Προς το περιεχόμενο

EON TV, η νέα συνδρομητική τηλεοπτική πλατφόρμα, μετεξέλιξη της Nova ξεκινά από 10€ το μήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για το EON και τη σύνδεση σε τηλεόραση, ως προς το διαδίκτυο. Σε διάφορα online streaming, όταν πατάς το play πετάει διαφημίσεις, όπως κάνει και στον υπολογιστή. Στην δεύτερη περίπτωση κάποιος κλείνει τις καρτέλες/παράθυρα διαφημίσεων εύκολα. Στην τηλεόραση όμως αν επιλέξει να πάει στο "προηγούμενο", έχουμε πάλι τα ίδια. Υπαρχει κάποια λύση να προσπεραστούν οι διαφημίσεις  και να γίνει η αναπαραγωγή του οπτικοακουστικού υλικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Έχω μία απορία. Εκανα το πάσχα ανανέωση στο συμβόλαιο της nova και μου έδωσαν την ΕΟΝ. Δεν βλέπω τηλεόραση οπότε το box της μέχρι τώρα δεν το είχα συνδέσει αλλά είχα βάλει στον υπολογιστή γιατί εκεί έβλεπα τους αγώνες Αγγλίας και μπάσκετ που ήθελα.

Αποφάσισα σήμερα να βάλω το box της σήμερα, έκανα τα βήματα, δεν έκανα σύνδεση στο Google , και όταν πήγα να δώ τον αγώνα μου έλεγε οτι δεν είχα την δυνατότητα και έπρεπε να πάρω τηλέφωνο για να κανονισω το πλάνο μου.

Τι έχω κάνει λάθος και δεν βλέπει τον λογαριασμό μου?
Υγ. Έχω συνδέσει το box με καλώδιο ethernet μόνο, γιατί δεν έχω κεραία στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

Καλησπέρα. Έχω μία απορία. Εκανα το πάσχα ανανέωση στο συμβόλαιο της nova και μου έδωσαν την ΕΟΝ. Δεν βλέπω τηλεόραση οπότε το box της μέχρι τώρα δεν το είχα συνδέσει αλλά είχα βάλει στον υπολογιστή γιατί εκεί έβλεπα τους αγώνες Αγγλίας και μπάσκετ που ήθελα.

Αποφάσισα σήμερα να βάλω το box της σήμερα, έκανα τα βήματα, δεν έκανα σύνδεση στο Google , και όταν πήγα να δώ τον αγώνα μου έλεγε οτι δεν είχα την δυνατότητα και έπρεπε να πάρω τηλέφωνο για να κανονισω το πλάνο μου.

Τι έχω κάνει λάθος και δεν βλέπει τον λογαριασμό μου?
Υγ. Έχω συνδέσει το box με καλώδιο ethernet μόνο, γιατί δεν έχω κεραία στο σπίτι...

Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο.

Και να ενεργοποιήσουν το συγκεκριμένο box στη συνδρομή σου.

Το σύνηθες είναι όταν κάνεις συνδρομή στην EON, να έρχεται κάποιος και να το ενεργοποιεί μιλώντας μαζί τους τηλεφωνικά.

Από τη στιγμή που δεν έγινε τότε, ή θα πρέπει να έρθει τώρα ή να σου πουν τι να κάνεις και να το κάνεις εσύ μιλώντας μαζί τους στο τηλέφωνο.

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aypnia είπε

Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο.

Και να ενεργοποιήσουν το συγκεκριμένο box στη συνδρομή σου.

Το σύνηθες είναι όταν κάνεις συνδρομή στην EON, να έρχεται κάποιος και να το ενεργοποιεί μιλώντας μαζί τους τηλεφωνικά.

Από τη στιγμή που δεν έγινε τότε, ή θα πρέπει να έρθει τώρα ή να σου πουν τι να κάνεις και να το κάνεις εσύ μιλώντας μαζί τους στο τηλέφωνο.

Σε ευχαριστώ θα τους πάρω. Δεν μου είχαν πει τοτε οτι πρεπει να ερθει κάποιος όταν έρθει το box αλλά οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iceman33221 είπε

Σε ευχαριστώ θα τους πάρω. Δεν μου είχαν πει τοτε οτι πρεπει να ερθει κάποιος όταν έρθει το box αλλά οκ

Έπρεπε να στο πουν, μάλλον έπεσες σε περίπτωση που δεν στο είπε και μάλλον γιατί ήταν σύνδεση από ανανέωση κι όχι καινούργιος συνδρομητής nova. Δεν είναι σαν τα "κανονικά" tv boxes που μπορείς να κατεβάσεις το app και να βάλεις τους κωδικούς και να ανοίξει. Και να μετράει σαν θέαση smart tv. Θέλει ενεργοποίηση από αυτούς και πιάνει σαν θέαση στο eon box. Έχεις 3 παράλληλες θεάσεις, είναι καλύτερη η EON σε αυτό από τη cosmote. Μια παράλληλη θέαση στο eon box, μια παράλληλη θέαση σε smart tv ή σε τρίτο tv box και μια παράλληλη θέαση σε laptop/pc/smartphone.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aypnia είπε

Έπρεπε να στο πουν, μάλλον έπεσες σε περίπτωση που δεν στο είπε και μάλλον γιατί ήταν σύνδεση από ανανέωση κι όχι καινούργιος συνδρομητής nova. Δεν είναι σαν τα "κανονικά" tv boxes που μπορείς να κατεβάσεις το app και να βάλεις τους κωδικούς και να ανοίξει. Και να μετράει σαν θέαση smart tv. Θέλει ενεργοποίηση από αυτούς και πιάνει σαν θέαση στο eon box. Έχεις 3 παράλληλες θεάσεις, είναι καλύτερη η EON σε αυτό από τη cosmote. Μια παράλληλη θέαση στο eon box, μια παράλληλη θέαση σε smart tv ή σε τρίτο tv box και μια παράλληλη θέαση σε laptop/pc/smartphone.

πρεπει να κανω την συνδεση με το google? Η αυτο ειναι κατι που δεν χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ας μου πει καποιος αν ξερει σχετικα με το app σε smart TV. Υπαρχει γεωφραφικος περιορισμος? Πρεπει box και smart tv να ειναι στην ιδια ip? Απο τοτε που εβγαλα το box (και το πηγα αλλου) το app στη smart tv ενω φορτωνει κανονικα και δειχνει προγραμμα, καναλια κλπ δεν παιζει τιποτα! Ουτε live ουτε on demand. Εννοειται εκανα επανεγκατασταση, επανασυνδεση κλπ. Πηρα στην εξυπηρετηση και μου παν να ελεγξω το καλωδιο HDMI 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stcp είπε

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ας μου πει καποιος αν ξερει σχετικα με το app σε smart TV. Υπαρχει γεωφραφικος περιορισμος? Πρεπει box και smart tv να ειναι στην ιδια ip? Απο τοτε που εβγαλα το box (και το πηγα αλλου) το app στη smart tv ενω φορτωνει κανονικα και δειχνει προγραμμα, καναλια κλπ δεν παιζει τιποτα! Ουτε live ουτε on demand. Εννοειται εκανα επανεγκατασταση, επανασυνδεση κλπ. Πηρα στην εξυπηρετηση και μου παν να ελεγξω το καλωδιο HDMI 🤪

πήρες το box σε άλλη tv ok

μετά εκάνες εγκατάσταση το eon app στην τηλεόραση συνδέθηκες και δεν παίζει; 

αν ναι έλεγξε ποίες συσκευές έχεις δηλωμένες . 

Μπορείς να έχεις το box , και μια smart tv με το app της εον να παίζουν παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anthonykleis είπε

πήρες το box σε άλλη tv ok

μετά εκάνες εγκατάσταση το eon app στην τηλεόραση συνδέθηκες και δεν παίζει; 

αν ναι έλεγξε ποίες συσκευές έχεις δηλωμένες . 

Μπορείς να έχεις το box , και μια smart tv με το app της εον να παίζουν παράλληλα.

Ναι, το box το εβαλα σε αλλη tv, αλλου σπιτιου! Δουλευει κανονικα.

Το app στο κινητο δουλευει κανονικα.

Το app στη smart tv δουλευει αλλα δε δειχνει εικονα. Πριν δουλευε κανονικα. Δεν εχω αλλη smart tv δηλωμενη. Θα δοκιμασω διαγραφη απο το app της nova και επανεγκατασταση.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν επιτρεπεται απο την πολιτικη της ΕΟΝ να εχει αλλη ip η tv και αλλη το box. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stcp είπε

Ναι, το box το εβαλα σε αλλη tv, αλλου σπιτιου! Δουλευει κανονικα.

Το app στο κινητο δουλευει κανονικα.

Το app στη smart tv δουλευει αλλα δε δειχνει εικονα. Πριν δουλευε κανονικα. Δεν εχω αλλη smart tv δηλωμενη. Θα δοκιμασω διαγραφη απο το app της nova και επανεγκατασταση.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν επιτρεπεται απο την πολιτικη της ΕΟΝ να εχει αλλη ip η tv και αλλη το box. 

ναι, εγώ έτσι το δουλεύω (το box στο σπίτι των γονιων και εγω με το app σε samsung tv) και παίζει κανονικά. σβήσε την συσκευή και ξαναδοκίμασε :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stcp είπε

Ναι, το box το εβαλα σε αλλη tv, αλλου σπιτιου! Δουλευει κανονικα.

Το app στο κινητο δουλευει κανονικα.

Το app στη smart tv δουλευει αλλα δε δειχνει εικονα. Πριν δουλευε κανονικα. Δεν εχω αλλη smart tv δηλωμενη. Θα δοκιμασω διαγραφη απο το app της nova και επανεγκατασταση.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν επιτρεπεται απο την πολιτικη της ΕΟΝ να εχει αλλη ip η tv και αλλη το box. 

Μια φορά που μου το είχε κάνει πάντως, είχα αναγκαστεί να κάνω αποσύνδεση και νομίζω απεγκατάσταση. Ξαναδοκίμασε το μπας και στρώσει, γιατί και εμένα έδειχνε μαύρη εικόνα, ενώ ο ήχος δούλευε κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιά πείτε μου και εμένα λιγά ,γιατί εκει στην nova δέν ξέραν να με πούνε σίγουρα.λοιπόν έχω το smart box eon tv σε μια τηλεοραση στο ένα δωμάτιο(η τηλεόραση δέν έχει ίντερνετ),όλα οκ εκεί.Στο δεύτερο δωματιο έχω μια 32αρα smart android FU οπου εχω το eon απο playstore ολα οκ και εκεί. Στο καθιστικο εχω μια τριτη τηλεοραση που δεν ειναι με ιντερνετ,και θέλω να βάλω tv box android.αυτο που θελω να ρωτησω ενα ποιοδηποτε android tv box αν βαλω θα παιξει η εφαρμογη eon ή όχι;Δέν αναφέρομαι για ταυτόχρονη παρακολούθηση,γιατι μονο σε 2 γινετε αυτο το γνωρίζω,ρωταω αν θα ειναι συμβατ.Σε ερωτηση που εκανα στο τεχνικο τμημα με ειπαν οτι δεν ξερω(σε γυναικα επεσα,ασχετη ηταν με τα μασουσε λιγακι) απο την μια με λενε οτι δεν εχουν καπιους περιοριμους απο την αλλη δεν ξερουν.Εσες τι λετε εχετε να με προτεινετε κατι; πχ αυτο εδω θα αιξει η καλυτερα να μην το παρω;

 

https://shopflix.gr/tekhnologia/eikona/syskeyes-anaparagogis/tv-box/tv-box-mxq-pro-5g-4k-uhd-me-wifi-usb-20-8gb-ram-kai-128gb-me-leitoyrgiko-android-111-10891923/?k=tv box android&queryID=59f35bfaf0a14041be53173cd280342d

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

γιά πείτε μου και εμένα λιγά ,γιατί εκει στην nova δέν ξέραν να με πούνε σίγουρα.λοιπόν έχω το smart box eon tv σε μια τηλεοραση στο ένα δωμάτιο(η τηλεόραση δέν έχει ίντερνετ),όλα οκ εκεί.Στο δεύτερο δωματιο έχω μια 32αρα smart android FU οπου εχω το eon απο playstore ολα οκ και εκεί. Στο καθιστικο εχω μια τριτη τηλεοραση που δεν ειναι με ιντερνετ,και θέλω να βάλω tv box android.αυτο που θελω να ρωτησω ενα ποιοδηποτε android tv box αν βαλω θα παιξει η εφαρμογη eon ή όχι;Δέν αναφέρομαι για ταυτόχρονη παρακολούθηση,γιατι μονο σε 2 γινετε αυτο το γνωρίζω,ρωταω αν θα ειναι συμβατ.Σε ερωτηση που εκανα στο τεχνικο τμημα με ειπαν οτι δεν ξερω(σε γυναικα επεσα,ασχετη ηταν με τα μασουσε λιγακι) απο την μια με λενε οτι δεν εχουν καπιους περιοριμους απο την αλλη δεν ξερουν.Εσες τι λετε εχετε να με προτεινετε κατι; πχ αυτο εδω θα αιξει η καλυτερα να μην το παρω;

 

https://shopflix.gr/tekhnologia/eikona/syskeyes-anaparagogis/tv-box/tv-box-mxq-pro-5g-4k-uhd-me-wifi-usb-20-8gb-ram-kai-128gb-me-leitoyrgiko-android-111-10891923/?k=tv box android&queryID=59f35bfaf0a14041be53173cd280342d

Σε 3 συσκευές έχεις eon

Η μία είναι το κουτί που σου δίνουν

Η δεύτερη είναι smart tv/tv box με android tv ή tizen

Η τρίτη είναι κινητό (ή νομίζω pc), άλλο το android tv άλλο το android στο κινητό

Και βλέπεις ταυτόχρονα ο,τι θες και στις 3

Ο περιορισμός είναι ότι είναι διαφορετικές συσκευές/λειτουργικά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ξέχασα να σε πω ότι έχω και στο κινητό,και σύνολο μέχρι 5 μπορώ να εγκαταστήσω,οπότε αλλά 2 μένουν .Με είπαν ότι σε 5 μπορώ.Και αν θέλω διαγραφή μιας συσκευής το μήνα και μια φορά.Αλλο η ταυτόχρονη παρακολούθηση,και άλλο για το πόσες συσκευες θα το εγκατάστησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...