Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, malakudi είπε

Συμβαίνει αυτό ακριβώς που έλεγα στο νήμα των Alder Lake ενώ @pirmen56 και @Herald έλεγαν πως όλα ΟΚ. Να λοιπόν άλλη μία μητρική που αγνοεί τα specs και κάνει τον επεξεργαστή να δουλεύει μόνιμα 250W και να ψήνεται. Και να ακριβώς η περίπτωση ενός ανθρώπου που δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε τη γνώση ούτε την εμπειρία να μπει στο BIOS και να τα ρυθμίσει έτσι απλά που λέτε πως γίνεται - και το πρώτο που πίστεψε είναι πως έχει πρόβλημα η AiO γιατί - και λογικά - θεώρησε ότι δε μπορεί να φταίνε οι απαράδεκτες στοκ ρυθμίσεις της μητρικής. Η ευθύνη είναι 100% της Intel που επιτρέπει στους κατασκευαστές μητρικών να τις δίνουν με τέτοιες στοκ ρυθμίσεις.

Από κει και πέρα, στο review του GN ο 11700Κ όταν έπεφτε σε 125W, σε Blender δούλευε στα 4000-4100. Δε ξέρω αν το CB23 είναι πιο βαρύ από Blender και παίζει μόνο στα 3600.

Δεν είναι έτσι, και βαριέμαι να τα ανάλυουμε κάθε φόρα. 

Οι Asus μητρικές συγκεκριμένα (μπορεί και άλλες, δεν ξέρω) όταν μπαίνεις πρώτη φορά σε bios σε ΡΩΤΑΝΕ τι ψύκτρα έχεις για να καθορίσουν τα limits. Στο λέω γιατί έχω 2 ASUS b560 και έχουν την ίδια συμπεριφορά. Κάποιος (μάλλον ο τεχνικός στην περίπτωση του παιδιού) διάλεξε αυτήν την συμπεριφορά.

Επιπλέον, ΕΣΥ το θεωρείς πρόβλημα, εγώ όχι. Η Intel τους έχει κάνει rated για 100c, οπότε το να δουλεύουν στους 100c δεν είναι πρόβλημα. Είναι το ΙΔΙΟ ακριβώς πράγμα με τα ρύζια που βαράνε 1.5volt σε στοκ. Η AMD είπε ότι είναι κομπλέ και ασφαλές, τελείωσε το θέμα. 

Πέρα από όλα αυτά το πρόβλημα βρίσκεται στο adaptive boost το οποίο σε συνδιασμό με το MCE (που κάποιος διάλεξε) τα **μάει όλα.

Προφανώς και η Intel κάνει παπαριές με τα turbo boost για να βγάζει μεγάλα νουμεράκια στα bench, αλλά ok εμάς που ξέρουμε τα τι και πως του bios δεν νομίζω ότι μας είναι πρόβλημα όλα αυτά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, stpi είπε

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να "απενεργοποιήσεις" τα power limits, και να βάλεις τιμή "άπειρο" στο tau μέσω bios.

Τι γίνεται τότε με τις θερμοκρασίες?

Πάνε και αυτές στο άπειρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, stpi είπε

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να "απενεργοποιήσεις" τα power limits, και να βάλεις τιμή "άπειρο" στο tau μέσω bios.

Τι γίνεται τότε με τις θερμοκρασίες?

insert random meme of nuclear explosion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stpi είπε

Στο video παραπάνω δεν βλέπω κάτι τέτοιο πάντως.

Αστείο ήταν. Αν η CPU δουλεύει μόνιμα στο PL2 (πχ 250W) και δεν έχεις σύστημα ψύξης ικανό για 250W TDP, η θερμοκρασία θα ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι που θα πιάσει 100 και θα κάνει μετά throttle. Δε πρόκειται να εκραγεί κάτι.

Η αλήθεια είναι πως ο Intel μπορεί να δουλεύει στα 100C χωρίς πρόβλημα. Πρόσφατα χάλασε το AiO (κόλλησε το pump) σε ένα PC που έκανε κάποιους GPU υπολογισμούς αλλά η CPU ήταν κυρίως idle. Κάποια στιγμή μπήκα να το ελέγξω και είδα 100C. Από τα logs πρέπει να δούλευε έτσι για πολλές μέρες. Ούτε κόλλησε, ούτε reboot έκανε ούτε power shutdown. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο video μιλάει για VRM temperatures...

Έχεις δίκιο, αλλά φαντάστηκα ότι θα συμβαδίζει με τις θερμοκρασίες της cpu, αλλιώς τι νόημα έχει να κάνεις disable τα power limits για να τεστάρεις vrm, από την στιγμή, που η θερμοκρασία της cpu θα είναι απαγορευτική?

Αν δεις, λέει ότι κάποιες b560 μητρικές (asus tuf, gigabyte aorus, msi tomahawk) έρχονται default χωρίς τα 65w PL1 (από την εγκατάσταση).

 

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αστείο ήταν. Αν η CPU δουλεύει μόνιμα στο PL2 (πχ 250W) και δεν έχεις σύστημα ψύξης ικανό για 250W TDP, η θερμοκρασία θα ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι που θα πιάσει 100 και θα κάνει μετά throttle. Δε πρόκειται να εκραγεί κάτι.

Η αλήθεια είναι πως ο Intel μπορεί να δουλεύει στα 100C χωρίς πρόβλημα. Πρόσφατα χάλασε το AiO σε ένα PC που έκανε κάποιους GPU υπολογισμούς αλλά η CPU ήταν κυρίως idle. Κάποια στιγμή μπήκα να το ελέγξω και είδα 100C. Από τα logs πρέπει να δούλευε έτσι για πολλές μέρες. Ούτε κόλλησε, ούτε reboot έκανε ούτε power shutdown. 

 

Το φαντάστηκα ότι έκανες πλάκα.

Το θέμα είναι ότι αν απενεργοποιήσεις τα power limits, η cpu θα δουλεύει μόνιμα στο φουλ, ή μόνο σε απαιτητικές εφαρμογές?

Γιατί και να μην "εκραγεί", θα έχεις βάλει την ΔΕΗ συνέταιρο στο σπίτι ....

 

Τσεκάρετε κι αυτό για τα PL.

https://premiumbuilds.com/features/b560-motherboard-power-limit-analysis/

 

Επεξ/σία από stpi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stpi είπε

Το θέμα είναι ότι αν απενεργοποιήσεις τα power limits, η cpu θα δουλεύει μόνιμα στο φουλ, ή μόνο σε απαιτητικές εφαρμογές?

 

Τα 250 θα τα πιάνει μόνο σε all-core workload με AVX2-AVX512 (πχ HEVC encoding, AV1 encoding, 3d rendering κτλ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τα 250 θα τα πιάνει μόνο σε all-core workload με AVX2-AVX512 (πχ HEVC encoding, AV1 encoding, 3d rendering κτλ)

 

Α γεια σου.

Που σημαίνει ότι τότε θα πιάνει και "απαγορευτικές" θερμοκρασίες.

Σε ποιο "φυσιολογικές" δουλειές, δεν θα υπάρχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stpi είπε

Το θέμα είναι ότι αν απενεργοποιήσεις τα power limits, η cpu θα δουλεύει μόνιμα στο φουλ, ή μόνο σε απαιτητικές εφαρμογές?

Γιατί και να μην "εκραγεί", θα έχεις βάλει την ΔΕΗ συνέταιρο στο σπίτι ....

 

 

Τι εννοείς στο "φούλ"? 

Εγώ έχω απενεργοποιημένα τα plimits και η CPU έχει τραβήξει maximum 145w, average 41 και current 90. Ανάλογα με το πόσα threads και τι instructions ζητάει μια εφαρμογή θα τραβήξει και το CPU. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι εννοείς στο "φούλ"? 

Εγώ έχω απενεργοποιημένα τα plimits και η CPU έχει τραβήξει maximum 145w, average 41 και current 90. Ανάλογα με το πόσα threads και τι instructions ζητάει μια εφαρμογή θα τραβήξει και το CPU. 

 

Ευχαριστώ.

Συγγνώμη παιδιά για το offtopic, αλλά ήταν νομίζω ευκαιρία να μάθω κάτι εγώ, και ίσως και κάποιος άλλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, malakudi είπε

Αστείο ήταν. Αν η CPU δουλεύει μόνιμα στο PL2 (πχ 250W) και δεν έχεις σύστημα ψύξης ικανό για 250W TDP, η θερμοκρασία θα ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι που θα πιάσει 100 και θα κάνει μετά throttle. Δε πρόκειται να εκραγεί κάτι.

Η αλήθεια είναι πως ο Intel μπορεί να δουλεύει στα 100C χωρίς πρόβλημα. Πρόσφατα χάλασε το AiO (κόλλησε το pump) σε ένα PC που έκανε κάποιους GPU υπολογισμούς αλλά η CPU ήταν κυρίως idle. Κάποια στιγμή μπήκα να το ελέγξω και είδα 100C. Από τα logs πρέπει να δούλευε έτσι για πολλές μέρες. Ούτε κόλλησε, ούτε reboot έκανε ούτε power shutdown. 

i5 750 μαζί με gigabyte mobo κράτησαν 9+ χρόνια (μέτα κάτι από τα δύο χάλασε)

Ξεκίνησα στα 3.6 με μια (χάλια) ψύκτρα μετά την διετία, στην εξαετία πήγα 4 ghz με καλή ψύκτρα μέχρι που αναγκάστηκα να κατέβω στα 3.8 λόγω degradation στο 9ο έτος. Όλο αυτό το διάστημα θερμοκρασίες στα 92-100. Κολλημένο πολλές φορές για ώρες σερι στα 100 ανάλογα το workload.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Herald είπε

Τα πρώτα 54 δευτερολέπτα! Κομπλέ, κανονικά έτσι δουλεύει. Το βλέπεις και στο hwinfo, maximum package power 227 και current 125. Τα πρώτα 54 δευτερόλεπτα τραβάει 230 watt και πάει στα 5ghz. 

Ωραία, τώρα μπορείς να πας στο bios και να αλλάξεις τα power limits. Ουσιαστικά το PL1 να πειράξεις, από 125 watt ανέβασε το. Αν μόνο παίζεις παιχνίδια βάλτο στα 150-180 watt, ίσως και 200, δεν θα έχεις θέματα με την θερμοκρασία. 


Για να καταλάβεις λίγο πως δουλεύει το CPU σου, η Intel έχει θέσει 2 όρια, το Power limit 1 (PL1) και power limit 2 (PL2). Το PL2 κρατάει για 54 δευτερόλεπτα και είναι στα 230watt, δηλαδή για 54 δευτερόλεπτα μπορεί να τραβήξει έως 230 watt. Μετά τα 54 δευτερολέπτα πέφτει στο PL1 το οποίο είνια στα 125 watt, γιαυτό και πέφτουν τα ρολόγια. 

Το PL1 το ανεβαζω έχοντας disabled το mce και το adaptive boost σωστα ?

 

εχω καποιες αποριες που δε καταλαβαινω.

ποια η διαφορα το να ανεβασω το pl1 στα 200w και να παιρνω full ταχυτητα στους πυρηνες στα 5ghz απο το να ανοιξω το mce ? 

To mce για να booostαρει τους πυρηνες σ αυτες τις υψηλες συχνοτητες ποσα watt χρησιμοποιει δλδ ?

Για gaming χρηση χωρις να μου ριχνει - περιοριζει τα fps. 

και κατι τελευταιο, υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα η AIO μου, ή να εχει γινει λαθος τοποθετηση ? θα αξιζε να μπω στη διαδικασια να επανατοποθετησω με καινουρια καλυτερη παστα ?

Επεξ/σία από andreas!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...