Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180° για την efood που μετατρέπει όλες τις συμβάσεις των διανομέων της σε… αορίστου!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fragma είπε

Χαχχαχαχχα. Τι σημαίνει "το κρατάει από τον δικο σου μισθό;" Από την τσέπη του εργοδότη βγαίνει το σύνολο των εισφορων, δεν παίρνει καμια επιστροφή από πουθενά για το μέρος των εισφορων που αφορούν τον εργαζόμενο.

Σημαίνει ακριβώς αυτό που γράφω. Ότι τα κρατάει από τον δικό σου μισθό. Απόδειξη το εξής απλό. Ο κατώτατος νομοθετημένος μισθός είναι τα 650€. Άρα μια επιχείρηση δεν μπορεί να απασχολήσει κάποιον για πλήρη εργασία με κάτω από 650€. Παραύτα, ο μισθωτός ΔΕΝ θα πάρει 650€ αλλά 560€ γιατί τα 90€ του τα κρατάει ο εργοδότης από τον μισθό για τις εισφορές. Τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις? Υποτίθεται λές είσαι και λογιστής, ήμαρτον. 

Αν αύριο οι εισφορές μισθωτού πάνε 80% του μισθού, η επιχείρηση θα συνεχίσει να πληρώνει τα ίδια ακριβώς που πλήρωνε και χτές, απλά ο μισθωτός θα παίρνει λιγότερα χρήματα στο χέρι.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δεν μεταφέρουμε στη δουλειά τα προβλήματα της προσωπικής μας ζωής , όπως και στην προσωπική μας ζωή δεν μεταφέρουμε τα προβλήματα της δουλειάς. 

Ούτε κυνηγάμε τον delivery επειδή δεν μας έκανε υπόκλιση για 80 λεπτά βέβαια, όταν έχουμε προβλήματα στο σπίτι ή στη δουλειά…

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Έχουν όμως την ίδια γνώμη οι πελάτες? Δεκάδες topics στο forum που αναφέρουν το κλασικό που απλά περνάνε αφήνουν κατευθειαν μήνυμα ότι δεν βρήκαν τον παραλήπτη, για να πάει να το παραλάβει μόνος του από το κατάστημα και ουκ ολίγα άλλα θέματα.

 

ε καλα..αυτο ολοι το κανουν ^_^ ακομα και τα σουβλατζιδικα αν τους παρεις 2η φορα για παραπονο οτι εχουν αργησει σου λενε συγνωμμη αλλα το παιδι χτυπησε με το μηχανακι..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ούτε κυνηγάμε τον delivery επειδή δεν μας έκανε υπόκλιση για 80 λεπτά βέβαια, όταν έχουμε προβλήματα στο σπίτι ή στη δουλειά…

Εδώ πελάτης μετά την παραλαβή παραγγελίας χωρίς χαμόγελο

Judge Dredd GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την επικινδυνότητα και το πόσο κουραστική και ανθυγιεινή δουλειά είναι το delivery, πιστεύω επίσης πως υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι και αξιόλογοι, ίσως η πλειοψηφεία, όμως υπάρχουν και πολλοί με νοοτροπία "Είμαστε ανώτεροι απο άλλους γιατί βγάζουμε πολλά".

Πρόσφατα απο διανομέα του Everest, άκουσα την απορία:Μα καλά, πώς ζείς με 750€;Εμένα τα 600 δεν μου φτάνουν ούτε για... Εκεί το έκοψε, απλά ήθελε να νιώσει καλύτερα.

Του απάντησα πως όποτε θέλω μπορώ να κάνω διανομή, είναι επιλογή μου και έχω τους λόγους μου που δεν το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 hours ago, loypis said:

ε καλα..αυτο ολοι το κανουν ^_^ ακομα και τα σουβλατζιδικα αν τους παρεις 2η φορα για παραπονο οτι εχουν αργησει σου λενε συγνωμμη αλλα το παιδι χτυπησε με το μηχανακι..:D

Άλλο να αργήσει κι άλλο να περνάει, να μην χτυπάει καν κουδούνι ενώ είσαι μέσα και να αφήνει κατευθείαν χαρτάκι ότι δεν σε βρήκε, ώστε να πας να το παραλάβεις εσύ από το κατάστημα ενώ έχεις πληρώσει για παράδοση στο σπίτι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Nabuko είπε

Άρα το efood δεν εξαναγκάζει τα καταστήματα που συνεργάζονται μαζί του να απολύουν τους ντελιβεράδες τους και να χρησιμοποιούν μόνο δικούς του διανομείς. Για τον @StamTheMan το λέω, φίλε μάλλον σου είπε ψεματάκι ο πρώην εργοδότης σου

To συζητησαμε και στο αλλο νημα αυτο ,στην Αθηνα μαλλον παιζει αυτο,Καλαματα ομως οσα μαγαζια μπηκαν efood δεν εχουν δικους τους διανομεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοσιαλισμος και ξερο ψωμι ειναι το συμπερασμα

τον εαυτο σας κλεβετε, ελπιζω να σας μεινει κανα ψιλο για φτηνες πτήσεις της ιδιωτικής καπιταλιστικης Ryanair, να το συνδυασετε με κανα φτηνο διαμερισμα της ιδιωτικης καπιταλιστικης airbnb, για να πατε καμια βολτα σε λιγοτερο αριστεριζουσες χωρες οπου το να υπαρχει κοινωνικο outcry λογω αξιολογησης και αλλαγης εργασιακου καθεστωτος υπαλληλων ιδιωτικης εταιρειας θα τους φαινοταν ανεκδοτο. 

Περαστε και απο την σοσιαλιστικη Ισπανια οπου οι ιδιοι οι ντελιβεράδες ξεσηκωθηκαν λογω παρομοιου νομου που οδηγησε το deliveroo στο να κλεισει ρολα και μερικους αλλους στο να κανουν outsource μεσω μεσαζοντων. 

Για επιδορπιο πειτε τους και το αστειο που το ντελιβερι μποι θεωρειται απο καποιους συνδετικος κρικος του κοινωνικου ιστου της Ελλαδας, ηρωικο επαγγελμα, και παραλληλα ειλωτας που τον βαζουν με το ζορι να παραβιαζει τον ΚΟΚ με ταχυτητα πολυβολου και να προκαλει ηχορυπανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Άλλο να αργήσει κι άλλο να περνάει, να μην χτυπάει καν κουδούνι ενώ είσαι μέσα και να αφήνει κατευθείαν χαρτάκι ότι δεν σε βρήκε, ώστε να πας να το παραλάβεις εσύ από το κατάστημα ενώ έχεις πληρώσει για παράδοση στο σπίτι.

 

Αυτό πρέπει να γίνει τρεις φορές που λες. Με τρία χαρτάκια πας εσύ και το παίρνεις απ το κατάστημα. Κοίτα.. Όχι ότι τους υποστηρίζω αλλά όπως σου είπα.. Όλοι το κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, loypis said:

Αυτό πρέπει να γίνει τρεις φορές που λες. Με τρία χαρτάκια πας εσύ και το παίρνεις απ το κατάστημα. Κοίτα.. Όχι ότι τους υποστηρίζω αλλά όπως σου είπα.. Όλοι το κάνουν. 

Και τι τους εμποδίζει να το κάνουν άλλες 2 αφού το έκαναν στην 1η? Απλά διάβασε τα ουκ ολίγα topics στο Μπλα Μπλα και θα δεις παράπονα, γι' αυτό σου είπα άσε καλύτερα μην αναφέρεις ACS, ακατανόμαστη φάση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2021 στις 3:43 ΜΜ, Herald είπε

Σημαίνει ακριβώς αυτό που γράφω. Ότι τα κρατάει από τον δικό σου μισθό. Απόδειξη το εξής απλό. Ο κατώτατος νομοθετημένος μισθός είναι τα 650€. Άρα μια επιχείρηση δεν μπορεί να απασχολήσει κάποιον για πλήρη εργασία με κάτω από 650€. Παραύτα, ο μισθωτός ΔΕΝ θα πάρει 650€ αλλά 560€ γιατί τα 90€ του τα κρατάει ο εργοδότης από τον μισθό για τις εισφορές. Τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις? Υποτίθεται λές είσαι και λογιστής, ήμαρτον. 

Αν αύριο οι εισφορές μισθωτού πάνε 80% του μισθού, η επιχείρηση θα συνεχίσει να πληρώνει τα ίδια ακριβώς που πλήρωνε και χτές, απλά ο μισθωτός θα παίρνει λιγότερα χρήματα στο χέρι.

Ναι ετσι οπως το γραφεις ειναι λες και η επιχειρηση τα κραταει νταβατζιλικη το κρατος την υποχρεωνει και δευτερον περα απο αυτα που κραταει για τις εισφορες πληρωνει και αλλες εισφορες για τον εργαζομενο οι οποιες δεν αναγραφονται στα μικτα σου

Στις 25/9/2021 στις 5:53 ΜΜ, AristidisZ είπε

Ούτε κυνηγάμε τον delivery επειδή δεν μας έκανε υπόκλιση για 80 λεπτά βέβαια, όταν έχουμε προβλήματα στο σπίτι ή στη δουλειά…

Κοιτα εγω εχωντας δουλεψει σαν φοιτητης δυο χρονια σε μαγαζια με ντιλιβερι δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για την συμπεριφορα τους αλλα θα προσπαθησω να φανω αντικειμενικος και θα σου πω που διαφωνω οσον αφορα το ελευθερος επαγγελματιας θεωρω οτι αυτα ειναι βλακειες των σωματειων γιατι αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας το σωματειο πλεον χανει την δυναμη του.Γιατι σε λεφτα συζητησα με ενα δυο παιδια και μου ειπαν οτι τα λεφτα ηταν καλυτερα το μονο αρνητικο ειναι οτι σε περιπτωση ατυχηματος πρεπει ο ιδιος να κινηθει μεσω του δικηγορου που του παρεχει η ασφαλιστικη για να διεκδικησει τα χαμενα λεφτα.Νομιζω οτι η μεγαλυτερη γκρινια ξεκινησε οταν μπηκε το efood στο παιχνιδι και επειδη ολα γινονται μεσω τραπεζας σταματησαν τα περιεργα νταλαβερια και μαυρα λεφτα με τα μαγαζια και τα μπουρμπουρια.

Τωρα ως πελατης ναι προφανως δεν περιμενεις  να σου κανει υποκλιση αλλα οπως και εγω τυπικα σκαω ενα χαμογελο και του λεω καλησπερα ευχαριστω ετσι τυπικα περιμενεις και απο τον αλλον το ιδιο αν σε κοιταει με υφος αντε γαμησου παρε την παραγγελια με αναγκασες να ανεβω 10 σκαλια εγω τι πρεπει να κανω τον μαλακα?οχι του μιλας και εσυ με υφος αντε γαμησου παρτα και φυγε.Δηλαδη οτι πρεπει να κανει ολος ο κοσμος οταν δουλευει θεωρητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2021 στις 7:52 ΜΜ, Thresh είπε

Και τι τους εμποδίζει να το κάνουν άλλες 2 αφού το έκαναν στην 1η? Απλά διάβασε τα ουκ ολίγα topics στο Μπλα Μπλα και θα δεις παράπονα, γι' αυτό σου είπα άσε καλύτερα μην αναφέρεις ACS, ακατανόμαστη φάση...

Καθόμουν στο μπαλκόνι προχτές, βλέπω το μηχανακι της ΑCS να σταματάει στην είσοδο της πολυκατοικίας,  τέλεια λέω ηρθε το καινούργιο κινητό μου, κατεβαίνει ο τυπάς και αρχίζει αμέσως να γράφει χαρτάκι. Φωνάζω "Γεια σας.Ψάχνετε κάποιον;". Καμία απάντηση, συνέχισε μηχανικά να ασχολείται με το κινητό που κρατούσε, ενώ δεν παίζει να μην άκουσε γιατί ήμουν στον πρώτο οροφο και έχω βροντοφωνάρα. Επιμένω "ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΨΑΧΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ;" Σταματάει και κοιτάζει βαριεστημένος προς το μέρος μου. "Εχω μια παράδοση για τον. κ. Π..........  σε αυτή την διεύθυνση" . "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ" απαντάω. "Υπάρχουν οδηγίες στο σημείωμα που εχω αφήσει για το σημειο παραλαβής του πακετου σας", και πριν προλάβω να πώ τίποτα είχε καβαλήσει το παπακι και είχε φυγει!!

Σκ@τα στα μουτρα της ACS!

Επεξ/σία από fragma
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2021 στις 12:46 ΜΜ, randomcat είπε

Έπειτα, @ikaruga24 είπες ότι "τα χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη μου στο τέλος του έτους είναι πολλά περισσότερα από ότι αν με είχαν με σύμβαση μισθωτού." Αμφιβάλλω ότι ισχύει κάτι τέτοιο για τον self employed ντελιβερά, το αντίθετο θα έλεγα ότι συμβαίνει, αλλά ας το αφήσουμε. Σίγουρα πάντως βολεύει το efood, για να επιδιώξει κάτι τέτοιο.

Λοιπόν ας πάρω λίγο τα πράγματα ένα ένα. Πρώτον, το να έχεις μόνο και αποκλειστικά πελάτη το e-food ενώ είσαι self employed δεν αναφέρεται ρητά μέσα ή αν μου ξέφυγε αποκλείεται να είναι μόνο αυτό χωρίς το πρόσθετο "θα του παρέχεται σταθερή εργασία". Κανένας πελάτης δεν μπορεί να σου ζητήσει αποκλειστική συνεργασία χωρίς συγκεκριμένα πλεονεκτήματα ώστε να κάνεις κάτι τέτοιο. 

Δεύτερον, τα χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη σου θα είναι πολλά περισσότερα στο τέλος του έτους μιας και περνάς τα πάντα όλα στις δαπάνες κόβοντας τιμολόγια. Ότι θες το περνάς στα έξοδα για λόγους εργασίας. 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το καθεστώς στο οποίο λειτουργούν οι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά γι αυτόν ακριβώς τον λόγο έπρεπε αντί για να πιέσουν το e-food να πιέσουν την κυβέρνηση για ευνοϊκές νομοθεσίες και φορολογικές υποχρεώσεις επί αυτού. Καλό θα κάνανε σε όλους μαζί και στους εαυτούς τους. 

Επειδή εργάστηκα στην Uber στο UK για ένα διάστημα στην αρχή και εγώ το φοβόμουν το self employed και να ασχολούμαι εγώ με την διευθέτηση των φόρων μου. Τελικά όμως μου άνοιξε τα μάτια, δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από αυτό. Αν βαριέσαι πλήρωσε έναν λογιστή και θα ασχοληθεί αυτός να στα διευθετήσει. Παίρνεις ότι θες, το περνάς στα έξοδα και είσαι έτοιμος να πηγαίνεις όλο και παρακάτω. 

Για το θέμα του ανταγωνισμού μεταξύ ντελιβερι και κουριερ δεν θα μιλήσω γιατί δεν έχει νόημα για κάτι τέτοιο. Είσαι self employed και δουλεύεις είτε όπως θες είτε με κάποιου είδους συμβόλαιο/συνεργασία. Καλή ώρα ως Uber driver που είχα κλείσει συνεργασία με μικρό motel να παίρνουν τηλέφωνο για μεταφορά μόνο εμένα ΣΚ και ήμουν "αποκλειστικό" όχημα για τους πελάτες του τις μέρες αυτές. 

Προσωπικά λέω κρίμα. Ήταν καλή ευκαιρία για αυτούς πραγματικά να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και τελικά το γύρισαν σε σύμβαση αορίστου, με τον βασικό για πάντα και πιθανότατα να μεταφερθούν σε κάποιου είδους μεσάζοντα ενοικίασης δυναμικού. Εύγε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Λοιπόν ας πάρω λίγο τα πράγματα ένα ένα. Πρώτον, το να έχεις μόνο και αποκλειστικά πελάτη το e-food ενώ είσαι self employed δεν αναφέρεται ρητά μέσα ή αν μου ξέφυγε αποκλείεται να είναι μόνο αυτό χωρίς το πρόσθετο "θα του παρέχεται σταθερή εργασία". Κανένας πελάτης δεν μπορεί να σου ζητήσει αποκλειστική συνεργασία χωρίς συγκεκριμένα πλεονεκτήματα ώστε να κάνεις κάτι τέτοιο. 

Δεύτερον, τα χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη σου θα είναι πολλά περισσότερα στο τέλος του έτους μιας και περνάς τα πάντα όλα στις δαπάνες κόβοντας τιμολόγια. Ότι θες το περνάς στα έξοδα για λόγους εργασίας. 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το καθεστώς στο οποίο λειτουργούν οι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά γι αυτόν ακριβώς τον λόγο έπρεπε αντί για να πιέσουν το e-food να πιέσουν την κυβέρνηση για ευνοϊκές νομοθεσίες και φορολογικές υποχρεώσεις επί αυτού. Καλό θα κάνανε σε όλους μαζί και στους εαυτούς τους. 

Επειδή εργάστηκα στην Uber στο UK για ένα διάστημα στην αρχή και εγώ το φοβόμουν το self employed και να ασχολούμαι εγώ με την διευθέτηση των φόρων μου. Τελικά όμως μου άνοιξε τα μάτια, δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από αυτό. Αν βαριέσαι πλήρωσε έναν λογιστή και θα ασχοληθεί αυτός να στα διευθετήσει. Παίρνεις ότι θες, το περνάς στα έξοδα και είσαι έτοιμος να πηγαίνεις όλο και παρακάτω. 

Για το θέμα του ανταγωνισμού μεταξύ ντελιβερι και κουριερ δεν θα μιλήσω γιατί δεν έχει νόημα για κάτι τέτοιο. Είσαι self employed και δουλεύεις είτε όπως θες είτε με κάποιου είδους συμβόλαιο/συνεργασία. Καλή ώρα ως Uber driver που είχα κλείσει συνεργασία με μικρό motel να παίρνουν τηλέφωνο για μεταφορά μόνο εμένα ΣΚ και ήμουν "αποκλειστικό" όχημα για τους πελάτες του τις μέρες αυτές. 

Προσωπικά λέω κρίμα. Ήταν καλή ευκαιρία για αυτούς πραγματικά να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και τελικά το γύρισαν σε σύμβαση αορίστου, με τον βασικό για πάντα και πιθανότατα να μεταφερθούν σε κάποιου είδους μεσάζοντα ενοικίασης δυναμικού. Εύγε... 

Μάταια προσπαθείς να πείσεις τους τεμπέληδες. Εννοείται οτι βγάζεις περισσότερα ως freelancer, αλλά τα συνεργατικά μοντέλα είναι φτιαγμένα για αυτούς που θέλουν να δουλέψουν και να αποδώσουν, δηλαδή όχι για τους Ελληνες. Ο Ελληνας θέλει μισθό και λούφα. Εχει διδακτορικό στην τεμπελιά, και στο να βρίσκει τρόπους να αποφύγει την δουλειά και να "χώσει" καποιον αλλο. Το μαθαίνουν απο τον στρατό κιόλας, και περηφανεύονται για αυτό. Σε όλο τον κόσμο οι ντελιβεράδες δουλεύουν ως freelancers και είναι ευχαριστημένοι, αλλά εδώ συνδικαλιζονται γιατι. "ειναι το πιο επικινδυνο επάγγελμα στον κόσμο". Στο εξωτερικό είναι ασφαλές. Μην το ψάχνεις. Καμία ελπίδα

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αιντε βρε που γκρινιαζετε με τα παιδια που κανουνε μεταφορες.

Μια χαρα ειναι.

Ολες οι <<δυσλειτουργιες>> προερχονται απο την απληστια του αφεντικου.

Θυμηθηκα εναν ξαδερφο παλια που ειχε μπλεξει με μια μεταφορικη, την ειχε παρει αντιπροσωπεια / φρανσαιζινγκ ή καπως ετσι.

Μαλωσε με τα παιδια που κανανε τα δρομολογια.

Ο λογος γιατι δεν μιλουσανε στους πελατες καλα και ειχε παραπονα.

Μια εβδομαδα εκανε μονος του μεταφορες.

Το κρανος στον αγκωνα και το βρισιδι συννεφο.

Δεν αφησε αβαπτιστο κανεναν.

Απο τοτε τα παρατησε και δεν ξαναμιλησε για μεταφορες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...