Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι ονειρικές θα έλεγα.

Έχω δει εντελώς αντιφατικά πράγματα για υδρόψυξη VS αερόψυξη. Άλλοι βγάζουν την h115 με διαφορά μπροστά(π.χ. 10-15c) από την NH-D15 και άλλοι την τελευταία να είναι λίγο ανώτερη(και την h115 στα τέρματα). Ή την υδρόψυξη να είναι κάπως καλύτερη από αερόψυξη(μέχρι 5c max).

Πιστεύω ότι έχει να κάνει είτε με ψεύτικα benchmarks είτε με διαφορά στην ποιότητα της βάσης του κάθε κομματιού. Πάντως από τον 4770K και ύστερα όταν πιάνεις την ψύκτρα σε stress test δεν υπάρχει ζέστη. Πράγμα που υποδηλώνει κακή μεταφορά από το ίδιο το chip στην ψύκτρα. Δεν ξέρω κατά πόσο η υδρόψυξη μπορεί να ξεπεράσει αδυναμίες του ίδιου του IHS/die.

Στον πρώτο i7 που είχε βγει(i7 920) με μνημειώδη κατανάλωση τον έψυχα άριστα με ψύκτρα των 30-40€. Τα heatpipes ζεμάταγαν υπό φορτίο. Με τον 6700K νόμιζα ότι το σύστημα ήταν σβηστό.

O 10900k έχει μεγαλύτερο die και λεπτό IHS, οπότε γίνεται άψογη μεταφορά θερμότητας. 

Τα benchmarks δεν είναι κατ'ανάγκη ψευτικα, απλά υπάρχει πολύ variance. Ambient, case airflow κλπα επηρεάζουν διαφορετικά την θερμοκρασία μεταξύ AIO και air cooler.  Όσο μεγαλύτερη η κατανάλωση πάντως τόσο μεγαλώνει η διαφορά μεταξύ AIO και air cooler. Στον 3950x του αδερφού μου υπήρχε μια διαφορά ~7C σε cbr23. 


H AIO είναι καλή από θέμα θερμοκρασίας του επεξεργαστή αλλά....αμα την έχεις exhaust με 3090 (500watt), τελικά καταλήγει να ψύχει 700watt που τραβάει το σύστημα και όχι 200 που είναι το CPU. Έχω δεί liquid temps να βαράνε 47 βαθμούς σε gaming. Γιαυτό γυρνάω σε αέρα

42 λεπτά πριν, andreas! είπε

η mobo ειναι μια asus maximus xiii hero

το mce δεν ηταν by default. ο τεχνικος που μου εφτιαξε το pc το ενεργοποιησε για καλυτερες επιδοσεις μου ειπε.

(ασχετο.... αλλα με mce ανοιχτο παιζω battlefield 5 με cpu average watt 230, max λεει 310w, επιασα max temp 94 c με θερμοκρασια δωματιου 20 c, το κουτι μεσα τυφωνας με 3 corsair  ML intake 2400 στροφες και 3 exhaust τα 2 της h115i). ειναι λογικο τωρα να παιζω battlefield με average 230 w ?

οι κατοχοι των asus μηπως μπορουν να μου λυσουν την απορια

στο long duration package (PL1)  για 200w τι τιμη αντιστοιχει ?

λεει min 1 max 4095 (αυτες οι τιμες ειναι watt ?)

για να τελειωνω παιδια μ αυτη την ιστορια... ενα βημα για να ησυχασει το κεφαλι μου με τις θερμοκρασιες

Άμα συνεχίσεις με τα 310w θα το πάρεις στα χέρια το CPU...με τα settings που σου είπα στην αρχή έχεις τέτοια νούμερα??? Αποκλείεται

Το 4095 είναι το duration, άστο στο 4095. Βάλει και Pl1 στα 180-200watt και call it a day. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

O 10900k έχει μεγαλύτερο die και λεπτό IHS, οπότε γίνεται άψογη μεταφορά θερμότητας. 

Τα benchmarks δεν είναι κατ'ανάγκη ψευτικα, απλά υπάρχει πολύ variance. Ambient, case airflow κλπα επηρεάζουν διαφορετικά την θερμοκρασία μεταξύ AIO και air cooler.  Όσο μεγαλύτερη η κατανάλωση πάντως τόσο μεγαλώνει η διαφορά μεταξύ AIO και air cooler. Στον 3950x του αδερφού μου υπήρχε μια διαφορά ~7C σε cbr23. 

Άψογη μεταφορά θερμότητας είχε ο i7 920 στα 130nm που ζεμάταγε η ψύκτρα των 40€ πάνω του χωρίς να ξεπερνάει τους 80c. Εκεί καταλάβαινες ότι μεγαλύτερος όγκος(υδρόψυξη) θα σε έβγαζε κεριδσμένο.

Δυστυχώς, από τον 4770K και μετά, για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά(πάστα, νανόμετρα, AVX2 κτλ.), όπως παρατήρησε και ο Dr. Tesla ό,τι μα ό,τι και να βάλεις πλην υγρού αζώτου(ή άλλης εξωτικής ψύξης) δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Να 'φταιγε και σε αυτόν η 3090; Τι να πω;

2 λεπτά πριν, stpi είπε

Δηλαδή το πρόβλημα θερμοκρασίας του παλικαριού που οφείλεται?

Στα όρια, στο MCE που ανεβάζει τα volt, ή στο stress test σε συνδυασμό με τα όρια και το MCE?

Το πρόβλημα οφείλεται αλλού, αλλά ας μην το αναλύσουμε.

Πες ότι δίνεις 1,5 τάση σε οποιοδήποτε CPU. Είτε θα καίγονται τα πάντα στο πιο ελαφρύ παιχνιδάκι, χωρίς limits, είτε θα μπει power limit και θα είναι όλα δροσερά.........στα 3,6Ghz. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 

Πες ότι δίνεις 1,5 τάση σε οποιοδήποτε CPU. Είτε θα καίγονται τα πάντα στο πιο ελαφρύ παιχνιδάκι, χωρίς limits, είτε θα μπει power limit και θα είναι όλα δροσερά.........στα 3,6Ghz. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Άρα στα volt.

Το MCE ευθύνεται γ' αυτό ή έγινε χεράτα κλοκάρισμα?

Γιατί μιλάμε για μια μητρική "κάτσε καλά".

Επεξ/σία από stpi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stpi είπε

Άρα στα volt.

Το MCE ευθύνεται γ' αυτό ή έγινε χεράτα κλοκάρισμα?

Adaptive boost με MCE κάνει την ζημιά λογικά. Το adaptive boost δίνει ρεύμα - ρολόγια μέχρι να βρούν ταβάνι οι θερμοκρασίες. Κοινώς, τον εμπαίζει ο TS στο bios μέχρι να πάρει το CPU στα χέρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stpi είπε

Στα όρια, στο MCE που ανεβάζει τα volt, ή στο stress test σε συνδυασμό με τα όρια και το MCE?

To MCE είναι πρακτικά AutoOC της Asus που ανεβάζει τα ρολόγια σε All Core να είναι ίδια με το stock Single core. 
Για να γίνει αυτό αυτόματα δίνει τα κέρατα του σε ρεύμα. 
Είναι κάτι που ποτέ δεν αφήνεις ανοιχτό αν έχεις εμπειρία από παλιότερα συστήματα. 

Ο 11700Κ δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα επεξεργαστή σε θερμική συμπεριφορά. Μόλις δει AVX καίει περισσότερο από κάθε άλλη γενιά αναλογικά με αυτό που προσφέρει. 
Αν τον αφήσεις να πάρει ρεύμα ( όπως και κάθε άλλο 11th gen ) θα ανεβάσει τη θερμοκρασία παράλογα ψηλά. 

Το MCE μου είχε δημιουργήσει το ίδιο θέμα σε 6700Κ παλιότερα και το γνωρίζω. Αλλά για να είμαι ειλικρινής πήρε 2-3 μέρες ψάξιμο να μάθω γιατί πατούσα 90αρια χωρίς stress test.
Είναι από αυτές τις ρυθμίσεις που μπορούν να κάψουν κόσμο, και να φέρουν πρόωρη ζημιά στον επεξεργαστή. 

Για να έχεις μία εικόνα της διαφορά το MCE πατάει 1,40-1.47 V ανάλογα με το LLC. 
Ένας έμπειρος Overclocker και ένα τυπικό κομμάτι πιάνει τα ίδια ρολόγια με κάτω από 1.3 V. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "σωστές" ρυθμίσεις για αυτή τη μητρική είναι:

Intel Adaptive Boost Technology => Off
ASUS Multicore Enhancement => Off
Enforce All Intel Limits => On
και αυτά θα έπρεπε να έχει με reset to factory defaults - αν τα έχει τότε είναι μια χαρά.

Αν δε σε ικανοποιεί η απόδοση έτσι, μετά καλύτερα είναι να κάνεις αυτά που είπε ο @pirmen56 . Τα "auto overclock" στις μητρικές δεν είναι φτιαγμένα για την πιο αποτελεσματική απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

O 10900k έχει μεγαλύτερο die και λεπτό IHS, οπότε γίνεται άψογη μεταφορά θερμότητας. 

Τα benchmarks δεν είναι κατ'ανάγκη ψευτικα, απλά υπάρχει πολύ variance. Ambient, case airflow κλπα επηρεάζουν διαφορετικά την θερμοκρασία μεταξύ AIO και air cooler.  Όσο μεγαλύτερη η κατανάλωση πάντως τόσο μεγαλώνει η διαφορά μεταξύ AIO και air cooler. Στον 3950x του αδερφού μου υπήρχε μια διαφορά ~7C σε cbr23. 


H AIO είναι καλή από θέμα θερμοκρασίας του επεξεργαστή αλλά....αμα την έχεις exhaust με 3090 (500watt), τελικά καταλήγει να ψύχει 700watt που τραβάει το σύστημα και όχι 200 που είναι το CPU. Έχω δεί liquid temps να βαράνε 47 βαθμούς σε gaming. Γιαυτό γυρνάω σε αέρα

Άμα συνεχίσεις με τα 310w θα το πάρεις στα χέρια το CPU...με τα settings που σου είπα στην αρχή έχεις τέτοια νούμερα??? Αποκλείεται

Το 4095 είναι το duration, άστο στο 4095. Βάλει και Pl1 στα 180-200watt και call it a day. 

οχι τα 310w peak τα δινει παιζωντας bettlefield 5 με mce enabled. 

Στην κατασταση που ειμαι τωρα με κλειστο mce και μονο το turbo boost ενεργοποιημενο δε ξερεπερναω τους 65 βαθμους.

Δε ξερω βεβαια τι θα γινει αν ανοιξω τα ορια με το PL1. θα δω το απογευμα που θα πειραματιστω. 

Παντως αυτο που λες περι ψυξης οταν ειναι exhaust η AIO με τη γραφικων εχεις πολυ δικιο. εν ωρα gaming που δουλευει full η 3080 μου βγαζει φουλ ζεστη. δε μπορω να φανταστω τι προσπαθεια καταβαλλει αυτο το ψυγειακι για να κρατησει τη θερμοκρασια πραγματικα. 

εχω σκεφτει να το βαλω στο μπροστινο μερος του κουτιου και να λειτουργει σαν intake αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φτανει σαν αποσταση. ειναι και μεγαλο κουτι. με το ματι φαινεται να φτανει αλλα πρακτικα δε το εχω δοκιμασει. ενα καρο βιδες 😉

8 ώρες πριν, malakudi είπε

Οι "σωστές" ρυθμίσεις για αυτή τη μητρική είναι:

Intel Adaptive Boost Technology => Off
ASUS Multicore Enhancement => Off
Enforce All Intel Limits => On
και αυτά θα έπρεπε να έχει με reset to factory defaults - αν τα έχει τότε είναι μια χαρά.

Αν δε σε ικανοποιεί η απόδοση έτσι, μετά καλύτερα είναι να κάνεις αυτά που είπε ο @pirmen56 . Τα "auto overclock" στις μητρικές δεν είναι φτιαγμένα για την πιο αποτελεσματική απόδοση.

ετσι ηταν by default, ο τεχνικος μου ενεργοποιησε το mce για καλυτερες επιδοσεις. Δε το κατηγορω το παιδι ουτε καν. οταν εφτιαξα το pc ο 11700κ ηταν απ τους πρωτους που κυκλοφορησαν, καθως και ολα τα υπολοιπα κομματια. μπορει να μη γνωριζε εμπειρικα πως μπορει να δουλευει κατι καινουριο. 

9 ώρες πριν, Herald είπε

 

Το 4095 είναι το duration, άστο στο 4095. Βάλει και Pl1 στα 180-200watt και call it a day. 

@herald με μπερδεψες τωρα λιγο 

Το long duration package δεν ειναι τα PL1 ? (τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο την περιγραφη που λεει κατω) 

Λεει οτι μπορει να παρει τιμες απο 1 - 4095. ( τωρα ειναι στο AUTO) 

Αν καρφωσω εκει το 4095 λογικα δε θα ανοιξω φουλ το limit ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, andreas! είπε

οχι τα 310w peak τα δινει παιζωντας bettlefield 5 με mce enabled. 

Στην κατασταση που ειμαι τωρα με κλειστο mce και μονο το turbo boost ενεργοποιημενο δε ξερεπερναω τους 65 βαθμους.

Δε ξερω βεβαια τι θα γινει αν ανοιξω τα ορια με το PL1. θα δω το απογευμα που θα πειραματιστω. 

Παντως αυτο που λες περι ψυξης οταν ειναι exhaust η AIO με τη γραφικων εχεις πολυ δικιο. εν ωρα gaming που δουλευει full η 3080 μου βγαζει φουλ ζεστη. δε μπορω να φανταστω τι προσπαθεια καταβαλλει αυτο το ψυγειακι για να κρατησει τη θερμοκρασια πραγματικα. 

εχω σκεφτει να το βαλω στο μπροστινο μερος του κουτιου και να λειτουργει σαν intake αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φτανει σαν αποσταση. ειναι και μεγαλο κουτι. με το ματι φαινεται να φτανει αλλα πρακτικα δε το εχω δοκιμασει. ενα καρο βιδες 😉

ετσι ηταν by default, ο τεχνικος μου ενεργοποιησε το mce για καλυτερες επιδοσεις. Δε το κατηγορω το παιδι ουτε καν. οταν εφτιαξα το pc ο 11700κ ηταν απ τους πρωτους που κυκλοφορησαν, καθως και ολα τα υπολοιπα κομματια. μπορει να μη γνωριζε εμπειρικα πως μπορει να δουλευει κατι καινουριο. 

@herald με μπερδεψες τωρα λιγο 

Το long duration package δεν ειναι τα PL1 ? (τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο την περιγραφη που λεει κατω) 

Λεει οτι μπορει να παρει τιμες απο 1 - 4095. ( τωρα ειναι στο AUTO) 

Αν καρφωσω εκει το 4095 λογικα δε θα ανοιξω φουλ το limit ?

Το auto για PL1 με τσεκαρισμένο το Enforce All Intel Limits είναι 125 για τον 11700K. To 4095 απλώς είναι η μέγιστη τιμή που παίρνει το συγκεκριμένο setting (φαντάζομαι έχει 12bit γι' αυτό). Εσύ ξεκινάς από το 125 και ανεβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Το auto για PL1 με τσεκαρισμένο το Enforce All Intel Limits είναι 125 για τον 11700K. To 4095 απλώς είναι η μέγιστη τιμή που παίρνει το συγκεκριμένο setting (φαντάζομαι έχει 12bit γι' αυτό). Εσύ ξεκινάς από το 125 και ανεβαίνεις.

ειναι κατι που δεν εχω ξανακανει ποτε .. θα το δοκιμασω το απογευμα και θα ξανα στειλω.

Νομιζω δε με αφηνε να αλλαξω το 125 ηταν γκριζαρισμενο. ισως πρεπει πρωτα να δωσω μια τια τιμη στο long duration limit για να ανοιξει . δε ξερω πως λειτουργει. θα το ψαξω λιγο και θα επανελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas! είπε

ειναι κατι που δεν εχω ξανακανει ποτε .. θα το δοκιμασω το απογευμα και θα ξανα στειλω.

Νομιζω δε με αφηνε να αλλαξω το 125 ηταν γκριζαρισμενο. ισως πρεπει πρωτα να δωσω μια τια τιμη στο long duration limit για να ανοιξει . δε ξερω πως λειτουργει. θα το ψαξω λιγο και θα επανελθω

Φαντάζομαι πως πρέπει πρώτα να βάλεις το "Enforced All Intel Limits" σε disabled και μετά θα σε αφήνει να τα αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας,

Το σκ καταφερα και βρηκα χρονο να ασχοληθω με ολο το θεμα, οχι τοσο βεβαια για να ολοκληρωσω τις δοκιμες.

Πολυ διαβασμα, αρκετες δοκιμες, tutorials για πραγματα αγνωστα σε εμενα μεχρι προτεινος. 

Adaptive boost technology enabled, mce off, Long duration limit τιμη 250 και time frame window 127 ανοιξαν τα ορια του cpu. 

Σε cinebench πλεον τα ρολογια κρατανε σταθερα στα 5ghz και δε ξεπερναω τα 235 watt. θερμοκρασιες max 65.

θα μπορουσα να μεινω σε αυτη την κατασταση και να τελειωνω εδω, αλλα να πω την αληθεια πεισμωσα με το θεμα, και ο λογος ειναι οτι λογω υψηλης τασης που εχω ετσι στο auto ξερω οτι δε παιρνω το βελτιστο απ το cpu μου. φαινεται αλλωστε και στο score του cinebench. 10500 πλεον ενω με mce on ηταν 15700. 

Ξεκιναω λοιπον με περαιτερω δοκιμες το απογευμα.

θα δοκιμασω με mce on με manual ταση στο 1,4v στα 5ghz και offset 2 για heavy AVX, να δοκιμασω το stability του συστηματος και μετα θα προχωρησω με offset 1 και 0. 

Ελπιζω να μη τα ρημαξω ολα ...:-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65c με 235W(Power out στο CPU) δεν στέκει. Ο Linus είχε από ~85 μέχρι ~90 με D-15 και 115i στον πιο διαχειρίσιμο 10900K, με στοκ τάσεις για τα 4,9. Αρκετά ρεαλιστικό με βάση και τη δική μου εμπειρία. Οι εποχικές διαφορές άντε να' ναι μέχρι 10c στη χειρότερη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...