Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Τι είναι η γεννήτρια μπαταρίας; Λινκ;

 

Aν και το ποστ μου ηταν περισσοτερο στο κλιμα των προηγουμενων ποστ ισως καποιος καταφερει να κανει κατι με αυτο.

Γεννητρια μπαταριας ειναι οτι ακριβως ειναι και η γεννητρια βενζινης απλα λειτουργει με επαναφορτιζομενη μπαταρια μεγαλης χωρητικοτητας.

Λινκ

google battery generator .

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σε όλους!, Να ρωτήσω σομπα ξύλου θα άξιζε να την αγοράσω καλθτε και άνοιξη θα πέσουν οι τιμές ;

....?

Κατά τ' άλλα, ΑΝ ρωτάς "γενικά για τιμές",,,,πού να ξέρουμε ρε συ. Αλλά αν δεν το 'χεις πάρει χαμπάρι, λόγω "της ενεργειακής κρίσης", ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανεβαίνουν,,,,συνέχεια. Συνεπώς, πώς διάολο μπορεί κάποιος να βλέπει (ΣΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ) "πτώση τιμών για το μέλλον", δεν μπορώ να το φανταστώ. Γι' αυτό και δική μου γνώμη, αν είναι ν' αγοράσεις (ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ), παρ' το τώρα στην τιμή που το βρίσκεις, γιατί "στο μέλλον" ενδέχεται να το βρίσκεις ακριβότερο....

Έτσι "χύμα" ερώτηση όμως.....Φέτος δηλαδή δεν έχεις ξυλόσομπα; Ή έχεις και θες να την αλλάξεις; Εν τω μεταξύ τα ξύλα έχουν γίνει τραγικά ασύμφορα γι' αυτό που προσφέρουν, σε σχέση με το ζόρι που συνεπάγονται. Και ποιος ξέρει κι αυτονών η τιμή που θα συνεχίσει να πηγαίνει. ΣΙΓΟΥΡΑ το έχεις ψάξει, και σε συμφέρουν τα ξύλα...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, washcloud είπε

Εν τω μεταξύ τα ξύλα έχουν γίνει τραγικά ασύμφορα γι' αυτό που προσφέρουν, σε σχέση με το ζόρι που συνεπάγονται. Και ποιος ξέρει κι αυτονών η τιμή που θα συνεχίσει να πηγαίνει. ΣΙΓΟΥΡΑ το έχεις ψάξει, και σε συμφέρουν τα ξύλα...;

Όλα σχετικά είναι ... μπορεί να έχεις πρόσβαση σε φτηνά-σχεδόν τσάμπα ξύλα ειδικά στην επαρχία (φέτος πρόλαβα και αγόρασα 2 τόνους ελιά-οξιά περίπου 6 κυβικά με 350 ευρώ-που και πάλι ακριβά είναι σε σχέση με την περασμένη χρονιά) , και αποθηκευτικό χώρο με κοντινή πρόσβαση στη σόμπα για να μην κόβεις τη μέση σου, έτσι παλεύεται.

Θα μου πεις πολλές παραμέτρους και if-then-else βάζεις ... πρόπερσυ μείναμε χωρίς ρευμα σερί 12 ημέρες με χιόνι κοντά στους 60 πόντους παντού, αν δεν είχα την ξυλόσομπα , το ενεργειακό τζάκι και την κουζίνα (και με φούρνο) υγραερίου θα είχαμε ψοφήσει... χαλάλι και το ξυλοκουβάλημα -κάνεις και γυμναστική- όταν μετά τις πέντε μέρες σερί χωρίς ρευμα στην γύρω περιοχή είχαν εξαφανιστεί απο όλα τα μαγαζιά οι σόμπες υγραερίου και οι εστίες γκαζιού , οι δε φιάλες έπρεπε να κάνεις άιτηση :) 

ps Για το κόστος των σομπών-τζακιών κλπ έχουν αυξηθεί τραγικά παράλογα οι τιμές -δεν δικαιολογείται τέτοια αύξηση μόνο από θέμα κόστους υλικών - μεταφορικών κλπ , είναι καθαρή εκμετάλλευση λόγω της στροφής του κόσμου σε τέτοιου είδους θερμαντικές λύσεις.
Η σόμπα που αγόρασα πριν 4 χρόνια κόστισε 160 ευρώ με τα μεταφορικά στην πόρτα μου και με μια ματιά που έριξα πριν μια εβδομάδα για κάποιους φίλους που ψάχνονται κοστίζει τώρα 350 φεύγα ... τρέλα με κορδέλα.

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, washcloud είπε

....?

Κατά τ' άλλα, ΑΝ ρωτάς "γενικά για τιμές",,,,πού να ξέρουμε ρε συ. Αλλά αν δεν το 'χεις πάρει χαμπάρι, λόγω "της ενεργειακής κρίσης", ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανεβαίνουν,,,,συνέχεια. Συνεπώς, πώς διάολο μπορεί κάποιος να βλέπει (ΣΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ) "πτώση τιμών για το μέλλον", δεν μπορώ να το φανταστώ. Γι' αυτό και δική μου γνώμη, αν είναι ν' αγοράσεις (ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ), παρ' το τώρα στην τιμή που το βρίσκεις, γιατί "στο μέλλον" ενδέχεται να το βρίσκεις ακριβότερο....

Έτσι "χύμα" ερώτηση όμως.....Φέτος δηλαδή δεν έχεις ξυλόσομπα; Ή έχεις και θες να την αλλάξεις; Εν τω μεταξύ τα ξύλα έχουν γίνει τραγικά ασύμφορα γι' αυτό που προσφέρουν, σε σχέση με το ζόρι που συνεπάγονται. Και ποιος ξέρει κι αυτονών η τιμή που θα συνεχίσει να πηγαίνει. ΣΙΓΟΥΡΑ το έχεις ψάξει, και σε συμφέρουν τα ξύλα...;

Κοίτα δεν έχω, εχω φ. αέριο αλλα επειδή ειμαι επαρχία και βολεύει το σκέφτομαι. Κακώς ειπα  για τις τιμές βέβαια "στο μέλλον "γενικά, η λογική λέει οτι κατα το πέρας της χειμερινής περιόδου θα πέσει η ζήτηση οπότε θα κατέβουν λιγο οι τιμές. Εκεί θα πάρω με την ελπίδα να μην ανέβουν κι άλλο τα ξύλα, αλλα και πάλι ποσο να ανέβουν σε σχέση με τα άλλα. (Τοσα εκατομμύρια κόσμου που μένουν πόλεις δεν μπορούν να βάζουν τζακια και εν πάσει περιπτώσει να κουβαλάνε σε πολυκατοικίες + αποθηκευτικούς κλπ που δεν υπάρχουν)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

με την ελπίδα να μην ανέβουν κι άλλο τα ξύλα

Τα ξύλα αν μπορείς να φροντίσεις να τα προμηθευτείς κατακαλόκαιρο , οι τιμές είναι σαφώς χαμηλότερες.Αν πας για ξύλα στον ξυλέμπορο κατά το Νοέμβρη - καληνύχτα τότε- και ακριβά θα τα πάρεις και θα είναι επόμενη φουρνιά και πιθανώς με πολλή υγρασία.
Για να αποδώσουν αυτά τα θερμαντικά σώματα πρέπει τα ξύλα να είναι "μπαρούτι" ειδάλλως και θα καπνίζει έντονα η σόμπα και θα έχεις πολλές υγροποιήσεις στην καπνοδόχο.

Χτεσινή-πρώτη έναυση για φέτος μετά από καθάρισμα .... κρύο δεν είχε αλλά για να ξεντουμανιάσει και να έχω ανοιχτό το σπίτι είναι καλή εποχή για να μη μας φάει το αγιάζι, τρία κούτσουρα ελιά-οξιά προπέρσινα εξωτερική θερμοκρασία 11 βαθμοί και σε μια ώρα ο χώρος είχε φτάσει 31 βαθμούς - την έσβησα γρήγορα γιατί η γυναίκα τσίριξε από τη ζέστη - οι γάτες δεν διαμαρτυρήθηκαν :) 

IMG_20221207_172523.resized.jpg.1469ee4c837a4fc20e0c9889563c4ba3.jpg

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

η λογική λέει οτι κατα το πέρας της χειμερινής περιόδου θα πέσει η ζήτηση οπότε θα κατέβουν λιγο οι τιμές

....σωστή η λογική (σου), αλλά αυτά μέχρι πέρσι...Πλέον τίποτα δεν πέφτει, κι ας είναι off-season...Δεν νομίζω δηλαδή να μπορεί κάποιος με ασφάλεια να σου πει "ναι μωρέ, θα πέσουν κάπως οι τιμές όταν θα βγει ο χειμώνας. Από πέρσι την έφαγα κι εγώ κάπως έτσι είτε με σόμπες (υγραερίου βέβαια, αλλά απλά λέω), είτε με πέλλετ, όπως και με διάφορα άλλα προϊόντα...Το μόνο στο οποίο μπορείς να ελπίζεις, είναι να πετύχεις "προσφορές", με ό,τι αυτό σημαίνει/συνεπάγεται (πχ ξεστοκαρίσματα). Εγώ αυτό που έχω καταλάβει πάντως, είναι ότι όσο συνεχίζει το ζόρι με την ενέργεια (κι όσο ο Ρώσος συνεχίζει να μαλακίζεται, που δεν νομίζω να το σταματήσει), εμείς θα τον πίνουμε με τις τιμές ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.......(Άσε που, όπως φαίνεται, ούτως ή άλλως τα ευροκοπρόσκυλα ήταν αποφασισμένοι για "ενεργειακή απεξάρτηση από Ρωσία", φαρδαίνοντας τον κώλο του Μπάιντεν, με το δικό του πανάκριβο LNG, χαΐρι δεν βλέπω να έχουμε και μόνο να χειροτερεύουν μπορούν τα πράγματα...Γενικά αυτό που ξεκίνησε από τον Φλεβάρη, έχει πολύ πήδημα ακόμα να μας χαρίσει, ακόμη κι αν τώρα τα ξαναβρούνε όλοι με όλους...Γι' αυτό, εγώ λέω "πάρε ό,τι είναι να πάρεις εδώ και τώρα, γιατί αύριο μόνο ακριβότερο θα το βρεις"...Την γνώμη μου απλά σου λέω για αν την έχεις υπ' όψη γι' αυτό μην με βρίσεις αν την άνοιξη δεις πουθενά την σόμπα που έχεις βάλει στο μάτι, πιο κάτω...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

....σωστή η λογική (σου), αλλά αυτά μέχρι πέρσι...Πλέον τίποτα δεν πέφτει, κι ας είναι off-season...Δεν νομίζω δηλαδή να μπορεί κάποιος με ασφάλεια να σου πει "ναι μωρέ, θα πέσουν κάπως οι τιμές όταν θα βγει ο χειμώνας. Από πέρσι την έφαγα κι εγώ κάπως έτσι είτε με σόμπες (υγραερίου βέβαια, αλλά απλά λέω), είτε με πέλλετ, όπως και με διάφορα άλλα προϊόντα...Το μόνο στο οποίο μπορείς να ελπίζεις, είναι να πετύχεις "προσφορές", με ό,τι αυτό σημαίνει/συνεπάγεται (πχ ξεστοκαρίσματα). Εγώ αυτό που έχω καταλάβει πάντως, είναι ότι όσο συνεχίζει το ζόρι με την ενέργεια (κι όσο ο Ρώσος συνεχίζει να μαλακίζεται, που δεν νομίζω να το σταματήσει), εμείς θα τον πίνουμε με τις τιμές ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.......(Άσε που, όπως φαίνεται, ούτως ή άλλως τα ευροκοπρόσκυλα ήταν αποφασισμένοι για "ενεργειακή απεξάρτηση από Ρωσία", φαρδαίνοντας τον κώλο του Μπάιντεν, με το δικό του πανάκριβο LNG, χαΐρι δεν βλέπω να έχουμε και μόνο να χειροτερεύουν μπορούν τα πράγματα...Γενικά αυτό που ξεκίνησε από τον Φλεβάρη, έχει πολύ πήδημα ακόμα να μας χαρίσει, ακόμη κι αν τώρα τα ξαναβρούνε όλοι με όλους...Γι' αυτό, εγώ λέω "πάρε ό,τι είναι να πάρεις εδώ και τώρα, γιατί αύριο μόνο ακριβότερο θα το βρεις"...Την γνώμη μου απλά σου λέω για αν την έχεις υπ' όψη γι' αυτό μην με βρίσεις αν την άνοιξη δεις πουθενά την σόμπα που έχεις βάλει στο μάτι, πιο κάτω...)

Οχι αλίμονο ωραία τα λές, ε σιγα σιγα θα την μπουμπουνισω, ετσι κι αλλιώς πιο πιθανό ειναι να πάνε χειρότερα τα πράγματα στα του πολέμου, ας εχω και την καβατζα ανάγκης..

4 ώρες πριν, catmaster είπε

Τα ξύλα αν μπορείς να φροντίσεις να τα προμηθευτείς κατακαλόκαιρο , οι τιμές είναι σαφώς χαμηλότερες.Αν πας για ξύλα στον ξυλέμπορο κατά το Νοέμβρη - καληνύχτα τότε- και ακριβά θα τα πάρεις και θα είναι επόμενη φουρνιά και πιθανώς με πολλή υγρασία.
Για να αποδώσουν αυτά τα θερμαντικά σώματα πρέπει τα ξύλα να είναι "μπαρούτι" ειδάλλως και θα καπνίζει έντονα η σόμπα και θα έχεις πολλές υγροποιήσεις στην καπνοδόχο.

Χτεσινή-πρώτη έναυση για φέτος μετά από καθάρισμα .... κρύο δεν είχε αλλά για να ξεντουμανιάσει και να έχω ανοιχτό το σπίτι είναι καλή εποχή για να μη μας φάει το αγιάζι, τρία κούτσουρα ελιά-οξιά προπέρσινα εξωτερική θερμοκρασία 11 βαθμοί και σε μια ώρα ο χώρος είχε φτάσει 31 βαθμούς - την έσβησα γρήγορα γιατί η γυναίκα τσίριξε από τη ζέστη - οι γάτες δεν διαμαρτυρήθηκαν :) 

IMG_20221207_172523.resized.jpg.1469ee4c837a4fc20e0c9889563c4ba3.jpg

 

 

 

 

Ναι θα τα πάρω το Καλοκαίρι με το καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Ναι θα τα πάρω το Καλοκαίρι με το καλό..

...και με το κιλό 😜

(δλδ όχι "με τον όγκο", γιατί θα σε κλέψουν. Βασικά και με το κιλό θα σε κλέψουν :-D, αλλά αν κάνεις καλή έρευνα και βρεις ικανοποιητικώς στεγνά, όλο και κάτι θα γλυτώσεις από το κωλόπιασμα...)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

...και με το κιλό 😜

(δλδ όχι "με τον όγκο", γιατί θα σε κλέψουν. Βασικά και με το κιλό θα σε κλέψουν :-D, αλλά αν κάνεις καλή έρευνα και βρεις ικανοποιητικώς στεγνά, όλο και κάτι θα γλυτώσεις από το κωλόπιασμα...)

Χαχα πραγματικά κατι θα βρούμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να σε κλέψει ο ξυλέμπορας θα το κάνει είτε στο βάρος είτε στον όγκο. Σε τρείς έριξα άκυρο τα τελευταία χρόνια που είτε πουλούσαν με "βλαμμένο" ζεμπίλι είτε με μαϊμουδιες στο κυβικό.
Πιό εύκολα πάντως θα σε κλέψει στο βάρος -παλιά τους σύμφερε να είναι βρεγμένα τα ξύλα και ντουμάνιαζε ο τόπος από τα χλωρά- τουλάχιστον αυτό κάπως συμμαζεύτηκε με την πώληση σε όγκο - πάντα σε κυβικά γιατί αν πας να ψωνίσεις χύδην θα σε δαγκώσουν σίγουρα.

Το πιο βασικό για μένα είναι να έχει ξερά ξύλα και να σε δει σαν πελάτη που θα ξαναπάς. Τα παλικάρια σε μένα φέρνουν τα ξύλα και τα στοιβάζουν κιόλας στη θέση τους με προσοχή και εκεί φαίνεται το κυβικό πραγματικά. Ποτέ δεν με γέλασαν και μάλιστα πέρσι στα τελευταία κρύα του Μάρτη που έλεγα να πάρω ενα κυβικό μη τυχόν και ξεμείνω μου είπαν πως τα ξύλα που είχαν πλέον δεν είναι τόσο στεγνά και θα με ταλαιπωρήσουν.
Μπεσαλίδικα και ξηγημένα, οπότε χαλάλι και να δώσω κάτι παραπάνω φέτος αφού ειναι σωστοί στη δουλειά τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πρωτος χειμωνας, που απο την αρχη εχω, σομπα υγραεριου.

Απολαυση και κυριως οικονομια!

Φετος που ξεκινησα να την λειτουργω με coral gas prime, παρατηρω

- λιγοτερο θορυβο, δεν ξερω ακριβως γιατι, η ροη, η φλογα, παντως περυσι ηταν πιο θορυβωδες με την απλη μπουκαλα υγραεριου

- μυριζει, η γνωστη συνηθης μυρωδια, πολυ λιγοτερο

 

Ολα καλα και ...ζεστα!

---

ΔΕΗ απο εμενα απο θεμα θερμανσης ξερεις τι θα παρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...