Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180° για την efood που μετατρέπει όλες τις συμβάσεις των διανομέων της σε… αορίστου!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, AzaZyL είπε

Διάβασα αυτό το σχόλιο και πράγματι το επιβεβαίωσα (ως προς τις αυξήσεις μόνο) με ένα παλληκάρι ντελιβερά γνωστό μου...

242435176_4231753556944403_1319865985117221097_n.jpg

δεν νομιζω να ειναι τοσο απλο οπως τα λεει αυτος..εγω δουλεψα πριν 10 περιπου χρονια στην acs και ειχαμε μαζι μας gps που ηταν συνδεδεμενο με το γραφειο για τον λογο ακριβως αυτον..να μην λουφαρει ο υπαλληλος ηξεραν ανα πασα στιγμη που ηταν ο υπαλληλος και ποσην ωρα εκανε  σε καθε παραδωση-παραλαβη.ολα αυτα πριν 10 χρονια!!!  και τωρα αυτο δεν θα το εχουν εξελιξει?? δεν νομιζω να ειναι οπως τα λεει αυτος..αν αργεις συνεχεια στις διαδρομες σου...αντε γεια..τη δευτερη ευκαιρια και χαζα ειναι αυτα?..ειναι αυτοι πονοψυχοι??...:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fragma είπε

Σε μισθό ΙΚΑ-ΤΕΑΜ κωδ.101 (κοινώς του απλού υπαλλήλου) 705 ευρώ καθαρά, αντίστοιχουν 341 ευρώ εισφορές, 1046 ευρώ μικτά. Αν θεωρείς οτι αυτό είναι 14%, πρέπει να ξαναπάς στο δημοτικό.

Αν παλι θέλεις να κάνουμε σοβαρή σύγκριση cost - benefit πρέπει να αφαιρέσεις απο την εξίσωση οχι μόνο τις εισφορές εργοδότη, αλλά και τα 3 ευρώ ανα παραγγελία που ΔΕΝ παίρνει ο μισθωτος. Δεν ξέρω πόσες  παραγγελίες ανα μηνα διεκπεραιωνει ενας διανομέας του efood αλλα είμαι σίγουρος οτι υπερκαλύπτουν σε συντριπτικό βαθμό το κόστος της αυτασφάλισης.

Tις εισφορές εργοδότη ο μισθωτός τις πληρώνει? Μάλιστα

1 ώρα πριν, fragma είπε

Σε μισθό ΙΚΑ-ΤΕΑΜ κωδ.101 (κοινώς του απλού υπαλλήλου) 705 ευρώ καθαρά, αντίστοιχουν 341 ευρώ εισφορές, 1046 ευρώ μικτά. Αν θεωρείς οτι αυτό είναι 14%, πρέπει να ξαναπάς στο δημοτικό.

Επίσης προφανώς δεν είσαι λογιστής μιας και δεν ξέρεις τι είναι τα μικτά και τι τα καθαρά. Mε 1046 μικτά τα καθαρά είναι 900€

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Όσον αφορά τον μισθό της 1 εβδομάδας μετά συνήθως το θέμα είναι λογιστικό και κάθε λογιστής τρέμει στο άκουσμα του όρου Μισθοδοσία. Αν η εταιρία δεν έχει δικό της λογιστήριο με αρκετό προσωπικό είναι δύσκολο να καταφέρει την πρώτη εβδομάδα να καταβάλει την μισθοδοσία.

Εμένα πάντως το λογιστήριο μου μόλις πριν ένα 2ώρο μου έστειλε την μισθοδοσία έτσι ώστε να να γνωρίζω και να πάρω το περιθώριο που χρειάζομαι για να βάλω τα χρήματα + ένσημα έως το τέλος της εβδομάδας.

Από τη στιγμή που πληρώνεις έξτρα την μισθοδοσία στο λογιστήριο και είναι μια διαφορετική παροχή υπηρεσίας, πίστεψε με δεν τρέμει καθόλου, είναι θέμα θέλησης και συνέπειας, εάν εσύ ως πελάτης το απαιτήσεις θα σου το παρέχει εφόσον του πληρώνεις το χρόνο που χρειάζεται.

Με 2 ένσημα την εβδομάδα, απλήρωτες υπερωρίες, και μισθό το πολύ 25 ευρώ νομίζω είναι κάτι πολύ παραπάνω από υποχρέωση να τα δίνεις στην ώρα που πρέπει, μιλάμε για 4-5 μεροκάματα την εβδομάδα και με πληρωμή ανά εβδομάδα, όχι τέλος του μήνα. Το να πηγαίνει ο κάθε άθλιος την πληρωμή της εβδομάδα (μιλάμε για 100.00€ γ@μ@ την τρέλα ) όχι την ίδια Κυριακή, άλλα την επόμενη δεν είναι απλά ταρίφας, είναι ξεδιάντροπος.

Αν είναι λογιστικό το να δίνεις χεράτα 100 ευρώ την εβδομάδα και κάθε εβδομάδα να καθυστερείς μια επιπλέον ε σόρρυ άλλα δεν το θεωρώ νορμάλ.

Αν ένα μπαρ μπορεί να χρεώνει 7,00€ μια SOL με κόστος αγοράς 0.70€  και να το θεωρεί νορμάλ (σκέψου μια 24άδα από την κάβα κοστίζει με το ΦΠΑ 1.00€/τεμάχιο σε έναν απλό πελάτη με λιανική, αυτοί στα 10 κιβώτια μπορεί να παίρνουν και ένα δώρο) τότε δεν έχω κάτι να πω αν χρειάζεται λογιστική ομάδα για μια μισθοδοσία άλλα ταυτόχρονα μπορεί να βρίσκει τους τρόπους να κερδίζει...

Και βέβαια δεν αφήνω να εννοηθεί πως είναι όλοι απατεώνες άλλα όσα παραδείγματα έχω ακούσει από πολύ κοντινούς μου ανθρώπους ήταν για τσιρίδες!

Κι εγώ θα μπορούσα στο μαγαζί μου να κάνω δοκιμαστικό, να ξεκινήσω με λίγα λεφτά, να βάζω έξτρα δουλειές που να μην κολλάνε με το μαγαζί όταν δεν έχει ψυχή, άλλα προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται πιο τυπικός επειδή πάντα πριν αποφασίσω για κάτι βάζω τον εαυτό μου στην θέση του άλλου.

Με το να μην βάλω το δώρο των Χριστουγέννων, Πάσχα ή να μην δίνω τα ρεπό τη στιγμή που τα χρειάζεται κάποιος και να μην δείχνω κατανόηση όταν αρρωστήσει κάποιος στο να μην του κόψω ένα μεροκάματο ή να μην χαραμίσει τα μετρημένα ρεπό... δεν το νομίζω πως κερδίζω κάπου κάτι, πρώτα απ`όλα ως άνθρωπος και μετά ως χρήματα, έχω καταλάβει πως θα τα χάσω από κάπου αλλού.

Και στην προκαταβολή ακόμη αφού θα τα δώσω αν μου το ζητήσει γιατί όχι, όπως και με τις αργίες όταν αποφασίζω να ανοίξω το μαγαζί μου το κρατάω εγώ.

Νομίζω πως αν δεν ζοριστείς σαν άνθρωπος για να βγάλεις τα λεφτά σου δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, ίσως επειδή στην Ελλάδα τόσα χρόνια όλα αυτά τ μαγαζάκια της εστίασης έβγαζαν και με το παραπάνω αυτά που υπολόγιζαν, κάτι τέτοιο έγινε και με το eFood και ξέφυγαν εντελώς.

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4mage είπε

Εμένα πάντως το λογιστήριο μου μόλις πριν ένα 2ώρο μου έστειλε την μισθοδοσία έτσι ώστε να να γνωρίζω και να πάρω το περιθώριο που χρειάζομαι για να βάλω τα χρήματα + ένσημα έως το τέλος της εβδομάδας.

Ωχ, εγώ είμαι ο λογιστής σου? Και γώ σήμερα τα έστειλα, δυστηχώς ήταν δύσκολος μήνας και αργήσαμε. Συνηθώς, και φαντάζομαι και τα περισσότερα λογιστήρια, μέχρι 20 του κάθε μήνα έχουν υπολογίσει μισθοδοσίες και ΙΚΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν να επέλθει η αναγνώριση αυτού του κλάδου των διανομέων πολύ εκ των οποίων μάλιστα έχουν τραυματιστεί στους δρόμους μεταφέροντας φαγητό για τον πελάτη και αυτό είναι μια τραγική ειρωνεία για την Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kata_tixi είπε

το οτι η συγκεκριμενη επιχηρηση ας πουμε υπάρχει λογο των νεων τεχνολογιων κτλ και επειδη ειναι συνηφασμενη με τον ιντερνετ κτλ κτλ; ή μηπως το οτι επειδη κοσμος απεγκατάστησε και εκανε κακη κριτικη σε εφαρμογη (επισης τεχνολογια και ζητηματα που αναφέρεται η σελιδα) ;  

αρα εσυ που δεν ξερεις δεν ειδες δεν ρωτησες λες οτι μπορει να μην ειναι ετσι και θεωρεις και οτι και οι αλλοι δεν γνωριζουν οπως εσυ. που ενω δεν γνωριζεις οπως λες εκφέρεις παρολα αυτα αποψη. 

Αυτός γνωρίζει ότι δεν γνωρίζει αυτά που δε γνωρίζει. Εσύ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, loypis said:

δεν νομιζω να ειναι τοσο απλο οπως τα λεει αυτος..εγω δουλεψα πριν 10 περιπου χρονια στην acs και ειχαμε μαζι μας gps που ηταν συνδεδεμενο με το γραφειο για τον λογο ακριβως αυτον..να μην λουφαρει ο υπαλληλος ηξεραν ανα πασα στιγμη που ηταν ο υπαλληλος και ποσην ωρα εκανε  σε καθε παραδωση-παραλαβη.ολα αυτα πριν 10 χρονια!!!  και τωρα αυτο δεν θα το εχουν εξελιξει?? δεν νομιζω να ειναι οπως τα λεει αυτος..αν αργεις συνεχεια στις διαδρομες σου...αντε γεια..τη δευτερη ευκαιρια και χαζα ειναι αυτα?..ειναι αυτοι πονοψυχοι??...:P

 

Ω καλά, έπιασες κι εσύ την καταραμένη ACS...prepare for glory...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ktlk21 είπε

Πραγματικά ποσοι απο έσας που βάλατε 1αστερι στ efood(επαναστατες απο τα lidl) ξέρετε πως δούλευε το efood και τι ισχυε...κάνατε σημαια ενα mail σε μια μερίδα ατόμων που προφανώς δεν έκαναν καλά την δουλειά τους και πάλι τους έδωσε δυνατότητα να συνεχίσουν..δεν έιπε κανείς για μπλοκάκι αλλά εκεί έσείς ξερόλες,,,,Με εργόσημο θα ήταν,,,όπως η wolt...αλλα να την πουμε την βλακεια που είπε ο μπάμπης απο τα κάτω Πατήσια..

όχλος μια ζώη αναπαράγουμε ότι βρούμε μπροστά μας,,Το κακό είναι ότι τσίμπησαν τα παιδιά του delivery στις συνδικαλιστικές αηδίες και τους βλέπω με σύμβαση ορίσμενου χρόνου με κανα βασικό και να κλαινε...με αυστηρά 8ωρο να παίρνουν βασίκο και να φεύγουν ο ένας μετά τον άλλον....

 

Οποιος είχε μιλήσει με ανθρωπο επαγγελματία delivery Και οχι σαν τον αλλο που έκραζε την εταιρεία γτ τον "απειλησε" ότι θα σταματήσει την μεταξυ τους σύμβαση αν δεν αφαιρέσει την εξάτμιση απο το παπί του μετα απο παράπονο πελάτη,τότε θα ξέρει οτι σαν εργόδοτης ήταν απο τους καλύτερους στον ελληνικό χώρο 

Το εργόσημο είναι για συγκεκριμένους εργαζόμενους

 

Αναφορά σε κείμενο

Συγκεκριμένα οι κατηγορίες εργαζομένων οι οποίες υπάγονται στην ασφάλιση με την διαδικασία του εργόσημου είναι:

  • όσοι προσφέρουν υπηρεσίες οικογενειακής φροντίδας (οικιακοί βοηθοί)
  • οι απασχολούμενοι σε κηπουρικές εργασίες
  • όσοι απασχολούνται με την φύλαξη παιδιών
  • όσοι παρέχουν φροντίδα και περιποίηση ηλικιωμένων ατόμων, κατάκοιτων ατόμων και ατόμων με κινητικά προβλήματα και άτομα με ειδικές ανάγκες.
  • όσοι απασχολούνται σε μικρό--επισκευαστικές εργασίες οι οποίες δεν συνιστούν οικοδομικές εργασίες
  • όσοι παραδίδουν ιδιαίτερα μαθήματα
  • όσοι απασχολούνται σε υπηρεσίες αισθητικής φροντίδας όπως κομμωτική, περιποίηση προσώπου και σώματος
  • όσοι απασχολούνται σε υπηρεσίες καθαρισμού και κηπουρικής των κοινοχρήστων χώρων πολυκατοικίας που αμείβεται με την ώρα η την ημέρα και δεν παρέχει τις υπηρεσίες του ως υπαλληλικό προσωπικό εταιρείας η ως μέλος εταιρείας.
  • οι διανομείς διαφημιστικών εντύπων.
  • όσοι απασχολούνται στην προώθηση προϊόντων προσώπου και σώματος για λογαριασμό μιας η περισσότερων εταιρειών κα τα οίκον η σε άλλοις χώρους καθώς και οι απασχολούμενοι στην προώθηση καταναλωτικών προϊόντων σε καταστήματα τροφίμων, και πολυκαταστήματα.
  • όσοι απασχολούνται στην μουσική κάλυψη ιδιωτικών εκδηλώσεων κα συνεστιάσεων που αμείβονται με την ώρα η την ημέρα και δεν απασχολούνται ως υπαλληλικό προσωπικό εταιρείας η μέλη εταιρείας.
  • προσωπικό συνοδείας για την στήριξη των ατόμων με αναπηρία τα οποία συμμετέχουν σε κατασκηνωτικό πρόγραμμα για ΑΜΕΑ της περίπτωσης γ της παρ.6 του άρθρου 19 του Ν.2646/1998.
  • οι διαιτητές αγώνων, βοηθοί διαιτητές και παρατηρητές διαιτησίας αγώνων αθλημάτων επαγγελματικής κατηγορίας στους οποίους συμμετέχουν Αθλητικές Ανώνυμες Εταιρείες ενώ εξαιρούνται ρητά οι διαιτητές, βοηθοί διαιτητές καθώς και οι παρατηρητές διαιτησίας για αγώνες αθλημάτων ερασιτεχνικής κατηγορίας.
  • όσοι απασχολούνται ως κομπάρσοι σε τηλεοπτικές εκπομπές η παραγωγές κινηματογραφικών ταινιών η διαφημίσεων που αμείβονται με την ώρα η την ημέρα σε τακτά η μη χρονικά διαστήματα.

https://workenter.gr/el/article/28780/ergosimo-poioi-to-dikaiountai

δεν περιλαμβάνει οδηγούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, randomcat είπε

Ή μπορεί επίσης εκείνοι με τις 10 να είναι εκείνοι που καβαλάνε πεζοδρόμια, που πηγαίνουν ανάποδα και που κάνουν παραβάσεις του ΚΟΚ, και οι μη αποδοτικοί να βάζουν την ασφάλειά τους ως πρώτη προτεραιότητα, το να κάνουν κανονικά το διάλειμμα και το ωράριό τους και από εκεί και πέρα όσες παραγγελίες βγουν.

Μπορεί το ένα, μπορεί και το άλλο. Εγώ δεν μπορώ να το γνωρίζω, και δεν ξέρω επίσης ποιος είναι ο Xristos Mpakas ή εσύ.

Το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι οι παραβάσεις του ΚΟΚ (που όλοι μας βλέπουμε καθημερινά) λόγω πίεσης για αποδοτικότητα, έρχονται σε αντίθεση με τον εργασιακό παράδεισο που παρουσιάζουν κάποιοι.

Έπειτα, εάν η efood είναι καλή εταιρεία με καλούς ανθρώπους στη διοίκηση, τότε θα είχαν τα @@ να παραδεχτούν την αδιαμφισβήτητη αλήθεια δηλ. ότι έστειλαν ένα εκβιαστικό email και όχι να υποτιμήσουν τη νοημοσύνη του κόσμου λέγοντας ότι δεν καταλάβαμε καλά αυτό που έγραψαν. Οι μετέπειτα δηλώσεις τους είναι σιχαμένες, αηδιαστικές.

Πες τα φίλε μου.

"Αν δεν είσαι καλός στη δουλειά σου παίρνεις πόδι. Τι πιο λογικό;"...Λένε.

Κανένας όμως δεν ασχολείται με το πόσο λογικές και συμβατές με ψυχική και σωματική υγεία είναι οι απαιτήσεις της δουλειάς. Στη Νότιο Κορέα έχουν τα καλύτερα delivery. Παραγγέλνεις το απόγευμα και το πρωί έχεις το δέμα στην πόρτα.

Αξίζει να δει κανείς πώς επιτυγxάνεται αυτό και να φρίξει.

Spoiler

 

 

8 ώρες πριν, polaki είπε

Το ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος του efood ήταν που δεν τους έστειλε σπίτι τους απευθείας με το που έληγε η σύμβαση, αφού θεωρούσε ότι δεν εργάζονταν στα standards του efood. Χωρίς μα, χωρίς μου, και χωρίς επιλογές. Το ύφος βέβαια του μηνύματος, ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ και αντιεπαγγελματικό, να τα λέμε και αυτά. Το fail της αρκούδας, και το πλήρωσαν οι eFoodαίοι..

Ακριβώς αυτό θα έπρεπε να έχουν κάνει στους 150(αν είναι αληθή αυτά τα στοιχεία). Απόλυση.

Όχι φουστιές του στυλ "έχει πέσει η απόδοση και πρέπει να το γυρίσετε σε μπλοκάκι". Πράγμα που υποκρύπτει τακτική μεταφοράς και άλλων σε αυτό το καθεστώς με την πρόφαση ότι δεν αποδίδουν(διαφορετικά θα πρέπει να πιστέψουμε ότι τους πρότεινε μπλοκάκι από φιλανθρωπία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, polaki είπε

Οι ίδιοι άνθρωποι βέβαια όσο τρυφερά μιλάνε για τους riders, αν τους ακούσεις να μιλάνε για ταξιτζήδες θα ακούσεις όλα τα χαριτωμένα γραφικά αρνητικά για τη "φάρα" τους. Εκεί μάλλον δε ρισκάρουν τη ζωή τους 12 ώρες στο δρόμο αυτοί, οπότε ας τους κράξουμε ελεύθερα...

Οι άνθρωποι δεν μιλάνε αποκλειστικά τρυφερά για τους riders παρόλο που μπορεί να τους υποστηρίζουν ως μισθωτούς (ασχέτως του αν είναι riders). Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι τους κράζουν εξίσου με τους ταξιτζήδες και χειρότερα, για τις παραβιάσεις του ΚΟΚ (ναι, οι ίδιοι άνθρωποι). Τι, όχι;

Επίσης, οι ταξιτζήδες οδηγούν αμάξι. Χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω σχετικά με αυτό;

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

Και εδώ έχεις παραπάνω απολαβές συνήθως με μπλοκάκι αλλά δεν συμφέρει να συντηρείς το μπλοκάκι. Σε φύλλο που το έλεγα να μην μπει με 700€ μπλοκάκι τα βάλαμε κάτω και του μένουν κάτι λίγο παραπάνω από 300€.

Συμφέρει υπό προϋποθέσεις. Ότι θα έχεις δική σου πελατεία και προοπτικές. Στην περίπτωση του ελεύθερου επαγγελματία ντελιβερά, μιλάμε για έναν και μοναδικό "πελάτη" (ουσιαστικά εργοδότη), και το πολύ δύο αν δουλεύεις part time. Αυτός ο ένας πελάτης δεν θα σου πληρώνει ασφάλεια, δώρα, εξοπλισμό, αποζημίωση, δεν θα είναι νομικά υποχρεωμένος να σου πληρώνει υπερεργασία και υπερωρίες, και γενικά όπως και να το πιάσεις θα είσαι σε δυσμενή θέση σε σχέση με το αν ήσουν μισθωτός. Τα μικτά χρήματα που θα σου έδιναν ως μισθωτό θα σου τα δώσουν και ως freelancer οπότε πάλι τα ίδια χρήματα θα παίρνεις, όμως με χειρότερη πίεση και συνθήκες εργασίας, καταναλώνοντας πολύ περισσότερο χρόνο για να τακτοποιείς εσύ τις εισφορές και τα φορολογικά σου, για να συντηρείς τον εξοπλισμό σου, και στην τελική χωρίς κανένα από τα πλεονεκτήματα του μισθωτού.

Έχουμε όμως καταντήσει να είναι η νόρμα πλέον στις συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων το να μιλάνε εκτός context χρησιμοποιώντας μια λέξη με τον ίδιο τρόπο παντού. Το ίδιο είναι ο πιλότος drone με τον πιλότο της πολιτικής αεροπορίας και με τον πιλότο της πολεμικής αεροπορίας (λέμε τώρα - δεν το έχει πει ακόμα κανείς αυτό, αναμένουμε). Το ίδιο είναι ο φυλετικός ρατσιστής (δηλαδή ο OG ρατσιστής) με το γαστρονομικό ρατσιστή (εκείνον που θα σε θεωρεί υποδεέστερο ον εάν τρως μπάμιες- και ναι, μόλις τον επινόησα). Το ίδιο είναι ο ελεύθερος επαγγελματίας ντελιβεράς με τον οποιονδήποτε άλλο ελεύθερο επαγγελματία.

Που συνήθως αν ρωτήσεις κάποιον τι του έρχεται στο μυαλό όταν μιλάμε για ελεύθερους επαγγελματίες θα σου πει συνήθως για άτομα που έχουν δικό τους πελατολόγιο, που είναι αφεντικά του εαυτού τους, που δουλεύουν με συνεργάτες, με δικό τους ωράριο κ.λπ. Που αν ρωτήσεις έπειτα τι επαγγέλματα έρχονται στο μυαλό, θα σου πει υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, δικηγόρος, συμβολαιογράφος, λογιστής, αρχιτέκτονας, μηχανικός, τεχνικός υπολογιστών, ψυχολόγος κ.α.

Κανείς δεν λέει ποτέ για ντελιβερά, τραπεζικό υπάλληλο (να τους κάνουμε και αυτούς self employed, γιατί όχι;), γραμματέα, υπάλληλο εστίασης (freelancers όλοι τους εδώ και τώρα!) κ.α. Για κάποια επαγγέλματα θεωρείται αυτονόητο το να είσαι σχεδόν πάντα μισθωτός. Δεν είναι η κανονικότητά τους το να είναι self employed.

Το φριλανσιλίκι δεν είναι κακό από μόνο του παιδιά (φριλάνσερ εδώ). Αλλά δεν είναι για όλα τα επαγγέλματα. Τι δεν καταλαβαίνετε; Πώς γίνεται να μιλάς για ντελιβεράδες self employed με τέτοιο στυλάκι σαν να τους εξισώνεις με άλλους freelancers της γειτονιάς οι οποίοι μιλάνε με δεκάδες πελάτες, έχουν εισοδήματα από πολλές μεριές και που αν ένας πελάτης τους κόψει τη συνεργασία δεν σταματάει η καθημερινή δουλειά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2021 στις 10:00 ΜΜ, GeorgeViol είπε

Αυτό μας δείχνει τι μπορούμε να καταφέρουμε όταν είμαστε όλοι ενωμένοι.

Τώρα που τους κράξαμε, έγιναν αρνάκια...

Αν ήμασταν σε όλα έτσι σήμερα ενωμένοι, θα διεκδικούσαμε περισσότερα.

Η αδιαφορία είναι δηλητήριο. Η συνεργασία είναι το κλειδί της επιτυχίας.

Μαλλον δεν εχεις και πολυ ιδεα τι ηθελαν να κανουν. Και κλαιγανε κιολας. !!!

Ας κανουν μια δυσκολη δουλεια και τα λεμε μετα που μ αρεσει που λεγανε οτι παιρνουν και λιγα.

Μπουρδες. Γι αυτο που κανουν και παρα πολλα παιρνουν να αναφερω. Και δεν εννοω τον βασικο μισθο. Περνανε κατα πολυ το χιλιαρικο. Αρα ΟΧΙ δεν θα τους λυπηθω κιολας.

Πρεπει να ξερετε πριν πετατε κορτονες οτι "ολοι ενωμενοι τα καταφερνουμε ή εγιναν αρνακια" . Αυτες ειναι ελληνικες Μ....... ατομων που δεν πολυ δουλευουν και θελουν money να το πω αλλιως. :) Φιλικα ΠΑΝΤΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ntinosterpsis είπε

Και εδώ βλέπουμε πως ο μέσος Έλληνας λέει "δε με νοιάζει αν κλείσει το Efood επειδή έβγαλε εκατομμύρια!". 

 

Γι αυτό ,αυτή η χώρα δε θα πάει ποτέ μπροστά. Το Efood είναι μια επιχείρηση, έχει θέσει κάποια standards και κάποιους κανόνες ώστε να κρατήσει τους υπαλλήλους της. Εδώ τι βλέπουμε; 150 τεμπέληδες να θέλουν να καταστρέψουν εταιρία με χιλιάδες υπαλλήλους. Το πρόβλημα σας είναι ότι εσείς δε βγάζετε τα εκατομμύρια, το efood δουλεύει μια χαρά και μπράβο του.

Αυτή η λογική ΚΚΕ έχει καταστρέψει το επιχειρείν.  Το efood προσφέρει τα 3πλα η και 4πλα σε παροχές σε σχέση με το μαγαζί της γειτονιάς και ο μπούφος Έλληνας θέλει να επιστρέψει το ντελίβερι πίσω στο 2000.

Αυτή τη στιγμή το efood δίνει εξοπλισμό, ολόκληρη ασφάλεια, καλύπτει έξοδα σέρβις και καυσίμων και ο καλοκαρδος Έλληνας θέλει ο ντελιβαρας να επιστρέψει στο μαγαζί της γειτονιάς όπου θα παίρνει 3 4 ευρώ την ώρα, με καύσιμα και μηχανάκι δικό του !! Για 150 τεμπέληδες θέλετε να στείλετε χιλιάδες ανθρώπους πίσω στον μεσαίωνα!

Στην τελική καλά τους έκανε. Ο τεμπέλης πρέπει να παίρνει πόδι από κάθε είδους δουλειάς και όχι να τον επιβραβεύουν.  

 

 

Η απλά η αγορά αυτορυθμίζεται και τα κέρδη της efood είναι απλά τα κέρδη των επιχειρήσεων που βγάζουν λιγότερα με τους ίδιους τζίρους.

Ναι ο ντιλιβεράς έχει χειρότερες συνθήκες εργασίας στο μαγαζί της γειτονιάς αλλά το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις πάντοτε. Η efood έγινε ξαφνικά συνέταιρος της κάθε επιχείρησης πουλώντας αέρα κοπανίστο παύλα μηχανογράφηση και πια σε κλάδους όπως καφέ/σουβλάκια/πίτσα παίρνει ένα κομμάτι των κερδών που θα μπορούσε να δωθεί για αύξηση μισθών υπαλλήλων-ντιλιβεράδων. Πολλά καταστήματα φυτυοζωούν και όταν το κατάστημα δίνει 3.50 των ώρα(όπως το κοντινότερο μου) τα δίνει γιατί αντικειμενικά τόσα μπορεί να δώσει.

Θεωρώ όποια υπήρεσια/εφαρμογή δεν μετακυλεί το κόστος της υπήρεσιας στον καταναλωτή αλλά στην επιχείρηση ανήθικη και απορυθμιστική. Στο εξωτερικό τις υπήρεσιες τις πληρώνεις εξτρά με την παραγγελία εδώ πρέπει να το επωμιστεί η κάθε επιχείρηση. Υπηρεσίες όπως efood και box είναι αστείες. Μόνο η Βολτ έχει κάποιο νόημα αλλά μόνο για τις περιπτώσεις που χρεώνει εξτρά το ντιλίβερι και η επιχείρηση μπορεί να πουλάει χωρίς να την ενδιαφέρει να μειώθει την κερδοφορία της.

Η efood έχει δείξει σημάδια χειραγώγησης της αγοράς προσωπικά θεωρώ μόνο θετικό που η ντιλιβεράδες δεν θέλουν να έχουν μπλοκάκι και να πληρώνουν επιτήδευση και φόρο εισοδήματος.

Όσο για αυτούς που λένε για τις επιχείρησεις ξεκάθαρα η μεγαλοεπιχειρηματίες έβγαλαν δις με θαλασσοδάνεια κολλητιλίκια με πολιτικούς και μηδενική πρωτοπορεία με ευθύνη καθαρά δική τους. Όποιος πιστεύει ότι η ελληνική οικονομία είναι στα χάλια της λόγω εργαζομένων και όχι λόγω τραπεζών/εξουσίας/οικονομικής ελίτ βαυκαλίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thresh είπε

Ω καλά, έπιασες κι εσύ την καταραμένη ACS...prepare for glory...

καταραμενη ξε-καταραμενη..εμενα με βοηθησε σαν 4ωρος 2 χρονια σχεδον..

Επεξ/σία από loypis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Tις τελευταίες ημέρες πολλοί μίλησαν για εμάς χωρίς να γνωρίζουν την οικογένεια του efood."

Μια χαρά σας μάθαμε, απλά είδαμε ότι έπεσε κράξιμο και είπατε να το σώσετε. Όλα τα υπόλοιπα είναι μπαρούφες, damage control. Σιχάματα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...