Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για θέρμανση ενός δωματίου τι προτείνεται; Δεν θέλω να πάω σε A/C επειδή ενοικιάζω και υπάρχει περίπτωση να φύγω από το σπίτι. Είμαι μεταξύ σόμπας και θερμοπομπού. Θα λειτουργεί περίπου 2-3 ώρες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iManosX13 είπε

Για θέρμανση ενός δωματίου τι προτείνεται; Δεν θέλω να πάω σε A/C επειδή ενοικιάζω και υπάρχει περίπτωση να φύγω από το σπίτι. Είμαι μεταξύ σόμπας και θερμοπομπού. Θα λειτουργεί περίπου 2-3 ώρες την ημέρα.

σόμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iManosX13 είπε

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Μήπως μπορείς να μου πεις και γιατί να επιλέξω σόμπα;

οι θερμοπομποί είναι τελευταία λύση σε απόδοση, τσέκαρε το νήμα

σόμπα φαντάζομαι υγραέριο εννοείς , άρα δες εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Όχι, εννοώ απλές σόμπες αλογόνου - χαλαζία

ότι και να πάρεις πεταμένα λεφτά είναι , απόδοση 1:1 έχουν , άρα πάρε το φθηνότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ότι και να πάρεις πεταμένα λεφτά είναι , απόδοση 1:1 έχουν , άρα πάρε το φθηνότερο

Έχεις να προτείνεις τίποτα καλύτερο; Δεν θα ήθελα να μπλέξω με αλλαγές υγραερίου και τέτοια, γιατί είμαι φοιτητής και δεν έχω μέσο για να μεταφέρω τις φιάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Για θέρμανση ενός δωματίου τι προτείνεται; Δεν θέλω να πάω σε A/C επειδή ενοικιάζω και υπάρχει περίπτωση να φύγω από το σπίτι. Είμαι μεταξύ σόμπας και θερμοπομπού. Θα λειτουργεί περίπου 2-3 ώρες την ημέρα.

Θερμοπομπος ειναι πιο οικονομικος και πιο ευχρηστος

Ισως και μια σομπα υγραεριου θα μπορουσε να ειναι καλη επιλογη για μεγαλυτερα δωματια αλλα πολυ πιο δυσχρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Έχεις να προτείνεις τίποτα καλύτερο; Δεν θα ήθελα να μπλέξω με αλλαγές υγραερίου και τέτοια, γιατί είμαι φοιτητής και δεν έχω μέσο για να μεταφέρω τις φιάλες.

Ό,τι καίει ρεύμα και έχει αντιστάσεις (αερόθερμο, σόμπα, θερμοπομπός, καλοριφέρ λαδιού κλπ), είναι το ίδιο σε κατανάλωση. Βρες και πάρε το πιο οικονομικό, καλό σε ποιότητα/μη "κινεζιά", μην πάρεις και καμια φωτιά!

Αν μπορείς να τα βρεις με τον ιδιοκτήτη σου, στο στυλ "βάλε μου ένα κλιματιστικό, ή στο βάζω εγώ και τα βρίσκουμε στα νοίκια", πας σε κλιματιστικό αβλεπί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iManosX13 είπε

Έχεις να προτείνεις τίποτα καλύτερο; Δεν θα ήθελα να μπλέξω με αλλαγές υγραερίου και τέτοια, γιατί είμαι φοιτητής και δεν έχω μέσο για να μεταφέρω τις φιάλες.

όχι , όλα αυτά με ρεύμα την ίδια χάλια απόδοση έχουν , δεν υπάρχει δλδ κάτι αποδοτικότερο , ανα κιλοβάτ ίδια θέρμανση δίνουν

Σαν φοιτητής δε θα έπρεπε να μασάς με αυτά  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Για θέρμανση ενός δωματίου τι προτείνεται; Δεν θέλω να πάω σε A/C επειδή ενοικιάζω και υπάρχει περίπτωση να φύγω από το σπίτι. Είμαι μεταξύ σόμπας και θερμοπομπού. Θα λειτουργεί περίπου 2-3 ώρες την ημέρα.

Σόμπα πρώτον με 20 25 ευρώ τον μήνα θα θερμενεσαι  και δεύτερον θα βγάλεις μια ενεργοβόρα συσκευή ρεύματος εκτός λογαριασμού ΔΕΗ και επειδή νοικιάζεις και θες οικονομία και στο μαγείρεμα κοίταξε και για εστία. Απλη..Γιατί την κουζίνα τουλάχιστον τα μάτια τα ανοίγεις σχεδόν κάθε μέρα...+ ότι στο γκάζι δεν πληρώνεις και καλά όλλα αυτά τα ποσά που σε χρεώνει ο λογαριασμός της ΔΕΗ πάγια ΕΡΤ και αλλά χαζά...πληρώνεις ότι και.

Επεξ/σία από aligato1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ φίλε Μάνο χρησιμοποιώ και σόμπα χαλαζία και θερμοπομπό. Για το σαλόνι προτιμώ την πρώτη, επειδή φωτίζει με αυτό το πορτοκαλί ζεστό φως και αν κλείσω τα φώτα το βράδυ είναι σαν να έχω αναψει τζάκι. Για το υπνοδωμάτιο βάζω τον θερμοπομπό που είναι σχετικά αθόρυβος (λόγω ηλεκτρονικού θερμοστάτη) και δεν διαφέρει από τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ. Με αντίσταση 2kW που έχουν όλα αυτά, για 2-3 ώρες συνεχούς λειτουργίας θα καις 4-6kWh και θα πληρώνεις 1-1,5€.

ΥΓ: Εστία μαγειρική κατάλαβα!!

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aligato1000 είπε

στο γκάζι δεν πληρώνεις και καλά όλλα αυτά τα ποσά που σε χρεώνει ο λογαριασμός της ΔΕΗ πάγια ΕΡΤ και αλλά χαζά...πληρώνεις ότι και.

....μα σπίτι μη ηλεκτροδοτούμενο δεν παίζει, και ούτως ή άλλως πληρώνει μέσω ΔΕΗ "χαζά" όμως ΕΡΤ, ΤΑΠ, δημοτικά τέλη κτλ, τα οποία ΔΕΝ είναι συχετισμένα με την κατανάλωση ρεύματος ούτως ή άλλως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Ίσως το προσπαθήσω με τον σπιτονοικοκύρη μου για να βάλω ένα μικρό A/C.

2 ώρες πριν, Balrog είπε

Εγώ φίλε Μάνο χρησιμοποιώ και σόμπα χαλαζία και θερμοπομπό. Για το σαλόνι προτιμώ την πρώτη, επειδή φωτίζει με αυτό το πορτοκαλί ζεστό φως και αν κλείσω τα φώτα το βράδυ είναι σαν να έχω αναψει τζάκι. Για το υπνοδωμάτιο βάζω τον θερμοπομπό που είναι σχετικά αθόρυβος (λόγω ηλεκτρονικού θερμοστάτη) και δεν διαφέρει από τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ. Με αντίσταση 2kW που έχουν όλα αυτά, για 2-3 ώρες συνεχούς λειτουργίας θα καις 4-6kWh και θα πληρώνεις 1-1,5€.

ΥΓ: Εστία μαγειρική κατάλαβα!!

Από θέμα απόδοσης ποιο βγάζει την "καλύτερη" ζέστη; Επίσης έχουν καμία διαφορά στο κόστος λειτουργίας (πχ ο θερμοπομπός να χρειάζεται λίγοτερα W για να πιάσει θερμοκρασία);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...