Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

65c με 235W(Power out στο CPU) δεν στέκει. Ο Linus είχε από ~85 μέχρι ~90 με D-15 και 115i στον πιο διαχειρίσιμο 10900K, με στοκ τάσεις για τα 4,9. Αρκετά ρεαλιστικό με βάση και τη δική μου εμπειρία. Οι εποχικές διαφορές άντε να' ναι μέχρι 10c στη χειρότερη.

 

Το 235 μαλλον είναι για pl2, ενω στο temp μαλλον θα κοιτάει το average. Στα 240watt κάτω από 80 αποκλειεται να εχεις ακόμα και με κορυφαία aio. Καπου 84 επιανα στον 10900k.

Συμφωνουμε δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Το 235 μαλλον είναι για pl2, ενω στο temp μαλλον θα κοιτάει το average. Στα 240watt κάτω από 80 αποκλειεται να εχεις ακόμα και με κορυφαία aio. Καπου 84 επιανα στον 10900k.

Συμφωνουμε δηλαδη. 

Δεν γίνεται να κρατήσεις "σταθερά 5Ghz" στο CB με τέτοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Δεν γίνεται να κρατήσεις "σταθερά 5Ghz" στο CB με τέτοιες θερμοκρασίες.

Αμα δωσεις λιγα volts παραπανω εισαι σταθερος. Εμενα στους 84 αρχιζαν τα bsods στα 5.2ghz, οπότε ειτε επρεπε να κρατήσω τα temps χαμηλά ειτε να δωσω λιγα volts ακομα. Με επακόλουθο φυσικα λιγο πιο υψηλες θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση φασαρια οταν οι ασους μητρικες κανουν μονες τους οβερκλοκ

εγω με 10700κ μεσα σε 5 λεπτα ημουν 5.1 σε ολους τους πυρηνες με 1.38 σταθερα

θερμοκρασιες εχω πολυ χαμηλες γιατι ειμαι σε καστομ λουπ

θελω να πω εχουν περασει πλεον οι εποχες που τρωγαμε μερες ολοκληρες για να βρουμε οφσετ βολτ κλπ κλπ

εποχες 2600κ και 4770κ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εχω πολύ καιρο να τρέξω κατι βαρύ

θα τρέξω occt και θα ποσταρω ss

γιατί παίζει να είναι και 1.35 δεν είμαι σίγουρος

αν θυμάμαι καλιά είμαι κάπου στα 180watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκιμαζοντας με manual ταση στο 1,4.

all core 5ghz

avx2 offset ... 2 

Σε aida64 σε περιπου 15 λεπτα stress κρασαρε. 

Δοκιμη 2. 

all core 4.8ghz

avx2 offset ... 1 

Σε aida64 stable για 25 λεπτα. ( δε δοκιμασα για παραπανω χρονο) 

Επομενη δοκιμη με offset 0. 

Αν κρασαρω, που λογικα θα κρασαρει στα 4,8ghz all core avx να δοκιμασω λιγο ρευμα παραπανω (+0,01)? η ξεφευγω πολυ ? 

Μπορει να μου εξηγησει καποιος, ειναι καλυτερη η χρηση manual voltage ή adaptive ?

 

Επεξ/σία από andreas!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περνάς OCCT small data, και Warzone δε θα κρασαρεις πουθενά.

Δοκιμασμένο!

Τι 1.4 ρε συ, είναι υποψήφιο για να ταξιδέψει στο Βασίλειο των Σκιών σύντομα έτσι το τσιπακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επικίνδυνα 1,4V τάση για τα 14nm αυτής της γενιάς, όσο κρατάς χαμηλά temps και clocks κτλ.

Καλό όμως είναι να μειωθεί με offset. Όχι AVX offset που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και πλέον δεν χρησιμοποιείται γιατί κόβει επιδόσεις και από games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11th gen δεν κλοκάρις, καλό είναι να τον αφήσιες στοκ. Από 1.306 έως 1.449 ζητάει ο δικός μου σε stock.  Όπως και να δοκιμάσω να κλοκάρω manually πρέπει να ξεπεράσω το 1.35 αλλιώς βλέπω bsod, και φυσικά δεν πιάνω τα single core turbo. Αν δεν κάτσεις να κάνεις manual tunning πυρήνα πυρήνα δεν έχει νόημα το OC σε rocket lake. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχοντας λιγο χρονο χθες πειραματιστηκα παραπανω.

Στοχος το 4,9ghz all core.  Με 1,4 manual ταση αδυνατο. bsod μετα απο κανα δεκαλεπτο σε stress test.

ανεβηκα στο 1,41 λοιπον. AVX2/AVX512 offset 1. LLC 4. 

Ambient room temp 20 C - corsair H115i extreme profile 

Aida64 - 20min stess test all core 4.8ghz stable // max temp 82 c 

Cinebench23 - 30min stability test all core 4.9ghz stable // max temp 84 c 

1,5 ωρα battlefield 5 stable.

Λεω να παραμεινω εδω, να μην δοκιμασω τα 5ghz all core γιατι θα ξεφυγω με τις θερμοκρασιες καθως θα χρειαστει ταση τουλαχιστον 1,42-1,44 .  (δοκιμαστικα ισως το κανω για λιγο) 

Εχω τις εξης ερωτησεις αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει. 

1. Το cinebench23 αν δε κανω λαθος ειναι AVX loaded.  δε θα επρεπε ενω εχω AVX offset 1 να λειτουργει στα 4,8ghz οπως στο aida64 ? (παρ ολα αυτα τρεχουν στο 4,9ghz. ) Τι δεν εχω καταλαβει ? 

2.  Ειναι προτιμοτερο να δοκιμασω με adaptive vcore παρα με manual. δεν εχω πολυ κατανοησει το adaptive.  (απο τα λιγα που καταλαβα, δινεις μια σταθερη τιμη πχ. 1,4 V αυτο μετα προσαρμοζει την ταση οποτε χρειαζεται ??)

3. Αν δοκιμασω να ενεργοποιησω το c state για να ριχνει την ταση σε idle μπορει να επηρεασει αρνητικα το συστημα ή να το αφησω ετσι οπως το εχω disabled ? 

4. Μπορω με μια καλυτερη AIO απο την Η115i να πετυχω καλυτερες θερμοκρασίες? Αν ναι ποια ? 

 

Επεξ/σία από andreas!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ότι βλέπεις τώρα, το καλοκαίρι θα αυξηθεί κατά 12-15 βαθμούς τουλάχιστον! Να το έχεις υπόψην σου. 

 

καλα σιγουρα...  δε βγαζει καλοκαιρινη σεζον ετσι ... αναγκαστικα θα κατεβω οταν χρειαστει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2021 στις 12:01 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Ότι βλέπεις τώρα, το καλοκαίρι θα αυξηθεί κατά 12-15 βαθμούς τουλάχιστον! Να το έχεις υπόψην σου. 

 

Γιατί τόσο πολύ; 20-21 το Χειμώνα με καλοριφέρ, 25-26 το καλοκαίρι με a/c.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...