Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180° για την efood που μετατρέπει όλες τις συμβάσεις των διανομέων της σε… αορίστου!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, randomcat είπε

Συμφέρει υπό προϋποθέσεις. Ότι θα έχεις δική σου πελατεία και προοπτικές. Στην περίπτωση του ελεύθερου επαγγελματία ντελιβερά, μιλάμε για έναν και μοναδικό "πελάτη" (ουσιαστικά εργοδότη), και το πολύ δύο αν δουλεύεις part time. Αυτός ο ένας πελάτης δεν θα σου πληρώνει ασφάλεια, δώρα, εξοπλισμό, αποζημίωση, δεν θα είναι νομικά υποχρεωμένος να σου πληρώνει υπερεργασία και υπερωρίες, και γενικά όπως και να το πιάσεις θα είσαι σε δυσμενή θέση σε σχέση με το αν ήσουν μισθωτός. Τα μικτά χρήματα που θα σου έδιναν ως μισθωτό θα σου τα δώσουν και ως freelancer οπότε πάλι τα ίδια χρήματα θα παίρνεις, όμως με χειρότερη πίεση και συνθήκες εργασίας, καταναλώνοντας πολύ περισσότερο χρόνο για να τακτοποιείς εσύ τις εισφορές και τα φορολογικά σου, για να συντηρείς τον εξοπλισμό σου, και στην τελική χωρίς κανένα από τα πλεονεκτήματα του μισθωτού.

Έχουμε όμως καταντήσει να είναι η νόρμα πλέον στις συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων το να μιλάνε εκτός context χρησιμοποιώντας μια λέξη με τον ίδιο τρόπο παντού. Το ίδιο είναι ο πιλότος drone με τον πιλότο της πολιτικής αεροπορίας και με τον πιλότο της πολεμικής αεροπορίας (λέμε τώρα - δεν το έχει πει ακόμα κανείς αυτό, αναμένουμε). Το ίδιο είναι ο φυλετικός ρατσιστής (δηλαδή ο OG ρατσιστής) με το γαστρονομικό ρατσιστή (εκείνον που θα σε θεωρεί υποδεέστερο ον εάν τρως μπάμιες- και ναι, μόλις τον επινόησα). Το ίδιο είναι ο ελεύθερος επαγγελματίας ντελιβεράς με τον οποιονδήποτε άλλο ελεύθερο επαγγελματία.

Που συνήθως αν ρωτήσεις κάποιον τι του έρχεται στο μυαλό όταν μιλάμε για ελεύθερους επαγγελματίες θα σου πει συνήθως για άτομα που έχουν δικό τους πελατολόγιο, που είναι αφεντικά του εαυτού τους, που δουλεύουν με συνεργάτες, με δικό τους ωράριο κ.λπ. Που αν ρωτήσεις έπειτα τι επαγγέλματα έρχονται στο μυαλό, θα σου πει υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, δικηγόρος, συμβολαιογράφος, λογιστής, αρχιτέκτονας, μηχανικός, τεχνικός υπολογιστών, ψυχολόγος κ.α.

Κανείς δεν λέει ποτέ για ντελιβερά, τραπεζικό υπάλληλο (να τους κάνουμε και αυτούς self employed, γιατί όχι;), γραμματέα, υπάλληλο εστίασης (freelancers όλοι τους εδώ και τώρα!) κ.α. Για κάποια επαγγέλματα θεωρείται αυτονόητο το να είσαι σχεδόν πάντα μισθωτός. Δεν είναι η κανονικότητά τους το να είναι self employed.

Το φριλανσιλίκι δεν είναι κακό από μόνο του παιδιά (φριλάνσερ εδώ). Αλλά δεν είναι για όλα τα επαγγέλματα. Τι δεν καταλαβαίνετε; Πώς γίνεται να μιλάς για ντελιβεράδες self employed με τέτοιο στυλάκι σαν να τους εξισώνεις με άλλους freelancers της γειτονιάς οι οποίοι μιλάνε με δεκάδες πελάτες, έχουν εισοδήματα από πολλές μεριές και που αν ένας πελάτης τους κόψει τη συνεργασία δεν σταματάει η καθημερινή δουλειά τους;

Και παραπάνω πελάτες να έχεις πέραν του ενός νομίζω ότι περιορίζεσαι μέχρι 3. Ακόμη μπορείς να έχεις κάποιο αφορολόγητο αλλά σίγουρα θα το περάσεις και δεν μπορείς να δικαιολογήσεις έξοδα, κάτι που θα έκανες αν ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς αφορολόγητο αλλά με λίγη "φαντασία" θα έφτανες τον φόρο κοντά στο 0. Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει η λογιστάρα  της παρέας ;) ( @Herald )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ο πελάτης του ντελιβερά freelancer δεν είναι τα καταστήματα (μπεργκεράδικα, σουβλατζίδικα, κ.λπ.), αλλά το efood. Οπότε αν μαλώσεις με το efood...?

Δεν έχεις λόγο να μαλώσεις με το eFood, αλλά ΑΝ καταφέρεις να μαλώσεις, δοκιμάζεις την τύχη σου στις άλλες άμεσα ανταγωνιστικές ή απλά επιστρέφεις στο κλασικό μοντέλο, δηλαδή του Μπάμπη της γειτονιάς. 

Είναι βασικό το να μη μαλώσεις. Δεν ξέρω καν γιατί το βάζουμε στην εξίσωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, polaki είπε

Όταν λες δεν είχες ΠΑΡΑΠΟΝΟ, πώς το εννοείς; 

Αν εννοείς ότι απλά κάνουν τη δουλειά για την οποία ΗΔΗ πληρώνονται από την εταιρεία που εργάζονται, αυτό για εμένα προσωπικά ΔΕΝ αποτελεί λόγο για tip. Γνώμη μου πάντα. Το tip είναι για αυτούς που έρχονται με ένα χαμόγελο, με ένα ευγενικό "καλησπέρα/καλημέρα σας". Αυτό ζητάω, δεν ζητάω κάτι εξεζητημένο. Να μην έρχονται κακομούτσουνοι ζητάω.

Και ένα πρόσφατο μήνυμά μου. 

image.png.8bcfd40bdd88207bc47ff1536290cec7.png

Δεν μίλησα για tip. Γενικά λέω, όσες φορές έχω παραγγείλει δεν μου έκαναν ποτέ αρνητική εντύπωση. Και σκέψου έχω θέμα με τους περισσότερους deliverades, από πολλά καταστήματα έχω σταματήσει να παραγγέλνω γιατί ο deliverας ήταν για σφαλιάρες. Άλλος που απλά δεν άρθρωσε λέξη, άλλος που έκανε 6.5 λεπτά να ψάχνει τα ψιλά (κλασσική τακτική για να του αφήσω μπουρμπουάρ), άλλος που μόνο που δεν με έβρισε που είχα 50€ (ενώ το είχα σημειώσει στα σχόλια). Τέσπα, φαντάζομαι θέμα τύχης είναι τι θα σου κάτσει, απλά από την δικιά μου εμπειρία efood και dominos έχουν "επαγγελματίες" deliverαδες.

Τip εξυπακούεται δεν δίνω πριν την παραγγελία. Δεν υπάρχει λόγος κιόλας

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Herald είπε

Tις εισφορές εργοδότη ο μισθωτός τις πληρώνει? Μάλιστα

Επίσης προφανώς δεν είσαι λογιστής μιας και δεν ξέρεις τι είναι τα μικτά και τι τα καθαρά. Mε 1046 μικτά τα καθαρά είναι 900€

Ο Fragma στον οποίο απάντησες είπε ότι "705 ευρώ καθαρά, αντίστοιχουν 341 ευρώ εισφορές, 1046 ευρώ μικτά."

Αυτό που εννοούσε, αν και νομίζω το κατάλαβες πολύ καλά εσύ, αλλά το γράφω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις με τους υπόλοιπους του forum που δεν γνωρίζουν λογιστικά, είναι ότι το ΣΥΝΟΛΟ των κρατήσεων που πληρώνει η επιχείρηση είναι 1046 για 705€ καθαρά. 

Πράγματι, το πιο κοντινό παράδειγμα που έχω στην εταιρεία είναι το παρακάτω, στα 711€ καθαρά. Τα μοικτά είναι 840€, αλλά το ΣΥΝΟΛΟ του ποσού που πληρώνει η επιχείρηση είναι κάτι περισσότερο από 1000€, το οποίο δεν το έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου. Περισσότερο από 1000€ και λιγότερο από 1100€ πάντως. 

image.png.ad7aa8ea8b9f453a9e56f11c71f1e882.png

'Οταν λοιπόν κάποιος παίρνει 700€ και τα θεωρεί λίγα (που είναι λίγα), να έχει υπόψη του ότι η επιχείρηση πληρώνει γύρω στα 350€ επιπλέον. Όταν λοιπόν "κάποιοι" ζητάτε και θεωρείτε κατάλληλο μισθό για την παρτη σας τα 1500€ καθαρά, το να δίνει η επιχείρηση έξτρα 700€ αυξάνει κατά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το συνολικό της κόστος, και άρα προσγειωθείτε λίγο ορισμένοι στα ρεαλιστικά δεδομένα της Ελλαδίτσας και μην βλέπετε παντού το φάντασμα του κακού αφεντικού. 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, Πάσχα, Αύγουστο και Δεκέμβριο, τα κόστη αυτά είναι +50% και +100% αντίστοιχα... 

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μίλησα για tip. Γενικά λέω, όσες φορές έχω παραγγείλει δεν μου έκαναν ποτέ αρνητική εντύπωση. Και σκέψου έχω θέμα με τους περισσότερους deliverades, από πολλά καταστήματα έχω σταματήσει να παραγγέλνω γιατί ο deliverας ήταν για σφαλιάρες. Άλλος που απλά δεν άρθρωσε λέξη, άλλος που έκανε 6.5 λεπτά να ψάχνει τα ψιλά (κλασσική τακτική για να του αφήσω μπουρμπουάρ), άλλος που μόνο που δεν με έβρισε που είχα 50€ (ενώ το είχα σημειώσει στα σχόλια). Τέσπα, φαντάζομαι θέμα τύχης είναι τι θα σου κάτσει, απλά από την δικιά μου εμπειρία efood και dominos έχουν "επαγγελματίες" deliverαδες.

Τip εξυπακούεται δεν δίνω πριν την παραγγελία. Δεν υπάρχει λόγος κιόλας

Sorry κατάλαβα λάθος εγώ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι riders του eFood και του Box που συνήθως προτιμάω για τα GB που δίνει, είναι κλάσεις πιο ευγενικοί από τους ντελιβεράδες που πράγματι κάνουν 17 ώρες να βρουν ψιλά εσκεμμένα... ;)

34 λεπτά πριν, polaki είπε

Και ένα πρόσφατο μήνυμά μου. 

image.png.8bcfd40bdd88207bc47ff1536290cec7.png

Kαι μόλις τώρα άμεση και άψογη επικοινωνία από eFood. 

image.png.2ef991ec51d0ea16773ca3f7e9c29d14.png

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, polaki είπε

Όταν λες δεν είχες ΠΑΡΑΠΟΝΟ, πώς το εννοείς; 

Αν εννοείς ότι απλά κάνουν τη δουλειά για την οποία ΗΔΗ πληρώνονται από την εταιρεία που εργάζονται, αυτό για εμένα προσωπικά ΔΕΝ αποτελεί λόγο για tip. Γνώμη μου πάντα. Το tip είναι για αυτούς που έρχονται με ένα χαμόγελο, με ένα ευγενικό "καλησπέρα/καλημέρα σας". Αυτό ζητάω, δεν ζητάω κάτι εξεζητημένο. Να μην έρχονται κακομούτσουνοι ζητάω.

Και ένα πρόσφατο μήνυμά μου. 

image.png.8bcfd40bdd88207bc47ff1536290cec7.png

Δηλαδή εσύ έκανες ticket επειδή δε σου έκανε τεμενάδες ο διανομέας (συγνώμη, ο rider - wtf που λένε και στο χωριό μου) και νιώθεις περήφανος για αυτό ;

Το ενδεχόμενο ο άνθρωπος να είχε μαλώσει με τη γκομενα (για να μη πάμε σε πιο χοντρές καταστάσεις, πχ έμαθε ότι έχει πρόβλημα υγείας κάποιος δικός του ή οτιδήποτε) και να ήταν κακόκεφος / προβληματισμένος / απλά αλλού, σου πέρασε από το μυαλό ;

Δηλαδή πραγματικά δε θέλω να χαρακτηρίσω την κίνησή σου γιατί θα γράψω πολύ προσβλητικά πράγματα…

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Ο Fragma στον οποίο απάντησες είπε ότι "705 ευρώ καθαρά, αντίστοιχουν 341 ευρώ εισφορές, 1046 ευρώ μικτά."

Αυτό που εννοούσε, αν και νομίζω το κατάλαβες πολύ καλά εσύ, αλλά το γράφω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις με τους υπόλοιπους του forum που δεν γνωρίζουν λογιστικά, είναι ότι το ΣΥΝΟΛΟ των κρατήσεων που πληρώνει η επιχείρηση είναι 1046 για 705€ καθαρά. 

Πράγματι, το πιο κοντινό παράδειγμα που έχω στην εταιρεία είναι το παρακάτω, στα 711€ καθαρά. Τα μοικτά είναι 840€, αλλά το ΣΥΝΟΛΟ του ποσού που πληρώνει η επιχείρηση είναι κάτι περισσότερο από 1000€, το οποίο δεν το έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου. Περισσότερο από 1000€ και λιγότερο από 1100€ πάντως. 

image.png.ad7aa8ea8b9f453a9e56f11c71f1e882.png

'Οταν λοιπόν κάποιος παίρνει 700€ και τα θεωρεί λίγα (που είναι λίγα), να έχει υπόψη του ότι η επιχείρηση πληρώνει γύρω στα 350€ επιπλέον. Όταν λοιπόν "κάποιοι" ζητάτε και θεωρείτε κατάλληλο μισθό για την παρτη σας τα 1500€ καθαρά, το να δίνει η επιχείρηση έξτρα 700€ αυξάνει κατά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το συνολικό της κόστος, και άρα προσγειωθείτε λίγο ορισμένοι στα ρεαλιστικά δεδομένα της Ελλαδίτσας και μην βλέπετε παντού το φάντασμα του κακού αφεντικού. 

Και για να μην ξεχνιώμαστε, Πάσχα, Αύγουστο και Δεκέμβριο, τα κόστη αυτά είναι +50% και +100% αντίστοιχα... 

Εν προκειμένω μας ενδιαφέρει το πόσο πληρώνει ο μισθωτός σε σχέση με τον freelancer. Ο μισθωτός λοιπόν πληρώνει 14.12% των μικτών του αποδοχών (τα 118€που αναφέρονται στο επισυναπτόμενο ως ΙΚΑ) . Η επιχείρηση πληρώνει περίπου 23% επί των μικτών. Επειδή γενικά (ή μάλλον θα έπρεπε) οι συμφωνίες μεταξύ εργαζόμενου - εργοδότη να γίνονται ΠΑΝΤΑ στα μικτά, η εταιρεία λοιπόν δεν πληρώνει 350€ επιπλέον, μιας και το 14.12% το κρατάει από τον δικό σου μισθό. 

Επίσης τα πράματα δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Ειδικά πριν κανά δυό χρόνια που ο φόρος εισοδήματος ήταν στο θεό, οι κερδοφόρες εταιρείες πλήρωναν 33% των κερδών σε φόρο (και 45% οι ατομικές), μετά την αφαίρεση του 27% για εισφορές. Μια αύξηση μισθού ας πούμε 200€ (κόστος 300€ μαζί με το ΙΚΑ) συνεπάγεται με πραγματικό κόστος περίπου 140€ για την επιχείρηση, μιας και μειώνεται ο φόρος εισοδήματος και οι εισφορές που πρέπει να πληρώσει. Αν αφαιρέσουμε και τους λοιπούς φόρους (διανομή κερδών - εισφορά αλληλεγγύης) για κάθε έξοδο που κάνει η εταιρεία το πραγματικό κόστος είναι το 1/3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιλοδώρημα το κερδίζεις δεν το απαιτείς για αρχή. 
 

Αφου μας έπιασε τόσο ο πόνος για τους διανομής… υπάρχουν κι αλλά επαγγέλματα, που πονανε  πιο πολύ! 
 

Τροφη για σκέψη. Πχ 1) Οι παραγγελίες πέφτουν κάτω η τις πετάνε μέσα στο κουτί όπως να ναι, και κάνουν πως δεν ξέρουν.

2) Απετουν φιλοδώρημα… ενώ δεν πρέπει (όπως είπε παρά πάνω ένα παιδί).

3) Ξεχνανε παραγγελίες  

4) Η νέα μαγκιά, να πατάνε κόρνα από τα 20 χλμ για να κατέβεις στο παρακάτω στενό να την πάρεις. Όχι μάγκα μου, την πλήρωσα για να την φέρεις όχι για να την πάρω μόνο μου  

κτλπ

Παιδια, να δίνεται και άλλου φιλοδώρημα, όχι μόνο σε διανομής
π.χ. Ταμίες σουπερμάρκετ κτλπ

υπόψην, το επαγγέλμα το κάναμε κι εμείς όταν είμασταν φοιτητές. 
Μπορω να γράψω κι αλλά πολλά…  

Βλεπω ο,τι το αγαπημένο ινσομνια τελευταία, έχει πέσει πολύ για να ανεβάζει και τέτοια θέματα. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ο πελάτης του ντελιβερά freelancer δεν είναι τα καταστήματα (μπεργκεράδικα, σουβλατζίδικα, κ.λπ.), αλλά το efood. Οπότε αν μαλώσεις με το efood...?

Τότε φεύγει από το e-food. Λίγο δύσκολο όμως να μαλώσεις με κάτι τέτοιο δεν νομίζεις; Άλλωστε είσαι freelance, δεν έχεις και πολύ input με τον εργοδότη πέρα του ότι απλά στέλνεις τις υπηρεσίες σου στο payroll και απλά πληρώνεσαι όλο το ποσό που σου αναλογεί. 

Σαν τι να μαλώσεις με το e-food δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

 

Spoiler

 

image.png.2ef991ec51d0ea16773ca3f7e9c29d14.png

Άρα το efood δεν εξαναγκάζει τα καταστήματα που συνεργάζονται μαζί του να απολύουν τους ντελιβεράδες τους και να χρησιμοποιούν μόνο δικούς του διανομείς. Για τον @StamTheMan το λέω, φίλε μάλλον σου είπε ψεματάκι ο πρώην εργοδότης σου

57 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το ενδεχόμενο ο άνθρωπος να είχε μαλώσει με τη γκομενα (για να μη πάμε σε πιο χοντρές καταστάσεις, πχ έμαθε ότι έχει πρόβλημα υγείας κάποιος δικός του ή οτιδήποτε) και να ήταν κακόκεφος / προβληματισμένος / απλά αλλού, σου πέρασε από το μυαλό ;

Δεν μεταφέρουμε στη δουλειά τα προβλήματα της προσωπικής μας ζωής , όπως και στην προσωπική μας ζωή δεν μεταφέρουμε τα προβλήματα της δουλειάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν έχεις λόγο να μαλώσεις με το eFood, αλλά ΑΝ καταφέρεις να μαλώσεις, δοκιμάζεις την τύχη σου στις άλλες άμεσα ανταγωνιστικές ή απλά επιστρέφεις στο κλασικό μοντέλο, δηλαδή του Μπάμπη της γειτονιάς. 

Είναι βασικό το να μη μαλώσεις. Δεν ξέρω καν γιατί το βάζουμε στην εξίσωση..

 

35 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Τότε φεύγει από το e-food. Λίγο δύσκολο όμως να μαλώσεις με κάτι τέτοιο δεν νομίζεις; Άλλωστε είσαι freelance, δεν έχεις και πολύ input με τον εργοδότη πέρα του ότι απλά στέλνεις τις υπηρεσίες σου στο payroll και απλά πληρώνεσαι όλο το ποσό που σου αναλογεί. 

Σαν τι να μαλώσεις με το e-food δηλαδή; 

Αρχικά, και μόνο που λαμβάνεις email ειδικής μεταχείρισης, δημιουργείται μια κακή σχέση επειδή σε αξιολογούν ως χαμηλότερης προτεραιότητας υπάλληλο/συνεργάτη και αν χρειαστεί ποτέ να κάνουν περικοπές προσωπικού, θα ξεκινήσουν από εσένα ή μπορεί να μην σε επιλέξουν αν υπάρχει επάρκεια. Επίσης, μπορεί να τσακωθείτε για τον οποιονδήποτε λόγο στα χρήματα (π.χ. να σου αλλάξουν μια μέρα τους όρους συνεργασίας), όπως γίνεται σε κάθε επαγγελματική σχέση. Για οποιονδήποτε λόγο και αν μαλώσεις, το θέμα είναι ότι είσαι ελ. επαγγελματίας ντελιβεράς με έναν μοναδικό πελάτη, και αν χαλάσει η σχέση σας, διακόπτεται και η καθημερινή σου δουλειά μέχρι να επιστρέψεις στον Μπάμπη της γειτονιάς, ενώ ο ψυχολόγος - ας πούμε - αν χάσει έναν πελάτη συνεχίζει κανονικότατα την καθημερινή του δουλειά. Οπότε δεν ξέρω ρε παιδιά γιατί μιλάμε για self employed ντελιβεράδες λες και πρόκειται για έναν τυπικό freelancer που μιλάει με πολλούς πελάτες.

Έπειτα, @ikaruga24 είπες ότι "τα χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη μου στο τέλος του έτους είναι πολλά περισσότερα από ότι αν με είχαν με σύμβαση μισθωτού." Αμφιβάλλω ότι ισχύει κάτι τέτοιο για τον self employed ντελιβερά, το αντίθετο θα έλεγα ότι συμβαίνει, αλλά ας το αφήσουμε. Σίγουρα πάντως βολεύει το efood, για να επιδιώξει κάτι τέτοιο.

Τέλος, είστε σίγουροι ότι θέλετε να υπάρχουν ανταγωνιστικοί ντελιβεράδες, να τρέχουν να είναι "αποδοτικοί", να προσπαθούν να παραδώσουν όσες περισσότερες παραγγελίες μπορούν στο ωράριό τους, και εμείς να επικροτούμε κάτι τέτοιο; Όλοι αυτοί εργάζονται και κυκλοφορούν στους ίδιους δρόμους που κυκλοφορούμε και εμείς, είτε με όχημα είτε ως πεζοί. Θέλετε σίγουρα ανταγωνιστικό κλίμα στους ντελιβεράδες; Προσωπικά είναι ένα από τα πρώτα επαγγέλματα που μου έρχονται στο μυαλό όπου δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο. Έχω βαρεθεί να κολλάνε πίσω μου μηχανάκια της Wolt - μια φορά θα χρειαστεί να φρενάρω απότομα και θα γίνει η ζημιά.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα νεα>

<<Η Genesis (το πολυτελές παρακλάδι της Hyundai) παρουσίασε πρόσφατα το νέο της δημιούργημα, το GV60. Το πρώτο premium ηλεκτρικό SUV των Κορεατών βασίζεται στη νέα πλατφόρμα του ομίλου (E-GMP) πάνω στην οποία θυμίζουμε ότι πατούν τόσο τα Hyundai Ioniq 5 όσο και το Kia EV6.>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Σε αλλα νεα>

<<Η Genesis (το πολυτελές παρακλάδι της Hyundai) παρουσίασε πρόσφατα το νέο της δημιούργημα, το GV60. Το πρώτο premium ηλεκτρικό SUV των Κορεατών βασίζεται στη νέα πλατφόρμα του ομίλου (E-GMP) πάνω στην οποία θυμίζουμε ότι πατούν τόσο τα Hyundai Ioniq 5 όσο και το Kia EV6.>>

Σε αλλα νεα>

«Κάποιοι θα χάσουν τον ύπνο τους»: Ο Λάκης Γαβαλάς έγραψε βιβλίο για τις μέρες του Κορυδαλλού -Τι λέει για τον Ακη

 lakis-gavalas-vivlio.JPG.webp?itok=D_ME9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Σε αλλα νεα>

«Κάποιοι θα χάσουν τον ύπνο τους»: Ο Λάκης Γαβαλάς έγραψε βιβλίο για τις μέρες του Κορυδαλλού -Τι λέει για τον Ακη

 lakis-gavalas-vivlio.JPG.webp?itok=D_ME9

Αλλος και αυτος.

Παιδι της πιατσας με τα ολα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, polaki είπε

'Οταν λοιπόν κάποιος παίρνει 700€ και τα θεωρεί λίγα (που είναι λίγα), να έχει υπόψη του ότι η επιχείρηση πληρώνει γύρω στα 350€ επιπλέον. Όταν λοιπόν "κάποιοι" ζητάτε και θεωρείτε κατάλληλο μισθό για την παρτη σας τα 1500€ καθαρά, το να δίνει η επιχείρηση έξτρα 700€ αυξάνει κατά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το συνολικό της κόστος, και άρα προσγειωθείτε λίγο ορισμένοι στα ρεαλιστικά δεδομένα της Ελλαδίτσας και μην βλέπετε παντού το φάντασμα του κακού αφεντικού. 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, Πάσχα, Αύγουστο και Δεκέμβριο, τα κόστη αυτά είναι +50% και +100% αντίστοιχα...

 

Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα σου.

Μία εταιρεία δεν οφείλει να έχει business plan; Δεν οφείλει στη τιμή του προϊόντος/υπηρεσίας να συμπεριλάβει το συνολικό κόστος λειτουργίας; Στα κουτουρού βγάζει μισθοδοσία;

Οπότε προς τι η αναφορά για το πόσα πληρώνει μία εταιρεία για να έχει ένα εργαζόμενο. Αντιλαμβάνομαι ότι υπονοείς πως ο εργαζόμενος θα έπρεπε να έχει υπόψιν του ότι ο μισθός του έχει ένα αρκετά υψηλό κόστος για την εταιρεία και ίσως θα έπρεπενα είναι ευγνώμων.

Μα γιατί να το κάνει αυτό από την στιγμή που ανταλλάσει τις υπηρεσίες του με το μισθό, δεν είναι ότι τον κλέβει.

Αυτό που έδειξε η κρίση ότι αν μία εταιρεία κρέμεται από την μισθοδοσία για να χρηματοδοτήσει τα έξοδα της τότε αργά ή γρήγορα θα κλείσει, το πρόβλημα της είναι αλλού.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ζητήσει κάποιος 1500 αν όντως τα αξίζει. Αυτός πιστεύει ότι τα αξίζει, εσύ όχι και τελειώνει εκεί το θέμα.

Τα ρεαλιστικά σενάρια ποια ακριβώς είναι; Ο καθένας ζει την δικιά του καθημερινότητα, για κάποιον μπακούρι τα 1500 είναι όνειρο, για έναν με δύο παιδιά και δάνειο είναι τα άκρως απαραίτητα.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εν προκειμένω μας ενδιαφέρει το πόσο πληρώνει ο μισθωτός σε σχέση με τον freelancer. Ο μισθωτός λοιπόν πληρώνει 14.12% των μικτών του αποδοχών (τα 118€που αναφέρονται στο επισυναπτόμενο ως ΙΚΑ) . Η επιχείρηση πληρώνει περίπου 23% επί των μικτών. Επειδή γενικά (ή μάλλον θα έπρεπε) οι συμφωνίες μεταξύ εργαζόμενου - εργοδότη να γίνονται ΠΑΝΤΑ στα μικτά, η εταιρεία λοιπόν δεν πληρώνει 350€ επιπλέον, μιας και το 14.12% το κρατάει από τον δικό σου μισθό. 

Επίσης τα πράματα δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Ειδικά πριν κανά δυό χρόνια που ο φόρος εισοδήματος ήταν στο θεό, οι κερδοφόρες εταιρείες πλήρωναν 33% των κερδών σε φόρο (και 45% οι ατομικές), μετά την αφαίρεση του 27% για εισφορές. Μια αύξηση μισθού ας πούμε 200€ (κόστος 300€ μαζί με το ΙΚΑ) συνεπάγεται με πραγματικό κόστος περίπου 140€ για την επιχείρηση, μιας και μειώνεται ο φόρος εισοδήματος και οι εισφορές που πρέπει να πληρώσει. Αν αφαιρέσουμε και τους λοιπούς φόρους (διανομή κερδών - εισφορά αλληλεγγύης) για κάθε έξοδο που κάνει η εταιρεία το πραγματικό κόστος είναι το 1/3

Χαχχαχαχχα. Τι σημαίνει "το κρατάει από τον δικο σου μισθό;" Από την τσέπη του εργοδότη βγαίνει το σύνολο των εισφορων, δεν παίρνει καμια επιστροφή από πουθενά για το μέρος των εισφορων που αφορούν τον εργαζόμενο. Μου θυμίζεις σοσιαλιστική λογικη λεφτόδεντρου, σε φάση τα βγάζω από την αριστερή τσέπη και τα βάζω στην δεξιά και αυξάνονται. Και εννοείται ότι είναι εντελώς ανακριβή και τα υπόλοιπα που γράφεις για το πραγματικό κόστος της αύξησης μισθού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...