Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, NickTG είπε

Mate 10 Pro πάντως που βγήκε λίγο πριν το Xs δουλεύει άψογα ακόμα. 

Όπως και το Xs. 
Mate pro είχε κάνει όνομα (το έψαχνα τότε) γιατί ήταν από τα πρωτα με πολλή μνήμη που στο android παίζει ρόλο. Είναι πάνω από τον μέσο όρο για εκείνη τη χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αν δεν έχουν παραγγελίες τι να κάνουν οι άνθρωποι!? Να βγάλουν δικό τους? :P

 

Ποιος συνειρμός μου? Τι παραλήρημα είναι αυτό? 

Τι σχέση έχει μια κονσόλα των 400€ με ένα laptop των 2500€ ειναι η ερώτηση. Με οποιοδήποτε laptop εδώ που τα λέμε αφού κάνουν διαφορετικά πράγματα. 

Επίσης αδιάφορο αν έχει μέσα η τιμή κέρδος ή όχι. Αυτά είναι προβλήματα της κάθε εταιρείας και όχι του πελάτη. 

Παραλήρημα?

παλι καλά που ειδα την υπογραφή σου και κατάλαβα….

Για να μην το κάνουμε pc vs console και αυτό το θέμα, πληροφοριακά και μόνο σου λέω , το ότι μια κονσόλα δεν κάνει την δουλειά ενός υπολογιστή , είναι θέμα software και όχι hardware.

Ο m1 max έχει την απόδοση μιας κονσόλας στο 1/3 της κατανάλωσης. Αυτό δείχνει η σύγκριση και όσο για την τιμή δεν θα το αναλύσουμε άλλο γιατί πέρα από την τιμολόγηση που κάνει κάθε εταιρεία , λείπουν και τα υπόλοιπα μέρη όπως μπαταρία, οθόνη , λειτουργικό σύστημα κτλ.

Μόνος σου έγραψες ότι το hardware στις κονσόλες τώρα είναι παρόμοιο με αυτό τον pc. Αυτο θα έπρεπε να σου λέει κάτι για την σχέση κονσόλας και pc και όχι να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον αποτυχημένο console vs pc εγωισμο σου …

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, AtiX said:

Αλήθεια harmony έδωσε η huawei σε αυτό το κινητό?

Μέχρι τώρα όχι αν και είναι ακόμα στη λίστα των συσκευών. 

Αν το βγάλει πάντως και το έχω ακόμα θα το βάλω για μια δοκιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dstilio είπε

Το amd είναι δυο φορές πιο χοντρό. Αν πάρεις MacBook το σασί είναι βασικό στοιχείο της επιλογής σου.

Ένα λεπτό ρε παιδιά. Θα μας τρελάνετε μερικοί.

Όλοι φωνάζουν τούμπανο το Mac etc etc.. Βγαίνει αποδειχτικό video ότι το G14 είναι πιο γρήγορο == "Το design είναι που μετρα για τα Mac"

"GPU με επιδόσεις ασύλληπτες" == Βγαίνει το G14 πιο γρήγορο == "Δεν γίνετε να συγκρίνεις iGpu  με discrete"

'Ασε που το G14 είναι και 300euro πιο φτηνό.

Μερικοί εθελοτυφλείτε πολύ βλέπω.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panther_512 είπε

Προφανώς και αυτά τα laptops είναι για αυτούς που θα τα χρησιμοποιήσουν επαγγελματικά (και θα τα κάνουν απόσβεση) ή για αυτούς που έχουν την ανάλογη οικονομική άνεση για να κάνουν τη συγκεκριμένη αγορά.

Aν θα το χρησιμοποιήσεις για επαγγελματική χρήση, η απόσβεση πιθανώς να μπορεί γίνει πολύ γρήγορα.

Εγώ για παράδειγμα είχα αγοράσει το Huawei Matebook D14 μόλις κυκλοφόρησε και το έκανα απόσβεση σε ελάχιστο χρόνο. Μου είναι εύκολο να φανταστώ κάποιον content creator να κάνει απόσβεση ακόμα και το Μacbook Pro με Apple M1 Max με δουλειά κάποιων ημερών - λίγων εβδομάδων.

Το θέμα είναι αν όντως χρειάζεσαι αυτά τα χαρακτηριστικά, διότι αν δεν τα χρειάζεσαι, τότε πληρώνεις περισσότερα λεφτά από ότι πρέπει και λαμβάνεις λιγότερα από αυτά που σου προσφέρει.

Μεταξύ μας τώρα... όλα απόσβεση κάνουν. Το θέμα είναι αν αξίζει την επένδυση. Εγώ που είμαι γραφίστας δεν την βλέπω την επένδυση στο να μπω σε ένα κλειστό club υπολογιστών που ότι αγοράσω θα είναι ΜΟΝΟ για εκεί και που θα με έχει στο χέρι κάθε 5-6 χρόνια να σκάω 3χίλιαρα και να το βαφτίζω "επένδυση που θα κάνει απόσβεση".

Κουμάντο ο καθένας στο πορτοφόλι του φυσικά αλλά καλό θα είναι να λέμε και μια δικαιολογία που να στέκει βρε παιδιά. :) 

Δέχομαι να μου πει κάποιος ότι το αγοράζω για το καλαίσθητο και λειτουργικό αποτέλεσμα, γιατί γουστάρω να δείχνω ότι έχω mac, γιατί μου αρέσει να πληρώνω το ακριβό, γιατί την ακολουθώ από παλιά και αυτό το λειτουργικό ξέρω και εμπιστεύομαι.

Ε τώρα να λέμε ότι θα κάνει απόσβεση ο επαγγελματίας ρίχνοντας τόσα χρήματα για κάτι με ημερομηνία λήξης... δεν ξέρω κάπως μου ακούγεται...


Γιατί με την ίδια λογική και ένας ταξιτζής μπορεί να πάρει μια Ferrari και να κάνει απόσβεση... αλλά μια χαρά κάνει τη δουλειά του με τη Skoda Octavia.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, atheatos said:

Παραλήρημα?

παλι καλά που ειδα την υπογραφή σου και κατάλαβα….

Για να μην το κάνουμε pc vs console και αυτό το θέμα, πληροφοριακά και μόνο σου λέω , το ότι μια κονσόλα δεν κάνει την δουλειά ενός υπολογιστή , είναι θέμα software και όχι hardware.

Ο m1 max έχει την απόδοση μιας κονσόλας στο 1/3 της κατανάλωσης. Αυτό δείχνει η σύγκριση και όσο για την τιμή δεν θα το αναλύσουμε άλλο γιατί πέρα από την τιμολόγηση που κάνει κάθε εταιρεία , λείπουν και τα υπόλοιπα μέρη όπως μπαταρία, οθόνη , λειτουργικό σύστημα κτλ.

Μόνος σου έγραψες ότι το hardware στις κονσόλες τώρα είναι παρόμοιο με αυτό τον pc. Αυτο θα έπρεπε να σου λέει κάτι για την σχέση κονσόλας και pc και όχι να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον αποτυχημένο console vs pc εγωισμο σου …

 

Τι ακριβώς κατάλαβες από την υπογραφή μου? Να καταλάβουμε και εμείς? 

Πως ακριβώς θα το κάνουμε PC vs console? Από τη μια έχουμε μια κονσόλα που ξεκινάει στα 400€ και η μόνη της δουλειά είναι να παίζει παιχνίδια και από την άλλη ένα laptop που ξεκινάει στα 2.5 χιλιάρικα και τα παιχνίδια δεν είναι καν στο top 10 αυτών που έχει φτιαχτεί να κάνει. 

Και σίγουρα ανάμεσα στους 2 δεν είμαι εγώ αυτός που βρίσκει έστω και μια λογική στη σύγκριση για να κινδυνεύει να γίνει vs από εμένα. Άρα μάλλον στον εαυτό σου το λες αυτό. 

Ναι, και που είναι θέμα software? Έχει κάποια κατάληξη αυτό ή σου φάνηκε έξυπνο? 

Στο 1/3 της κατανάλωσης και στο 6Χ της τιμής. Και? Ήταν κάποιος ανάμεσα στα 2? Υπάρχουν laptops που μπορεί να γίνει άνετα μια τέτοια σύγκριση. Το PS5 που κολλάει? 

Ποιος PC vs console εγωισμός μου? Φαντάζεσαι πράγματα? Εν τω μεταξύ, μιας και ανέφερες την υπογραφή μου, τελευταία φορά που κοίταξα κάπου εκεί αναφέρει και ένα PC. Δεν φαίνεται αρκετά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panther_512 είπε

Προφανώς και αυτά τα laptops είναι για αυτούς που θα τα χρησιμοποιήσουν επαγγελματικά (και θα τα κάνουν απόσβεση) ή για αυτούς που έχουν την ανάλογη οικονομική άνεση για να κάνουν τη συγκεκριμένη αγορά.

Aν θα το χρησιμοποιήσεις για επαγγελματική χρήση, η απόσβεση πιθανώς να μπορεί γίνει πολύ γρήγορα.

Εγώ για παράδειγμα είχα αγοράσει το Huawei Matebook D14 μόλις κυκλοφόρησε και το έκανα απόσβεση σε ελάχιστο χρόνο. Μου είναι εύκολο να φανταστώ κάποιον content creator να κάνει απόσβεση ακόμα και το Μacbook Pro με Apple M1 Max με δουλειά κάποιων ημερών - λίγων εβδομάδων.

Το θέμα είναι αν όντως χρειάζεσαι αυτά τα χαρακτηριστικά, διότι αν δεν τα χρειάζεσαι, τότε πληρώνεις περισσότερα λεφτά από ότι πρέπει και λαμβάνεις λιγότερα από αυτά που σου προσφέρει.

εππαγγελματικη χρηση για social media? η για τοστιερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδευόσαστε με τις τιμές.. Υπάρχουν και άτομα που δικαιολογούν τις τιμές της Apple.. Μόνο που δεν είναι της Apple!!

Αέρα πληρώνεται στον εισαγωγέα που είναι η istorm και κάνει υπερκοστολόγηση και μετά άλλο καπέλο του έμπορα που πουλάει.. 

Ναι ξέρω είναι ακριβά τα προϊόντα της apple, αλλά και οι δικοί μας τα δίνουν ακόμα ακριβότερα σχετικά με το εξωτερικό..

Εγώ προσωπικά αέρα κοπανιστο δεν πληρώνω και ούτε στηρίζω τέτοιες πρακτικές.. τα αγοράζω από έξω σε τιμές που πουλάει η Apple και όχι στους αγιογδυτες τους δικούς μας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές πάντως δεν άλλαξαν. Τόσο ξεκινούσε το 15αρι που έγινε 16αρι. Αυτό που άλλαξε είναι ότι πρόσθεσε ένα ακόμα προϊόν στην γραμμή. Κράτησε το 13 pro στην κλασική τιμή, έβγαλε το 16αρι τούμπανο στην κλασική τιμή και δημιούργησε το 14αρι με specs 16ου και παρόμοια τιμή. Θα τρελαθεί στις πωλήσεις. Επίσης θα μας τρελάνουν οι YouTubers που τα βλέπουν και λιώνουν.
Σε κάθε περίπτωση οι περισσότεροι που θέλουν / χρειάζονται Mac θα πρέπει να κοιτάξουν το air. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...