Προς το περιεχόμενο

EON TV, η νέα συνδρομητική τηλεοπτική πλατφόρμα, μετεξέλιξη της Nova ξεκινά από 10€ το μήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες!

Ειμαι κάτοχος δορυφορικής NOVA (όχι κάτοχος των "νέων" προγραμμάτων EON / EON + κλπ). Μιας και η εταιρεία δίνει την δυνατότητα για μια εξτρα συσκευή (απο την εποχή του novago) - σήμερα (σσ 27/7) - έβαλα το eon tv app στην ταμπλέτα μου (ipad). Σκέφτομαι να πάρω όμως ενα boxάκι (mi box) για να βλέπω εκει τα καναλια που μ ενδιαφερουν.

Θα μπορώ (μετά από 1 μήνα) να "αντικαταστησω" το app του ipad με αυτο στο mi box? Και αν ναι, θα δουλεύει κανονικά το app στο mi box?

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απλα προς ενημερωση:

ημουν με δορυφορικο πακετο  και το αλλαξα σε eon fiber 100 (34€) κρατωντας τον αποκωδικοποιητη του δορυφορου (δηλαδη δεν μου δωσαν το eon tv box και βλεπω μεσω δορυφορου )  αγορασα και  ενα mi box για την κρεββατοκαμαρα και εκανα ενεργοποιηση μεγαλης οθονης και βλεπω κανονικα  + 1 φορητη συσκευη δηλαδη συνολο 3 συσκευες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Ειμαι ενα βημα απο το να κανω αιτηση για EON+ TV

Θελω το boxακι της ΕΟΝ να το εχω στο σπιτι μου στην τηλεοραση μου και το xiaomi mi box που ηδη εχω να το βαλω σε τηλεοραση στο πατρικο μου σε

αλλη περιοχη εννοειται. Απλα θα κατεβασω την εφαρμογη της ΕΟΝ και θα συνδεθω αφου κανω και τις ρυθμισεις?

Απ οσο καταλαβα,θα μπορω να βλεπω περιεχομενο σε αυτες τις 2 τηλεορασεις ταυτοχρονα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, r31134 είπε

Καλησπερα. Ειμαι ενα βημα απο το να κανω αιτηση για EON+ TV

Θελω το boxακι της ΕΟΝ να το εχω στο σπιτι μου στην τηλεοραση μου και το xiaomi mi box που ηδη εχω να το βαλω σε τηλεοραση στο πατρικο μου σε

αλλη περιοχη εννοειται. Απλα θα κατεβασω την εφαρμογη της ΕΟΝ και θα συνδεθω αφου κανω και τις ρυθμισεις?

Απ οσο καταλαβα,θα μπορω να βλεπω περιεχομενο σε αυτες τις 2 τηλεορασεις ταυτοχρονα???

Καλησπέρα, μπορείς να βλέπεις στις 2 συσκευές αυτές και μία φορητή (από τις 3 που μπορείς να έχεις κατεβάσει την εφαρμογή). Προσοχή για αλλαγή συσκευής θέλει 1 μήνα από την τελευταία αλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδιά. 

Σε δορυφορική nova (όχι boxaki eon) μπορώ να βάλω eon σε tv box mecool km2 και να παίζουν συγχρόνως η τηλεόραση με τον αποκωδικοποιητη και το tv box km2 με eon? 

Σε διαφορετικό παροχο ίντερνετ(Vodafone) το box. 

Παλαιότερα με το nova go γινόταν τώρα μου βγάζει αυτό το μήνυμα :self care portal eon κωδικός ενεργοποίησης.

Γνωρίζει κάποιος εάν γίνεται και πως μπορεί να γίνει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

 

Επεξ/σία από Galteo67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update.

Εκανα συνδρομη eon+ tv και παρελαβα το box της eon. Συμβαση εκανα συνδυαστικα με double play 50 mbps στην wind, στα 18.70 ευρω τελικη τιμη για 24 μηνες και οι 3 πρωτοι μηνες δωρο. 

Το συνδεσα σε δικτυο vodafone 24mbps και επαιξε μια χαρα. Συνδεση αρχικα μεσω wifi και μετα μεσω ethernet. Οταν φορτωθει το δικτυο κανει λιγα σπασιματα-κενα αλλα οκ, δεν μπορω να κανω κατι παραπανω στην περιοχη μου. Πιανω ως 16mbps.

Συνδεσα και το xiaomi mi 4s box σε αλλη διευθυνση και σε δικτυο 50mbps της wind. Υποχρεωτικα μονο μεσω wifi λογω απουσιας θυρας ethernet. Κατεβασα απο το playstore την εφαρμογη της eon και περασα τον κωδικο που εβγαλε στην εφαρμογη της wind οπου διαχειζομαι την τηλεοραση και τις δηλωθεισες συσκευες. Αμεσως επαιξε και ολα κομπλε.

Πιο ασταθης η συνδεση λογω και μεγαλυτερου φορτιου και αποστασης απο ρουτερ παρολο που ειναι 50αρα. Ειτε στα 2.4 ειτε 5 MHz.

Τωρα εφερα το box xiaomi στην 24αρα γραμμη της vodafone οπου συνδεθηκε ασυρματα και το βλεπω πιο σταθερο απο το box της eon που το ειχα και ασυρματα και ενσυρματα συνδεμενο.

Ποιοτητα εχω full hd και το εχω και στα 2 boxακια στα 50hz αντι 60hz οπως ειχα και στο cosmote μεχρι προσφατα. Για ομαλη κινηση στην μεγιστη αναλυση. Στα 60hz χανει σε ομαλοτητα.

Τα 2gb ειναι λιγα οσο καλο και να ειναι το box της eon. Το box της cosmote ειναι το καλυτερο των τριων.

Η πλατφορμα της eon πιο δυσχρηστη ειδικα με το χειριστηριο του xiaomi για εναν ηλικιωμενο ανθρωπο.

Αρα το ερωτημα αν παιζει το bοxακι της xiaomi, η απαντηση ειναι ξεκαθαρα ναι, ευκολα και αμεσα και παραλληλα με το box της eon για θεαση σε τηλεοραση και μαλιστα σε εντελως αλλες διευθυνσεις-περιοχες.

Τωρα θα το περασω και σε φορητη συσκευη.

Επεξ/σία από r31134
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Έχω τους κωδικους (username pass) του παλιού nova go (η παλια ιντερνετικη εφαρμογη που ειχε η νοβα πριν γινει EON TV)

Aν κατεβασω το eon app απο το playstore και το κανω install στο xiaomi mi 4s και βαλω τους κωδικους, θα δουλέψουν?

(Γιατι καπου ακουσα πως το xiaomi mi box βλεπει το app μονο ως "συνδεδεμένη συσκευη EON σε μεγάλη οθόνη" - και κατ επεκταση πρεπει να χεις την καινουργια συνδρομη eon tv + για να δουλεψει)

 

Ξέρει κανεις?

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μόλις εγκαταστήσει την EON TV σε mibox. Ωστόσο ενώ έχω πρόσβαση στο μενού μόλις επιλέξω κάποιο κανάλι είτε έχω μόνο ήχο και μαύρη οθόνη είτε μόνο μαύρη οθόνη. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Alexandros19781 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μόλις εγκαταστήσει την EON TV σε mibox. Ωστόσο ενώ έχω πρόσβαση στο μενού μόλις επιλέξω κάποιο κανάλι είτε έχω μόνο ήχο και μαύρη οθόνη είτε μόνο μαύρη οθόνη. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;

Εγω θα δοκιμαζα επανεκκινηση εφαρμογης, επανεκκινηση box με βγαλσιμο απο το ρευμα, αλλαγη hdmi καλωδιου.

20 ώρες πριν, Haris1977 είπε

Καλησπέρα

Έχω τους κωδικους (username pass) του παλιού nova go (η παλια ιντερνετικη εφαρμογη που ειχε η νοβα πριν γινει EON TV)

Aν κατεβασω το eon app απο το playstore και το κανω install στο xiaomi mi 4s και βαλω τους κωδικους, θα δουλέψουν?

(Γιατι καπου ακουσα πως το xiaomi mi box βλεπει το app μονο ως "συνδεδεμένη συσκευη EON σε μεγάλη οθόνη" - και κατ επεκταση πρεπει να χεις την καινουργια συνδρομη eon tv + για να δουλεψει)

 

Ξέρει κανεις?

Ναι, το συγκεκριμενο boxaki το βλεπει ως συσκευη σε μεγαλη οθονη. Αλλα διαβασα οτι υπαρχει η ιδια εφαρμογη για φορητες συσκευες, εκτος playstore την οποια κατεβαζεις μονος και την εγκαθιστας στο box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, r31134 είπε

Ναι, το συγκεκριμενο boxaki το βλεπει ως συσκευη σε μεγαλη οθονη

 

Άρα πρέπει να ειμαι "νεος" συνδρομητης (πχ στην υπηρεσια eon +) για να δουλεψει σε μεγαλη οθονη, σωστα?? (τωρα ειμαι παλιος συνδρομητης με δορυφορικο πιατο) 

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Haris1977 είπε

Άρα πρέπει να ειμαι "νεος" συνδρομητης (πχ στην υπηρεσια eon +) για να δουλεψει σε μεγαλη οθονη, σωστα?? (τωρα ειμαι παλιος συνδρομητης με δορυφορικο πιατο) 

Σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα update και από εμένα, μιας και σήμερα ενεργοποίησα το "EON Fiber 100" με τα 34 ευρώ/μήνα.
Να επισημάνω ότι είχα το Family+ δορυφορικό πακέτο εξ αρχής με internet (24, μετά πήγα στα 50, μετά στα 100).

Το box-άκι συνδέθηκε σε δωμάτιο 3 μέτρα απόσταση από το Deco, όπου δυστυχώς μεσολαβεί τοίχος.
Τοποθετήθηκε και συνδέθηκε πολύ γρήγορα από τον τεχνικό. Ρύθμιση άμεση και εύκολη.

Δοκιμή με καλώδιο ethernet σφαίρα όλα. Το συνδέσαμε επι τόπου και στο Wi Fi οκ συνδέθηκε ΑΛΛΑ....

το σήμα του Wi Fi προφανώς δεν είναι επαρκές, οπότε η εικόνα σε όλα τα κανάλια είναι δυστυχώς κακή
με πολλά σπασίματα και διακοπές... Κάποιες φορές ρίχνει μαύρο για μερικά δευτερόλεπτα... 

Οπότε για όποιον ενδιαφέρεται, θα πρέπει να φροντίσει η TV με το Box να είναι σε σημείο που το Wi Fi θα έχει άριστο σήμα.
Διαφορετικά καλωδιάκι (ή powerline μήπως βοηθήσει) ... αυτά :rolleyes: 

Οπότε μια ήττα την έφαγα σήμερα σε σχέση με την εικόνα που είχα από τον δορυφόρο, όταν είχα την TV στο σαλόνι... Επαναλαμβάνω > Για σωστή εικόνα, με Ethernet ή να πιάνετε Καλό/Πολύ Καλό σήμα Wi Fi 

Επίσης προσοχή, αν είστε παλιός συνδρομητής όπως εγώ,
τότε θα χρεωθείτε με 50 ευρώ αγορά το box-άκι.. Η προσφορά που τρέχει τώρα και δίνει δωρεάν εξοπλισμό είναι για νέους συνδρομητές.

Επεξ/σία από xcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 12/9/2022 στις 7:15 ΜΜ, xcoder είπε

Ένα update και από εμένα, μιας και σήμερα ενεργοποίησα το "EON Fiber 100" με τα 34 ευρώ/μήνα.
Να επισημάνω ότι είχα το Family+ δορυφορικό πακέτο εξ αρχής με internet (24, μετά πήγα στα 50, μετά στα 100).

Το box-άκι συνδέθηκε σε δωμάτιο 3 μέτρα απόσταση από το Deco, όπου δυστυχώς μεσολαβεί τοίχος.
Τοποθετήθηκε και συνδέθηκε πολύ γρήγορα από τον τεχνικό. Ρύθμιση άμεση και εύκολη.

Δοκιμή με καλώδιο ethernet σφαίρα όλα. Το συνδέσαμε επι τόπου και στο Wi Fi οκ συνδέθηκε ΑΛΛΑ....

το σήμα του Wi Fi προφανώς δεν είναι επαρκές, οπότε η εικόνα σε όλα τα κανάλια είναι δυστυχώς κακή
με πολλά σπασίματα και διακοπές... Κάποιες φορές ρίχνει μαύρο για μερικά δευτερόλεπτα... 

Οπότε για όποιον ενδιαφέρεται, θα πρέπει να φροντίσει η TV με το Box να είναι σε σημείο που το Wi Fi θα έχει άριστο σήμα.
Διαφορετικά καλωδιάκι (ή powerline μήπως βοηθήσει) ... αυτά :rolleyes: 

Οπότε μια ήττα την έφαγα σήμερα σε σχέση με την εικόνα που είχα από τον δορυφόρο, όταν είχα την TV στο σαλόνι... Επαναλαμβάνω > Για σωστή εικόνα, με Ethernet ή να πιάνετε Καλό/Πολύ Καλό σήμα Wi Fi 

Επίσης προσοχή, αν είστε παλιός συνδρομητής όπως εγώ,
τότε θα χρεωθείτε με 50 ευρώ αγορά το box-άκι.. Η προσφορά που τρέχει τώρα και δίνει δωρεάν εξοπλισμό είναι για νέους συνδρομητές.

Αμα έχεις ηδη wind vision(ακόμα και αν είναι παλιός συνδρομητής) και πας σε EON το κουτί είναι δωρεάν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/10/2022 at 15:32, HeimerSwag said:

Αμα έχεις ηδη wind vision(ακόμα και αν είναι παλιός συνδρομητής) και πας σε EON το κουτί είναι δωρεάν .

ξερουμε αν μπορεις να δεις ταυτοχρονα σε 2 συσκευες τον ιδιο αγωνα που μεταδιδει καποιο αθλητικο καναλι του eon+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...