Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180° για την efood που μετατρέπει όλες τις συμβάσεις των διανομέων της σε… αορίστου!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Hazuki είπε

Το εργόσημο είναι για συγκεκριμένους εργαζόμενους

 

https://workenter.gr/el/article/28780/ergosimo-poioi-to-dikaiountai

δεν περιλαμβάνει οδηγούς.

 

και η wolt πως το κάνει? 

 

2 ώρες πριν, Choutas είπε

Η απλά η αγορά αυτορυθμίζεται και τα κέρδη της efood είναι απλά τα κέρδη των επιχειρήσεων που βγάζουν λιγότερα με τους ίδιους τζίρους.

Ναι ο ντιλιβεράς έχει χειρότερες συνθήκες εργασίας στο μαγαζί της γειτονιάς αλλά το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις πάντοτε. Η efood έγινε ξαφνικά συνέταιρος της κάθε επιχείρησης πουλώντας αέρα κοπανίστο παύλα μηχανογράφηση και πια σε κλάδους όπως καφέ/σουβλάκια/πίτσα παίρνει ένα κομμάτι των κερδών που θα μπορούσε να δωθεί για αύξηση μισθών υπαλλήλων-ντιλιβεράδων. Πολλά καταστήματα φυτυοζωούν και όταν το κατάστημα δίνει 3.50 των ώρα(όπως το κοντινότερο μου) τα δίνει γιατί αντικειμενικά τόσα μπορεί να δώσει.

Θεωρώ όποια υπήρεσια/εφαρμογή δεν μετακυλεί το κόστος της υπήρεσιας στον καταναλωτή αλλά στην επιχείρηση ανήθικη και απορυθμιστική. Στο εξωτερικό τις υπήρεσιες τις πληρώνεις εξτρά με την παραγγελία εδώ πρέπει να το επωμιστεί η κάθε επιχείρηση. Υπηρεσίες όπως efood και box είναι αστείες. Μόνο η Βολτ έχει κάποιο νόημα αλλά μόνο για τις περιπτώσεις που χρεώνει εξτρά το ντιλίβερι και η επιχείρηση μπορεί να πουλάει χωρίς να την ενδιαφέρει να μειώθει την κερδοφορία της.

Η efood έχει δείξει σημάδια χειραγώγησης της αγοράς προσωπικά θεωρώ μόνο θετικό που η ντιλιβεράδες δεν θέλουν να έχουν μπλοκάκι και να πληρώνουν επιτήδευση και φόρο εισοδήματος.

Όσο για αυτούς που λένε για τις επιχείρησεις ξεκάθαρα η μεγαλοεπιχειρηματίες έβγαλαν δις με θαλασσοδάνεια κολλητιλίκια με πολιτικούς και μηδενική πρωτοπορεία με ευθύνη καθαρά δική τους. Όποιος πιστεύει ότι η ελληνική οικονομία είναι στα χάλια της λόγω εργαζομένων και όχι λόγω τραπεζών/εξουσίας/οικονομικής ελίτ βαυκαλίζεται.

ωχ... ζονγκ... το κόστος του efood πολλές φορές δεν το τρώει κάνεις γτ πολλοί έχουν άλλες τιμές στο efood... 

2oν το efood παρέχει μία υπηρεσία και πρέπει να πληρωθεί.. κι εσείς καμάρια μου που λέτε για κέρδη και μπλα μπλα έχετε ασχοληθεί ποτέ με επιχειρήσεις... στα 10 ευρώ συνήθως κρατάει τα 2 ευρώ το efood.. στον delivery δίνει πόσα, ξέρετε? 

ότι έκανε τζίρο δεν πάει να πει ότι γράφω καθαρό κέρδος.. 

σταματήστε να τρώτε αμασητο ότι βλακεια διαβάζετε στα social 

16 ώρες πριν, l337 είπε

Ένας φίλος φίλου, κάπως - κάποτε, και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.. για να πετάξεις τη χολή και την μιζέρια σου.

Σου έχω νέα. Η μίζερη άποψη σου είναι όπως και οι υπόλοιπες απόψεις σου σε κάποιο άλλο subforum. flame κουράδες δηλαδή. Εάν σου φαίνεται πολύ ο ντόρος, δεν πειράζει, συμβαίνει και σε άλλους αξιοθρήνητους που λειτουργούν ως πρόβατα και το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να γλύφουν τα σκατά του λύκου.

να υποθέσω ότι εμβόλιο δεν έκανες γτ δεν θες να σε ελέγχουν? 

13 ώρες πριν, vs_skg είπε

ξεχασες οτι ειναι ηρωες για μεταλλια, αξιζουν βαρεα και ανθυγιεινα, και πως οταν παρανομουν με τα παπακια φταιει μονο το κακο αφεντικο που τους πιεζει

όταν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου πρώτα από όλα.. δεν φταίει κανένα αφεντικό.... μάθαμε πάντα να φταίνε οι άλλοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ktlk21 είπε

όταν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου πρώτα από όλα.. δεν φταίει κανένα αφεντικό.... μάθαμε πάντα να φταίνε οι άλλοι 

Ή... όταν παραβιάζεις τον ΚΟΚ... ώστε να πας γρήγορα την παραγγελία... ώστε να είσαι... ποια είναι η λέξη που κυκλοφορεί... α, αποδοτικός... και όχι επειδή γουστάρεις να σακατευτείς για την επιχείρηση κάποιου άλλου... τότε φταίει η πίεση της δουλειάς... μάθαμε πάντα να είμαστε τοξικοί με τον συνάνθρωπό μας και να του ρίχνουμε το φταίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chrisosfp488 είπε

Αυτός γνωρίζει ότι δεν γνωρίζει αυτά που δε γνωρίζει. Εσύ; 

εξέφρασε και αποψη ενω λεει οτι δεν γνωριζει. εγω δεν ειπα καπου την αποψη μου επι του θεματος. ουτε ειπα στους αλλους μην μιλατε γιατι ενω εγω δεν ξερω τπτ για το θεμα μαλλον δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 34 που ειμαι .. πλέον ασχολούμαι με την μελισσοκομία και γενικα τυποποίηση προϊόντων με σχετικα μικρο τζιρο αυτη την στιγμή

όλα αυτά πιστεύω γίνονται μόνο στην Ελλάδα  .ελεύθερη αγορά έχουμε .. 

κραζατε την efood, που λογού σε αυτη θα φατε καλυτερη ποιοτητα και το λεω εγω αυτο που δουλεύω μεσο ιντερνετ και  ποσο ποιο πολυ  πρoσεχω της αρνητικές αξιολογήσεις δεν υπάρχει κατι χειρότερο

ολοι εσεις οι απαναστατες   σας ειδα ποσες φορες δωσατε 1-2 ευρω φιλοδώρημα σας ειδα που παραγγέλνατε  με  45 βαθμους φρεντο και με -5 σουβλακια ...

σας ειδα που οταν παραγγέλνετε το θελετε την επομενη και ρίχνετε μπινελικια στην courier   αν ειχατε εσεις ομως  καποια ατομα στην δουλεια σας και λουφαραν δεν θα σας αρεσε  .... ολο αυτο  που εγινε με την εταιρια αύτη ειναι γιατι οι ελληνες εχουν ακομα καταλοιπα σοσιαλισμού ακομα πιστεύετε οτι οι πολυεθνικές ειναι κακες ο πλουσιος κακος ..αλλα ας πατε να δουλεψετε σε ιδιώτη που εχει ψησταριά

θα καταλαβετε ποσο μπροστα ειναι το efood- wolt ελεος

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες, ανακοίνωσε ότι μετατρέπει σε αορίστου χρόνου όλες οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου με τους εργαζομένους της, πλην των περίπου 1.000 freelancers που προϋπήρχαν. Αποφάσισε επίσης να μεταφέρει στο payroll της 2.016 εργαζόμενους που απασχολούσε μέσω της εταιρείας ανθρώπινου δυναμικού ManpowerGroup (με συμβάσεις ορισμένου χρόνου). Υπενθυμίζεται ότι ο αριθμός των εργαζομένων της είναι 3.700 εκ των οποίων 3.000 διανομείς και 700 υπάλληλοι γραφείου.

https://www.news247.gr/epixeiriseis/efood-apo-to-lathos-kai-tis-antidraseis-sti-sosti-apofasi.9365913.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδηποτε εργασια πρεπει να γινεται μεσα στα νομιμα πλαισια.

(μισθος, ασφαλεια, αδεια και οτι αλλο συνεπαγεται απο τον νομο)

Αν δεν πληρουνται οι ανω προυποθεσεις τοτε μιλαμε για κατι αλλο και οχι για εργασια.

Τωρα, οι παρτ ταιμ δουλειες εχουνε αλλα πλαισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Cocomel είπε

στα 34 που ειμαι .. πλέον ασχολούμαι με την μελισσοκομία και γενικα τυποποίηση προϊόντων με σχετικα μικρο τζιρο αυτη την στιγμή

όλα αυτά πιστεύω γίνονται μόνο στην Ελλάδα  .ελεύθερη αγορά έχουμε .. 

κραζατε την efood, που λογού σε αυτη θα φατε καλυτερη ποιοτητα και το λεω εγω αυτο που δουλεύω μεσο ιντερνετ και  ποσο ποιο πολυ  πρoσεχω της αρνητικές αξιολογήσεις δεν υπάρχει κατι χειρότερο

ολοι εσεις οι απαναστατες   σας ειδα ποσες φορες δωσατε 1-2 ευρω φιλοδώρημα σας ειδα που παραγγέλνατε  με  45 βαθμους φρεντο και με -5 σουβλακια ...

σας ειδα που οταν παραγγέλνετε το θελετε την επομενη και ρίχνετε μπινελικια στην courier   αν ειχατε εσεις ομως  καποια ατομα στην δουλεια σας και λουφαραν δεν θα σας αρεσε  .... ολο αυτο  που εγινε με την εταιρια αύτη ειναι γιατι οι ελληνες εχουν ακομα καταλοιπα σοσιαλισμού ακομα πιστεύετε οτι οι πολυεθνικές ειναι κακες ο πλουσιος κακος ..αλλα ας πατε να δουλεψετε σε ιδιώτη που εχει ψησταριά

θα καταλαβετε ποσο μπροστα ειναι το efood- wolt ελεος

Μια χαρά δουλειά έκαναν τελικά ο σκαι και τα μνημόνια 

δεκα χρόνια μετά, η κοινωνική αλληλεγγύη, ο σεβασμος στα εργασιακά δικαιώματα και ο σοσιαλισμός να θεωρούνται  αρρώστια 

ευτυχως βέβαια η νέα γενιά αλλάζει, γεμίζουμε καπιταλιστές που δε ξέρουν να γράψουν το όνομα τους και δεν έχουν να πάρουν ένα πακέτο τσιγάρα 

τουλαχιστον ξημερώνουν καλύτερες μέρες για τα παιδιά μας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, loypis said:

καταραμενη ξε-καταραμενη..εμενα με βοηθησε σαν 4ωρος 2 χρονια σχεδον..

Έχουν όμως την ίδια γνώμη οι πελάτες? Δεκάδες topics στο forum που αναφέρουν το κλασικό που απλά περνάνε αφήνουν κατευθειαν μήνυμα ότι δεν βρήκαν τον παραλήπτη, για να πάει να το παραλάβει μόνος του από το κατάστημα και ουκ ολίγα άλλα θέματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ktlk21 είπε

και η wolt πως το κάνει? 

 

ωχ... ζονγκ... το κόστος του efood πολλές φορές δεν το τρώει κάνεις γτ πολλοί έχουν άλλες τιμές στο efood... 

2oν το efood παρέχει μία υπηρεσία και πρέπει να πληρωθεί.. κι εσείς καμάρια μου που λέτε για κέρδη και μπλα μπλα έχετε ασχοληθεί ποτέ με επιχειρήσεις... στα 10 ευρώ συνήθως κρατάει τα 2 ευρώ το efood.. στον delivery δίνει πόσα, ξέρετε? 

ότι έκανε τζίρο δεν πάει να πει ότι γράφω καθαρό κέρδος.. 

σταματήστε να τρώτε αμασητο ότι βλακεια διαβάζετε στα social 

να υποθέσω ότι εμβόλιο δεν έκανες γτ δεν θες να σε ελέγχουν? 

όταν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου πρώτα από όλα.. δεν φταίει κανένα αφεντικό.... μάθαμε πάντα να φταίνε οι άλλοι 

6 ώρες πριν, ktlk21 είπε

και η wolt πως το κάνει? 

 

ωχ... ζονγκ... το κόστος του efood πολλές φορές δεν το τρώει κάνεις γτ πολλοί έχουν άλλες τιμές στο efood... 

2oν το efood παρέχει μία υπηρεσία και πρέπει να πληρωθεί.. κι εσείς καμάρια μου που λέτε για κέρδη και μπλα μπλα έχετε ασχοληθεί ποτέ με επιχειρήσεις... στα 10 ευρώ συνήθως κρατάει τα 2 ευρώ το efood.. στον delivery δίνει πόσα, ξέρετε? 

ότι έκανε τζίρο δεν πάει να πει ότι γράφω καθαρό κέρδος.. 

σταματήστε να τρώτε αμασητο ότι βλακεια διαβάζετε στα social 

να υποθέσω ότι εμβόλιο δεν έκανες γτ δεν θες να σε ελέγχουν? 

όταν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου πρώτα από όλα.. δεν φταίει κανένα αφεντικό.... μάθαμε πάντα να φταίνε οι άλλοι 

Απαγορεύεται στο efood να έχεις άλλες τιμές από τις τιμές τιμοκαταλόγου αυτά είναι βασικά πράγματα. Αν υπάρχει διαφορά τιμής και το παρατηρήσεις σου συστήνει να το αναφέρεις στην επιχείρηση (το τι κάνει μετά δεν ξέρω αλλά έχω χρησιμοποιήσει efood και το έλεγε ξεκάθαρα).

Το efood δίνει δύο υπηρεσίες. Απλή μηχανογράφηση με δέκα κάτι της 100% προμήθεια και delivered by efood που είναι νομίζω 40% προμήθεια. Τυχαίνει να τα ξέρω για αυτό. Η Wolt 40% έχει και αυτή αλλά δεν παρέχει ποτέ την πρώτη υπηρεσία και βασικά δημιούργησε την αγορά της δεύτερης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, randomcat είπε

Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό; Πώς ακριβώς ως self employed στην Ελλάδα και με ΕΝΑΝ πελάτη έχει μεγαλύτερες και καλύτερες δυνατότητες εργασίας από άποψη χρηματικών απολαβών αλλά και συνθηκών εργασίας;

Θα πάρω μόνο αυτό το κομμάτι καθώς θεωρώ ότι στα υπόλοιπα θα γράφουμε για μέρες. Ο self employed με έναν πελάτη υπάρχει και δουλεύει (είμαι ένας απλά όχι στην Ελλάδα). Είναι ίδια περίπτωση με τους Uber eats που εργάζεσαι για μια εταιρία και απλά εργάζεσαι σε μια περιοχή αντί για ένα κατάστημα. Ως delivery λοιπόν εντός βάρδιας θα πάρω παραγγελίες από Domino's pizza, από Taj mahal, από το μαγαζάκι της γειτονιάς κτλ κτλ. 

Οι συνθήκες εργασίας είναι πάνω μου, με δικό μου όχημα, δικές μου βενζίνες, δική μου στολή. Έχω την πληρωμή μου ανά ώρα, έχω την πληρωμή μου ανά παράδοση και επιπλέον κάτι λίγα τιπς. Όλα μου τα παραπάνω λειτουργικά έξοδα τα περνάω στις δαπάνες και κανονίζω μόνος μου τα χρήματα που θέλω να πληρώνω για τις ασφαλιστικές μου εισφορές. 

Τα χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη μου στο τέλος του έτους είναι πολλά περισσότερα από ότι αν με είχαν με σύμβαση μισθωτού. Δουλεύεις όποτε θες, όσο θες και με όποιον θες. Αν μαλώσεις με ιδιοκτήτη fast food, κανένα πρόβλημα, δεν ξαναπάς και συνεχίζεις με τους υπόλοιπους. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ktlk21 είπε

και η wolt πως το κάνει? 

 

ωχ... ζονγκ... το κόστος του efood πολλές φορές δεν το τρώει κάνεις γτ πολλοί έχουν άλλες τιμές στο efood... 

2oν το efood παρέχει μία υπηρεσία και πρέπει να πληρωθεί.. κι εσείς καμάρια μου που λέτε για κέρδη και μπλα μπλα έχετε ασχοληθεί ποτέ με επιχειρήσεις... στα 10 ευρώ συνήθως κρατάει τα 2 ευρώ το efood.. στον delivery δίνει πόσα, ξέρετε? 

ότι έκανε τζίρο δεν πάει να πει ότι γράφω καθαρό κέρδος.. 

σταματήστε να τρώτε αμασητο ότι βλακεια διαβάζετε στα social 

να υποθέσω ότι εμβόλιο δεν έκανες γτ δεν θες να σε ελέγχουν? 

όταν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου πρώτα από όλα.. δεν φταίει κανένα αφεντικό.... μάθαμε πάντα να φταίνε οι άλλοι 

Σχετικά με την wolt, με μπλοκάκι, αφού το λένε και οι ίδιοι ότι ακολουθούν το freelancing μοντέλο.

Ακολουθεί πως πληρώνεται ένας οδηγός της wolt

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά πόσο πληρώνεται ένας διανομέας της Wolt στην Ελλάδα; Όπως είναι γνωστό, δεν υπάρχει σταθερός μισθός, και η αμοιβή διαμορφώνεται με βάση τις παραγγελίες που θα ολοκληρώσει κάποιος. 

Η αμοιβή ενός «συνεργάτη» της Wolt (ουσιαστικά freelancer) λοιπόν έχει ως εξής (τα ποσά είναι μεικτά):

από 2 έως 2,50 ευρώ ανά παραγγελία για απόσταση μέχρι 1,5 χιλιόμετρο 
(με προσαύξηση 0,03 ευρώ για κάθε 0,10 χλμ. μετά το πρώτο 1,5 χλμ.)

από 2 έως 2,70 ευρώ ανά παραγγελία για Παρασκευή/Σάββατο/Κυριακή (με την ανάλογη προσαύξηση)

3,80 ευρώ ανά παραγγελία ανεξαρτήτως χιλιομετρικής απόστασης όταν βρέχει.

Υπάρχει επίσης το πακέτο της εγγυημένης ωριαίας απολαβής, ανεξάρτητα από τον 
αριθμό των παραδόσεων, το οποίο ξεκινάει από τα 5,50 ευρώ/ώρα τις 
καθημερινές και μπορεί να φτάνει τα 7,50 ευρώ/ώρα τις Κυριακές κατά τις 
βραδινές ώρες.

Οι υψηλότερες από τις προαναφερθείσες αμοιβές προσφέρονται στις ώρες αιχμής (από τις 10 το 
βράδυ μέχρι τα μεσάνυχτα) και οι χαμηλότερες στη διάρκεια της ημέρας (6 
το πρωί με 8 το βράδυ).

Για να υπολογίσει τα καθαρά του έσοδα ο κάθε διανομέας, αφαιρεί το 23,5%  καθώς και τα έξοδα μετακίνησης (βενζίνες, φθορά του οχήματος), την  ασφάλεια κ.λπ. 

Να σημειώσουμε επίσης ότι με το μοντέλο-Wolt δεν προβλέπονται 13ος και 14ος μισθός, επιδόματα, άδειες ασθενείας και τίποτα από όσα έχει, θεωρητικά, κατοχυρωμένα ένας μισθωτός εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα στη χώρα μας. 

https://www.itspossible.gr/πόσο-πληρώνεται-ένας-διανομέας-της-wolt-σ/

Σχετικά με το κέρδος του efood

Αναφορά σε κείμενο

α του λόγου το αληθές πέρυσι, "είδε” τον τζίρο της να εκτοξεύεται στα 64,488 εκατ. ευρώ από 43,171 εκατ. ευρώ που ήταν το 2019. Η αύξηση στον κύκλο εργασιών προήλθε κυρίως από την αύξηση των παραγγελιών με αποτέλεσμα την αύξηση των εσόδων από προμήθειες που ενισχύθηκαν κατά 13,4 εκατ. ευρώ στα 46,143 εκατ. ευρώ.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3582939/ta-protofani-kerdi-tis-efood-stin-pandimia

δηλαδή έβγαλε 64 μύρια και τα 46 είναι κέρδος χοντρικά 71% το οποίο είναι σωρευτικά για όλες τις υπηρεσίες που παρέχει. Μην ξεχνάμε ότι οι παραδόσεις από τους οδηγούς είναι ένα κομμάτι μόνο, που ίσως να έχει μικρότερο περιθώριο κέρδους αλλά και πάλι τα κέρδη είναι υπέρογκα και φυσικά πλέον δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό από την στιγμή που ο κόσμος έμαθε στην ευκολία.

 

 

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Θα πάρω μόνο αυτό το κομμάτι καθώς θεωρώ ότι στα υπόλοιπα θα γράφουμε για μέρες. Ο self employed με έναν πελάτη υπάρχει και δουλεύει (είμαι ένας απλά όχι στην Ελλάδα). Είναι ίδια περίπτωση με τους Uber eats που εργάζεσαι για μια εταιρία και απλά εργάζεσαι σε μια περιοχή αντί για ένα κατάστημα. Ως delivery λοιπόν εντός βάρδιας θα πάρω παραγγελίες από Domino's pizza, από Taj mahal, από το μαγαζάκι της γειτονιάς κτλ κτλ. 

Οι συνθήκες εργασίας είναι πάνω μου, με δικό μου όχημα, δικές μου βενζίνες, δική μου στολή. Έχω την πληρωμή μου ανά ώρα, έχω την πληρωμή μου ανά παράδοση και επιπλέον κάτι λίγα τιπς. Όλα μου τα παραπάνω λειτουργικά έξοδα τα περνάω στις δαπάνες και κανονίζω μόνος μου τα χρήματα που θέλω να πληρώνω για τις ασφαλιστικές μου εισφορές. 

Τα χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη μου στο τέλος του έτους είναι πολλά περισσότερα από ότι αν με είχαν με σύμβαση μισθωτού. Δουλεύεις όποτε θες, όσο θες και με όποιον θες. Αν μαλώσεις με ιδιοκτήτη fast food, κανένα πρόβλημα, δεν ξαναπάς και συνεχίζεις με τους υπόλοιπους.

Ο πελάτης του ντελιβερά freelancer δεν είναι τα καταστήματα (μπεργκεράδικα, σουβλατζίδικα, κ.λπ.), αλλά το efood. Οπότε αν μαλώσεις με το efood...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Herald είπε

Ομολογώ δεν είχα ποτέ παράπονο  από delivera του Efood και domino''s pizza. Πάντα υπερκομπλέ είναι.

Όταν λες δεν είχες ΠΑΡΑΠΟΝΟ, πώς το εννοείς; 

Αν εννοείς ότι απλά κάνουν τη δουλειά για την οποία ΗΔΗ πληρώνονται από την εταιρεία που εργάζονται, αυτό για εμένα προσωπικά ΔΕΝ αποτελεί λόγο για tip. Γνώμη μου πάντα. Το tip είναι για αυτούς που έρχονται με ένα χαμόγελο, με ένα ευγενικό "καλησπέρα/καλημέρα σας". Αυτό ζητάω, δεν ζητάω κάτι εξεζητημένο. Να μην έρχονται κακομούτσουνοι ζητάω.

Και ένα πρόσφατο μήνυμά μου. 

image.png.8bcfd40bdd88207bc47ff1536290cec7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...