Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Από θέμα απόδοσης ποιο βγάζει την "καλύτερη" ζέστη; Επίσης έχουν καμία διαφορά στο κόστος λειτουργίας (πχ ο θερμοπομπός να χρειάζεται λίγοτερα W για να πιάσει θερμοκρασία);

όχι , τα ίδια είναι , μην το ψυρίζεις απο άποψη απόδοσης

8 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Ίσως το προσπαθήσω με τον σπιτονοικοκύρη μου για να βάλω ένα μικρό A/C.

κοίτα , μη νομίζεις οτι δε θα κάψει αν κάνεις το κλασσικό που κάνουνε πολλοί , δλδ το ανοίγουν στο φουλ και μετά απο λίγο το κλείνουν . Τα αναφέρω γιατί λες για 3ωρο την ημέρα . Απλά σίγουρα θα κάψει παρακάτω απο τα μισά σε σχέση με τα απαρχαιωμένα μέσα . Για το αν σε συμφέρει πρέπει να τα βάλεις κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , μη νομίζεις οτι δε θα κάψει αν κάνεις το κλασσικό που κάνουνε πολλοί , δλδ το ανοίγουν στο φουλ και μετά απο λίγο το κλείνουν . Τα αναφέρω γιατί λες για 3ωρο την ημέρα . Απλά σίγουρα θα κάψει παρακάτω απο τα μισά σε σχέση με τα απαρχαιωμένα μέσα . Για το αν σε συμφέρει πρέπει να τα βάλεις κάτω

Όχι, εννοείται ότι αν καταλήξω τελικά σε A/C θα το έχω ανοιχτό για περισσότερες ώρες την ημέρα δεδομένου ότι θα είναι inverter. Τις λίγες ώρες τις ανέφερα γιατί είδα από αυτό το νήμα την μεγάλη κατανάλωση των σομπών αλογόνου-χαλαζίου και των θερμοπομπών οπότε έχω σκοπό να τις λειτουργώ λίγες ώρες όταν βάζει πολύ κρύο για να μην δω στον λογαριασμό κανένα τρελό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Ίσως το προσπαθήσω με τον σπιτονοικοκύρη μου για να βάλω ένα μικρό A/C.

Από θέμα απόδοσης ποιο βγάζει την "καλύτερη" ζέστη; Επίσης έχουν καμία διαφορά στο κόστος λειτουργίας (πχ ο θερμοπομπός να χρειάζεται λίγοτερα W για να πιάσει θερμοκρασία);

...μικρό-ξεμικρό, κοντά στην 500άρα θα πάει (μέσα κι εγκατάσταση), και χλωμό το κόβω να το ακούσει με χαμόγελο ο σπιτονοικοκύρης σου (διότι αν ήταν να είχε βάλει, θα το είχε κάνει και θα το είχε χώσει στο νοίκι). ΠΑΡ' ΟΛ' ΑΥΤΆ, μια ερώτηση κάνε του. Επίσης δεν θα τρελαθείς κι από ζέστη, όπως σου είπε ο Κοράκιος, αν το ανάβεις για λίγο, ούτε θα έχεις ακριβώς εξοικονόμηση. (άσε που πρέπει να είναι και "κατάλληλο", ήτοι όχι φτηνιάρικο...).

Εσύ προφανώς ζορίζεσαι οικονομικά, και δεν μπορείς να πάρεις ένα φορητό  στα 200 (έχει το Leroy αν είσαι Αττική - δεν ξέρω αν είναι μόνο ψύξης βέβαια/πάρε και ρώτα, αλλιώς θέλεις κοντά στα 300 με μεταφορικά από σκρουτζομάγαζα), που και καλύτερο εν τω μεταξύ θα ήταν από σόμπα  με λάμπες ("χαλαζία"/"αλογόνου" - όπως θες πες τες, το ίδιο πράμμα είναι άλλωστε), και οικονομικότερης απόδοσης, και στην τελική θα σου μείνει για όπου αλλού πας, ενώ τον χειμώνα θα δώσεις τα λεφτά του στην κατανάλωση της αλογόνου.

...η οποία αλογόνου ΘΑ ΕΙΝΑΙ καλύτερα από έναν θερμοπομπό, καθώς λιγότερο θα καίει και η ακτινοβολία από της λάμπες θα σε ζεσταίνει πιο γρήγορα (αλλά με λιγότερη ένταση). Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο και ο θερμοπομπός στην πράξη θα σου βγει πιο ασύμφορος. Πόσα τετραγωνικά θες να ζεστάνεις όμως; Και σε ποια περιοχή της χώρας; Αν πχ λες για καμμιά 20άρα στην Καστοριά,,,,φοργκέτ ιτ. Ή αν είσαι σε καμμιά ταράτσα μόνος. Για καμμιά 10άρα τετραγωνικά, που η σόμπα θα είναι (πιθανώς) 1.200W (σύνολο οι 3 λάμπες), θα σου φτάνει "για να μην ψοφήσεις από το κρύο", τις κρύες-κρύες μέρες, και θα σου βγαίνει (με τις 3 ώρες που είπες), γύρω στο 2ευρο/μέρα. Το λιγότερο δηλαδή ένα 50άρι (και σίγουρα θα πάει παραπάνω)/μήνα. Βάλε και το κόστος αγοράς (πιθανώς γύρω στο 20άρι), τα έβγαλες τα λεφτά του φορητού κλίμα μέσα στον χειμώνα (το οποίο βέβαια θα έχει κι αυτό κατανάλωση, αλλά περίπου την μισή, αλλά θα σου μείνει). Τεσπα ΕΧΕΙ λογική η λαμπόσομπα, ειδικά αν είναι να φύγεις από 'κει και μπορεί αλλού να βρεις επιτοίχιο κλίμα να σε περιμένει, ώστε να την βγάλεις "επιφανειακώς" φτηνά. Αρκεί να σε καλύψει κι ζέστη της....(και αν μην είσαι γκαντεμης και καεί λάμπα/λάμπες, γι' αυτού τουλάχιστον πάρε μία από "μεγαλοκατάστημα" που θα δίνουν εγγύηση και μάλιστα ΚΑΙ για τις λάμπες,,,,ΑΝ δίνουν. Ρώτα τους.)

Τελευταία εναλλακτική φτιαξ' τα με Ουκρανή και σπίτωσέ την

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εσύ προφανώς ζορίζεσαι οικονομικά, και δεν μπορείς να πάρεις ένα φορητό  στα 200 (έχει το Leroy αν είσαι Αττική - δεν ξέρω αν είναι μόνο ψύξης βέβαια/πάρε και ρώτα

τα φορητά , εκτός του οτι δεν αποδίδουν (πχ το φθηνότερο στο skroutz) , βάλε και οτι πρέπει να κάνεις πατέντα να βγαίνει ο κρύος αέρας έξω , κάνουν ανυπόφορη φασαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

Πόσα τετραγωνικά θες να ζεστάνεις όμως; Και σε ποια περιοχή της χώρας; Αν πχ λες για καμμιά 20άρα στην Καστοριά,,,,φοργκέτ ιτ.

Είναι ένα δωμάτιο 10-12τμ στην Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

τα φορητά , εκτός του οτι δεν αποδίδουν (πχ το φθηνότερο στο skroutz) , βάλε και οτι πρέπει να κάνεις πατέντα να βγαίνει ο κρύος αέρας έξω , κάνουν ανυπόφορη φασαρία

Έχω τέτοιο, το δικό μου τουλάχιστον (Budget από Πράκτι,,,δλδ φτηνουριά) δεν κάνει όχι ανυπόφορη αλλά "καθόλου" φασαρία (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον - την δικιά μου που είναι πολύ πιο μπρίζα, "την ενοχλεί", αλλά θεωρώ ότι ο μέσος όρος είμαι εγώ κι όχι η δικιά μου, που την ενοχλεί και μια σακκούλα που "κρατσανίζει"). Πχ ένα πλυντήριο, κάνει όντως φασαρία.

"Πατέντα" πιθανώς δεν χρειάζεται, καθώς κάθε ένα από δαύτα παέι σετ με δυο πλαστικές τάβλες (που εφαρμόζουν σε παράθυρο) κι ένα "μπουρί"  (εύκαμπτη πλαστική σωλήνα "φυσαρμόνικα", διαμέτρο περίπου 20εκ) που είναι "κουμπωτό" στο κλίμα και η άλλη άκρη κουμπώνει στη μία απ' τις τάβλες που έχει τρύπα ανάλογη). Και λέω πιθανώς, γιατί αν υπάρχει παράθυρο συρόμενο, είναι κομπλέ. Αλλά όλα αυτά εννοείται τα βλέπει κανείς στα χαρακτηριστικά του όταν κοιτάξει το προϊόν (κακώς βέβαια που δεν τ' ανέφερα πριν ως προϋπόθεση - μπορεί μέχρι και να μην έχει καν παράθυρο/μπαλκονόπορτα το δωμάτιο, οπότε μετά ναι, μόνο σκάψιμο....Το κάνω τώρα με την αφορμή).

1 ώρα πριν, iManosX13 είπε

Είναι ένα δωμάτιο 10-12τμ στην Αθήνα

...άρα ισχύουν τα όσα σου είπα περί λαμπόσομπας: με αυστηρά 3 ώρες μαξ, ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ τον χειμώνα (δε θα πεθάνεις - δε θα είσαι κι άνετα αλλά ούτε κι άβολα - όχι τουλάχιστον για την πλειονότητα του χειμώνα), με 50-60-70€ τον μήνα (κόστος κατανάλωσης). Και μάλλον καλύτερα προς τέτοια να πας (πχ), αν ζορίζεσαι οικονομικά, κι αν όπως λέγαμε δεν παίζει να βάλει κλίμα ο ιδιοκτήτης κι αν είναι και να φύγεις "σύντομα".  

Ιδανικό θα ήταν να έβαζε και να πετύχαινες καμμιά σε Lidl (λογικά θα ήταν πιο τσιμπημένη σε τιμή βέβαια), που φέρνουν, αλλά (πολύ) σπάνια (πια), καθώς θα μπορούσες να την επιστρέψεις μέσα σε 3 μήνες, σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα κι όλας, και "γουίθ νόου κουέστιονς ασκτ" να έπαιρνες πίσω τα λεφτά της....(νομίζω ΚΑΙ το Leroy έχει παρόμοια πολιτική, ενός μηνός - θα μπορούσες να πάρεις μία κι αν δεν την βρίσκεις "αρκετή" με δοκιμή καμμιάς βδομάδας πχ, να την γυρίσεις. Δεν ξέρω καν αν δίνουν λεφτά πίσω σαν το Lidl - γενικά ψαχ' το).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

Πατέντα" πιθανώς δεν χρειάζεται, καθώς κάθε ένα από δαύτα παέι σετ με δυο πλαστικές τάβλες (που εφαρμόζουν σε παράθυρο)

αυτά είναι για συρταρωτά παράθυρα , επίσης υπάρχουν περιπτώσεις , όπως στο λινκ που έδωσα που δεν το έχουν καν

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

Έχω τέτοιο, το δικό μου τουλάχιστον (Budget από Πράκτι,,,δλδ φτηνουριά) δεν κάνει όχι ανυπόφορη αλλά "καθόλου" φασαρία (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον

40db συνεχόμενα είναι ενοχλητικό , >60db δεν παλεύονται για το μέσο άνθρωπο

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αλλά όλα αυτά εννοείται τα βλέπει κανείς στα χαρακτηριστικά του όταν κοιτάξει το προϊόν (κακώς βέβαια που δεν τ' ανέφερα πριν ως προϋπόθεση - μπορεί μέχρι και να μην έχει καν παράθυρο/μπαλκονόπορτα το δωμάτιο, οπότε μετά ναι, μόνο σκάψιμο....

παραμένει και ο παράγοντας οικονομίας , απο τη στιγμή είπες οτι έχεις φαντάζομαι κατάλαβες οτι καίνε παραπάνω απο AC

Αν ήμουν φοιτητόνι πάντως θα έπαιρνα υγραερίου και έναν μεταχειρισμένο αφυγραντήρα μδε θα περίμενα πότε θα αξιωθεί ο ιδιοκτήτης να βάλει AC . Ξενοικιάζω και τα παίρνω μαζί μου . Βέβαια δεν κάνεις την ίδια οικονομία και θέλει να βγάλεις άκρη με οικονομικό γέμισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτά είναι για συρταρωτά παράθυρα

Το έγραψα ρε συ.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

40db συνεχόμενα είναι ενοχλητικό , >60db δεν παλεύονται για το μέσο άνθρωπο

...δεν ξέρω τί λένε τα specs τους - ξέρω να σου πω ότι ένα πλυντήριο (στο μπάνιο, κι όχι δίπλα σου) ενοχλεί περισσότερο. Και δεν νομίζω καθόλου το βουητό που βγάζει το δικό μου έστω φορητό, δεν απαυθύνεται στον μέσο άνθρωπο (ούτε ότι εγώ δεν είμαι). Το παρουσιάζεις πολύ υπερβολικά (δεν ξέρω αν είχες εμπειρία), στο λέω.

 

13 λεπτά πριν, korakios είπε

παραμένει και ο παράγοντας οικονομίας , απο τη στιγμή είπες οτι έχεις φαντάζομαι κατάλαβες οτι καίνε παραπάνω απο AC

...αφού και αυτό το έγραψα (....;!). Τεσπα, δεν ξέρω αν (για ποιο λόγο δεν έχω ιδέα - εκτός κι αν διάβασες "γρήγορα", πράγμα σπάνιο για ΄σένα μεν, αλλά....) έμεινες με την εντύπωση ότι είπα φορητό>επιτοίχιο. Αυτό που είπα είναι: ένα επιτοίχιο χρειάζεται μια 500αρού, κι ένα φορητό καλύτερη ζέστη από σόμπα θα έχει/πιο αποδοτικό οικονομικά από την σόμπα θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ μόλις τσέκαρα ένα βιντεάκι στο ΥΤ με ήχο σχεδόν 60db από κάποιο μηχάνημα, κι ενώ εννοείται πως έχει σημασία ο ήχος του υπολογιστή/των ηχείων κτλ, αφού έπαιξα με την ένταση ώστε να είναι "αρκετά ρεαλιστική" ("σα να το είχα στον χώρο μου"), ο τύπος του ήχου που βγάζει αυτό μπορώ να καταλάβω στην ένταση που το έχω ότι ναι είναι ενοχλητικός - ενώ το φορητό κλιματιστικό που λέω πως έχουμε θα έλεγα ότι βγάζει "την μισή ένταση απ' αυτό"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

Ιδανικό θα ήταν να έβαζε και να πετύχαινες καμμιά σε Lidl (λογικά θα ήταν πιο τσιμπημένη σε τιμή βέβαια), που φέρνουν, αλλά (πολύ) σπάνια (πια), καθώς θα μπορούσες να την επιστρέψεις μέσα σε 3 μήνες, σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα κι όλας, και "γουίθ νόου κουέστιονς ασκτ" να έπαιρνες πίσω τα λεφτά της....

plot twist: Δηλαδή πας, παίρνεις μια σομπούλα από τα Lidl, βγάζεις χειμώνα, και κατά τον Μάρτιο την επιστρέφεις και λες δε μου κάνει; Έβγαλες χειμώνα δηλαδή τζαμπέ;;;!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mechpanos είπε

plot twist: Δηλαδή πας, παίρνεις μια σομπούλα από τα Lidl, βγάζεις χειμώνα, και κατά τον Μάρτιο την επιστρέφεις και λες δε μου κάνει; Έβγαλες χειμώνα δηλαδή τζαμπέ;;;!!!

...είπα να το τονίσω κι εγώ χτε, αλλά το άφησα να πλανάται στον αγέρα...:-D

Βέβαια οι σόμπες του είναι πλέον σπάνιο είδος (πχ πέρσι δεν θυμάμαι αν έφερε καν - όχι ότι έφερνε και ποτέ τρελά, άντε μια φορά τη σαιζόν και δεν ήταν και τόσο φτηνές όσο οι γνωστές φασονατσίδικες που τις έπαιρνες και με 15€ μέχρι πρόσφατα). Αλλά ναι, την εντός 3μήνου επιστροφή μπορείς να την δεις κι έτσι με όποιο προϊόν...Προσωπικά ό,τι πάρω από αυτούς κατά 99% θα το κρατήσω (κι έχουν και 3ετή εγγύτηση) γιατί περίπου ξέρω τί παίρνω και κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι ευχαριστημένος και δεν θα το χρειάζομαι μόνιμα...

Πολύς κόσμος επίσης ούτε καν αποδείξεις κρατάει (αν και υπάρχει και γι' αυτό λύση, αλλά επίοης δεν το γνωρίζει/δεν ασχολείται περαιτέρω), ή βαριέται/δεν προλαβαίνει/ξεχνάει να επιστρέψει κάτι ("φοβάται μην μπλέξει με καθυστερήσεις", ενώ η επιστροφή πλέον γίνεται άμεσα στα ταμεία, παλιότερα είχε και μια τάδε χαρτούρα / δεν θέλει καν να κουβαλάει κάτι, αν είναι λίγο ογκώδες, και γενικά για ποσά τύπου 10-20-30 δεν πολυδίνει σημασία, ούτε καν για service -> εκεί βέβαια είναι όντως λίγο πιο μανίκι η φάση.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικα θα ηθελα κατι φθηνο/φορητο, που να ζεσταινει λιγακι και να σπαει το κρυο σε ενα δωματιο, αλλα να μην καιει πανω απο 100w...

Ξερω, πολλα ζηταω...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ιδανικα θα ηθελα κατι φθηνο/φορητο, που να ζεσταινει λιγακι και να σπαει το κρυο σε ενα δωματιο, αλλα να μην καιει πανω απο 100w...

Ξερω, πολλα ζηταω...

:(

ηλεκτρική κουβέρτα , υπόστρωμα ...

το πιο χαμηλό σε watt που είδα στο skroutz είναι 350W , να το εχεις πάνω σου βασικά ,δε θα σε ενοχλεί μιας και  αιωρείται κιόλας απο ότι είδα

Spoiler

20210216140534_f8c55f1f.jpeg

20210216140534_96210ba5.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...