Προς το περιεχόμενο

EON TV, η νέα συνδρομητική τηλεοπτική πλατφόρμα, μετεξέλιξη της Nova ξεκινά από 10€ το μήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μετεξέλιξη της πλατφόρμας συνδρομητικής τηλεόρασης της Nova, παρουσιάστηκε σήμερα με την ονομασία EON TV.

Κάτω πλέον από τη στέγη του ομίλου United, η πλατφόρμα της EON TV έρχεται και στη χώρα μας από σήμερα επεκτείνοντας την παρουσία της στην Νοτιοανατολική Ευρώπη όπου και κυριαρχεί με 2 εκατομμύρια συνδρομητές.

Σε τεχνικό επίπεδο, η πλατφόρμα της EON στηρίζεται στην android πλατφόρμα και πιο συγκεκριμένα στο Google TV ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση είτε μέσω ξεχωριστού αποκωδικοποιητή είτε μέσω εφαρμογής για τηλεοράσεις και mobile συσκευές. Υποστηρίζεται παράλληλη θέαση σε έως 3 συσκευές, φτάνει η πρώτη να είναι ο αποκωδικοποιητής, η δεύτερη κάποια Smart TV εφαρμογή και η τρίτη όταν αυτή είναι mobile συσκευή όπως smartphone, tablet ή laptop.

Στο εσωτερικό του αποκωδικοποιητή υπάρχει τετραπύρηνος επεξεργαστής με 2GB DDR3 μνήμη και υποστήριξη Dolby Digital ενώ είναι σε θέση για αναπαραγωγή περιεχομένου με ανάλυση 4K/60p. Διαθέτει ακόμα θύρα HDMI 2.0, δύο USB-A θύρες καθώς και κάρτα μνήμης. Συνοδεύεται από ένα εύχρηστο τηλεχειριστήριο που υποστηρίζει φωνητικές εντολές και διαθέτει συντομεύσεις είτε για το Live πρόγραμμα, είτε για on demand περιεχόμενο και ραδιόφωνο. Ακόμα φωτίζει στο σκοτάδι ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον έλεγχο και άλλων συσκευών.

1249292781_eontv.jpg.5419232a4d784541c74a5462b88bf0e5.jpg

Το περιεχόμενο αποτελεί σύμφωνα με την εταιρεία και το δυνατό χαρτί της υπηρεσίας με έμφαση στα αθλητικά και τις ταινίες. Ανακοινώνοντας παράλληλα και τη συμφωνία με τη Premier League από το 2022 και για τα επόμενα 6 χρόνια, η πλατφόρμα της EON TV περιλαμβάνει 9 συνολικά αθλητικά κανάλια Nova με περισσότερους από 3000 ζωντανούς αγώνες από 40 κορυφαίες διοργανώσεις. Στο ποδόσφαιρο περιλαμβάνονται οι αγώνες του Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ, Άρη, Αστέρα Τρίπολης, Ατρόμητου και ΠΑΣ Γιάννενα, ενώ για το εξωτερικό, η EON TV έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα για , τη La Liga, την Bundesliga και τη Ligue 1.

Στο τομέα του κινηματογράφου, περιλαμβάνονται ταινίες και τηλεοπτικές σειρές από τα 4 μεγαλύτερα στούντιο του Hollywood όπως τη Universal, Sony Pictures, MGM και Warner Bros. Με τη λειτουργία Catch-Up, ο συνδρομητής μπορεί να πάει πίσω στο χρόνο έως 7 ημέρες προκειμένου να παρακολουθήσει το αγαπημένο του περιεχόμενο είτε στην τηλεόραση του είτε σε mobile συσκευή. 

kids.jpg.261459456f96ed9ed8f3ef1c19829bc6.jpg

image.png.76259b13600641a56515534e54434812.png

Τα συνδρομητικά πακέτα της EON TV ξεκινάνε από τα €10 ενώ θα πρέπει να επισημανθεί ότι πρόσβαση σ' αυτά έχουν ακόμα και όσοι ανήκουν σε άλλο τηλεπικοινωνιακό πάροχο. Το αρχικό πακέτο πάντως περιλαμβάνει 2 αθλητικά κανάλια . Το πρώτο θα εστιάζει στα highlights αγώνων και σε αθλητικές ειδήσεις ενώ στο δεύτερο θα προβάλλονται επιλεγμένοι live αγώνες. Ιδιαίτερη έμφαση έχει δοθεί στο παιδικό περιεχόμενο, με τα στελέχη της EON TV να δηλώνουν ότι είναι το πιο πλήρες της αγοράς με επτά συνολικά κανάλια. Συνδυάζεται μάλιστα από παιδικό τηλεχειριστήριο για εύκολο χειρισμό. 

Η ολοκληρωμένη πρόταση πάντως της πλατφόρμας ονομάζεται EON+ με κόστος 23€ και τον πρώτο μήνα δωρεάν για 24μην δέσμευση. Αναμενόμενα, στην επίσημη παρουσίαση ανακοινώθηκαν και συνδυαστικά πακέτα που περιλαμβάνουν πρόσβαση στο Internet με ταχύτητες 50 και 100mbps αλλά και χρόνο ομιλίας προς σταθερά και κινητά. Στην πρώτη περίπτωση (50mbps) σε συνδυασμό με το βασικό πακέτο EON TV, το κόστος έχει οριστεί στα 30€ ενώ το πλήρες πακέτο EON+ με ταχύτητα 100mbps, έχει οριστεί στα 43€ μηνιαίως.

Αναλυτικά τα πακέτα:

image.png.293927a4804806f5332a6a8f2792c4a2.png

Πάντως όλοι οι συνδρομητές τηλεόρασης της Nova μπορούν ήδη να αρχίσουν να χρησιμοποιούν το EON από τώρα, καθώς περιλαμβάνεται στα προγράμματα τους μέσω της εφαρμογής EON app ή μέσω της ιστοσελίδας eon.tv.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποιος από όλα τα στελέχη δεν τους είπε ότι ΕΟΝ ήταν η νεολαία του Μεταξά και είναι αστείο να αντιγράφεται για εμπορική χρήση;

Άντε και streaming υπηρεσία ΕΠΕΝ για να λεν μετά δεν ήξερα. 

  • Like 11
  • Thanks 4
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

24 μήνες δέσμευση επειδή θα σου δώσει 1 μήνα δωρεάν, όταν την ίδια στιγμή η Neftlix σου παρέχει 1 μήνα δωρεάν για να δεις αν θα κάνεις μετέπειτα συνδρομή για όσο το θες.

Η NOVA και ο ΟΤΕ με τα TV ζούνε επειδή κοροϊδεύουν συνταξιούχους και τα κουμπώνουν χωρίς να γνωρίζουν οι περισσότεροι τι ισχύει με τα συμβόλαια τους, ιδίως όταν τα κλείνουν τηλεφωνικά που τέτοιο χάλι ούτε η τηλεμάρκετινγκ δεν έχει.

Έχω ίντερνετ στον ΟΤΕ και για διάφορους λόγους δεν φεύγω.

Ο ένας επειδή δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην μια περιοχή που μένω😄 άλλα δίνουν ΤΟ NOVA TV (δηλαδή κλάμα)και ο άλλος επειδή βαριέμαι τα συνδυαστικά ραντεβού σε περίπτωση βλάβης και δεν είμαι ΟΤΕ, σε οτιδήποτε άλλο ΜΑΚΡΙΑ καλύτερα να πετάξω την smart tv.

Και μόνο επειδή είναι NOVA ή ΟΤΕ δεν θέλω καν να το δοκιμάσω.

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα με τα 2ετη μοντελα δεσμευσης ανηκουν σε αλλες δεκαετιες. Αν δεν γινουν ευελικτοι και η υπηρεσια ευκολη στην χρηση θα τους πειρατευουν οι περισσοτεροι (οπως γινεται και τωρα) ή απλά δεν θα ψωνίζουν καν. Επρεπε μηνα μηνα να ειναι η χρεωση και σε πολλα tiers να διαλεγω αναλογα με το περιεχομενο που με ενδιαφερει να δω. Ειδικα αν το core προιον ειναι το ελληνικο ποδοσφαιρο που πλεον θες δυο συνδρομες των 40+ ευρω για να το βλεπεις πληρως. 80+ ευρω το μηνα για περιεχομενο επιπεδου σουπερ λιγκ...

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dasimo είπε

εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κανείς δεν έχει ακόμη καθιερώσει το pay per view εστω και σε απαγορευτικές τιμές (για να μην κανιβαλίζονται οι συνδρομητές) . Θέλω εγω π.χ. να δω το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ και δεν ειμαι συνδρομητής....χρέωσε με 5 ευρώ να δώ τον αγώνα χωρίς καμία εκκατέρωθεν δεσμευση....

Γιατί προφανώς δεν αξίζει για εκείνους. 23 ευρώ το μήνα πει 24 μήνες ισούται με 552 ευρώ εγγυημένα. ΕΣΥ θα έδινες ποσό, 20 ευρώ το χρόνο περίπου; Καταλαβαίνεις ότι τα κουκιά δε βγαίνουν.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Choutas είπε

Κάποιος από όλα τα στελέχη δεν τους είπε ότι ΕΟΝ ήταν η νεολαία του Μεταξά και είναι αστείο να αντιγράφεται για εμπορική χρήση;

Άντε και streaming υπηρεσία ΕΠΕΝ για να λεν μετά δεν ήξερα. 

Σε πρόλαβε η βουζΕπΕΝ 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sdragon είπε

Γιατί προφανώς δεν αξίζει για εκείνους. 23 ευρώ το μήνα πει 24 μήνες ισούται με 552 ευρώ εγγυημένα. ΕΣΥ θα έδινες ποσό, 20 ευρώ το χρόνο περίπου; Καταλαβαίνεις ότι τα κουκιά δε βγαίνουν.

Εντάξει, δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγώ ας πούμε Νόβα πλήρωνα 15 ευρώ τον μήνυα το sports pack για 12 μηνες και τωρα το καταργησα γιατι η ομάδα δου δεν παίζει Νοβα. Αν όμως μου έδινε την επιλογή να αγοράσω το κάθε ματς για 5 ευρω θα το έκανα για 15 μάτς τον χρόνο και αυτοι θα έπαιρναν 75 ευρω απο έναν πελάτη που ουτως η αλλως θα εχαναν. Απο την άλλη κάποιος που θα έδινε τα 20 ευρω τον μηνα για να βλέπει την ομάδα του δεν είχε κίνητρο να κόψει την συνδρομή του με δεδομένο οτι τοσα θα έδινε ουτως η αλλως και ταυτόχρονα θα απολάμβανε τοσο free content on top.  Π.Χ. εγώ είμαι στην Κοσμοτε και δεν θα εφευγα αν μου έδινε την επιλογη να βλέπω την ΑΕΚ ala carte για ενα 5 ευρω την φορά , γιατι βλέπω επίσης Ch. League, Europa, Conference, Premier, Serie A, κλπ, κλπ.....

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος θα βάλει; Το Δεκέμβριο θα βγει είδηση ότι δεν πάει καλά. Τον Ιανουάριο του 22 ότι θα πουληθεί κοψοχρονια. Και το Φεβρουάριο θα βλέπουμε ειδήσεις για τους 50-100 εργαζόμενους που έμειναν άνεργοι.

Αυτά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο θα πρέπει να πληρώνουμε 18 διαφορετικές υπηρεσίες τόσο δε θα παίρνει κανείς. 

Βάλτε μια έξτρα χρέωση στους providers για πρόσβαση σε ταινίες ή αθλητικά Ή pay per view 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Γιατί ποιος θα βάλει; Το Δεκέμβριο θα βγει είδηση ότι δεν πάει καλά. Τον Ιανουάριο του 22 ότι θα πουληθεί κοψοχρονια. Και το Φεβρουάριο θα βλέπουμε ειδήσεις για τους 50-100 εργαζόμενους που έμειναν άνεργοι.

Αυτά.

Καμια σχέση.... Οπως ο ΟΤΕ παράλληλα με την δορυφορική έβγαλε το android box ετσι και αυτοι έβγαλαν παρόμοιο. Εγω που έχω Νοβα αντι για το nova go θα έχω το νεο app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...