Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hello team!

Γνωστό πολλάκις και αναμασημενο θέμα..

Εχω ηδη ετοιμάσει την αγγελία αλλα δεν εχει ανέβει γιατι με κρατάνε πίσω κάποιες σκέψεις..

Θελω να κάνω την μετάβαση απο crop (Nikon D7500) σε FF για κάποιους δικους μου λόγους, 

Η πρώτη και ορθολογική σκέψη είναι η D780 σαφώς, με τον 24-120, γιατι παραμένω στο σύστημα και εκμεταλευομαι ηδη, εστω και τους low budget, FF φακους που εχω (Tamron 70-300,  sigma 105 macro και nikon 50mm 1.8) + ενα φλας.

Δεν θέλω την D750.

Ο 24-120 το καλο που του θέλω να ειναι αξιόλογος σαν τον 16-80 dx που εχω ηδη και με βολεύει απίστευτα αυτο το focal length, με καλύπτει για το 80% των ληψεων μου, μόνο οταν θέλω υπερευρυγωνιες δημιουργίες εκει θα βγει για τον αγαπημένο tokina 11-16..

Το φρενο είναι στο αγοράζεις σήμερα εν έτη 2021 δεινόσαυρο;...

Μη παρεξηγηθώ, βγάζουν και θα βγάζουν ιδιες φωτογραφίες οι "δεινόσαυροι" με μια mirorless. 

Γουστάρω φυσικα τις mirorless..θα ειχα παρει απο την αρχή, αλλα δύσκολα ειναι το μετα, οταν θέλεις να στήσεις ενα σύστημα με αυτα που βλεπεις οτι σε τραβανε..λογο κόστους φυσικά. 

Nikon Z είναι η πιο λογική κίνηση σήμερα..

Φτωχό σύστημα (απο άποψης δεν έχουν μπει tamron & sigma στο παιχνίδι)

Δεν μπορεί να συγκριθεί με το συστημα της sony. Μακραν καλύτερο τοσα χρονια. 

Οι δε nikon Z υπάρχουν.. ολοι λενε τα καλύτερα εννοείται..αλλα αναμενόμενο πανάκριβοι..

Ο δε 24-120 F4 Ζ πριν κατι μερες παρουσιάστηκε..με αναμενόμενη τιμή...

 

FTZ ανταπτορα..που κοστιζει κ αυτος για να δουλέψω τον sigma 105mm αντε και τον nikon 50mm, αξίζει;..

Ο tamron 70-300 ειδα πως δεν..

 

Να κλεισω το σεντονι λέγοντας πως σαφώς δεν σε κάνει το μηχάνημα καλύτερο. Με μια 3500 και εναν 18-55 παλι παπαδες μπορείς να κανεις.

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Hello team!

Γνωστό πολλάκις και αναμασημενο θέμα..

Εχω ηδη ετοιμάσει την αγγελία αλλα δεν εχει ανέβει γιατι με κρατάνε πίσω κάποιες σκέψεις..

Θελω να κάνω την μετάβαση απο crop (Nikon D7500) σε FF για κάποιους δικους μου λόγους, 

Η πρώτη και ορθολογική σκέψη είναι η D780 σαφώς, με τον 24-120, γιατι παραμένω στο σύστημα και εκμεταλευομαι ηδη, εστω και τους low budget, FF φακους που εχω (Tamron 70-300,  sigma 105 macro και nikon 50mm 1.8) + ενα φλας.

Δεν θέλω την D750.

Ο 24-120 το καλο που του θέλω να ειναι αξιόλογος σαν τον 16-80 dx που εχω ηδη και με βολεύει απίστευτα αυτο το focal length, με καλύπτει για το 80% των ληψεων μου, μόνο οταν θέλω υπερευρυγωνιες δημιουργίες εκει θα βγει για τον αγαπημένο tokina 11-16..

Το φρενο είναι στο αγοράζεις σήμερα εν έτη 2021 δεινόσαυρο;...

Μη παρεξηγηθώ, βγάζουν και θα βγάζουν ιδιες φωτογραφίες οι "δεινόσαυροι" με μια mirorless. 

Γουστάρω φυσικα τις mirorless..θα ειχα παρει απο την αρχή, αλλα δύσκολα ειναι το μετα, οταν θέλεις να στήσεις ενα σύστημα με αυτα που βλεπεις οτι σε τραβανε..λογο κόστους φυσικά. 

Nikon Z είναι η πιο λογική κίνηση σήμερα..

Φτωχό σύστημα (απο άποψης δεν έχουν μπει tamron & sigma στο παιχνίδι)

Δεν μπορεί να συγκριθεί με το συστημα της sony. Μακραν καλύτερο τοσα χρονια. 

Οι δε nikon Z υπάρχουν.. ολοι λενε τα καλύτερα εννοείται..αλλα αναμενόμενο πανάκριβοι..

Ο δε 24-120 F4 Ζ πριν κατι μερες παρουσιάστηκε..με αναμενόμενη τιμή...

 

FTZ ανταπτορα..που κοστιζει κ αυτος για να δουλέψω τον sigma 105mm αντε και τον nikon 50mm, αξίζει;..

Ο tamron 70-300 ειδα πως δεν..

 

Να κλεισω το σεντονι λέγοντας πως σαφώς δεν σε κάνει το μηχάνημα καλύτερο. Με μια 3500 και εναν 18-55 παλι παπαδες μπορείς να κανεις.

       Τι να πω ....... κι' από πού να ξεκινήσω ....... όταν ο πρωινός περίπατος σήμερα έγινε με την Νο 3 κατά σειρά Nikon D1 ...... δεν θα πω τίποτε πριν δω τις φωτογραφίες που τράβηξα ........ δηλώνοντας φυσικά δημόσια εκ των προτέρων , πως δεν αρνούμαι την τεχνολογία ...... συν το γεγονός πως δεν βλέπω τίποτε εκείνη την ώρα που τραβάω σε μορφή preview στην πίσω οθόνη ........ συν επίσης πως έχω στα σκαριά μιά επόμενη αγορά ....... σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ...... έχω αρχίσει να γερνάω ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έδινα λεφτά σήμερα για DSLR, εκτός από entry level. Νομίζω το παρόν & το μέλλον είναι στις mirrorless.

Η Nikon δυστυχώς έχει μείνει λίγο πίσω στο face/eye detection, επίσης οι φακοί Z-mount είναι ακριβοί έως πανάκριβοι.

Ισως να αξίζει αν θες να φωτογραφίζεις μόνο κάτι συγκεκριμένο, οπότε σώμα + ένας φακός, και αναμονή μερικά χρόνια; για φτηνούς φακούς.

Για τον χομπίστα που θέλει να έχει συλλογή διαφορετικών φακών με καλό σώμα, μονόδρομος είναι η αγορά full frame mirrorless SONY, που έχει και αντάπτορα για το mount της nikon & της canon. Επίσης έχει πληθώρα φακών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, babisskg είπε

       Τι να πω ....... κι' από πού να ξεκινήσω ....... όταν ο πρωινός περίπατος σήμερα έγινε με την Νο 3 κατά σειρά Nikon D1 ...... δεν θα πω τίποτε πριν δω τις φωτογραφίες που τράβηξα ........ δηλώνοντας φυσικά δημόσια εκ των προτέρων , πως δεν αρνούμαι την τεχνολογία ...... συν το γεγονός πως δεν βλέπω τίποτε εκείνη την ώρα που τραβάω σε μορφή preview στην πίσω οθόνη ........ συν επίσης πως έχω στα σκαριά μιά επόμενη αγορά ....... σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ...... έχω αρχίσει να γερνάω ........ 

Μπάμπη..μια D610, μια θρυλικη απ οσο διαβαζω D700, μια best of all D750 εν έτη 2021 κάνουν παπάδες. Στέκονται επάξια και δεν υστερούν πουθενα φυσικά σε ενα τελικο φωτογραφικο αποτέλεσμα.

Η πιο ορθολογική χρήση ειπα κ πριν, είναι η μετάβαση σε εκεινη την μεριά..(D780) 

Εχω ηδη κοιτάξει και τον επόμενο φακο να αντικατασταθεί στο μελλον ο αγαπημένος ultrawide tokina 11-16.

Επιλογες πολλες (ενας απο τους λογους που θελω την μετάβαση σε ff) σε ultrawide prime και μη.

Μεχρι και το size filter ψαχνω να δω αν είναι 77mm να εκμεταλλευτώ τα 2 ND που ηδη εχω. Ολα υπερ είναι προς το δρομο της dslr και το nikon f..

Χρηματικα εννοω.

Αν φυσικά ειχα πισω μου ενα βουνό απο παλιούς φακους Nikon af-d , δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, ξεκάθαρα ειναι ενα μηχάνημα για αυτούς (αν και αυτοι εχουν ηδη ενα παλαιότερο που δεν χρειάζονται το νεοτερο) 

 

Αλλα ξαναλεω..εχουμε 2021, σε λιγο 22..

 

@kinq1

Το ειπα και μονος που πιο πίσω..

Ειναι για την ωρα η καλύτερη επιλογή η sony σε αυτο το σύστημα. 

Επίσης δεν το ήξερα αυτο, οτι συνεργάζονται οι nikon f στο sony E..ενδιαφέρον, θα το ψάξω τι και πως και σε τι βαθμο..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη..μια D610, μια θρυλικη απ οσο διαβαζω D700, μια best of all D750 εν έτη 2021 κάνουν παπάδες. Στέκονται επάξια και δεν υστερούν πουθενα φυσικά σε ενα τελικο φωτογραφικο αποτέλεσμα.

Η πιο ορθολογική χρήση ειπα κ πριν, είναι η μετάβαση σε εκεινη την μεριά..(D780) 

Εχω ηδη κοιτάξει και τον επόμενο φακο να αντικατασταθεί στο μελλον ο αγαπημένος ultrawide tokina 11-16.

Επιλογες πολλες (ενας απο τους λογους που θελω την μετάβαση σε ff) σε ultrawide prime και μη.

Μεχρι και το size filter ψαχνω να δω αν είναι 77mm να εκμεταλλευτώ τα 2 ND που ηδη εχω. Ολα υπερ είναι προς το δρομο της dslr και το nikon f..

Χρηματικα εννοω.

Αν φυσικά ειχα πισω μου ενα βουνό απο παλιούς φακους Nikon af-d , δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, ξεκάθαρα ειναι ενα μηχάνημα για αυτούς (αν και αυτοι εχουν ηδη ενα παλαιότερο που δεν χρειάζονται το νεοτερο) 

 

Αλλα ξαναλεω..εχουμε 2021, σε λιγο 22..

 

@kinq1

Το ειπα και μονος που πιο πίσω..

Ειναι για την ωρα η καλύτερη επιλογή η sony σε αυτο το σύστημα. 

     Θα περιμένεις λίγο ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γιατί  μόνο D780 ;;; Και πόσο ;;;

Τελικά μπορεί να έρθει πλέον μετά τις νομοθετικές αλλαγές σχετικά με τις αγορές από το εξωτερικό με 1550€ από e-infinity ;;; Ή θα επιβαρυνθεί με ελληνικό φπα ;;;

Για dslr , full frame & nikon θα μπορούσες να κοιτάξεις άνετα μεταχειρισμένη D810 . Θα συζήταγα και για D800E. Σε καλή τιμή και D3X !

Τελείως άλλη σκέψη , να αναβαθμίσεις φακούς και να μείνεις στην D7500. Π.χ. να δώσεις τον 16-80 και να πάρεις τον 17-55 2.8. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου. Έχοντας στην κατοχή μου τη Ζ6 με διάφορους φακούς, θα πω τα εξής:

- Σχετικά με το autofocus ναι μεν δεν είναι sony, αλλά αν δε βγάζεις γάμους ή αθλητικές εκδηλώσεις δε θα χεις θέμα.

- Οι φακοί είναι ακριβοί αλλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ σε ποιότητα εικόνας και χαρακτήρα. Έχω τον κιτ 24 70 f4 και τους 35 και 50 f1.8.

Η γνώμη μου είναι χτύπα μια Ζ6 (όχι ΙΙ) που μεταχειρισμένες δεν είναι τόσο ακριβές να δεις αν σου κάνει, και μετά σιγά σιγά οι φακοί. Το μέλλον είτε το θέλουμε είτε όχι είναι οι mirrorless και αργά ή γρήγορα όλοι θα ακολουθήσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη..μια D610, μια θρυλικη απ οσο διαβαζω D700, μια best of all D750 εν έτη 2021 κάνουν παπάδες. Στέκονται επάξια και δεν υστερούν πουθενα φυσικά σε ενα τελικο φωτογραφικο αποτέλεσμα.

Η πιο ορθολογική χρήση ειπα κ πριν, είναι η μετάβαση σε εκεινη την μεριά..(D780) 

Εχω ηδη κοιτάξει και τον επόμενο φακο να αντικατασταθεί στο μελλον ο αγαπημένος ultrawide tokina 11-16.

Επιλογες πολλες (ενας απο τους λογους που θελω την μετάβαση σε ff) σε ultrawide prime και μη.

Μεχρι και το size filter ψαχνω να δω αν είναι 77mm να εκμεταλλευτώ τα 2 ND που ηδη εχω. Ολα υπερ είναι προς το δρομο της dslr και το nikon f..

Χρηματικα εννοω.

Αν φυσικά ειχα πισω μου ενα βουνό απο παλιούς φακους Nikon af-d , δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, ξεκάθαρα ειναι ενα μηχάνημα για αυτούς (αν και αυτοι εχουν ηδη ενα παλαιότερο που δεν χρειάζονται το νεοτερο) 

 

Αλλα ξαναλεω..εχουμε 2021, σε λιγο 22..

 

@kinq1

Το ειπα και μονος που πιο πίσω..

Ειναι για την ωρα η καλύτερη επιλογή η sony σε αυτο το σύστημα. 

Επίσης δεν το ήξερα αυτο, οτι συνεργάζονται οι nikon f στο sony E..ενδιαφέρον, θα το ψάξω τι και πως και σε τι βαθμο..

     Αν μείνουμε στην D7500 που έχεις ήδη , η οποία παραμένει εξαιρετική , αυτό που νομίζω πως χρειάζεται είναι να προσθέσεις άλλους φακούς , πιο ακριβούς μοιραία και τίποτε περισσότερο .

     Για το ζήτημα της αλλαγής σε άλλο σύστημα , αυτό που μπορώ να πω είναι να προχωρήσεις , αν πιστεύεις πως μία " άλλη " μηχανή , θα σε κάνει να δεις τα πράγματα διαφορετικά απ' ότι τα βλέπεις σήμερα . Δεν λέω καλύτερα , λέω διαφορετικά .

   Φυσικά αν ήσουν επαγγελματίας , δεν θα είχαμε να πούμε τίποτε . Όμως δεν είσαι .

  Στις λεπτομέρειες , αν πράγματι χρειάζεσαι μία ας πούμε πιο γρήγορη μηχανή σε autofocus , κάτι που η D7500 είναι αρκετά καλή , τότε το ψάχνεις και προχωράς . Με την όμοια λογική , για ότι χρειάζεσαι συγκεκριμένο , μπορείς να το ψάξεις και να κινηθείς ανάλογα .

  Σήμερα διάβαζα για την Z9 , η οποία είναι καταπληκτική σε πολλά πράγματα , αλλά με παρενέργειες όπως η τιμή της , που θα φτάσει αισίως τα 5.500 ευρώ για σκέτο σώμα , όπως ότι χρειάζεται άλλους φακούς , όπως ότι χρειάζεται άλλες κάρτες μνήμης , αφού τραβάει με 120 καρέ το δευτερόλεπτο κλπ κλπ κλπ , ένα συνολάκι το οποίο θα ξεπεράσει τα 8 χιλιάρικα με κανά δυό φακούς . Για ποιόν προορίζεται , σίγουρα όχι για μένα η αν προτιμάς και για μένα με την λογική πως όταν φτάσει η ώρα να καταλάβω πως δεν γίνεται να την αγοράσω , ίσως στραφώ σε κάποιο πιο οικονομικό μοντέλο της σειράς και πάει λέγοντας .

  Μετά θα παρουσιαστεί η Z9 κάτι , μετά η Z11/3 ....... η Canon R321 ...... για την Sony τα μοντέλα πλέον έχουν ξεπεράσει την γκάμα οικιακών ψυγείων ........ και συνεχίζουν ακάθεκτοι με ρυθμό που να μην μπορεί κανείς πλέον να ξεχωρίσει ποιό μοντέλο είναι ποιό , αλλά και ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές του ενός με το άλλο και δεν μιλάω για τα σημεία εστίασης στην οθόνη . Για να είμαι ακριβοδίκαιος , όλες οι εταιρείες έχουν αρχίσει να κάνουν τα ίδια πάνω κάτω , απλά κάποιες έχουν ξεφύγει . 

   Αν λοιπόν με ρωτήσει κάποιος , αν χρειάζομαι βίντεο , του απαντώ ΟΧΙ και το εννοώ . Ομοίως δεν χρειάζομαι περισσότερα από άντε 15 σημεία εστίασης . Χρειάζομαι σίγουρα viewfinder , λόγω συνήθειας , χρειάζομαι σοβαρή διάρκεια μπαταρίας κάτι που η D610 το έχει με διάρκεια για το δικό μου επίπεδο χρήσης , πάνω από τρείς εβδομάδες η αν προτιμάτε να μην με αφήνει στα κρύα του λουτρού , ενώ την βλέπω πως είναι στην μέση . Χρειάζομαι ένα σώμα που να είναι σε θέση να δουλέψει με πολλούς φακούς , από έως , κάτι που η D610 τα πάει μιά χαρά , μέσα και το m42 mount , με υποχωρήσεις στην εστίαση στο άπειρο . ΟΚ , κάποιες στιγμές θέλω μία flip screen .

   Για το mirrorles ζήτημα , αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ικανότητα του να δουλεύει , λόγω flange distance , με πολλούς φακούς κοτσαροντας έναν φθηνό αντάπτορα , οπότε τσακωσα μία παλιά Lumix με 39 ευρώ από το mpb.com και είμαι μιά χαρά . 

  Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την δική μου λογική , ούτε καν να την διαβάσει . 

   Για την D7500 , δεν θα την άλλαζα , αλλά θα συμπλήρωνα με έναν μεγάλο prime , ακόμη και manual .

  

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dr_73

Κανονικά το infinity..δεν ειναι κ πια Αγγλία.

Για εμενα, για τη δικια μου χρήση, θεωρώ τα ~24mp σε ff αισθητήρα ιδανικό. 

Δεν θελω τοσα πολλα mp των 8xx, τοσο μεγαλα αρχεία,  δεν θα εχει τοσο καλη συμπεριφορά στα σχετικα υψηλα iso και τελος το diffraction θα ερθει πιο γρήγορα. Για τους δικους μου λόγους το 24mp σε ff φανταζει ιδανικό..

Τι να τη κανω την DX3 χαχαχα! Δεν ειναι για εμενα! 

 

Τον Nikon 16-80 τον θεωρω ενα θαυμα και δώρο για το dx φορμα! Δεν βγαίνει απο τη κάμερα...ευχαριστούμε που υπάρχει..

Εχω πριν τον 16-80 τον sigma 17-50 2.8, δε βοηθάει ο 17-55..οκ αλλο league..αλλα στο τελος ιδιο πραγμα.

Στη τελική πιο πολυ κάθετε εκεινος με την έλευση του 16-80. Μονο σε "πιο σκοτεινές " καταστάσεις θα τον παρω μαζι και αν..

Φακουδαρα ειναι. Εμενα τελικα δε με βολεψε το τοσο κοντο focal length.

 

@DVaderLa

Δεν διαφωνώ πουθενα. 

Οχι δεν με κανει να σκέφτομαι οτι μια Ζ δεν ειναι καλη μηχανή η δεν εχει καλο auto focus, μια χαρα θα με καλυψει και με το παραπάνω.

Οι Z φακοι και ειδικα οι s το διαβάζω οτι ειναι σε αλλο επίπεδο πια..αλλα με την αντίστοιχη τιμη φυσικα..και για την ωρα εχεις μονο φακους Nikon στο Z mount..

Κακα τα ψέματα σήμερα, η sony ειναι η πιο ιδανική επιλογή σε ff mirorless..

Το φρενο ειναι οτι με τα ιδια χρήματα για D780+24-120 παίρνεις μια Z6..βασικα παίρνεις Ζ6ΙΙ με 24-70..

 Το μετα ειναι το θέμα..

Οι σκέψεις για μεταβαση σε mirorless παλι εκεί..πανε χαμενοι οι 3 ff φακοι που έχω..

Ανταπτορα δεν θα ηθελα η αλήθεια..δεν νομίζω οτι αξιζει..δεν εχω top of the line φακους..

Απλα ειναι αυτοί που εχω..

Ομως οι φακοι μας ειναι σαν τα πινελα των ζωγράφων να συνθέσεις το εργο σου..μετά θα μεινω με ενα στη mirorless μερια..

 

Ε δε γίνονται ολα όμως παλικάρι πες το 😁😅

 

 

@babisskg

Δεν αντιλέγω πουθενά..

Δεν χρειάζομαι γρηγορότερο af ηδη της 7500 ειναι υπεραρκετό.

Δεν ειπα πουθενα οτι η d780 είναι μια κακια μηχανή! Ειναι μια καταπληκτική δε μπορει ν ειναι κατι άλλο! Λεω απλα οτι ειναι dslr! Και εκει εξω γραφει 2021..

Οπου με τα χρήματα που κοστιζει παίρνεις κάτι διαφορετικό και σίγουρα το μέλλον..

Ναι θα βγαζει φωτογραφίες..και μετα απο χρόνια όπως και μια d610 μια d700 να σε προλάβω 😁

Μπορεί κ περισσότερο απο μια mirorless που αγοράστηκαν χθες προχθες.. 

 

Δεν υπάρχουν φακοί και ειδικα prime γρήγοροι υπερευρυγωνιοι στο dx φορμα..

Υπάρχει ο tokina 11-16 f2.8 

Σα να λεμε 16-24 f4...αυτο μπορώ να δω με τον αισθητήρα μου 🙂

 

Με τις παραμόρφωσεις όμως των 11mm για να δω 16mm, με τις παραμόρφωσεις των 16 να δω 24 κλπ κλπ.

Ειμαι καλύμενος απο φακους δεν χρειάζομαι κατι αλλο για την ωρα και γενικά όπως το βλεπω 😁, ισως ενας 35αρης prime αλλα δεν αξίζει στο crop φορμα ενας 24αρης ας πουμε..να βλεπω 35mm θελω..οχι 50..

 

Δεν μπορώ να αντισταθμίσω το iso που θα χρειαστώ η σε μια πιο σκοτεινη σκηνη να μη ψάχνω τριποδο ή σε μια πολύ μεγάλη ταχύτητα κλειστρου γιατί ετσι απαιτείται..

Τα + ενος μεγαλύτερου αισθητήρα ειναι γνωστα και και τα έχουμε αναλύσει σε πολλες σελίδες.

Καποιος τα θελει καποιος οχι!

 

Να ξαναπω οτι δεν λεω κακια μηχανη την d780 ή δεν κανει για εμενα, για τον οποιοδήποτε...απλα ειναι dslr! Και έχουμε 2021 με οτι σημαίνει αυτο..

Επίσης να ξαναπώ οτι εχω ηδη 3 ff φακους (εστω και low budget, αλλα υπάρχουν ) που στην 780 απλα θα τους κουμπωσω και θα παίξουν..

 

Να συμπληρώσω και εγω το βίντεο μου ειναι παντελως αδιάφορο.

Και να μην ειχαν καθόλου καλύτερα, λιγότερα πράγματα να πληρωνουμε.

Για εμενα, καποιος αλλος όμως το θελει.

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αναμφισβήτητο πλεονέκτημα που έχουν οι dslr της nikon , της σειράς D8XX (δεν το έχει ούτε η D780) είναι το (native , not extended) iso 64 .

Για τοπία, απλά δεν υπάρχει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχω την εντύπωση πως για landscape αυτο το πραγμα (αυτος ο αισθητήρας) δεν υπάρχει..

Το ιδιο ειναι και οι Z7, νομιζω οτι εχουν τον αισθητήρα της 850.

 

Αλλα και πάλι δεν, κατι τέτοιο για εμένα σε οποιο σωμα και να είναι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Ναι, εχω την εντύπωση πως για landscape αυτο το πραγμα (αυτος ο αισθητήρας) δεν υπάρχει..

Το ιδιο ειναι και οι Z7, νομιζω οτι εχουν τον αισθητήρα της 850.

 

Αλλα και πάλι δεν, κατι τέτοιο για εμένα σε οποιο σωμα και να είναι..

 

     Ούτε εμείς προσπαθούμε να σε πείσουμε η να σε μεταπείσουμε για κάτι . 

Άντε , πες μας τώρα τι έχεις βάλει στο μάτι ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα, οι γνώμες των εμπειρότερων είναι πραγματικά χρήσιμες. Όλους μας τρώει αυτή η "ανάγκη" για αναβάθμιση...

Θα μπω σφήνα στο θέμα για να ρωτήσω τις γνώμες σας για την πλευρά της Canon. Εγώ έχω μία crop entry level, 1300D και έχω αγοράσει έναν 50αρη φακό και έναν all around 24-105 f4L που με καλύπτει παντού. Σε περίπτωση αναβάθμισης του σώματος σε ff, θα πηγαίνατε σε μία παλαιότερη, μεταχειρισμένη dslr, πχ 6D mkii, ή θα επενδύατε σε mirrorless, είτε καινούρια, είτε μεταχειρισμένη? Με δεδομένο οτι οι φακοί κάνουν και για τα δύο συστήματα με χρήση αντάπτορα στην περίπτωση των mirrorless. Το βίντεο δεν αφορά ούτε εμένα καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nullindex είπε

Πολύ ωραίο θέμα, οι γνώμες των εμπειρότερων είναι πραγματικά χρήσιμες. Όλους μας τρώει αυτή η "ανάγκη" για αναβάθμιση...

Θα μπω σφήνα στο θέμα για να ρωτήσω τις γνώμες σας για την πλευρά της Canon. Εγώ έχω μία crop entry level, 1300D και έχω αγοράσει έναν 50αρη φακό και έναν all around 24-105 f4L που με καλύπτει παντού. Σε περίπτωση αναβάθμισης του σώματος σε ff, θα πηγαίνατε σε μία παλαιότερη, μεταχειρισμένη dslr, πχ 6D mkii, ή θα επενδύατε σε mirrorless, είτε καινούρια, είτε μεταχειρισμένη? Με δεδομένο οτι οι φακοί κάνουν και για τα δύο συστήματα με χρήση αντάπτορα στην περίπτωση των mirrorless. Το βίντεο δεν αφορά ούτε εμένα καθόλου.

O 24 - 105 στην 1300d χάνει πολύ στο ευρυγώνιο λόγω κροπ. Θέλεις να πας αποκλειστικά σε Canon; Από οικονομικά ποιο είναι το όριο;

 

9 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

 

 

Δεν διαφωνώ πουθενα. 

Οχι δεν με κανει να σκέφτομαι οτι μια Ζ δεν ειναι καλη μηχανή η δεν εχει καλο auto focus, μια χαρα θα με καλυψει και με το παραπάνω.

Οι Z φακοι και ειδικα οι s το διαβάζω οτι ειναι σε αλλο επίπεδο πια..αλλα με την αντίστοιχη τιμη φυσικα..και για την ωρα εχεις μονο φακους Nikon στο Z mount..

Κακα τα ψέματα σήμερα, η sony ειναι η πιο ιδανική επιλογή σε ff mirorless..

Το φρενο ειναι οτι με τα ιδια χρήματα για D780+24-120 παίρνεις μια Z6..βασικα παίρνεις Ζ6ΙΙ με 24-70..

 Το μετα ειναι το θέμα..

Οι σκέψεις για μεταβαση σε mirorless παλι εκεί..πανε χαμενοι οι 3 ff φακοι που έχω..

Ανταπτορα δεν θα ηθελα η αλήθεια..δεν νομίζω οτι αξιζει..δεν εχω top of the line φακους..

Απλα ειναι αυτοί που εχω..

Ομως οι φακοι μας ειναι σαν τα πινελα των ζωγράφων να συνθέσεις το εργο σου..μετά θα μεινω με ενα στη mirorless μερια..

 

Ε δε γίνονται ολα όμως παλικάρι πες το 😁😅

 

 

Εδώ μέσα αν έχεις υπομονή έχουν πουληθεί Ζ6 κιτ με αντάπτορα έως και 1400 ευρώ. Και με αυτά που περισσεύουν χτυπάς κι έναν 50mm 1.8s και μετά θα τα ξεχάσεις όλα. Επίσης σε sony A7iii υπάρχουν ευκαιρίες, αλλά οι φακοί δε μου αρέσουν όσο οι Nikon από τη μικρή μου εμπειρία. ΠΧ ο 35 1.8s είναι άλλο επίπεδο από τον sony, αλλά και με άλλη τιμή. Βέβαια  τα ζουμ της tamron από μόνα τους αρκούν για να πας στη Sony...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ούτε εμείς προσπαθούμε να σε πείσουμε η να σε μεταπείσουμε για κάτι . 

Άντε , πες μας τώρα τι έχεις βάλει στο μάτι ....... 

Χαχαχα, με τη καλημέρα μου σε όλους, τίποτα δεν εχω βάλει στο μάτι..

Την ειχα D780 είχα βάλει λογο το οτι οικονομικα ειναι η πιο συμφέρουσα λύση (μένοντας ετοιμοπόλεμοι και οι φακοι που εχω ήδη) απλα το επόμενο βήμα στα μέσα που χρησιμοποιούμε (που ήρθε για να μείνει) ειναι εκει έξω εδω και λιγα χρόνια..

Η μαυρη μου αλήθεια είναι οτι μην έχοντας δουλέψει, παρά μονο κοιτάξει σε ορισμενες, προτιμώ το evf απο το ovf για ολα τα θετικα του (τα αρνητικά του δηλ με ενοχλούν λιγότερο εως σχεδον καθόλου) ...

 

Ιδιους προβληματισμούς έχει και ο  φίλος @nullindex..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...