Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ανάβω λιγότερο το αέριο για θέρμανση στο σπίτι, έχει αυξηθεί η υγρασία. Τα παράθυρα το βράδυ/πρωί είναι λες και τα έχω βρέξει με λάστιχο. Τιμή ηλ. ρεύματος έχω ακόμα σχετικά χαμηλά. Τι προτείνετε να πάρω για να "σπάει" η υγρασία? Θερμποπομπό? Αφυγραντήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφυγραντήρα και θα δουλευει συνέχεια. Θα χρειαστεις εναν με δυνατότητα καλυψης μεγαλου όγκου. 

Ο θερμοπομπός θα ανεβάσει την θερμοκρασία αλλά μαζί θα ανέβει και ο λογαριασμός. Βέβαια δεν ξέρω αν είσαι οκ με την θερμοκρασία του σπιτιού που έχεις αυτην την στιγμή. Σωστή η οικονομία αλλά η υγεία μας ειναι προτεραιτότητα.

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Επειδή ανάβω λιγότερο το αέριο για θέρμανση στο σπίτι, έχει αυξηθεί η υγρασία. Τα παράθυρα το βράδυ/πρωί είναι λες και τα έχω βρέξει με λάστιχο. Τιμή ηλ. ρεύματος έχω ακόμα σχετικά χαμηλά. Τι προτείνετε να πάρω για να "σπάει" η υγρασία? Θερμποπομπό? Αφυγραντήρα?

Αφυγραντήρα! Μένω σε περιοχή κοντά σε θάλασσα και η υγρασία είναι στο φουλ. Σώθηκα. Το σπίτι δεν έχει υγρασία πάνω απο 60% όταν το δουλεύουμε, ενώ κανονικά έχει 85-90 τον χειμώνα. Δεν κάνει υγροποιήσεις σε τοίχους-μούχλες και ξυπνάς και καλύτερα και πιο ξεκούραστος. Η υγρασία δεν είναι καλή για την υγεία. επίσης μόλις το ανάβεις, μετά ανεβαίνει λίγο και η θερμοκρασία. Υπολόγισε όμως οτι καταναλώνει περίπου 0,4KWh ανά ώρα ηλεκτρικό, οπότε να το λάβεις υπόψιν, δεν είναι αμελητέο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ κλιματιστικό Tesla?

Συγκεκριμένα το https://tesla.info/el/air-conditioning/ta71fful-2432iaw/

Το σκέφτομαι για playroom 50τμ σε περιοχή που κάνει κρύο (χίονι και φτάνει κάτω από το μηδέν η θερμοκρασία κάθε χειμώνα).

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο ή στα ακριβά π.χ. Daikin τα οποία φτάνουν και τριπλή τιμή. Εκεί που θα μπει δεν θα χτυπάει ο αέρας απεύθείας πάνω σε άνθρωπο οπότε "έξυπνα μάτια", "ανιχνευτές κίνησης/ανθρώπων" κτλ που έχουν κάτι Mitsubishi/Daikin δεν νομίζω ότι χρειάζονται. 

Θα τοποθετηθεί και καθαριστής αέρα στο χώρο (κυκλοφορία αέρα) και υπάρχει και αφυγραντήρας έξω από το δωμάτιο (καλύπτει) που δουλεύει 24/7. 

 

Θα το αγοράζατε? Η τιμή του και τα σχόλεια στο σκρούτζ είναι δελεαστικά. 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2022 στις 3:45 ΠΜ, Jargon είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ κλιματιστικό Tesla?

Συγκεκριμένα το https://tesla.info/el/air-conditioning/ta71fful-2432iaw/

Το σκέφτομαι για playroom 50τμ σε περιοχή που κάνει κρύο (χίονι και φτάνει κάτω από το μηδέν η θερμοκρασία κάθε χειμώνα).

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο ή στα ακριβά π.χ. Daikin τα οποία φτάνουν και τριπλή τιμή. Εκεί που θα μπει δεν θα χτυπάει ο αέρας απεύθείας πάνω σε άνθρωπο οπότε "έξυπνα μάτια", "ανιχνευτές κίνησης/ανθρώπων" κτλ που έχουν κάτι Mitsubishi/Daikin δεν νομίζω ότι χρειάζονται. 

Θα τοποθετηθεί και καθαριστής αέρα στο χώρο (κυκλοφορία αέρα) και υπάρχει και αφυγραντήρας έξω από το δωμάτιο (καλύπτει) που δουλεύει 24/7. 

 

Θα το αγοράζατε? Η τιμή του και τα σχόλεια στο σκρούτζ είναι δελεαστικά. 

 

Γενικά θέλει αρκετό ψάξιμο στα κλιματιστικά, γιατί δεν είναι όλα το ίδιο αποδοτικά ειδικά στη θέρμανση. Κυκλοφορεί και ένα excel στο άλλο thread με αποδόσεις ανάλογα τη θερμοκρασία, αλλά θέλει γερό διάβασμα στα manual για να καταλάβεις ποιο αποδίδει καλύτερα για τις θερμοκρασίες στη περιοχή σου και τη ζητούμενη θερμοκρασία που θες να έχεις μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2022 στις 10:13 ΠΜ, ribo7 είπε

Επειδή ανάβω λιγότερο το αέριο για θέρμανση στο σπίτι, έχει αυξηθεί η υγρασία. Τα παράθυρα το βράδυ/πρωί είναι λες και τα έχω βρέξει με λάστιχο. Τιμή ηλ. ρεύματος έχω ακόμα σχετικά χαμηλά. Τι προτείνετε να πάρω για να "σπάει" η υγρασία? Θερμποπομπό? Αφυγραντήρα?

Αφυγραντήρα.. και θερμοπομπο γιατί θα βάλεις καμιά ώρα να να δουλεύει ο αφυγραντήρας να τραβήξει την υγρασία..μια μετά ο θερμποπομπος να ζεστάνει... ειδάλλως θα δουλεύει ο θερμποπομπος καμιά ώρα για να στεγνωση μια μετά θα δώσει ότι είναι να δώσει...σε ζέστη...αλλά αυτό ήδη θα δουλεύει κάνα 2ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Lotof είπε

Έχετε να προτείνετε θερμοπομπό για υπνοδωμάτιο και χρήση 2-3 ωρών ;

Αυτός δοκιμασμένος σε δωμάτιο 14 τ.μ. αψογη ζέστη.

https://www.skroutz.gr/s/16081537/Nobo-NTL4T-15-Θερμοπομπός-Τοίχου-1500W-με-Ηλεκτρονικό-Θερμοστάτη-102-5x40cm.html#shops

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

δες κάτι σε ηλεκτρικό υπόστρωμα ή πάπλωμα

Μεγάλη κατανάλωση οι θερμοπομποί ε ;

Το φοβάμαι να βάλω στο παιδί ηλεκτρικό υπόστρωμα. Έχεις να προτείνεις κάτι για μονό κρεβάτι με χρονοδιακόπτη να το τσεκαρω ;

7 λεπτά πριν, afelis είπε

Ρε συ είναι λίγο εκτός budget αυτός 😛….. για 2-3 ώρες τον θέλω ίσα να σπάσει το κρύο. 

Επεξ/σία από Lotof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lotof είπε

Ρε συ είναι λίγο εκτός budget αυτός 😛….. για 2-3 ώρες τον θέλω ίσα να σπάσει το κρύο. 

Ένα φτηνιάρικο 2000W θα σε καλύψει (πιθανότατα, χωρίς να ξέρω το χώρο) αλλά οικονομικά δεν συμφέρει, καλύτερα υπόστρωμα. Που 2000 και που 60 watt, καμία σχέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή επικρατεί ένα κομφούζιο με τα διάφορα μέσα θέρμανσης που αναζητεί ο καθένας με τα γνωστά θέματα που υπάρχουν. 

Αν θέλετε θέρμανση ολοκλήρου δωματίου θα πας σε θερμοπομπο. Αν δεν έχει καθόλου κεντρική θέρμανση το σπίτι, μόλις κλίσει ο θερμοπομπος σε λίγα λεπτά θα παγώσετε. 

Καλή η λύση της κουβέρτας με την διαφορά ότι αν είναι παγωμένο το δωμάτιο δεν θα θέλετε να βγείτε από αυτή και να σηκωθείτε από το κρεββάτι. 

Η κατανάλωση του θερμοπομπου είναι 2kwh χονδρικά. Με 3 ώρες και με την προϋπόθεση ότι δεν θα κλείσει ο θερμοστάτης θα κάψετε 6kwh την ημέρα. Με ανοιχτή την πόρτα του δωματίου και χωρίς κεντρική θέρμανση δηλαδή παγωμένο σπίτι, μην περιμένετε να κλείσει ο θερμοστάτης, θα δουλεύει μόνιμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Lotof είπε

Το φοβάμαι να βάλω στο παιδί ηλεκτρικό υπόστρωμα

Κακώς. Σε υπέρβαρους υπερήλικες να "φοβάσαι" πιο πολύ. Ειδικά αν βάλεις ένα αδιάβροχο επίστρωμα (η μια μεριά του πλαστικοποιημένη-ή άλλη βαμβακερή πετσετέ, άρα την πλαστική όψη πάνω από το ηλεκτρικό υπόστρωμα, είναι κομπλέ. Για ηλεκτρικό υπόστρωμα, έχε κατά νου του Lidl, αν και σπάνια φέρνουν πλέον. Αν πετύχεις, πάρε το με κλειστά μάτια. Για αδιάβροχο επίστρωμα, δες σε κατάστημα Vicko. Και πάνω-πάνω, σεντόνι. Ιδανικά με "σούρα") με λάστιχα στις άκρες (τα περισσότερα έχουνε), και το υπόστρωμα θα κρατάει καλύτερα στην θέση του, και θα ελαχιστοποιηθεί η περίπτωση κάτι να πάει στραβά.

3 ώρες πριν, Lotof είπε

Μεγάλη κατανάλωση οι θερμοπομποί ε ;

~200kWh/μήνα για "2-3 ώρες" καθημερινά. Σε λεφτά, χαλαρά 50άρικο τον μήνα (αν κι εξαρτάται σε ποιο πρόγραμμα ποιανού παρόχου είσαι).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...