Προς το περιεχόμενο

"Πληρωμή λογαριασμού σε μαγαζί ξεχωριστά"


BlueBlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

Ποιος ειναι ο ισχυρισμός που δεν τεκμηριώνω και δεν είναι και αυτονόητος στο σχόλιο μου;

Μη με κάνεις να επαναλαμβάνω τα ίδια, για τελευταία φορά:

1:

Στις 14/10/2021 στις 3:00 ΜΜ, Johnkeppas είπε

είναι υποχρέωση του καταστήματος να κάνει προσθαφαιρέσεις για τους λογαριασμούς ή του ντιλίβερι

2:

20 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

κάθε πελάτης του μαγαζιού πρέπει να ορίζεται σαν ξεχωριστός καταναλωτής και όχι το κάθε τραπεζι. Που σημαίνει ότι πρέπει να χρεωθεί μόνος γι αυτά που παρήγγειλε καθώς η απόδειξη που δίνουν είναι συναλλαγής που λαμβάνει χώρα ανάμεσα σε καταβαλωτη και καταστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνονται στους ελεγκτές οι ενέργειες που θα κάνουν για αποτελεσματικότερο έλεγχο είναι οι εξής:

- Θα εισέρχονται αιφνιδιαστικά στην επαγγελματική εγκατάσταση (π.χ. εστιατόριο, καφέ- μπαρ) και θα διαπιστώνουν αν σε όλα τα τραπέζια υπάρχουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

- Θα ελέγχουν δειγματοληπτικά αν έχει εκδοθεί απόδειξη αξίας ίσης με την αξία των προϊόντων που βρίσκονται στο τραπέζι βάση του επίσημου τιμοκαταλόγου της επιχείρησης.

- Θα μπορούν να προσποιηθούν τους πελάτες για να διαπιστώσουν αν κατά την παροχή υπηρεσιών θα τους δοθεί η αντίστοιχη απόδειξη.

- Θα ελέγχουν αν η ταμειακή μηχανή από την οποία εκδίδονται οι αποδείξεις είναι καταχωρημένη στο taxisnet, δηλαδή είναι νόμιμη και οι αποδείξεις που εκδίδει καταγράφονται στα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης και χρεώνεται ο αντίστοιχος ΦΠΑ.

- Εφόσον η επιχείρηση διαθέτει συσκευή ηλεκτρονικών χρεώσεων καρτών (POS) θα ελέγχουν την ημερήσιες χρεώσεις που έχουν πραγματοποιηθεί μέσω της συσκευής και θα τις αντιπαραβάλουν με το αρχείο έκδοσης αποδείξεων της ταμειακής μηχανής, το λεγόμενο "Zήτα". Στόχος της διασταύρωσης θα είναι να εντοπισθούν συναλλαγές για τις οποίες έχει υπάρξει ηλεκτρονική χρέωση αλλά δεν έχει εκδοθεί η σχετική απόδειξη από την ταμειακή μηχανή.

- Θα ελέγχεται αν η συσκευή POS είναι συνδέεται με ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, δηλαδή συνδέεται με μηχανισμό εκκαθάρισης των συναλλαγών εντός της Ελλάδος. Εφόσον διαπιστώνεται ότι η συσκευή εκκαθαρίζει τις συναλλαγές στο εξωτερικό –κάτι που απαγορεύεται από τη νομοθεσία των capital controls- τότε η συσκευή θα κατάσχεται.

- Θα ελέγχεται αν είναι αναρτημένη η ένδειξη σε εμφανές σημείο ότι "το κατάστημα διαθέτει” ή "δεν διαθέτει συσκευή POS”.

- Θα ζητείται από τον επιχειρηματία να επιδείξει στοιχεία για την υποβολή περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ και την απόδοση του φόρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

που το βρηκες αυτο το κατεβατο με τοσο σοβαρο ορθογραφικο λαθος? αποκλειεται να ειναι ετσι σε διαταξη νομου ,κανει μπαμ.Οποτε δεν φερει αξιοπιστιας,δηλαδη ακυρο.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 3DJIN είπε

που το βρηκες αυτο το κατεβατο με τοσο σοβαρο ορθογραφικο λαθος? αποκλειεται να ειναι ετσι σε διαταξη νομου ,κανει μπαμ.Οποτε δεν φερει αξιοπιστιας,δηλαδη ακυρο.

Επίσης μιλάει για capital control τα οποία δεν ισχύουν καν. Μερικοί εδώ μέσα νομίζουν ότι με το να αναρτούν ένα κατεβατό, γίνονται αυτόματα και σωστοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 3DJIN είπε

που το βρηκες αυτο το κατεβατο με τοσο σοβαρο ορθογραφικο λαθος? αποκλειεται να ειναι ετσι σε διαταξη νομου ,κανει μπαμ.Οποτε δεν φερει αξιοπιστιας,δηλαδη ακυρο.

Μα δεν λέει πουθενά ότι είναι διάταξη νόμου, σύμφωνα με τον αρθρογράφο υποτιθέμενες οδηγίες είναι προς ελεγκτές. Εδώ το βρήκε:

https://www.capital.gr/tax/3214555/ti-tha-elegxei-i-eforia-gia-tis-apodeixeis

48 λεπτά πριν, ifollowrivers είπε

Επίσης μιλάει για capital control τα οποία δεν ισχύουν καν.

Τον Μάιο του 2017 που γράφτηκε ίσχυαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ powerful opinions για ένα απλό θέμα. 

Ή θα κάνεις τονκαλό και θα βοηθήσεις αυτόν που θα εισπράξει τα χρήματα ή θα κάνει αυτός το καλό και θα βοηθήσει εσένα. 

Αν δεν θέλει κανείς να κάνει τον καλό, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πληρώσεις με τον τρόπο που τον βολεύει. 

Η σκέψη μου: Αν πάω στο καφέ της "γειτονιάς" που κάνει 2,5€ ο freddo θα κάνω ότι μπορώ να βοηθήσω (σπάνια έχω μετρητά, οπότε απλά μπορώ να κεράσω άλλα 2-3 καφεδάκια), αν πάω στο εστιατόριο που πλήρωσα 35€ ευρώ την μπριζόλα και 20€ τη σαλατά, μέσα στην τιμή είναι και το υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης, θα μου βρει τη λύση το μαγαζί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Πολύ powerful opinions για ένα απλό θέμα. 

Ή θα κάνεις τονκαλό και θα βοηθήσεις αυτόν που θα εισπράξει τα χρήματα ή θα κάνει αυτός το καλό και θα βοηθήσει εσένα. 

Αν δεν θέλει κανείς να κάνει τον καλό, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πληρώσεις με τον τρόπο που τον βολεύει. 

Η σκέψη μου: Αν πάω στο καφέ της "γειτονιάς" που κάνει 2,5€ ο freddo θα κάνω ότι μπορώ να βοηθήσω (σπάνια έχω μετρητά, οπότε απλά μπορώ να κεράσω άλλα 2-3 καφεδάκια), αν πάω στο εστιατόριο που πλήρωσα 35€ ευρώ την μπριζόλα και 20€ τη σαλατά, μέσα στην τιμή είναι και το υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης, θα μου βρει τη λύση το μαγαζί. 

Ο πιο σωστός εδώ μέσα με διαφορά. Δε χρειάζεται ούτε να κάνει κανείς τον μ.... σε μαγαζιά αλλά και ούτε βέβαια να τον πιάνουν μ...!

Για πόσα κάτω από 10 ευρώ αν έχω μετρητά θα τα δώσω. Αν κάτι κοστίζει 2-3 ευρώ και έχω μόνο κάρτα απλά δε θα ψωνίσω εκτός και αν είναι τεράστια ανάγκη. Αν το pos έχει χαλάσει και δε μού το έχουν πει από πριν λυπάμαι αλλά δε πρόκειται να τρέχω να βρω μηχάνημα για να τραβήξω. Αν ήταν σωστοί και μού το είχαν πει από πριν ή θα πήγαινα επί τόπου να τραβήξω ή απλά θα πήγαινα σε άλλο μαγαζί. Αν τώρα δεν έχουν καν pos δε ξανά πατάω, είναι θέμα αρχών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2021 στις 3:00 ΜΜ, Johnkeppas είπε

όπως είπε ένας άλλος έξυπνος πιο πάνω

 

Στις 14/10/2021 στις 3:00 ΜΜ, Johnkeppas είπε

Μονο σε πονηρούς της γειτονιάς.

 

Στις 14/10/2021 στις 10:01 ΜΜ, Johnkeppas είπε

Ελπίζω αντίστοιχα να τον κράζεις οταν δεν κόβει απόδειξη εξυπνάκια.

 

Δεν μπαινω καν  στον κοπο να σχολιασω αυτα που γραφεις,μενω μονο στον τροπο που εκφραζεσαι.
Ειναι ξεκαθαρο οτι εισαι πιο εξυπνος απο ολους εδω μεσα.
Ζουμε για να σε υπηρετουμε,τιποτε αλλο.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...