Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια ερώτηση ? οκ η τιμή της kw/h πάει στα 0,12 με την έκπτωση  μετά από την αύξηση  , τα 12 ευρώ πάγιο δεν νομίζω να ειναι νόμιμη χρέωση και δεν αναφέρετε πουθενά ότι μπορούν να αλλάξουν το πάγιο κατά το δοκούν  εκτός και αν κατάλαβα λάθος  από αυτό που  παράθεσε ο korakios και προφανώς ειναι μονομερής αλλαγή των όρων αυτό , σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Τελικά, αν θέλουμε να φύγουμε απλά κάνουμε αίτηση σε άλλο πάροχο και προχωράει η διαδικασία ή πρέπει να ενημερώσουμε/στείλουμε κάτι και στην Ελιν? 

αίτηση σε άλλο πάροχο

1 λεπτό πριν, george1551 είπε

Να κάνω μια ερώτηση ? οκ η τιμή της kw/h πάει στα 0,12 με την έκπτωση  μετά από την αύξηση  , τα 12 ευρώ πάγιο δεν νομίζω να ειναι νόμιμη χρέωση και δεν αναφέρετε πουθενά ότι μπορούν να αλλάξουν το πάγιο κατά το δοκούν  εκτός και αν κατάλαβα λάθος  από αυτό που  παράθεσε ο korakios και προφανώς ειναι μονομερής αλλαγή των όρων αυτό , σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω .

είναι στον τιμοκατάλογο και όχι γενικος όρος.

Αλλά δεν έχει σημασία , κάντε αμφισβήτηση και καταγγελία μπας και βγει κάτι

πχ απο ΣτΚ πήρα σήμερα απο την εταιρία οτι

Αναφορά σε κείμενο

.....αφενός θα ενημερώσει έγκαιρα τον καταγγέλλοντα περι της αλλαγής αυτής....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

είναι στον τιμοκατάλογο και όχι γενικος όρος.

 

Aυτό που έκαναν με το πάγιο ήταν ύπουλο. Ουσιαστικά έμμεση κάλυψη της ΟΤΣ (επιπλέον απ'την αλλαγή στην χρέωση προμήθειας). Μ'αυτόν τρόπο παρέκαμψαν να κάνουν αλλαγή στους όρους που θα τους υποχρέωνε να ενημερώσουν 60 μέρες μπροστά.

 

18 λεπτά πριν, userAnon είπε

Τελικά, αν θέλουμε να φύγουμε απλά κάνουμε αίτηση σε άλλο πάροχο και προχωράει η διαδικασία ή πρέπει να ενημερώσουμε/στείλουμε κάτι και στην Ελιν? 

Φεύγεις ναι.

Επίσης κάτι που δεν αναφέρθηκε... 0.12 είναι η τελική τιμή με 10% συνέπεια. Η αρχική είναι 0.134.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ να το πω αλλιώς χέστηκε η φοράδα στο αλώνι θα μου πάρουν 20 ευρώ σήμερα αλλά θα χάσουν τουλάχιστον 10 πελάτες από μένα και άλλους τόσους  από τον καθένα σας , αντίθετα αν ήταν κύριοι θα έπρεπε να ενημερώσουν από τις αρχές του μήνα και όχι σήμερα που αύριο μεθαύριο βγαινουν οι λογαριασμοί  ,  εγώ είχα πάει σε αυτούς γιατί ειχαν φερθεί ωραία μέχρι πρόσφατα αλλά την πατήσαμε κύριοι  ,  επιστροφή στην ΔΕΗ με το myHome Online και βλέπουμε .

Άποψη μου ότι με αυτές τις χρεώσεις θέλουν να μας πάνε όλους σε μη σταθερά προγράμματα για αυτό και οι χρεώσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Το θέμα έπρεπε να λέγεται "ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί για Ελίν" 😅

Και το άλλο θα πρέπει σύντομα να μετονομαστεί σε 'επιστροφή στη ΔΕΗ' γιατί όλοι οι εναλλακτικοί θα έχουν υψηλότερα σταθερά. 😄

Μετά από καφέ και πιο ώριμη σκέψη δε θα πάω EFA. Τον συγκεκριμένο όρο περί αλλαγής τιμών για λόγους που δεν ευθύνονται (χωρίς ειδοποίηση) τον έχουν στη σύμβαση και με ανυσηχεί. Και το γεγονός ότι είναι κι η Volton από πίσω. Ούτε καν καθυστερημένη ειδοποίηση δε πρόκειται να στείλουν σε ανάλογη περίπτωση.

Η ΔΕΗ έχει το online για αιτήσεις μέχρι 31/12. Συν το 6 μηνο της διατήρησης τιμών απ'το νόμο (αν ισχύει), υπάρχει ας πούμε μια ασφάλεια. Και στο αέριο παρόλο που οι τιμές εκτοξεύτηκαν αυτοί ακόμα συνεχίζουν και δίνουν τζάμπα το gas control ως 30/9. Ένα άλλο θετικό στη ΔΕΗ είναι ότι μπαίνουμε σε περίοδο εκλογών. Δε συμφέρει τη κυβέρνηση να αυξήσει τα τιμολόγια, θα χάσει ψήφους. 😋 Τέλος το πέναλτυ είναι πολύ μικρό σε περίπτωση που βγει κάτι καλύτερο μελλοντικά.

Περισσότερα για ΔΕΗ

Ή για όσους έχουν ΚΟΤ

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καί ξαναρωτάω δεν είναι κανένας στο νυχτερινό 365 που να του έχει λήξει το συμβόλαιο ή να τού λήγει σε κάνα 2 μέρες να μου πει αν τού έχουν αλλάξει τίς χρεώσεις;;; Έλεος μόνο εγώ είμαι σέ αυτό το πρόγραμμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Είμαι στην ΕΛΙΝ από 29/05/20 και έχω σύμβαση για δυο χρόνια. Έχω το πρόγραμμα νυχτερινό 365.

Οι καταναλώσεις μου είναι μεγάλες ανά τετράμηνο(3.000-4.000 ανάλογα την περιόδο) και είχα φύγει από την ΔΕΗ.

Σε εμένα δεν μου έχει έρθει προς το παρόν e-mail για αύξηση τιμών.  Να περιμένω e-mail στις επόμενες ημέρες? Τι λέτε?

 

8 λεπτά πριν, bill27 είπε

Καί ξαναρωτάω δεν είναι κανένας στο νυχτερινό 365 που να του έχει λήξει το συμβόλαιο ή να τού λήγει σε κάνα 2 μέρες να μου πει αν τού έχουν αλλάξει τίς χρεώσεις;;; Έλεος μόνο εγώ είμαι σέ αυτό το πρόγραμμα;;;

Δες το δικό μου μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Η Volterra δηλαδή είναι 0.099 kWh σταθερό χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και χωρίς πάγιο; Κατάλαβα καλά; Σαν πολύ καλό δεν ακούγεται;

Την ίδια απορία έχω κι εγώ γιατί σήμερα έλαβα (κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας) αυτή την πρόταση:

835124560_.png.4381ad07a4ae1db74026050096f97799.png

Στους όρους της σύμβασης όμως αναφέρεται αυτό: (φυσικά αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους)

7. Αναπροσαρμογή Χρεώσεων Προμήθειας - Τροποποίηση Όρων Σύμβασης
7.1. Ρητά συμφωνείται μεταξύ των Μερών ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της παρούσης ο Προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τις Χρεώσεις Προμήθειας όπως αυτές αναγράφονται στους εκάστοτε ισχύοντες Τιμοκαταλόγους του μέσω της ενεργοποίησης Ρήτρας Αναπροσαρμογής, βάσει της διακυμάνσεως του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη, όπως αυτό θα προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο Y=A x (SMP) + B, όπου: Υ = το κόστος προμήθειας έκαστης μεγαβατώρας σε ευρώ (€/MWh) για την τιμολογούμενη κάθε φορά χρονική περίοδο, Α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,16, SMP = ο μέσος όρος των τιμών που έλαβε η Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (Τ.Ε.Α.*) για την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ ή/και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ), και Β = η τιμή 11,5 €/MWh.
[* Η τιμή της Τ.Ε.Α. (https://www.rae.gr/day-ahead-market/) δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/)]
Συγκεκριμένα:
α) στην περίπτωση κατά την οποία η αξία (Y) κυμαίνεται μεταξύ του ορίου των 40€/MWh (Κατώτατη Τιμή Κόστους) και του ορίου των 50€/MWh (Ανώτατη Τιμή Κόστους), οι Χρεώσεις Προμήθειας θα παραμένουν αμετάβλητες.

 

Επεξ/σία από stathisp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, bill27 είπε

Καί ξαναρωτάω δεν είναι κανένας στο νυχτερινό 365 που να του έχει λήξει το συμβόλαιο ή να τού λήγει σε κάνα 2 μέρες να μου πει αν τού έχουν αλλάξει τίς χρεώσεις;;; Έλεος μόνο εγώ είμαι σέ αυτό το πρόγραμμα;;;

Θυμάσαι που σου είχα πει ότι θα σε χρεώσουν 0.099 στην καλύτερη των περιπτώσεων;

Ορίστε και η χειρότερη.

Στο δίπλα forum είχαν υπογράψει τουλάχιστον 3-4 άτομα το 365, δε θυμάμαι τα ονόματα τους, πάνε 2 χρόνια.

edit: @stathisp

re.jpg.c20c022660aece0859b9a85200d4ba36.jpg

Aυτός ο ειδικός όρoς υπερισχύει των γενικών όρων. Δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το 360 Οικιακό.

edit: Aυτό το PDF που ανέβασες είναι απ'το παλιό V1 που είχε δέσμευση. Έχουν κάνει λάθος στη σελίδα και δεν άλλαξαν το PDF. Αλλά κάπου στο άλλο θέμα τις προηγούμενες μέρες, κάποιος ανέβασε τους ειδικούς όρους απ'το Oικιακό 360. Ήταν σίγουρα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και χωρίς δέσμευση.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η ΕΛΙΝ δεν μας φέρθηκε σωστά .. μήπως θα έπρεπε να μαζευτούμε συνεννοηθούμε και να κάνουμε μια καταγγελία στον ΣΤΚ

Το πιαθνοτερο ειναι οτι δεν θα βγαλουμε άκρη .. αλλά για την τιμή των οπλων προτεινω να το κάνουμε

Τι λέτε?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...