Προς το περιεχόμενο

"Πληρωμή λογαριασμού σε μαγαζί ξεχωριστά"


BlueBlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gokuthelegend είπε

Αφού δεν μπορεί να μυρίσει τα νύχια του ο καταστηματάρχης, γιατί να μην χτυπάει εξαρχής ξεχωριστές αποδείξεις; Δεν θα αλλάξει κάτι αν αποφασίσει κάποιος να τα πληρώσει όλα και να τα βρει μετά με τους υπόλοιπους, αλλά αν τελικά ο καθένας πληρώσει τα δικά του τότε τέλος το θέμα μιας και θα υπάρχει ήδη ξεχωριστή απόδειξη για τον κάθε ένα.

Εχεις πάει καπου και να κόβουν απο μόνοι τους ξεχωριστές αποδείξεις για άτομα που είναι στο ίδιο τραπέζι;Που θα ξέρει ότι δεν τους κερνάει ένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Οι περισσότερες αποδείξεις που μου δίνουν δεν διευκρινίζουν τον τρόπο πληρωμής.

δεν ειναι για σενα αλλα για την εφορια

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι,γιατί θα κόψει απόδειξη στον κάθε ένα απο την αρχή και  θα είναι ξεχωρισμένα,αλλωστε οι αποδείξεις πρέπει να είναι στο τραπέζι με την παράδοση της παραγγελίας.

 

Ο ευτελισμός.

μαθαμε μια λεξη και την κολλαμε οπου βρουμε...

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δεν ειναι για σενα αλλα για την εφορια

Δεν με κατάλαβες, το point μου είναι ότι σε όσες αποδείξεις λιανικής γράφουν πάνω τον τρόπο εξόφλησης δεν το κάνουν για την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εχεις πάει καπου και να κόβουν απο μόνοι τους ξεχωριστές αποδείξεις για άτομα που είναι στο ίδιο τραπέζι;Που θα ξέρει ότι δεν τους κερνάει ένας;

Γιατί να τον ενδιαφέρει τον καταστηματάρχη αν κεράσει κάποιος τους υπόλοιπους; Αυτό είναι κάτι που αφορά μόνο την παρέα που θα καθήσει στο τραπέζι.

Έχω δει κάποιους να κόβουν ξεχωριστές αποδείξεις χωρίς να το πεις, και νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει να το κάνουν παντού.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, G.bar είπε

 όπως επίσης και αν γίνει διακοπή ρεύματος, χαλάσει το pos, ή οτιδήποτε άλλο, καθόλου δεν με ενδιαφέρει.

Αν απο την αλλη εχει πεσει ο server της τραπεζας σου, ειναι δικο σου προβλημα που συνεργαζεσαι με την συγκεκριμενη τραπεζα και οχι του καταστηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Αφού δεν μπορεί να μυρίσει τα νύχια του ο καταστηματάρχης, γιατί να μην χτυπάει εξαρχής ξεχωριστές αποδείξεις; Δεν θα αλλάξει κάτι αν αποφασίσει κάποιος να τα πληρώσει όλα και να τα βρει μετά με τους υπόλοιπους, αλλά αν τελικά ο καθένας πληρώσει τα δικά του τότε τέλος το θέμα μιας και θα υπάρχει ήδη ξεχωριστή απόδειξη για τον κάθε ένα.

Αρχικα,τι λες ρε μαν;

Δευτερον,δε γινεται αυτο που λες,γιατι τα ποσα στο POS πρεπει να ταιριαζουν .

Οποτε ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ,πρεπει να ξεκαθαριστει απο πριν,και σιγουρα εκει ο ελληνας θα αρχισει τις εξυπναδες,τυπου κατσε ρε φιλε να φαμε πρωτα,ακομα δεν κατσαμε και ρωτας πως θα πληρωσουμε,και τετοια.

 

α.

 

25 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Έχω δει κάποιους να κόβουν ξεχωριστές αποδείξεις χωρίς να το πεις, και νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει να το κάνουν παντού.

Δεν εχεις δει αυτο.

Εχεις δει να κοβεται αποδειξη,και μετα να παραγγελνουν συμπληρωματικα.

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εχεις πάει καπου και να κόβουν απο μόνοι τους ξεχωριστές αποδείξεις για άτομα που είναι στο ίδιο τραπέζι;Που θα ξέρει ότι δεν τους κερνάει ένας;

Μην το ψαχνεις,δεν παιζει να εγινε ποτε αυτο.

 

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Τώρα για εσένα που δεν ενημερώνουν το κατάστημα για να γνωρίζεις είναι πρόβλημα γιατί έχεις κάνει ήδη κάποια απόσταση και έχεις ξοδέψει χρόνο, αυτά σε καθυστερούν.Αλλά όπως είπα ο κόσμος δεν το γνωρίζει αυτό, θα πληρώσει όπως μπορεί.Γιατί δεν ρωτάει το κατάστημα τον πελάτη τον τρόπο πληρωμής;

Δεν ειναι μονο η καθυστερηση,ειναι οτι εχω και αλλα πραματα στο μυαλο μου.

Σιγουρα δε μπορω να καθομαι εκεινη τη στιγμη να πληρωνομαι απο τον καθενα ξεχωριστα,ειτε επειδη δεν εχω μυαλο για να κανω πραξεις  ( ποσο κανουν 2 σαντουιτς και μια κοκα κολα ) ουτε μπορω να κραταω λογαριασμο τι πληρωθηκα και τι μενει.

Εχει τυχει να κανω λαθος και να φαω καποιον,φυσικα εκει το προσεξαν.
Επισης εχει τυχει να κανω λαθος και να φαω εμενα,αλλα φυσικα εκει δεν τους πειραξε.

Μου εχει τυχει να μη μπορω να κανω μια απλουστατη αφαιρεση,γιατι απλα δεν ειχα μυαλο να σκεφτω καθαρα εκεινη τη στιγμη.

Spoiler

 

Σκεψου τωρα,εχω παραγγελια 10.50 και μου δινει 50ρικο.Τη ρωταω αν εχει 0.50 για να της δωσω 40.

Με εχει ηδη καθυστερησει μεχρι να ανοιξει,να παρει το φαι και να παει μεσα να φερει τα λεφτα,και τωρα ξαναπαει μεσα να βρει 50λεπτο.Μου λεει απο αφελεια "αστο δεν πειραζει για τα 0.50",εγω καιγομαι να φυγω και κολλαω,νομιζω οτι μου αφησει 0.50,της δινω 40 και καβαλαω να φυγω.Μεχρι να βαλω δευτερα εχω καταλαβει το λαθος μου,αλλα πραγματικα δεν ειχα χρονο να γυρισω και να ξαναμπλεξω.

 

Ουτε μπορω ενω σταζω και εχω παγωμενα χερια να καθομαι να δινω ξεχωριστα ρεστα σε 3 ατομα.

Και στο μαγαζι ειναι μπερδεμα να θελει να πληρωσει ο καθενας οπως να'ναι,αλλα οταν εισαι ταμειο ειναι διαφορετικα.

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη αυτη η φασαρια οπως ειπαμε συμβαινει επειδη ο βολεψακιας ελληναρας καλομαθε με τις καρτες και βαριεται να σηκωσει λεφτα απο το ΑΤΜ ή να κουβαλαει πορτοφολι, και ας βγαλει το φιδι απο την τρυπα ο σερβιτορος ή ο μαγαζατορας, κι αν δε μπορουν ή δεν εχουν το χρονο να ασχοληθουν με το χουι του καθενος, στα τετοια του κιολας, να τον κερασουν. Και μετα βγαινουν κατι γλοιωδεις επαγγελματιες βδελλες του ινσταγκραμ και διαμαρτυρονται γιατι δε δουλευουν τα μαγαζια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα προβλήματα μπορούν να λυθούν αρκεί να υπάρχει καλή θέληση. Αλλά όπως έγραψε κι ένας στην αρχή, αν δε δημιουργήσουμε ένα πρόβλημα τότε τι θα συζητάμε στο ινσομνία;

Εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ "χαλασμένο" pos. Έχει τύχει να δω σε ταμπέλα ότι υπάρχει πρόβλημα με το pos. Επίσης ποτέ δε με έχουν στραβοκοιτάξει όταν είπα να πληρώσω με κάρτα. Για να πω την αλήθεια μια φορά έγινε το 2015 όταν μπήκα σε φαρμακείο να πάρω κάτι και δεν είχα καθόλου χρήματα μαζί μου. Είχα ένα ατυχηματάκι και ήταν λίγο απρόοπτο. ήθελα κάτι γάζες και το ποσό ήταν μικρό.

Τις περισσότερες φορές έχω και χρήματα μαζί μου σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Πόσες φορές η πειραιώς είχε θέμα με τις κάρτες; Τα θυμάστε φαντάζομαι. Μου έχει τύχει περιστατικό να είμαι στο μαρκετ και να ανακοινώνουν ότι υπάρχει θέμα με τις κάρτες. Εγώ δεν είχα πειραιώς, αλλά και να είχα, δε θα είχα πρόβλημα διότι είχα και μετρητά. Έπρεπε να βλέπατε όμως τις φάτσες μερικών που δεν είχαν μετρητά και δε μπορούσαν να πληρώσουν ενώ είχαν φτάσει στο ταμείο.

Η αλήθεια είναι ότι οι καταστηματάρχες προτιμούν τα μετρητά. Έχει τύχει σε κατάστημα που πάω συχνά, να ρωτάω τι θέλεις κάρτα ή μετρητά επειδή έχω χοντρά. Και να παίρνω την απάντηση, δε πειράζει φέρε μετρητά, μη μας τα φανε οι τράπεζες. (έχει άδικο ο καταστηματάρχης; )

Μερικοί μου φαίνεται είστε έτοιμοι για τσαμπουκά και γουστάρετε να δημιουργείτε προβλήματα. Δεν εξηγείται αλλιώς η συμπεριφορά του στυλ...

Εγώ κάρτα χρησιμοποιώ και ας κόψουν το λαιμό τους να με εξυπηρετήσουμε να ούμε. Και στα τέτοια μου αν υπάρχει πρόβλημα, να το λύσουν.

Χρησιμοποιώ κάρτα πάνω από 20ετία. Τότε που οι περισσότεροι από εδώ ούτε καν είχαν δει κάρτα. Και θα ξαναγράψω αυτό που είχα γράψει κι άλλη φορά... Ρε τσομπάνη έλληνα, αν δεν ήταν η οικονομική κρίση να σε αναγκάσουν να χρησιμοποιήσεις κάρτα (για να σε ελέγχουν), ούτε στο όνειρο σου δεν θα είδες δει κάρτα και τώρα δε μπορείς χωρίς αυτή;

Είπαν του τρελού να χέσει και αυτός ξεκωλώθηκε;

Όσο γι αυτούς που σε κάθε παρόμοιο thread βρίσκουν την ευκαιρία να σχολιάσουν υπερ του ηλεκτρονικού χρήματος και καλά για την πάταξη της φοροδιαφυγής, καθίστε να γίνουν όλα ψηφιακά και θα δείτε τότε τη γλύκα.

δε γράφω άλλα γιατί ξεφεύγω από το θέμα.

Υ.Γ το μπεγλέρι σας το δίνει δώρο η τράπεζα μαζί με την κάρτα;

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nabuko είπε

Εδώ είσαι λάθος νομίζω. Αν κοπεί το ρεύμα ή το ίντερνετ ενώ είσαι ήδη εκεί σε τι φταίει ο μαγαζάτορας? Μην είμαστε απόλυτοι σε κάποια πράγματα, να σκεφτόμαστε και λογικά

Αν έχεις 40 τραπέζια και οι 30 είναι να πληρώσουν με κάρτα πρέπει να έχεις βρει τρόπο τι να κάνεις αν κοπεί το ρεύμα, προφανώς και ένα ασύρματο pos με internet απο hot spot κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Ή ένα καλο ups ωστε να δουλευει και η ταμειακη.

9 ώρες πριν, kostakis25 είπε

Αν απο την αλλη εχει πεσει ο server της τραπεζας σου, ειναι δικο σου προβλημα που συνεργαζεσαι με την συγκεκριμενη τραπεζα και οχι του καταστηματος.

Φυσικά, αν ευθύνομαι εγώ ή η τράπεζα μου πρέπει να βρω εγώ τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αρχικα καταργηθει το χρημα και επιβληθουν φασιστικα οι ηλεκτρονικες και με καρτες,ρολογια,κινητα συναλλαγες κ.α.  ο τσομπανης ο ελληναρας θα λεει ωραια λυσαμε ολα τα προβληματα μας.

10 χρονια μετα τη μερα αυτη που πλεον δε θα υπαρχουν μετρητα και ολα τα λεφτα σου θα τα κατεχει η τραπεζα,θα βγουν οι νεες χρεωσεις των τραπεζων για διαχειριση των χρηματων,παρε 1000ε το χρονο και μοκο-δε θα μπορεις να αμυνθεις γιατι  δε θα υπαρχει τροπος να εχεις μετρητο.Τουλαχιστον τωρα η τελευταια αμυνα που εχουμε ειναι το bank run,τοτε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

οταν αρχικα καταργηθει το χρημα και επιβληθουν φασιστικα οι ηλεκτρονικες και με καρτες,ρολογια,κινητα συναλλαγες κ.α.  ο τσομπανης ο ελληναρας θα λεει ωραια λυσαμε ολα τα προβληματα μας.

10 χρονια μετα τη μερα αυτη που πλεον δε θα υπαρχουν μετρητα και ολα τα λεφτα σου θα τα κατεχει η τραπεζα,θα βγουν οι νεες χρεωσεις των τραπεζων για διαχειριση των χρηματων,παρε 1000ε το χρονο και μοκο-δε θα μπορεις να αμυνθεις γιατι  δε θα υπαρχει τροπος να εχεις μετρητο.Τουλαχιστον τωρα η τελευταια αμυνα που εχουμε ειναι το bank run,τοτε ...

Εχουμε και κατι σπηλιες σε πολλα μερη της ελλαδας παντως.. Ενημερωτικα το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δεν εχεις δει αυτο.

Εχεις δει να κοβεται αποδειξη,και μετα να παραγγελνουν συμπληρωματικα.

Όχι, καλά το έχω δει, είμαστε ας πούμε παρέα 3 άτομα, παραγγέλνουμε 3 καφέδες, και μας φέρνουν 3 διαφορετικές αποδείξεις. Αν αποφασίσουμε να μείνουμε μέχρι αργά και παραγγείλουμε και 3 μπύρες, τότε μας φέρνουν άλλες 3 αποδείξεις, δηλαδή 6 στο σύνολο.

 

12 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δευτερον,δε γινεται αυτο που λες,γιατι τα ποσα στο POS πρεπει να ταιριαζουν .

 

Αυτό ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί, έχεις κάποιο δίκιο και συμφωνώ. Αλλά όσες φορές μου έχει τύχει, έχουμε πληρώσει με μετρητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "κίνηση" (πληρωμή ποσού) στο pos πρέπει να συνοδευεται απο την αντιστοιχη κινηση της ταμειακής μηχανής. Εαν κοψει στην ταμειακή 15 ευρώ , δεν μπορεί να χτυπησει στο pos 10 και μετά 5....

Αυτό ειναι υποχρεωτικό γιατι ετσι γίνεται η διασταύρωση απο την εφορία για φοροδιαφυγή (ελεγχουν τις κινησεις του pos με το Ζ της ταμειακής)

καρατσεκαρισμένο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...