Προς το περιεχόμενο

"Πληρωμή λογαριασμού σε μαγαζί ξεχωριστά"


BlueBlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα περισσότερα εστιατόρια/μπαρ της Ελλάδας τους λες να πληρώσεις με κάρτα και σε κοιτάνε λες και μίλησες κινέζικα και αρχίζουν να ψάχνουν που είναι θαμμένο το Pos και άμα το έχουν στη μπρίζα και εσύ περιμένεις να έχει εκπαιδευτεί υπάλληλος στο να κάνει και split λογαριασμού;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

 

Για την ιστορία όμως. Η πλάκα ήταν ότι οι 3 μπορούσαν να πληρώσουν ακριβώς τα δικά τους με μετρητά και απλά ο ένας θα πλήρωνε το δικό του με την κάρτα του. Πάλι άκυρο έπεσε.

 

Και γιατί δεν πλήρωνε το σύνολο αυτός με την κάρτα και να του δίνατε οι άλλοι τα μετρητά;

Αλλά πως θα γινόταν θεμα στο ινσόμνια μετά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως δεν θα συμφωνήσω στο ότι η Ελλάδα είναι ακόμα πολύ "χωριό" για κάρτα, τουλάχιστον όχι επειδή κάποια ελάχιστα μαγαζιά δεν δέχονται "σπαστές" πληρωμές, ειδικά όταν μπορείς να διορθώσεις το πρόβλημα πριν καν δημιουργηθεί.

Δεν είναι μόνο το θέμα σπαστής πληρωμής. Είναι και το αιώνιο πρόβλημα με τα "χαλασμένα" POS το οποίο ευτυχώς έχει αντιμετωπιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, αλλά σίγουρα εξακολουθεί να υπάρχει.

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, μην βγουμε οφ τοπικ.

41 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Γιατι ομως να πρεπει ο πελατης να λυσει το προβλημα και οχι το καταστημα; Ισπανια στο λεω με σιγουρια παντως οτι μπορεις σε ενα τραπεζι με 10 ατομα να πληρωσουν και οι 10 με καρτα ξεχωριστα χωρις καμια γκρινια

Βρε και εδώ όπως είπα 9/10 μαγαζιά έτσι πληρώνουμε πάντα. Ο καθένας τα δικά του με μετρητά, κάρτες και ότι γουστάρει.

Απλά έκανα το θέμα να γίνει κουβέντα και να καταλάβω αυτά τα λίγα μαγαζιά για τι κάνουν "νερά". Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέματα άγνοιας, βαρεμάρας, λαμογιάς, τεχνικό πρόβλημα κ.α

Αν και τώρα προσανατολίζομαι στο ότι είναι θέμα βαρεμάρας/άγνοιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Με αφορμή ένα πρόσφατο γεγονός (που δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει)...

Είχαμε βγει παρέα σε ένα μαγαζί, όλα καλά και όμορφα μέχρι που ήρθε η στιγμή να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Εκεί η σερβιτόρα μας ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να κρατήσει μισά μετρητά και μισά κάρτες και θα έπρεπε είτε να πληρώσουμε όλοι με μετρητά είτε να γίνει η πληρωμή ολόκληρου του ποσού από μια μόνο κάρτα. Όπως και έγινε μιας και οι 3 δεν είχαμε ούτε ευρώ σε μετρητά και καταλήξαμε να τρέχουμε σε τράπεζες για αναλήψεις και μετά να χαλάμε για να δώσουμε τα χρωστούμενα...

Και αναρωτιέμαι, αυτό γιατί συμβαίνει ρε παιδιά; Είναι κάποια πολύ λογική εξήγηση που είμαι τόσο χαζός που δεν τη βλέπω; Είναι κάποιο θέμα με τα POS; Κάποιο είδος "Λαμογιάς";

Μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει ότι 9/10 μαγαζιά που θα πάω, πληρώνει ο καθένας όπως γουστάρει. Ειδικά σε μεγάλα μαγαζιά αυτός είναι ο κανόνας. Αλλά πάντα υπάρχει αυτό το 1 μαγαζί που αρχίζει τα περίεργα.

Παρόμοιο πρόβλημα πέρασα με δύο φίλους που βγήκαμε ένα βράδυ σε σουβλατζιδικο. Επειδή δεν έχω ψιλά και γενικά έχουμε θέμα με τα ψιλά πήρα κάρτα, υπέθεσα πως οι φίλοι μου θα είχαν ακριβώς η περίπου το ποσόν ώστε να πληρώσω εγώ για όλους με καρτα και μετά να πληρώσουν εμένα, είναι μια τακτική που ακολουθώ, αλλά εκείνη την ημέρα λογάριασα χωρίς τον ξενοδόχο, ο ένας είχε μόνο χοντρά, ο άλλος ακριβώς και εγώ με καρτα, τελικά πλήρωσε αυτός για όλους, ο άλλος φίλος μου πήγε να του πληρώσει τα ψιλά αλλά αυτός αρνήθηκε, συνήθως μας κερνάει κάθε χρόνο, εγώ του λεω όταν θα έρθει ξανά του χρόνου από το εξωτερικό θα του πληρωσουμε εμείς τα δικά του, αν και δεν θα το δεχτεί πάλι, θέλει να μας κερνάει αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό πάντα είναι καλο να έχεις μετρητά

Για να αποφύγεις τέτοιες καταστάσεις

Και εγώ έχω ζητήσει στο παρελθόν μισά κάρτα μισά μετρητα, οι περισσότεροι το αρνούνται (και έχουν και δίκιο είναι ταλαιπωρία)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Δεν είναι μόνο το θέμα σπαστής πληρωμής. Είναι και το αιώνιο πρόβλημα με τα "χαλασμένα" POS το οποίο ευτυχώς έχει αντιμετωπιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, αλλά σίγουρα εξακολουθεί να υπάρχει.

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, μην βγουμε οφ τοπικ.

Τα "χαλασμένα" POS ήταν πρόβλημα, πλέον όχι μόνο έχει αντιμετωπιστεί αρκετά, έχει σχεδόν εξαλείψει θα έλεγα.

Επίσης πολλά είναι τα θέματα, εδώ όμως συζητάμε μόνο αυτό της σπαστής πληρωμής, δική σου επιλογή ήταν άλλωστε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τα "χαλασμένα" POS ήταν πρόβλημα, πλέον όχι μόνο έχει αντιμετωπιστεί αρκετά, έχει σχεδόν εξαλείψει θα έλεγα.

Επίσης πολλά είναι τα θέματα, εδώ όμως συζητάμε μόνο αυτό της σπαστής πληρωμής, δική σου επιλογή ήταν άλλωστε :)

Όσοι δεν έκοβαν αποδείξεις, πήραν το τρίτο το μακρύτερο από αποζημίωση λόγο του ιού.

Είναι από τις λίγες φορές που μόνο όσοι έκοβαν πήραν και κάποια επιστροφή από το κράτος. Γνωστός πήρε 40 χιλιάρικα επιστρεπτεα, και 50 χιλιάδες ΕΣΠΑ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Με αφορμή ένα πρόσφατο γεγονός (που δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει)...

Είχαμε βγει παρέα σε ένα μαγαζί, όλα καλά και όμορφα μέχρι που ήρθε η στιγμή να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Εκεί η σερβιτόρα μας ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να κρατήσει μισά μετρητά και μισά κάρτες και θα έπρεπε είτε να πληρώσουμε όλοι με μετρητά είτε να γίνει η πληρωμή ολόκληρου του ποσού από μια μόνο κάρτα. Όπως και έγινε μιας και οι 3 δεν είχαμε ούτε ευρώ σε μετρητά και καταλήξαμε να τρέχουμε σε τράπεζες για αναλήψεις και μετά να χαλάμε για να δώσουμε τα χρωστούμενα...

Και αναρωτιέμαι, αυτό γιατί συμβαίνει ρε παιδιά; Είναι κάποια πολύ λογική εξήγηση που είμαι τόσο χαζός που δεν τη βλέπω; Είναι κάποιο θέμα με τα POS; Κάποιο είδος "Λαμογιάς";

Μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει ότι 9/10 μαγαζιά που θα πάω, πληρώνει ο καθένας όπως γουστάρει. Ειδικά σε μεγάλα μαγαζιά αυτός είναι ο κανόνας. Αλλά πάντα υπάρχει αυτό το 1 μαγαζί που αρχίζει τα περίεργα.

Μία καλή ιδέα για την αποφυγή τέτοιων καταστάσεων είναι να χρησιμοποιείτε το IRIS 24/7 ή Paf όπως το λέει η Eurobank. Ουσιαστικά αυτή η υπηρεσία σου επιτρέπει να στείλεις άμεσα και ανέξοδα χρήματα ανάμεσα στις 4 συστημικές τράπεζες και το καλύτερο, χωρίς να μπλέκεις με IBAN παρά μόνο με το κινητό του παραλήπτη. 

Συγνώμη αν ακούγομαι σαν διαφήμιση των τραπεζών αλλά η παραπάνω υπηρεσία μου έχει λύσει τα χέρια διότι όποτε βγαίνω έξω με την παρέα, απλά πληρώνει ένας με όποιον τρόπο θέλει και οι υπόλοιποι του στέλνουν το ποσό που το αντιστοιχεί στο κινητό του.

Για την ενεργοποίηση της υπηρεσία το μόνο που χρειάζεστε είναι η εφαρμογή κινητού της τράπεζας σας.

Spoiler

 

ALPHABANK: https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/ergaleia/iris-online-payments

EUROBANK: https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/oi-online-pliromes-sas/upiresies-paf-payments/upiresia-paf-pay-a-friend

Τράπεζα Πειραιώς: https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/iris-24-7-payment

Στην εθνική δεν μπόρεσα να βρω σελίδα, αλλά αν πάτε στην εφαρμογή της εθνικής για κινητά (ibank) και αφού ολοκληρώσετε την διαδικασία εγγραφής της συσκευής, στην ενότητα ρυθμίσεις θα πρέπει να υπάρχει το "μεταφορές με κινητό τηλέφωνο", απλά ενεργοποιείστε το.

 

Μία μικρή παρένθεση όσο αναφορά το ανέξοδα και το άμεσα.

Δυστυχώς το αρνητικό είναι ότι κάποιες τράπεζες άρχισαν να το χρεώνουν από ένα όριο και πάνω.

Άλφα-Εθνική: Ανέξοδα μέχρι 500€ ημερησίως.Eurobank: Ανέξοδα μέχρι 30€ ανά συναλλαγή μετά είναι 0.50€ νομίζω.

Πειραιώς: 0.02€ ανά συναλλαγή μέχρι 50€

Το χρονικό διάστημα που μπορεί να χρειαστεί να περάσει για να πιστωθούν στον παραλήπτη είναι από στιγμιαίο μέχρι το πολύ μια ώρα και το έχω πάθει μία μόνο φορά σε εκατοντάδες συναλλαγές τον τελευταίο 1μιση χρόνο.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Όσοι δεν έκοβαν αποδείξεις, πήραν το τρίτο το μακρύτερο από αποζημίωση λόγο του ιού.

Είναι από τις λίγες φορές που μόνο όσοι έκοβαν πήραν και κάποια επιστροφή από το κράτος. Γνωστός πήρε 40 χιλιάρικα επιστρεπτεα, και 50 χιλιάδες ΕΣΠΑ.

Λίγο άσχετα αυτά με το θέμα μας, εδώ δεν λέμε για αποδείξεις, λέμε για πληρωμές με POS.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spokosjr είπε

Μία καλή ιδέα για την αποφυγή τέτοιων καταστάσεων είναι να χρησιμοποιείτε το IRIS 24/7 ή Paf όπως το λέει η Eurobank. Ουσιαστικά αυτή η υπηρεσία σου επιτρέπει να στείλεις άμεσα και ανέξοδα χρήματα ανάμεσα στις 4 συστημικές τράπεζες και το καλύτερο, χωρίς να μπλέκεις με IBAN παρά μόνο με το κινητό του παραλήπτη. 

Συγνώμη αν ακούγομαι σαν διαφήμιση των τραπεζών αλλά η παραπάνω υπηρεσία μου έχει λύσει τα χέρια διότι όποτε βγαίνω έξω με την παρέα, απλά πληρώνει ένας με όποιον τρόπο θέλει και οι υπόλοιποι του στέλνουν το ποσό που το αντιστοιχεί στο κινητό του.

Για την ενεργοποίηση της υπηρεσία το μόνο που χρειάζεστε είναι η εφαρμογή κινητού της τράπεζας σας.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

ALPHABANK: https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/ergaleia/iris-online-payments

EUROBANK: https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/oi-online-pliromes-sas/upiresies-paf-payments/upiresia-paf-pay-a-friend

Τράπεζα Πειραιώς: https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/iris-24-7-payment

Στην εθνική δεν μπόρεσα να βρω σελίδα, αλλά αν πάτε στην εφαρμογή της εθνικής για κινητά (ibank) και αφού ολοκληρώσετε την διαδικασία εγγραφής της συσκευής, στην ενότητα ρυθμίσεις θα πρέπει να υπάρχει το "μεταφορές με κινητό τηλέφωνο", απλά ενεργοποιείστε το.

 

Μία μικρή παρένθεση όσο αναφορά το ανέξοδα και το άμεσα.

Δυστυχώς το αρνητικό είναι ότι κάποιες τράπεζες άρχισαν να το χρεώνουν από ένα όριο και πάνω.

Άλφα-Εθνική: Ανέξοδα μέχρι 500€ ημερησίως.Eurobank: Ανέξοδα μέχρι 30€ ανά συναλλαγή μετά είναι 0.50€ νομίζω.

Πειραιώς: 0.02€ ανά συναλλαγή μέχρι 50€

Το χρονικό διάστημα που μπορεί να χρειαστεί να περάσει για να πιστωθούν στον παραλήπτη είναι από στιγμιαίο μέχρι το πολύ μια ώρα και το έχω πάθει μία μόνο φορά σε εκατοντάδες συναλλαγές τον τελευταίο 1μιση χρόνο.

 

 

Αυτό πραγματικά δεν το γνώριζα.

Ευχαριστώ πολύ, εννοείται θα το κοιτάξω και θα το έχω στο μυαλό μου την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Λίγο άσχετα αυτά με το θέμα μας, εδώ δεν λέμε για αποδείξεις, λέμε για πληρωμές με POS.

Pos=απόδειξη=εφορία=πληρώνεις το κράτος

No pos="χαλασμένο"=κλέβουν το κράτος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Land-decked είπε

Pos=απόδειξη=εφορία=πληρώνεις το κράτος

No pos="χαλασμένο"=κλέβουν το κράτος

Το παρόν νήμα αφορά περιπτώσεις που η απόδειξη κόπηκε κανονικά, αν θέλεις να αναλύσεις/συζητήσεις για μη έκδοση αποδείξεων άνοιξε άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι βγηκατε 4 ατομα και οι 3 δε φροντισαν να εχουν ουτε φραγκο πανω τους. Την επομενη φορα ισως αυτοι οι 3 μεριμνησουν για να μη συμβει ξανα τετοια μανουρα. Συγγνωμη αν ειμαι εριστικος αλλα ας προσεχατε. 

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, lector είπε

Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι βγηκατε 4 ατομα και οι 3 δε φροντισαν να εχουν ουτε φραγκο πανω τους. Την επομενη φορα ισως αυτοι οι 3 μεριμνησουν για να μη συμβει ξανα τετοια μανουρα. Συγγνωμη αν ειμαι εριστικος αλλα ας προσεχατε. 

Το οτι έχεις επανω σου καρτα ή apple pay ή google pay σημαίνει οτι δεν εχεις φραγκο επάνω σου? Αμα επεμεναν στον τρόπο πληρωμής που ήθελαν και έλεγαν ή ετσι πληρώνουμε ή φευγουμε, δια μαγείας απο το κατάστημα θα έβρισκαν λύση. 

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...