Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πολλά σημεία εστίασης, θεωρώ δεν είναι φοβερό πλεονέκτημα. Με την πιο παλιά dslr εστιάζεις όπου θες με το κεντρικό , κλειδώνεις και τέλος. Όπως κάναμε την εποχή των manual φακών με το μικροπρίσμα. Οι εταιρείες διαπίστωσαν ότι με τις mirrorless θα πουλάνε πιο ακριβά σώματα και πιο συχνά , οπότε θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος. Οι φακοί  τους, όπως τους βλέπω θα είναι κι αυτοί αναλώσιμοι . Σας πείθουν για φακοί που θα ζήσουν για δεκαετίες ; Εμένα όχι . Επίσης οι περισσότεροι αγοραστές  πάντα , ειδικά οι χομπίστες που είναι ο μεγαλύτερος τζίρος των εταιρειών ,  κοιτάνε πάντα σώματα και δεν ασχολούνται με φακούς. Φακοί όπως ο νέος tamron 35mm f/1.4 όπου κι αν κουμπώσουν , πιστεύω είναι δύσκολο να μην βγάλουν φοβερές φωτογραφίες. 

Από την άλλη η ανάγνωση όλων των ιστοσελίδων , που κάθε μέρα πρέπει να παρουσιάζουν νέα μοντέλα και να απαξιώνουν τα μοντέλα της προηγούμενης εβδομάδας, ωθούν τον κόσμο στον καταναλωτισμό και τις συνεχείς αλλαγές σωμάτων , χωρίς να βγάζουν φωτογραφίες. Είναι και η μόδα των κινητών, που έχει επηρεάσει όσο να'ναι την αγορά και φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Είμαι 40!

Δεν διαφωνώ πουθενα οτι οι dslr είναι και θα είναι καταπληκτικα μηχανήματα. 

Επισης δεν διαφωνώ με τις εξελίξεις που αφού υπάρχουν εκει εξω κ καποια πραγματακια μπορεί να μας ταιριάζουν καλύτερα..

Ενα EVF με ολα τα θετικά που εχει, ξεχνας τα προβλήματα front/back focus των φακων, απλωμενα σημεια εστίασης σε ολο το καδρο (τα 3.000.000 σημεία μου ειναι αδιάφορα) ενω το να είναι απλωμένα ειναι θετικο, σε πολλες περίπτωσεις το εχω χρειαστεί στο τριποδο και δεν εχω σημείο εκει, αρα γυρναω σε live view και κανω τη προσευχή μου! Ibis στο σωμα αρα εχεις σταθεροποίηση και με καθε φακο..

Πολλα..τα εχουμε αναλύσει εκτενώς!

Μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα; Φυσικά! 

Απλα υπάρχουν εκει εξω καποια χρόνια και οταν εισαι να κανεις μια μεταβαση τα σκέφτεσαι..

Το μονο θεμα ειναι το οικονομικό..ολα αυτα στο τέλος ειναι ακριβα!

Δεν τίθεται θεμα, με μια dslr εκανα τη δουλειά μου πιο οικονομικα και ηδη μενω με κάποιους φακους ετοιμοπόλεμους..

      Η συζήτηση έχει να κάνει με την ανταλλαγή απόψεων και φυσικά αρκετοί εξ ημών , λόγω και ηλικίας ( εμού συμπεριλαμβανομένου ) έχουν αποκτήσει συνήθειες από το παρελθόν , προσοχή συνήθειες και όχι αρνήσεις , έχουν μάθει να κάνουν την δουλειά τους με πολύ παλιότερα μηχανήματα και δεν τίθεται ζήτημα σκεπτικισμού γύρω από την νέα τεχνολογία , αλλά σκέψης γύρω από την ουσία του θέματος , πάντα με την λογική πως μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση .

     Σε μία εποχή όπου η τεχνολογία αυτά έχει παρουσιάσει και όλα τα κανάλια ενημέρωσης μιλάνε για τα mirrorles συστήματα , θα ήταν τουλάχιστον αναχρονιστικό να ψάχνει κάποιος να αγοράσει DSLR και το λέω μετά πλήρους συνειδήσεως . Ακόμη πιο λογικό , για νεότερους χρήστες σε ηλικία , οι οποίοι δεν έζησαν παλιότερες κατασκευές ( και καλά έκαναν ) και δεν κουβαλάνε τέτοια βιώματα . 

    Αυτό που θέλω να επισημάνω , είναι πως σαφώς κι' εγώ θα αγόραζα , τρέχοντας κιόλας μια Z9 , όμως δεν διαθέτω τέτοια ποσά για ερασιτεχνική χρήση , οπότε για να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου , σφυρίζω αδιάφορα η όπως αλλιώς λέγεται μιά τέτοια κατάσταση . 

   Από την άλλη , παραμένω πάντα σκεπτικός γύρω από το θέμα του συσχετισμού της φωτογραφίας με τον εξοπλισμό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανω σε αυτό που λεει ο @Dr_73 θα πω οτι συμφωνώ..

Και εμενα δεν μου γεμιζουν το μάτι, οχι μονο οι νεοι φακοί αλλα και τα σώματα σε σχέση με ενα dslr πραγμα για αντοχή, σκληρή χρήση κλπ κλπ..

Οχι οτι δεν θα ειναι, θα ειναι και μπορεί να ειναι και καλύτερα..απλα τι μου βγάζουν! 

 

Οσο για τα σημεία εστίασης, ξαναλεω  δεν θελω 3.000, θα τα ήθελα απλωμενα σε ολο το κάδρο, οταν θελω να κανω ενα focus stacking για παράδειγμα, απο εμπρος μέχρι πίσω, πολλες φορές δεν εχω σημεία εκει, σε κάτι πχ που ειναι κατω ακριβώς απο το φακο μου τοσο κοντα κλπ κλπ. Δεν μπορώ να κουνήσω τη καμερα ειναι στο τριποδο. Οχι μονο δεν μπορώ να την κουνησω, δεν πρέπει  να αναπνέω επανω της 😅

Εκει χρησιμοποιώ αναγκαστικά το live view με αμφιβόλου επιτυχίας αποτέλεσμα. Εγω. Στη nikon. Μπορεί αλλου να μην υπάρχει κανενα πρόβλημα.

Και εδω θα βαλω ενα αστερακι μεγάλο γιατι οχι d750 και λεω d780, γιατι η d780 με τον καθρέφτη επανω ειναι μια z6..που ελπίζω τα πράγματα να ειναι τρομερα καλύτερα. Το χρησιμοποιώ δηλ και το live view. Και θελω μια καλύτερη συμπεριφορά. 

Αληθεια, παρατήρησα οτι στους φακους εκεινους εχουν αφαιρέσει το παραθυράκι που βλέπουμε την κλίμακα εστιασης..πχ η nikon στους πανάκριβους δεν το εχει, το εχει στους πολυ πανακριβους μονο (του νεφρου) και μάλιστα ειναι πια οθονάκι (πιο σικ)

..γελαει ο κόσμος..

Και στις άλλες εταιρίες, γενικά στους φακους mirorless βλεπω λειπει αυτο.

Γιατι; 🤔

Πχ πως τη νύχτα θα εστιασω στο άπειρο να κανω αστροφωτογραφια; κανουν αστροφωτογραφια με mirorless φυσικά αλλα δεν εχω για να ξέρω! Τερματιζει το δακτυλίδι και απλα εισαι στο απειρο; 

Προσωπικά δεν θελω να με παρασύρει το marketing και το hype αλλα να κανω οπως ολοι μας τη τρελα και την τέχνη αυτη που αγαπαμε.

Οταν πηρα την dslr και οχι mirorless ηταν συνειδητό, γιατι ηξερα οτι μεν ηθελα mirorless αλλα δεν θα μπορουσα να υποστήριξω φακους..

Με την dslr πηρα τους φακους που ηθελα, αλλους καινούργιους αλλους μεταχειρισμένους, δοκίμασα αυτα που με κεντρισαν, ειδα τι μου αρέσει και τι όχι (καλα..εχω πορεια..αλλα τουλάχιστον με εβαλαν σε ενα μονοπάτι, μου έδειξαν ενα δρόμο)  

 

 

Δεν θα αλλαζα στο νεο hype τουλάχιστον ακομα. Ειμαι καλύμενος και ευχαριστημένος (αν μη τι άλλο αν μην ήμουν) 

Απο τη στιγμή που καθε εγω στη θεση εκεινη που θέλει να αλλαξει μέγεθος αισθητήρα, σύστημα κλπ κλπ, σημερα, οποτε θα μπει σε μια διαδικασία τέτοια αγοραπωλησίας, σαφως και θα το σκεφτεί..

Αν για καποιον που εχει πισω του ενα τσουβαλι φακους και μαλιστα παλαιους που χρειάζονται οδήγηση απο το σωμα για το af (af/d για την Nikon) χωρις δεύτερη σκεψη η απάντηση ηταν μπροστά του και λέγεται dslr.

Αν οχι έρχονται οι σκέψεις. 

 

Οσο για τον Μπάμπη

Μπάμπη..παντα συμφωνώ μαζι σου!

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δακτύλιοι εστίασης σε πολλούς φακούς mirrorless, δεν είναι μόνιμα ... εστίασης ! Ρυθμιζόμενα ποντεσιόμετρα είναι !

Μπορείς να αλλάξεις από το μενού τη ρύθμιση και να κάνουν κάτι άλλο , όχι εστίαση !

Θετική εξέλιξη ίσως θα ήταν για όσους σκοπεύουμε να παραμείνουμε σε dslr, αν βγάλει η nikon πχ εκδόσεις όλων των φακών της για mirrorless . Θα βγουν πολλοί φακοί dslr και παλιότεροι af-d στην αγορά των μεταχειρισμένων και οι τιμές θα πέφτουν. Ελπίζω , να διατηρήσουν σώματα στην αγορά για αρκετό καιρό , αν πετύχει ο σκοπός τους να κυριαρχήσουν οι mirroless στην αγορά. Θυμάμαι την F6, την είχαν κρατήσει στην αγορά κάπου 15+ χρόνια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι δακτύλιοι εστίασης σε πολλούς φακούς mirrorless, δεν είναι μόνιμα ... εστίασης ! Ρυθμιζόμενα ποντεσιόμετρα είναι !

Μπορείς να αλλάξεις από το μενού τη ρύθμιση και να κάνουν κάτι άλλο , όχι εστίαση !

Θετική εξέλιξη ίσως θα ήταν για όσους σκοπεύουμε να παραμείνουμε σε dslr, αν βγάλει η nikon πχ εκδόσεις όλων των φακών της για mirrorless . Θα βγουν πολλοί φακοί dslr και παλιότεροι af-d στην αγορά των μεταχειρισμένων και οι τιμές θα πέφτουν. Ελπίζω , να διατηρήσουν σώματα στην αγορά για αρκετό καιρό , αν πετύχει ο σκοπός τους να κυριαρχήσουν οι mirroless στην αγορά. Θυμάμαι την F6, την είχαν κρατήσει στην αγορά κάπου 15+ χρόνια. 

Οπως και το focus ring..αν θυμάμαι καλα καπου το ειδα (να κάνω λάθος; ) σε καποιον φακο εσυ το γυρνας αλλα δεν γυρνας φυσικα εναν μηχανισμό αλλα ενα ποτενσιομετρο που δινει εντολή σε ενα μετερ να το κάνει αυτο.

 

Μάλλον το ιδιο λεμε ετσι;

 

Edit. Το ιδιο λεμε!

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Οπως και το focus ring..αν θυμάμαι καλα καπου το ειδα (να κάνω λάθος; ) σε καποιον φακο εσυ το γυρνας αλλα δεν γυρνας φυσικα εναν μηχανισμό αλλα ενα ποτενσιομετρο που δινει εντολή σε ενα μετερ να το κάνει αυτο.

 

Μάλλον το ιδιο λεμε ετσι;

 

Edit. Το ιδιο λεμε!

     Θα διπλοδιάβαζα πριν προχωρήσω σε αγορά επίσημου αντάπτορα για χρήση φακών πχ F mount σε Z mount , ακόμη και γιατί οι τιμές είναι κάπως .

     Την τελευταία φορά που έβαλα έναν δεύτερο με ηλεκτρονική επικοινωνία για να αξιοποιήσω φακούς 4/3 σε mft mount , τα πράγματα ήταν απελπιστικά αργά ακόμη και σε στατικά θέματα . 

     Λογικό φυσικά , αφού οι φακοί σχεδιάστηκαν εξαρχής για ένα σύστημα και όχι για άλλο . Μοιραία οδηγείται κανείς σε πλήρη αλλαγή φακών , η πλέον λογική και μοιραία ακριβή λύση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τα πολλά σημεία εστίασης, θεωρώ δεν είναι φοβερό πλεονέκτημα. Με την πιο παλιά dslr εστιάζεις όπου θες με το κεντρικό , κλειδώνεις και τέλος. Όπως κάναμε την εποχή των manual φακών με το μικροπρίσμα. Οι εταιρείες διαπίστωσαν ότι με τις mirrorless θα πουλάνε πιο ακριβά σώματα και πιο συχνά , οπότε θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος. Οι φακοί  τους, όπως τους βλέπω θα είναι κι αυτοί αναλώσιμοι . Σας πείθουν για φακοί που θα ζήσουν για δεκαετίες ; Εμένα όχι . Επίσης οι περισσότεροι αγοραστές  πάντα , ειδικά οι χομπίστες που είναι ο μεγαλύτερος τζίρος των εταιρειών ,  κοιτάνε πάντα σώματα και δεν ασχολούνται με φακούς. Φακοί όπως ο νέος tamron 35mm f/1.4 όπου κι αν κουμπώσουν , πιστεύω είναι δύσκολο να μην βγάλουν φοβερές φωτογραφίες. 

Από την άλλη η ανάγνωση όλων των ιστοσελίδων , που κάθε μέρα πρέπει να παρουσιάζουν νέα μοντέλα και να απαξιώνουν τα μοντέλα της προηγούμενης εβδομάδας, ωθούν τον κόσμο στον καταναλωτισμό και τις συνεχείς αλλαγές σωμάτων , χωρίς να βγάζουν φωτογραφίες. Είναι και η μόδα των κινητών, που έχει επηρεάσει όσο να'ναι την αγορά και φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα. 

Κι εγώ συμφωνώ....βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από ένα σωρό πληροφορίες, ώστε να οδηγούμαστε αβίαστα και χωρίς αντιστάσεις στον καταναλωτισμό......ας μην χάνουμε τον στόχο μας που είναι η φωτογραφία και η τέχνη της/τεχνική της.

Δεν χρειαζόμαστε την πιο σύγχρονη  camera, για να κάνουμε μια καλή φωτογραφία....την ίδια την φωτογραφία  πρέπει να κατανοήσουμε.

Τώρα για τα πολλά σημεία εστίασης και το focus stacking, παλαιότερα τα φτιάχναμε manual όλα αυτά, πριν ακόμα βγει σαν όρος στην αγορά...δεν χρειαζόμασταν ούτε μοτερακια-ποντεσιομετρα, ούτε και IBIS, ...αφού όλα τα κάναμε με το χέρι.....ένα μολύβι ένα χαρτί και λίγη μονωτική ταινία...αυτά ήταν τα εργαλεία μας...το focus-ring, το γυρίζαμε με το χερι.
Στις 10 προσπάθειες οι 7 ήταν καλές και οι 3 για τον καιάδα...στην αρχή ήταν αντίστροφα..... έτσι όμως κατανοείς σε βάθος την φωτογραφία και την τεχνική της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Κι εγώ συμφωνώ....βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από ένα σωρό πληροφορίες, ώστε να οδηγούμαστε αβίαστα και χωρίς αντιστάσεις στον καταναλωτισμό......ας μην χάνουμε τον στόχο μας που είναι η φωτογραφία και η τέχνη της/τεχνική της.

Δεν χρειαζόμαστε την πιο σύγχρονη  camera, για να κάνουμε μια καλή φωτογραφία....την ίδια την φωτογραφία  πρέπει να κατανοήσουμε.

Τώρα για τα πολλά σημεία εστίασης και το focus stacking, παλαιότερα τα φτιάχναμε manual όλα αυτά, πριν ακόμα βγει σαν όρος στην αγορά...δεν χρειαζόμασταν ούτε μοτερακια-ποντεσιομετρα, ούτε και IBIS, ...αφού όλα τα κάναμε με το χέρι.....ένα μολύβι ένα χαρτί και λίγη μονωτική ταινία...αυτά ήταν τα εργαλεία μας...το focus-ring, το γυρίζαμε με το χερι.
Στις 10 προσπάθειες οι 7 ήταν καλές και οι 3 για τον καιάδα...στην αρχή ήταν αντίστροφα..... έτσι όμως κατανοείς σε βάθος την φωτογραφία και την τεχνική της.

Σύμφωνω και εγω που συμφωνείς!..

 

Επίσης συμφωνώ με τα λεγόμενα σου.

Αλλα θα πω και το εξής, πια φωτογραφίζουμε και αποτυπώνουμε τις δημιουργίες μας σε εναν ψηφιακο αισθητήρα, αφου μιλαμε για ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες, με οτι αυτο συνεπάγεται, θα χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία, θα χρησιμοποιήσουμε το auto focus, θα χρησιμοποιήσουμε την σταθεροποίηση και αλλα ποσα πράγματα και τελος αφου βγάλουμε την ληψη μας θα την περάσουμε σε εναν ηλεκτρονικό υπολογιστή να την ολοκληρώσουμε με την επεξεργασία, την ψηφιακή μας εμφάνιση δηλαδή (οτι γινοταν παντα δηλ, απλα τωρα ο σκοτεινός μας θάλαμος ειναι ενα pc) και στο τέλος να δείξουμε το τελικο μας αποτέλεσμα. Ολο αυτο για εμενα ειναι το φωτογραφιζω και αγαπαω τη φωτογραφία. 

Αναπόφευκτα παμε χερι χερι με την τεχνολογία. Μαζι πορευόμαστε. 

Αυτο δε σημαίνει οτι παλαιότερα ενας Ansel Adams, ενας Henri Bresson και ολα ποσα τετοια τερατα στο χωρο δεν αφήσανε δημιουργίες με τα τότε μεσα που τα διδάσκουν σήμερα ως σεμινάρια φωτογραφίας.

Θα συνεχισουν ομως να βγαίνουν καλες φωτογραφίες και τωρα και στο μέλλον. 

Και σίγουρα η τεχνολογία ηταν ειναι και θα ειναι εδω.

 

Δεν γινόμασταν ζωγραφοι;..

Ενα δυο πινέλα θα αλλαζαμε ποσο να κανουν;.. θα ψάχναμε το καλύτερο και θα μας ελεγε ο Μπάμπης στον καμβά ειναι το νόημα..

Ωραια θα ηταν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Σύμφωνω και εγω που συμφωνείς!..

 

Επίσης συμφωνώ με τα λεγόμενα σου.

Αλλα θα πω και το εξής, πια φωτογραφίζουμε και αποτυπώνουμε τις δημιουργίες μας σε εναν ψηφιακο αισθητήρα, αφου μιλαμε για ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες, με οτι αυτο συνεπάγεται, θα χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία, θα χρησιμοποιήσουμε το auto focus, θα χρησιμοποιήσουμε την σταθεροποίηση και αλλα ποσα πράγματα και τελος αφου βγάλουμε την ληψη μας θα την περάσουμε σε εναν ηλεκτρονικό υπολογιστή να την ολοκληρώσουμε με την επεξεργασία, την ψηφιακή μας εμφάνιση δηλαδή (οτι γινοταν παντα δηλ, απλα τωρα ο σκοτεινός μας θάλαμος ειναι ενα pc) και στο τέλος να δείξουμε το τελικο μας αποτέλεσμα. Ολο αυτο για εμενα ειναι το φωτογραφιζω και αγαπαω τη φωτογραφία. 

Αναπόφευκτα παμε χερι χερι με την τεχνολογία. Μαζι πορευόμαστε. 

Αυτο δε σημαίνει οτι παλαιότερα ενας Ansel Adams, ενας Henri Bresson και ολα ποσα τετοια τερατα στο χωρο δεν αφήσανε δημιουργίες με τα τότε μεσα που τα διδάσκουν σήμερα ως σεμινάρια φωτογραφίας.

Θα συνεχισουν ομως να βγαίνουν καλες φωτογραφίες και τωρα και στο μέλλον. 

Και σίγουρα η τεχνολογία ηταν ειναι και θα ειναι εδω.

 

Δεν γινόμασταν ζωγραφοι;..

Ενα δυο πινέλα θα αλλαζαμε ποσο να κανουν;.. θα ψάχναμε το καλύτερο και θα μας ελεγε ο Μπάμπης στον καμβά ειναι το νόημα..

Ωραια θα ηταν..

    ........ είναι πολλά τα λεφτά ...... Άρη .......... 

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    ........ είναι πολλά τα λεφτά ...... Άρη .......... 

     Εκτιμώμενη τιμή πώλησης για την Z9 ....... και μην μου πείτε πως θα συμβιβαστείτε με οικονομικότερες λύσεις ...... 5.500 dollars ...... συν φακό ....... εγώ θέλω να πορευτώ χέρι χέρι με την τεχνολογία ....... και της προσφέρω το χέρι μου ........ αλλά εκείνη θέλει εκτός από το χέρι μου και τα νεφρά μου .......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, babisskg είπε

    ........ είναι πολλά τα λεφτά ...... Άρη .......... 

     Εκτιμώμενη τιμή πώλησης για την Z9 ....... και μην μου πείτε πως θα συμβιβαστείτε με οικονομικότερες λύσεις ...... 5.500 dollars ...... συν φακό ....... εγώ θέλω να πορευτώ χέρι χέρι με την τεχνολογία ....... και της προσφέρω το χέρι μου ........ αλλά εκείνη θέλει εκτός από το χέρι μου και τα νεφρά μου .......... 

Ναι αλλα μετα θα είσαι άλλος Μπάμπης.

30 επίπεδα επανω. Τουλάχιστον. 

Το ξεχειλωσαμε που το ξεχειλωσαμε το θεμα, ξέρετε τι εχω παρατηρήσει; Ο κοσμος εχει γινει πιο "πολιτισμένος" πια στη φωτογραφικη κοινότητα..απο θεμα fanboyσμοι, οπαδιλικια μαρκες brand κλπ...

Πέφτοντας επανω σε παλαια topic εδω εκει πιο κει ανα το κοσμο ήταν εντονα αυτα, τα παρατηρουσες..

Θεωρω πια εχει ωριμασει ολο αυτο

Οχι οτι δεν υπάρχουν τωρα ή δεν υπήρχαν τότε οι "λογικές φωνες" 

Ενα σε γενικές γραμμές..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinlanden είπε

Ναι αλλα μετα θα είσαι άλλος Μπάμπης.

30 επίπεδα επανω. Τουλάχιστον. 

Το ξεχειλωσαμε που το ξεχειλωσαμε το θεμα, ξέρετε τι εχω παρατηρήσει; Ο κοσμος εχει γινει πιο "πολιτισμένος" πια στη φωτογραφικη κοινότητα..απο θεμα fanboyσμοι, οπαδιλικια μαρκες brand κλπ...

Πέφτοντας επανω σε παλαια topic εδω εκει πιο κει ανα το κοσμο ήταν εντονα αυτα, τα παρατηρουσες..

Θεωρω πια εχει ωριμασει ολο αυτο

Οχι οτι δεν υπάρχουν τωρα ή δεν υπήρχαν τότε οι "λογικές φωνες" 

Ενα σε γενικές γραμμές..

     Γιατί το ξεχειλώσαμε ....... μιά χαρά πάει η συζήτηση ........ κανείς δεν θέλει να πείσει κανέναν ...... όλες οι απόψεις είναι δεκτές . 

     Αυτοί κάνουν την δουλειά τους , λεφτά πρέπει να κινηθούν και συμφωνώ απολύτως πως ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά , η τεχνολογία να εξελίσσεται μπλα μπλα μπλα ....... εγώ όμως έχω μπροστά μου μερικές δόσεις ΕΝΦΙΑ , κάτι ρεύματα ......... γνωστά λίγο πολύ , βλέπω κι' εγώ με χαρά την Z9 , κάνω μπαϊράμι με το μυαλό μου και ο χορός καλά κρατεί .

    Το μεγάλο γέλιο είναι στα κανάλια ενημέρωσης , όπου πολύ πρόσφατα γνωστός χρήστης Nikon DSLR , άρχισε να δουλεύει με Sony , λέγοντας τα γνωστά για την μετάβαση του κλπ σε άλλο σύστημα , ενώ γύρισε χοροπηδώντας με θρίαμβο μόλις έσκασε μύτη η Z9 και να τα 20 καρέ σε raw και να τα 120 σε jpeg και να το face detection ........ κι' αν πέθαναν οι DSLR αλλά μπορεί και να μην πέθαναν ...... και τώρα να δούμε πως θα αντιδράσει η Sony ........ και τι αξία έχουν τα 5μιση χιλιάρικα μπροστά στην αιωνιότητα ....... σκέτη κούραση ....... 

     Βέβαια ....... όλοι κάνουν τον Κινέζο και κανείς δεν μιλάει για μεγάλους prime τηλεφακούς σ' αυτά τα συστήματα 400αρηδες κλπ ...... για φωτογράφιση πτηνών η μάλλον δεν πολυμιλάνε ....... 

    Η Pentax βέβαια αποφεύγει συστηματικά να περπατήσει σ' αυτά τα μονοπάτια , ίσως γιατί δεν εξαρτάται οικονομικά μόνον από το κομμάτι των φωτογραφικών και τραβάει τον δικό της δρόμο , μάλιστα παρουσιάζοντας δεινοσαυρικές λύσεις , όπως η K3 iii χωρίς ούτε flip screen και ζητάει και ένα κάρο λεφτά για το σώμα .

   Για τα οπαδιλίκια , υπάρχουν ακόμη και μία ματιά στο " The Six Megapixel Club " που βρίσκεται σαν ενότητα μέσα στο pentaxforums.com θα σας πείσει . Ολοζώντανο για όσους δουλεύουν με μηχανές στα 6mp ....... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και αστειεύομαι οταν λέω ξεχειλωσαμε το θέμα. 

Τέτοια τροπη θελω να παίρνουν!!! 😁

Εντάξει τώρα λίγο πολύ τα ξέρουμε αυτα περι καναλιών κλπ..

Καποιοι αμείβονται για αυτο που κάνουν, οι εταιριες έτσι προωθούν τα προϊόντα τους. Ολοι win win!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Γιατί το ξεχειλώσαμε ....... μιά χαρά πάει η συζήτηση ........ κανείς δεν θέλει να πείσει κανέναν ...... όλες οι απόψεις είναι δεκτές . 

     Αυτοί κάνουν την δουλειά τους , λεφτά πρέπει να κινηθούν και συμφωνώ απολύτως πως ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά , η τεχνολογία να εξελίσσεται μπλα μπλα μπλα ....... εγώ όμως έχω μπροστά μου μερικές δόσεις ΕΝΦΙΑ , κάτι ρεύματα ......... γνωστά λίγο πολύ , βλέπω κι' εγώ με χαρά την Z9 , κάνω μπαϊράμι με το μυαλό μου και ο χορός καλά κρατεί .

    Το μεγάλο γέλιο είναι στα κανάλια ενημέρωσης , όπου πολύ πρόσφατα γνωστός χρήστης Nikon DSLR , άρχισε να δουλεύει με Sony , λέγοντας τα γνωστά για την μετάβαση του κλπ σε άλλο σύστημα , ενώ γύρισε χοροπηδώντας με θρίαμβο μόλις έσκασε μύτη η Z9 και να τα 20 καρέ σε raw και να τα 120 σε jpeg και να το face detection ........ κι' αν πέθαναν οι DSLR αλλά μπορεί και να μην πέθαναν ...... και τώρα να δούμε πως θα αντιδράσει η Sony ........ και τι αξία έχουν τα 5μιση χιλιάρικα μπροστά στην αιωνιότητα ....... σκέτη κούραση ....... 

     Βέβαια ....... όλοι κάνουν τον Κινέζο και κανείς δεν μιλάει για μεγάλους prime τηλεφακούς σ' αυτά τα συστήματα 400αρηδες κλπ ...... για φωτογράφιση πτηνών η μάλλον δεν πολυμιλάνε ....... 

    Η Pentax βέβαια αποφεύγει συστηματικά να περπατήσει σ' αυτά τα μονοπάτια , ίσως γιατί δεν εξαρτάται οικονομικά μόνον από το κομμάτι των φωτογραφικών και τραβάει τον δικό της δρόμο , μάλιστα παρουσιάζοντας δεινοσαυρικές λύσεις , όπως η K3 iii χωρίς ούτε flip screen και ζητάει και ένα κάρο λεφτά για το σώμα .

   Για τα οπαδιλίκια , υπάρχουν ακόμη και μία ματιά στο " The Six Megapixel Club " που βρίσκεται σαν ενότητα μέσα στο pentaxforums.com θα σας πείσει . Ολοζώντανο για όσους δουλεύουν με μηχανές στα 6mp ....... 

      Όπως είπα , παραμένω σκεπτικός γύρω από τον συσχετισμό της τεχνολογίας και της φωτογραφίας αυτής καθεαυτής ......... μη παραβλέποντας αλλά και κατανοώντας το GAS ( Gear Acquisition Syndrom ) και στην σωστή του βάση αλλά και στην λάθος , αφού πρέπει να αγοράζονται μηχανές για να κινείται το όλο πράγμα .

     Αυτός λοιπόν που βλέπει την παρακάτω φωτογραφία θα πει πολλά και διάφορα γύρω από αυτό που βλέπει , ενώ ελάχιστοι θα αναρωτηθούν για τον εξοπλισμό κι' αυτό σε δεύτερο η και τρίτο χρόνο .

sketch-1635796783758.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...