Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Ουτε εμενα , περιμενω και λογαριασμο αυτες τις μερες, να δω αν αλλαξε κατι.

Και εγω το ιδιο. Ξεκινησα με το ελιν fixed στα τελη Μαϊου  2021 και μεχρι στιγμης καμια ενημερωση. Θα περιμενω και το επομενο λογαριασμο. Παντως εαν αλλαξουν οι τιμες θα γυρισω στη ΔΕΗ (myhome online), γιατι βαρεθηκα να ασχολουμαι ολο με την τιμη της κιλοβατωρας......

Επεξ/σία από akismei
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Κι εμένα ακόμα δεν μου έχει έρθει σχετική ειδοποίηση (περιμένω να βγει ο λογαριασμός) και είμαι στο πρόγραμμα electricon οικιακό, χωρίς πάγιο και δέσμευση. Πάντως αν με έρθει και μένα για πάγιο, έχω φύγει για ΔΕΗ, καθώς για τις καταναλώσεις μου (3.750 KWh το χρόνο περίπου) θα κερδίζω 140€ το χρόνο, δηλαδή το πάγιο που θέλουν να με βάλουν. Φυσικά, είμαι μέσα αν προβείτε σε οποιαδήποτε καταγγελία, καθώς το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία.

Excel.pdf

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Μίλησα τηλεφωνικά πριν λίγο με ΕΛΙΝ σε μια διάρκεια κλήσης περίπου 30λεπτά όπου πέρασα από 40κύματα το παλικάρι που με εξυπηρέτησε.

Κάποια πράγματα μπορώ να τα γράψω κάποια όχι. Αυτά που δε μπορώ, είναι γιατί δεν έχουν επισημοποιηθεί σε κάποιο πρόγραμμα και μου τα συζήτησε το παλικάρι ως εσωτερική πληροφόρηση και για τα οποία προφανώς και δε τα εκλαμβάνω ως σίγουρα.

Επιγραμματικά.

η τιμή ΟΤΣ είναι άνω από τα φυσιολογικά περυσινά επίπεδα αλλά λόγω των ειδικών συνθηκών περιόδου που διανύουμε (επαρχή προεκλογικής) αναμένεται πτώση το αργότερο ως το Μάιο, πολύ πιθανόν και εντός του 2021.

όλοι οι πάροχοι θα ανεβάσουν τις τιμές τους και όλοι θα χρεώνουν ΟΤΣ. Μοναδική εξαίρεση τα προγράμματα fixed με υψηλά σταθερά πάγια που όμως ΔΕΝ συμφέρουν τη πλειοψηφία των καταναλωτών με χαμηλές καταναλώσεις.

Σημείο που ενδιαφέρει εμάς με το Electricon Οικιακό:

Σε όσους ήρθε μόνο το καλοκαιρινό email με την αλλαγή της κιλοβατώρας στα 0.099 δεν υπάρχει καμιά άλλη αλλαγή δηλαδή συνεχίζουμε ΧΩΡΙΣ ΟΤΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ τα συμβόλαιά μας.

Σε όσους ήρθε το email με την εισαγωγή μηνιαίου παγίου υπάρχει δυνατότητα διακοπής αζημίως και αλλαγής παρόχου ή αλλαγής σε άλλο πρόγραμμα.

 

Προσωπικά μέχρι να μου έρθει email ή ο επόμενος λογαριασμός θα παραμείνω ως έχω και δε θα βιαστώ να τρέξω να γυρίσω σε ΔΕΗ ή Volterra όπως είδα που έκαναν άλλοι.

Θα ήθελα να γράψω μερικά ακόμα αλλά δυστυχώς δε μπορώ να τα δημοσιοποιήσω.

Σας προτείνω όσοι είστε στο Γ1 Οικιακό να κάνετε λίγο υπομονή.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Σημείο που ενδιαφέρει εμάς με το Electricon Οικιακό:

Σε όσους ήρθε μόνο το καλοκαιρινό email με την αλλαγή της κιλοβατώρας στα 0.099 δεν υπάρχει καμιά άλλη αλλαγή δηλαδή συνεχίζουμε ΧΩΡΙΣ ΟΤΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ τα συμβόλαιά μας.

 

Καλημέρα. Μακάρι να ισχύει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greekfragma είπε

η τιμή ΟΤΣ είναι άνω από τα φυσιολογικά περυσινά επίπεδα αλλά λόγω των ειδικών συνθηκών περιόδου που διανύουμε (επαρχή προεκλογικής) αναμένεται πτώση το αργότερο ως το Μάιο, πολύ πιθανόν και εντός του 2021.

Μόνο για τους μισούς όπως τώρα, που θα επιδοτήσουν μόνο όσους επιλέγουν να τζογάρουν και να διαλέγουν προγράμματα με ΟΤΣ; Ρητορικό το ερώτημα, δεν πάει προς εσένα προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια χαζή ερώτηση. Βλέπω πχ η Ελιν όπως και οι περισσότεροι πάροχοι, έχουν ας πουμε για ευκολία 2 προγράμματα και τα 2 ΜΕ ρήτρα, το ένα με χαμηλή τιμή Kwh και πάγιο και το άλλο με υψηλότερη τιμή Kwh χωρίς πάγιο. Εφόσον η ρήτρα ενεργοποιηθεί (σίγουρα δηλαδή) η τιμή της Kwh θα πάει στην ίδια τιμή και στα 2 προγράμματα ή αυτό με την χαμηλότερη Kwh θα έχει και χαμηλότερη χρέωση. Πρακτικά συμφέρει να πας στο πρόγραμμα με την χαμηλή Kwh και το πάγιο ή στο άλλο χωρίς το πάγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μόνο για τους μισούς όπως τώρα, που θα επιδοτήσουν μόνο όσους επιλέγουν να τζογάρουν και να διαλέγουν προγράμματα με ΟΤΣ; Ρητορικό το ερώτημα, δεν πάει προς εσένα προφανώς...

Μάλλον για τους παλιότερους (υποθέτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

Μάλλον για τους παλιότερους (υποθέτω)

Όχι, αναφέρομαι σε τυχόν κυβερνητικές αποφάσεις. Όπως την τελευταία που γράφει στα παλιά της τα παπούτσια πελάτες χωρίς ΟΤΣ. Αν είναι ανάλογες και οι μελλοντικές πρωτοβουλίες για μείωση του κόστους σωθήκαμε...

Εν τω μεταξύ μόλις σκέφτηκα: Μήπως στα ΕΛΤΑ που είμαστε ΜΕ ΟΤΣ, δικαιούμαστε ΚΑΙ την κρατική επιδότηση;;;😁

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Volterra ,Στην περιγραφη λεει χωρις χρονικη δεσμευση, οταν πατω στον τιμοκαταλογο λεει διαρκεια 24 μηνες.

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-oikiako/

τελικα τι ισχυει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kax54638 είπε

Πρακτικά συμφέρει να πας στο πρόγραμμα με την χαμηλή Kwh και το πάγιο ή στο άλλο χωρίς το πάγιο;

καταρχάς πας σε χωρίς ρήτρας όσο υπάρχουν και χαμηλό πάγιο

αλλιώς αν καις ελάχιστα πληρώνεις 0,17 τη κιλοβατώρα ,πχ  με 0,07 τη κιλοβατώρα αν καις 200kw το μήνα τρως 10€ σε ρήτρες περίπου και 7€ στη χρέωση κιλοβατώρας

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Όπως την τελευταία που γράφει στα παλιά της τα παπούτσια πελάτες χωρίς ΟΤΣ.

και καλά κάνει γιατί δεν πληρώνουμε 0,17€/kw ,βέβαια τώρα με τα νέα σταθερά προγράμματα πρέπει να τα δώσει σε έκπτωση παγίου

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εν τω μεταξύ μόλις σκέφτηκα: Μήπως στα ΕΛΤΑ που είμαστε ΜΕ ΟΤΣ, δικαιούμαστε ΚΑΙ την κρατική επιδότηση;;;😁

μη το γελάς , τυπικά είναι πρόγραμμα με ρήτρα ,παίζει να κάνουν κανα συστημικό λάθος !

1 λεπτό πριν, insomniagfg είπε

Volterra ,Στην περιγραφη λεει χωρις χρονικη δεσμευση, οταν πατω στον τιμοκαταλογο λεει διαρκεια 24 μηνες.

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-oikiako/

τελικα τι ισχυει?

στους ειδικούς όρους (τιμοκατάλογο) λέει οτι δεν έχεις πέναλτι αποχώρησης :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, insomniagfg είπε

Volterra ,Στην περιγραφη λεει χωρις χρονικη δεσμευση, οταν πατω στον τιμοκαταλογο λεει διαρκεια 24 μηνες.

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-oikiako/

τελικα τι ισχυει?

 

το μοναδικό επίσημο σημείο που θα σου δώσει την απάντηση είναι στο συμβόλαιο που υπογράφεις.

κατέβασε το συμβόλαιο πριν το υπογράψεις και διάβασε τους όρους. θα το γράφει σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυπνανε ενα πρωι δλδ και λενε για τον μηνα που μολις ολοκληρωθηκε εχουμε την ταδε συμφωνια μεταξυ μας σαν προμηθευτης πελατης αλλα εγω θελω να εφαρμοσω κατι αλλο 50%-80% αυξημενο γιατι ετσι με συμφαιρει και παταω στο ταδε φεκ η στον ταδε υπο/ορο..... εσυ δεν ηξερες κατι ουτε το γνωριζες σαν πιθανοτητα αλλα προβλημα σου μου τα χρωστας γιατι ετσι θελω... αν αυτο δεν ειναι κανονικοτατη κλοπη του στυλ βαζω το χερι μου στην τσεπη σου και στα βουταω και μετα ψαξε βρες λυση του πως θα τα παρεις πισω τοτε τι ειναι?εντωμεταξυ πατανε και στο οτι οι περισοτεροι εχουμε παγιες εντολες οποτε τραβανε αυτοματα....  πραγματικα μπορει κατι τετοιο να ειναι νομιμο? καταγγελια που μπορουμε να κανουμε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

Ξυπνανε ενα πρωι δλδ και λενε για τον μηνα που μολις ολοκληρωθηκε εχουμε την ταδε συμφωνια μεταξυ μας σαν προμηθευτης πελατης αλλα εγω θελω να εφαρμοσω κατι αλλο 50%-80% αυξημενο γιατι ετσι με συμφαιρει και παταω στο ταδε φεκ η στον ταδε υπο/ορο..... εσυ δεν ηξερες κατι ουτε το γνωριζες σαν πιθανοτητα αλλα προβλημα σου μου τα χρωστας γιατι ετσι θελω... αν αυτο δεν ειναι κανονικοτατη κλοπη του στυλ βαζω το χερι μου στην τσεπη σου και στα βουταω και μετα ψαξε βρες λυση του πως θα τα παρεις πισω τοτε τι ειναι?εντωμεταξυ πατανε και στο οτι οι περισοτεροι εχουμε παγιες εντολες οποτε τραβανε αυτοματα....  πραγματικα μπορει κατι τετοιο να ειναι νομιμο? καταγγελια που μπορουμε να κανουμε? 

Δηλαδη να ακυρωσω την παγια εντολη στην ελιν, οποτε αν αλλαξαν κατι να μην το πληρωσω και τρεχω μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

πραγματικα μπορει κατι τετοιο να ειναι νομιμο? καταγγελια που μπορουμε να κανουμε? 

1η σελίδα, καταγγελία ΣτΚ ή ΡΑΕ

Τώρα που το σκέφτομαι , απο ΡΑΕ δε θα γίνει κάτι , λόγο του κώδικα προμήθειας , ίσως απο ΣτΚ επέμβει εισαγγελέας, άρα ίσως καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...