Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4πυρηνο έχεις και τα έχεις στο performance mode?Ένα ένα μας τα βγάζεις αδερφέ 😂γυρνά το σε balance ένα ένα μας τα φανερώνεις φεύγω τελείως ας βοηθήσει κάποιος άλλος γιατί μου φαίνεται πλάκα μας κάνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas! είπε

ειναι σε performance mode, να το αλλαξω σε balanced ?

Άκου λίγο. Πήγαινε στο BIOS και γύρνα το σε default settings --> save and exit. Ξαναμπές στο BIOS, άνοιξε το XMP και κλείσε το MCE και το adaptive boost.  Μην πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Τρέξε τώρα cinebench και πες μου θερμοκρασίες.

Αν τα ρολόγια πέφτουν στα 3.6ghz μετά από λίγο είναι λόγω των power limits. Δηλαδή ο επεξεργαστής όταν τρέχεις cinebench για 56 δευτερόλεπτα τραβάει 250watt και boostari στα 4.8ghz, και μετά πέφτει στα 125watt και γιαυτό πέφτουν και τα ρολόγια.  Αυτό αν θες μπορείς να το αλλάξεις, να του βάλεις δηλαδή όριο στα 150 - 200watts για να πιάνεις συνέχεια τα υψηλά ρολόγια. Αυτά σε 2ο χρόνο, κάνε πρώτα το από πάνω που σου είπα

ΥΓ1. Και πρός τους υπόλοιπους, παιδιά αν δεν γνωρίζεται δεν χρειάζεται να του προτείνετε βλακείες. Μου πέσανε τα μαλλιά με αυτά που διάβασα από ορισμένους...

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

4πυρηνο έχεις και τα έχεις στο performance mode?Ένα ένα μας τα βγάζεις αδερφέ 😂γυρνά το σε balance ένα ένα μας τα φανερώνεις φεύγω τελείως ας βοηθήσει κάποιος άλλος γιατί μου φαίνεται πλάκα μας κάνεις 

βρε αγορινα με εχεις για κανενα γνωστη του ειδους... ουτε καν που το εχω σεταρει εγω το pc. ειμαι ενας ανθρωπος 38 χρονων που δουλευει απ το πρωι μεχρι το βραδυ κυριολεκτικα και το συγκεκριμενο pc το θελω να παιζω κανα game να ξεφευγει λιγο το μυαλο ... ουτε απο overclocking ξερω ουτε τιποτα απο τα περισσοτερα που λεμε εδω μεσα. 

απλα ανακαλυπτω οτι ο τεχνικος που πληρωσα και το εστησε μαλλον τα χει κανει ολιγον τι μανταρα!!

και ψαχνω εγω τωρα που δεν εχω ασχοληθει και ποτε να διορθωσω απ οτι φαινεται καποια πραγματα!

Δεν ειμαστε ολοι γνωστες εδω περα

φιλικα παντα

2 ώρες πριν, Herald είπε

Άκου λίγο. Πήγαινε στο BIOS και γύρνα το σε default settings --> save and exit. Ξαναμπές στο BIOS, άνοιξε το XMP και κλείσε το MCE και το adaptive boost.  Μην πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Τρέξε τώρα cinebench και πες μου θερμοκρασίες.

Αν τα ρολόγια πέφτουν στα 3.6ghz μετά από λίγο είναι λόγω των power limits. Δηλαδή ο επεξεργαστής όταν τρέχεις cinebench για 56 δευτερόλεπτα τραβάει 250watt και boostari στα 4.8ghz, και μετά πέφτει στα 125watt και γιαυτό πέφτουν και τα ρολόγια.  Αυτό αν θες μπορείς να το αλλάξεις, να του βάλεις δηλαδή όριο στα 150 - 200watts για να πιάνεις συνέχεια τα υψηλά ρολόγια. Αυτά σε 2ο χρόνο, κάνε πρώτα το από πάνω που σου είπα

ΥΓ1. Και πρός τους υπόλοιπους, παιδιά αν δεν γνωρίζεται δεν χρειάζεται να του προτείνετε βλακείες. Μου πέσανε τα μαλλιά με αυτά που διάβασα από ορισμένους...

το δοκιμαζω το απογευμα και θα στειλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μία λύση είναι εντελώς στοκ λειτουργία, με MCE ανοικτό, όπου θα πας και θα μειώσεις τα power limits. Το πρώτο π.χ. θα το βάλεις 150W και το άλλο λίγο ψηλότερα(π.χ. 180W).

Στον δικό μου παρατήρησα ότι αν θέσω PL1=PL2 μόλις τα φτάσει πέφτει στα 3,6Ghz και μετά επανέρχεται π.χ. στα 4,9 που έχω θέσει ως max. Αν υπάρχει απόσταση μεταξύ τους τα ρολόγια πέφτουν όσο χρειάζεται για να έχω μέση κατανάλωση PL1.
PL1 είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη μέση ισχύς όπως αυτή υπολογίζεται από έναν (εκθετικό κινητό)μέσο όρο Χ δευτερολέπτων. Το Χ είναι το tau. PL2 είναι το πόσο μπορεί να φτάσει η ισχύς για μικρά διαστήματα αρκεί να βγαίνει πάντα μέσος όρος PL1 στα τελευταία Χ δευτερόλεπτα.

2) Η άλλη λύση είναι να ορίζεις εσύ τάσεις για όλη την καμπύλη τάσεων με τη μέθοδο offset. Συνολικά ή για κάθε σημείο της. Εδώ θέλει δοκιμές για σταθερότητα.

Διαλέγεις Adaptive Vcore και ρυθμίζεις την κεντρική τάση έτσι ώστε μόλις μπαίνεις στο BIOS να βλέπεις σχεδόν ίδια τάση με αυτή που βάζει στοκ(με MCE on) η μητρική σου. Μετά πας εκεί που λέει οffset και βάζεις αρνητικό(π.χ. -0,03Volt) είτε για όλη την καμπύλη είτε για κάθε έναν από τους μεγάλους πολλαπλασιαστές(π.χ. 51 για τα 5.1Ghz, 53 για τα 5.3Ghz κτλ.) ξεχωριστά. Μειώνεις μέχρι να είσαι σταθερός.

Πρόσεξε το πρόσημο του offset να είναι πάντα αρνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τεχνικός συνήθως αν δεν του έδωσες συγκεκριμένη οδηγία δεν θα έκανε εκ του κεφαλιού του πειράγματα (μάλλον, αλλά μπορεί και να έκανε) ούτως ώστε να παρουσιαστεί αστάθεια στο σύστημα μετά τη παράδοση. Λογικά άφησε default τα πράγματα όπως τα είχε σεταρισμενα η μητρική από μόνη της. Θεωρητικά θα είχε ενεργοποιημένο by default ON το MCE, το άλλο το boost, δε θα τα έκλεισε. Άντε να σου ενεργοποίησε το XMP και μέχρι εκεί.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ο τεχνικός συνήθως αν δεν του έδωσες συγκεκριμένη οδηγία δεν θα έκανε εκ του κεφαλιού του πειράγματα (μάλλον, αλλά μπορεί και να έκανε) ούτως ώστε να παρουσιαστεί αστάθεια στο σύστημα μετά τη παράδοση. Λογικά άφησε default τα πράγματα όπως τα είχε σεταρισμενα η μητρική από μόνη της. Θεωρητικά θα είχε ενεργοποιημένο by default ON το MCE, το άλλο το boost, δε θα τα έκλεισε. Άντε να σου ενεργοποίησε το XMP και μέχρι εκεί.

Το MCE απλά αφαιρεί τα power και time limits. Αντί για την απλή επαναφορά τους καλύτερη είναι η τροποποίησή τους.

Ακόμα και έτσι όμως οι τάσεις παραμένουν υψηλές και με λίγο offset πετυχαίνεις το ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas! είπε

βρε αγορινα με εχεις για κανενα γνωστη του ειδους... ουτε καν που το εχω σεταρει εγω το pc. ειμαι ενας ανθρωπος 38 χρονων που δουλευει απ το πρωι μεχρι το βραδυ κυριολεκτικα και το συγκεκριμενο pc το θελω να παιζω κανα game να ξεφευγει λιγο το μυαλο ... ουτε απο overclocking ξερω ουτε τιποτα απο τα περισσοτερα που λεμε εδω μεσα. 

απλα ανακαλυπτω οτι ο τεχνικος που πληρωσα και το εστησε μαλλον τα χει κανει ολιγον τι μανταρα!!

και ψαχνω εγω τωρα που δεν εχω ασχοληθει και ποτε να διορθωσω απ οτι φαινεται καποια πραγματα!

Δεν ειμαστε ολοι γνωστες εδω περα

φιλικα παντα

το δοκιμαζω το απογευμα και θα στειλω!

Βρε αδερφέ δεν σε κράζω ούτε είναι δουλειά του τεχνικού να κάτσει 2 ώρες παραπάνω για να το έχει fine tuning έτοιμο για gaming όπως το θέλεις ,στα πέρασε σωστά όπως έπρεπε τα υπόλοιπα τα κάνεις εσύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Βρε αδερφέ δεν σε κράζω ούτε είναι δουλειά του τεχνικού να κάτσει 2 ώρες παραπάνω για να το έχει fine tuning έτοιμο για gaming όπως το θέλεις ,στα πέρασε σωστά όπως έπρεπε τα υπόλοιπα τα κάνεις εσύ .

Συγγνωμη εδω θα διαφωνησω λιγο.

ειναι fine tuning το να τρεχω ενα game και να βραζεις αυγα πανω στο cpu.

δε μιλαω να κατσει να μου κανει overclocking και να βρει τις βελτιστες ρυθμισεις ... ουτε καν. ενα δυνατο pc ζητησα να δουλευει απροβληματιστα καθως δεν εχω το χρονο να ασχολουμαι με προβληματα.

αρα οι εστω βασικες ρυθμισεις για την ομαλη λειτουργια δεν ειναι σωστες. πχ το performance mode απο που κι ως που. για να δουλευει το cpu 5 ghz ολη την ωρα καθοτι παραμενει ανοικτο σχεδον ολη μερα.

και ξερεις και τι με πειραζει περισσοτερο, οτι του λες οτι κατι δε παει καλα (για οπως φαινεται θεμα ρυθμισεων ειναι που δεν εχει προσεξει ο ιδιος και θελει παλι μεροκαματο για να ερθει να ελεγξει και να δει και να διορθωσει) κτλβαινω ο χρονος ειναι χρημα αλλα καπου οπα, τα λ7 δε τα βρισκουμε στο δρομο.

προσωπικα αλουμινια πουλαω και οταν παραδιδουμε ενα εργο ακομα και κατι να μην ειναι σωστο θα παμε και 10 φορες μεχρι να διορθωθει το οποιο θεμα χωρις να ζητησουμε τιποτα γιατι ειναι ευθυνη μας.  δε φταιει ο πελατης αν εμεις δε παραδωσουμε ενα εργο αρτιο και βαση προδιαγραφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas! είπε

Συγγνωμη εδω θα διαφωνησω λιγο.

ειναι fine tuning το να τρεχω ενα game και να βραζεις αυγα πανω στο cpu.

δε μιλαω να κατσει να μου κανει overclocking και να βρει τις βελτιστες ρυθμισεις ... ουτε καν. ενα δυνατο pc ζητησα να δουλευει απροβληματιστα καθως δεν εχω το χρονο να ασχολουμαι με προβληματα.

αρα οι εστω βασικες ρυθμισεις για την ομαλη λειτουργια δεν ειναι σωστες. πχ το performance mode απο που κι ως που. για να δουλευει το cpu 5 ghz ολη την ωρα καθοτι παραμενει ανοικτο σχεδον ολη μερα.

και ξερεις και τι με πειραζει περισσοτερο, οτι του λες οτι κατι δε παει καλα (για οπως φαινεται θεμα ρυθμισεων ειναι που δεν εχει προσεξει ο ιδιος και θελει παλι μεροκαματο για να ερθει να ελεγξει και να δει και να διορθωσει) κτλβαινω ο χρονος ειναι χρημα αλλα καπου οπα, τα λ7 δε τα βρισκουμε στο δρομο.

προσωπικα αλουμινια πουλαω και οταν παραδιδουμε ενα εργο ακομα και κατι να μην ειναι σωστο θα παμε και 10 φορες μεχρι να διορθωθει το οποιο θεμα χωρις να ζητησουμε τιποτα γιατι ειναι ευθυνη μας.  δε φταιει ο πελατης αν εμεις δε παραδωσουμε ενα εργο αρτιο και βαση προδιαγραφων.

καταλαβαίνω φίλε λάστιχα αυτοκινήτων φτιάχνω και εγώ,αλλά μόνο φίλος θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω από τα βασικά εκτός αν το γουστάρει ξέρεις χομπίστας και θα τον πληρώνεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Άκου λίγο. Πήγαινε στο BIOS και γύρνα το σε default settings --> save and exit. Ξαναμπές στο BIOS, άνοιξε το XMP και κλείσε το MCE και το adaptive boost.  Μην πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Τρέξε τώρα cinebench και πες μου θερμοκρασίες.

Αν τα ρολόγια πέφτουν στα 3.6ghz μετά από λίγο είναι λόγω των power limits. Δηλαδή ο επεξεργαστής όταν τρέχεις cinebench για 56 δευτερόλεπτα τραβάει 250watt και boostari στα 4.8ghz, και μετά πέφτει στα 125watt και γιαυτό πέφτουν και τα ρολόγια.  Αυτό αν θες μπορείς να το αλλάξεις, να του βάλεις δηλαδή όριο στα 150 - 200watts για να πιάνεις συνέχεια τα υψηλά ρολόγια. Αυτά σε 2ο χρόνο, κάνε πρώτα το από πάνω που σου είπα

ΥΓ1. Και πρός τους υπόλοιπους, παιδιά αν δεν γνωρίζεται δεν χρειάζεται να του προτείνετε βλακείες. Μου πέσανε τα μαλλιά με αυτά που διάβασα από ορισμένους...

Untitled15.jpg.09e58da2e2fd744da7a3cee1fc654265.jpg

θερμοκρασιες με τα bios σε default και κλειστο mce και adaptive boost.

τα πρωτα 45 περιπου δευτερολεπτα τρεχει full στα 5ghz και μετα γυριζει στα 3,6 για το υπολοιπο τεστ.

θερμοκρασιες τωρα απ οτι καταλαβαινω εστω πριν κοψει τα mhz βλεπω ενα max 64. (αν κοιταζω σωστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andreas! είπε

Untitled15.jpg.09e58da2e2fd744da7a3cee1fc654265.jpg

θερμοκρασιες με τα bios σε default και κλειστο mce και adaptive boost.

τα πρωτα 45 περιπου δευτερολεπτα τρεχει full στα 5ghz και μετα γυριζει στα 3,6 για το υπολοιπο τεστ.

θερμοκρασιες τωρα απ οτι καταλαβαινω εστω πριν κοψει τα mhz βλεπω ενα max 64. (αν κοιταζω σωστα)

Τα πρώτα 54 δευτερολέπτα! Κομπλέ, κανονικά έτσι δουλεύει. Το βλέπεις και στο hwinfo, maximum package power 227 και current 125. Τα πρώτα 54 δευτερόλεπτα τραβάει 230 watt και πάει στα 5ghz. 

Ωραία, τώρα μπορείς να πας στο bios και να αλλάξεις τα power limits. Ουσιαστικά το PL1 να πειράξεις, από 125 watt ανέβασε το. Αν μόνο παίζεις παιχνίδια βάλτο στα 150-180 watt, ίσως και 200, δεν θα έχεις θέματα με την θερμοκρασία. 


Για να καταλάβεις λίγο πως δουλεύει το CPU σου, η Intel έχει θέσει 2 όρια, το Power limit 1 (PL1) και power limit 2 (PL2). Το PL2 κρατάει για 54 δευτερόλεπτα και είναι στα 230watt, δηλαδή για 54 δευτερόλεπτα μπορεί να τραβήξει έως 230 watt. Μετά τα 54 δευτερολέπτα πέφτει στο PL1 το οποίο είνια στα 125 watt, γιαυτό και πέφτουν τα ρολόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, andreas! είπε

Untitled15.jpg.09e58da2e2fd744da7a3cee1fc654265.jpg

θερμοκρασιες με τα bios σε default και κλειστο mce και adaptive boost.

τα πρωτα 45 περιπου δευτερολεπτα τρεχει full στα 5ghz και μετα γυριζει στα 3,6 για το υπολοιπο τεστ.

θερμοκρασιες τωρα απ οτι καταλαβαινω εστω πριν κοψει τα mhz βλεπω ενα max 64. (αν κοιταζω σωστα)

Ανέβασε σε παρακαλώ ένα screenshot από το HWINFO όπου θα φαίνεται η κατανάλωση από κάθε αισθητήρα που την καταγράφει. Με MCE on και όλα τα Turbo on.

Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να δεις αν φταίει η κακή τοποθέτηση της ψύκτρας ή αν έφτασες τα όρια θερμοαγωγιμότητας του επεξεργαστή και δεν σε σώζει ούτε δεξαμενή νερού.

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα πρώτα 54 δευτερολέπτα! Κομπλέ, κανονικά έτσι δουλεύει. Το βλέπεις και στο hwinfo, maximum package power 227 και current 125. Τα πρώτα 54 δευτερόλεπτα τραβάει 230 watt και πάει στα 5ghz. 

Ωραία, τώρα μπορείς να πας στο bios και να αλλάξεις τα power limits. Ουσιαστικά το PL1 να πειράξεις, από 125 watt ανέβασε το. Αν μόνο παίζεις παιχνίδια βάλτο στα 150-180 watt, ίσως και 200, δεν θα έχεις θέματα με την θερμοκρασία. 


Για να καταλάβεις λίγο πως δουλεύει το CPU σου, η Intel έχει θέσει 2 όρια, το Power limit 1 (PL1) και power limit 2 (PL2). Το PL2 κρατάει για 54 δευτερόλεπτα και είναι στα 230watt, δηλαδή για 54 δευτερόλεπτα μπορεί να τραβήξει έως 230 watt. Μετά τα 54 δευτερολέπτα πέφτει στο PL1 το οποίο είνια στα 125 watt, γιαυτό και πέφτουν τα ρολόγια. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Έχω PL1 στα 150W και PL2 στα 190W. Είναι δυνατόν για παρατεταμένο χρονικό διάστημα το CPU να παίζει ανάμεσα σε π.χ. 125W και 190W όσο κάνω βαρύ AVX2 encoding(σαν το Cinebench R20).

Μέση κατανάλωση όμως βλέπω περίπου όση αυτή του PL1. Είναι μέσος όρος(εκθετικά σταθμισμένος) ισχύος το PL1 για τα τελευταία 56 δευτερόλεπτα. ΟΧΙ ταβάνι μετά τα 56 δευτερόλεπτα.

Απλά όταν έχεις όριο τα 125W σε πολύ βαριά φορτία δεν θα πέσει ποτέ η κατανάλωση κάτω από τα 125W για κάποια δεύτερα ώστε να δώσει περιθώριο στο PL2 προσωρινά να πάει πάνω από τα 125W και να κρατηθεί ο μέσος όρος στα 125W.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει αυτό ακριβώς που έλεγα στο νήμα των Alder Lake ενώ @pirmen56 και @Herald έλεγαν πως όλα ΟΚ. Να λοιπόν άλλη μία μητρική που αγνοεί τα specs και κάνει τον επεξεργαστή να δουλεύει μόνιμα 250W και να ψήνεται. Και να ακριβώς η περίπτωση ενός ανθρώπου που δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε τη γνώση ούτε την εμπειρία να μπει στο BIOS και να τα ρυθμίσει έτσι απλά που λέτε πως γίνεται - και το πρώτο που πίστεψε είναι πως έχει πρόβλημα η AiO γιατί - και λογικά - θεώρησε ότι δε μπορεί να φταίνε οι απαράδεκτες στοκ ρυθμίσεις της μητρικής. Η ευθύνη είναι 100% της Intel που επιτρέπει στους κατασκευαστές μητρικών να τις δίνουν με τέτοιες στοκ ρυθμίσεις.

Από κει και πέρα, στο review του GN ο 11700Κ όταν έπεφτε σε 125W, σε Blender δούλευε στα 4000-4100. Δε ξέρω αν το CB23 είναι πιο βαρύ από Blender και παίζει μόνο στα 3600.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, malakudi είπε

Συμβαίνει αυτό ακριβώς που έλεγα στο νήμα των Alder Lake ενώ @pirmen56 και @Herald έλεγαν πως όλα ΟΚ. Να λοιπόν άλλη μία μητρική που αγνοεί τα specs και κάνει τον επεξεργαστή να δουλεύει μόνιμα 250W και να ψήνεται. Και να ακριβώς η περίπτωση ενός ανθρώπου που δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε τη γνώση ούτε την εμπειρία να μπει στο BIOS και να τα ρυθμίσει έτσι απλά που λέτε πως γίνεται - και το πρώτο που πίστεψε είναι πως έχει πρόβλημα η AiO γιατί - και λογικά - θεώρησε ότι δε μπορεί να φταίνε οι απαράδεκτες στοκ ρυθμίσεις της μητρικής. Η ευθύνη είναι 100% της Intel που επιτρέπει στους κατασκευαστές μητρικών να τις δίνουν με τέτοιες στοκ ρυθμίσεις.

Από κει και πέρα, στο review του GN ο 11700Κ όταν έπεφτε σε 125W, σε Blender δούλευε στα 4000-4100. Δε ξέρω αν το CB23 είναι πιο βαρύ από Blender και παίζει μόνο στα 3600.

αδερφε μου τα Intel απο 4790κ θελουν under volt για να ειναι οκ.........................το ποσο under volt παιρνει ενα τσιπακι ειναι επιστημη.............εκει δειχνει και το ποσο καλο ειναι ομως......

εγω την επαθα με εναν 6700κ........αλλαξα 3 φορες την ψυκτρα γιατι ελεγα οτι δεν κανει καλα την δουλεια της........

ξεκινησα με μια corsair a70 μετα πηρα την noctua d15 και στο τελος ειχα μια custom loop που απλα μου ελειπε το block........

τιποτα απο θεμα θερμοκρασιων......σκατουλες......εκει ειπα κατι δεν παει καλα ρε φιλε........τελικα με under volt το τσιπακι παγωσε για τα καλα και δεν εχασα ουτε ρολογια ουτε επιδοσεις..............

που θελω να καταληξω για τον φιλο @andreas! ??????αμα δεν βαλεις custom ρευμα αστα να πανε......αυτα τα auto της Intel ειναι για τον φουτσο......

συγνωμη για το σεντονι

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...