατοι, αλλαγές ταυτότητας, γάμοι κλπ τραβιούνται αυτόματα στο σύστημα. 

έχω αλλάξει ταυτότητα πάνω από μήνα και ακόμα φαίνεται η παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

έχω αλλάξει ταυτότητα πάνω από μήνα και ακόμα φαίνεται η παλιά

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, φαίνεται σχεδόν άμεσα. Το βλέπεις στα στοιχεία μητρώου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpegleris είπε

Κοίτα δεν μου αρέσει να υποβαθμίζω την δουλειά κανενός. Αλλά μόλις μπήκα να διορθωσω την αίτηση Α21 (επιδόματα τέκνων) και το link που έχουν βάλει αφορά προγενέστερη εφαρμογή που έχει πάψει να λειτουργεί από το 2017. Ελπίζω κάποτε όλοι αυτοί να κάτσουν τουλάχιστον ΟΤΙ βάζουν να δουλεύει σωστά. Όχι όλα μέσα αχταρμά και στο τέλος όλα μισά και αν. Καταλαβαίνεις πως το λέω. Στο κάτω κάτω θεωρώ ότι μπορούμε να σχολιάζουμε κάτι που στην τελική εμείς πληρώνουμε υποχρεωτικά με τους φόρους μας. 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Δυστυχώς αυτοί που βγάζουν τα deadlines (συνήθως) είναι και αυτοί που πιστεύουν ότι 9 γυναίκες μπορούν να γεννήσουν ένα μωρό σε 1 μήνα. Εννοείται πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά είναι πολύ πονεμένη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvel είπε

είναι κενό το πεδίο

Τζάμπα σε ταλαιπώρησα, και είχα κάνει σήμερα το πρωί Υ.Δ, εμείς τα συμπληρώνουμε.

Θα έβαζα στοίχημα ότι η ενημέρωση της ταυτότητας γίνεται άμεσα, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος, πάντως δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω ταυτότητα πελάτη μου στην εφορία από τότε που έχει αρχίσει η ηλεκτρονική ενημέρωση και θα έλεγα ότι το βλέπω σχεδόν άμεσα. Υποτίθεται ενημερώνεται και το σύστημα του ΑΜΚΑ, Άμα έχεις όρεξη και εκεί μπορείς να δοκιμάσεις στο amka.gr να βρεις το ΑΜΚΑ σου, ζητάει Α.Φ.Μ. και Ταυτότητα να δεις αν είναι θέμα μόνο της εφορίας ή έχεις κάποιο πρόβλημα του στυλ να είναι και οι 2 ταυτότητες ενεργές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο καλά λόγια αφήνουν ορισμένοι εδώ μέσα όταν πρόκειται για τα εντελώς αυτονόητα (και πολύ αργούμε).

Το να θεωρεί κάποιος πως λόγο του covid19 ξύπνησε η όλη φάση είναι σαν να ακούω - βλέπω πως έπρεπε να γίνουν οι ολυμπιακοί αγώνες για να έχουμε μετρό.

Όταν  μειώνεις τα καταστήματα των τραπεζών και τους υπαλλήλους θα πρέπει να παρέχεις μια σωστή υποδομή ψηφιακής ζωής, το ίδιο ισχύει με τις δημόσιες υπηρεσίες πρώτα φτιάχνεις ένα σωστό ψηφιακό δίκτυο όλων των υπηρεσιών και μετά δίνεις τα χειροκροτήματα. Προσωπικά εγώ αυτό που βλέπω είναι πως για τα πιο σοβαρά πράγματα πρέπει να το κλείσεις το ραντεβού σου στην υπηρεσία, με το να μπορείς να εκτυπώνεις στοιχεία από το taxis για να αγοράζεις ένα κινητό, να μπορείς με μια κίνηση να έχεις το πιστοποιητικό του εμβολιασμού ή να δηλώνεις ένα self - rapid test, σόρρυ κιόλας άλλα μην τα παρουσιάζετε όλα τόσο πανέμορφα.  Εγώ προσωπικά για ότι χρειάστηκα έπρεπε να περάσω να το πάρω είτε, εφκα, μεταφορών, εφορία κλπ. Στην ΑΕΔΕ που χρειάστηκα πληροφορίες ανάκτησης για το ifestos.gr έπρεπε να πάρω τηλέφωνο να μου αλλάξουν 3 γραμμές να περιμένω αναμονή και τέλος να το κλείσω επειδή βαρέθηκα να περιμένω, ευτυχώς που το θυμήθηκα. Εδώ για να αλλάξεις κωδικούς από το taxis πρέπει να κάνεις χίλια δυο πράγματα, έχω αλλάξει λογιστικά και ο προηγούμενος λογιστής ξέρεις ακόμα το password επειδή πρέπει να χάσω πόσο χρόνο για να το αλλάξω.

Δεν γίνεται να αλλάζεις κωδικούς στις τράπεζες και να σε μπλοκάρουν οι ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες.

Ένα μπάχαλο βλέπω, τώρα το γεγονός πως η όλη φάση δεν είναι όπως πριν 1 χρονιά ή 2 και 5 ε δεν θα το πούμε και ανάπτυξη, πόσα χρόνια έπρεπε να περάσουν ακόμη για να έχουμε τις δυνατότητες μέσω ίντερνετ... να τα διάβαζα σε κάνα εκκλησιαστικό φόρουμ να πω εντάξει, άλλα εδώ μέσα μια θα μιλάνε για την SpaceX και την άλλη για τη δυνατότητα εκτύπωσης του εκκαθαριστικού σου!

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...