Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

O τρόπος που σκέφτεστε κύριε Μπάμπη, μπορεί να αντικατοπτρίζει τη δική σου ή και την ελληνική πραγματικότητα, αλλά για πολλούς λόγους όχι τον υπόλοιπο κόσμο. Και αναλύω:

- Σχετικά με την Α7, από τη ΙΙ στην ΙΙΙ άλλαξαν τόσα πολλά που την έκαναν από μια μετριότατη μηχανή, 1η σε πωλήσεις. Από την Α7 ΙΙΙ στην Α7 IV, 3 χρόνια μετά, η μηχανή είναι βελτιωμένη σε κάθε σημείο, κατασκευή, μενού, εργονομία, αισθητήρα κλπ.

- Σχετικά με την πολιτική των εταιριών, μοναδικός στόχος τους ήταν είναι και θα είναι πάντα το κέρδος. Το πώς το πετυχαίνει η κάθε μία, με πιο "ηθικό" ή όχι προφίλ, είναι άλλη κουβέντα. Οι εταιρίες που έχασαν το στόχο, έχασαν και το τραίνο (βλ. Olympus), αν και κάποτε μεσουρανούσαν. Αν δεν προσαρμοστείς στα δεδομένα της αγοράς, η αγορά είναι αμείλικτη και σε πετάει έξω.

- Τα 2 3 5 χιλιάρικα μπορεί για ένα μέσο Έλληνα εργαζόμενο, με μισθό οριακά 4 ψηφίων, να είναι πολλά λεφτά για μηχανή. Για το Γερμανό, τον Εγγλέζο, τον Αμερικάνο, με μισθό αρκετές φορές πάνω, δεν είναι τόσα πολλά. Και προφανώς η πολιτική των εταιριών δε στοχεύει την ψωροκώσταινα. 

     Αγαπητέ μου κύριε , δεν διαφωνούμε , σκεφτόμαστε φωναχτά , συμφωνώ απόλυτα για το ότι δεν ενδιαφέρονται σε καμία περίπτωση για την αγορά εδώ , όμως εμείς όλοι , εδώ ζούμε !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Όχι , δεν είναι τα χρήματα η το συγκεκριμένο ποσό που ζητείται ως τιμή αγοράς , αφού ένας ταγμένος θα έκανε μία φορά την υπέρβαση και θα προχωρούσε .

    Είναι το πακέτο τεχνολογίας μαζί με την καταναλωτική συμπεριφορά , όπως διαμορφώθηκε και για όποιους λόγους , όπου θα έπαιρνα μία a7 , ενώ εκείνοι θα με κορόιδευαν μέσα στα μούτρα μου παρουσιάζοντας σε λιγότερο από 6μηνο την a7ii και μετά ένα 6μηνο την a7iii και μετά την a7s ........ και μετά θα παρουσίαζαν την καινούργια σειρά a7 αλλά με άλλο mount ....... η οποία είναι καλύτερη στα σημεία ....... χωρίς να υπερθερμαίνεται κατά την χρήση ....... και θα πρέπει εγώ κάθε φορά να ρίχνω νερό σ' αυτό το πηγάδι ....... αμ δε ....... 120 ευρώ κόστισε η Pentax k100d στα 6mp , ολοκαίνουργια σχεδόν , παρόλη την ηλικία της και με image stabilization στο σώμα , με δύο φακούς , όλα στα κουτιά τους . Συν ένας 35αρης της Pentax άλλα 80 ίσον 200 . Κι' άλλα 90 ένας Tamron 100 - 300 , το όλον 290 . Για μένα μιά χαρά λειτουργεί το σύνολο .

   Θέλω mirrorles για έναν και μοναδικό λόγο , για test bed παλαιών φακών . Πήγα τσάκωσα μία με 39 ευρώ συν 16.9 μεταφορικά και είμαι μιά χαρά για την χρήση που την θέλω . Κι' όταν , όταν ...... περάσει ο καιρός και πέσουν οι τιμές του μεταχειρισμένου υλικού , σε σημείο που να αντέχει η τσέπη μου , μπορεί να πάρω κάτι άλλο . Το mpb ναναι καλά !

   Ερασιτέχνης είμαι , κάνω το μεράκι μου δλδ , δεν βγάζω χρήματα από αυτή την διαδικασία . Τώρα , το αν η φωτογραφία μου δεν πάρει τα πρωτεία ....... ΟΚ , θα επιζήσω . 

  

  

   

Μπάμπη, θα σταθω στις sony μονο, τα ιδια κανουν ολες οι εταιρίες. Μπορει να μπερδευει τον κοσμο οτι τα ff μοντέλα της τα ονομαζει ολα αλφα 7 κατι αλλα ειναι διαφορετικη σειρα. Αλλο πραγμα δηλ. 

α7 σκετο η νορμαλ ff (Nikon 750 Z6 Canon 6d κλπ)

α7R η μεγαλου κυβισμού με τα πολλά mp (Nikon 850, Z7, canon 5dmk ταδε κλπ)

και α7s με 12mp και ο βασιλιας της νύχτας. Εδω οι αλλοι δεν δοκιμασαν κατι.

Τωρα ολες αυτες τις σειρες ναι τις αλλαζει στο επόμενο βελτιωμένο μοντέλο, οτι κανουν ολες δηλ.

Οτι εκανε πχ η nikon στις z6 z7, μετα την έλευση τους προχώρησε ταχυτατα στις επομενες mk ii .

Ολες τα ιδια κανουν.

Εταιρίες ειναι και θελουν τα λεφτα του καταναλωτή. 

Μπορει στις crop να ειναι αλλιως δε ξερω.

 

Δεν υπερασπιζομαι την sony, ισα ισα δεν την πολυγουσταρω κ ολας.

Θα επερνα; Ναι αμε, για τους λόγους που είπαμε. 

Δε με νοιαζει κανενα brand. Μηχάνημα να ειναι και να κανω τη δουλειά μου και τα γουστα μου.

 

Και σαφως ειναι ολα καλα εκει εξω. Δεν υπάρχει κακο μηχάνημα. 

Και σαφως το μηχάνημα δεν κανει τη δουλειά. Πισω απο εκει ειναι το νοημα. 

 

 

Πηγα μια βολτα απο το services σήμερα για εναν καθαρισμο, επιασα μια κουβέντα να τον ξαναρώτησω σχετικά με τις mirrorless. Οχι μου ειπε για την ωρα δεν έχουν δειξει κατι, ολα καλα. Ειχε και μερικες sony (επίσημο service αλλης εταιρίας ειναι ο άνθρωπος)σε εκεινες μονο καθαρισμο κανει, τον ρώτησα λιγα παραπάνω και το μονο που μου ειπε οτι το μονο κακο εδω ειναι οτι αν χρειαστεί κάτι δεν έχουμε άνθρωπους εδω και φεύγουν εξω.

Γενικα ομως ολα καλα με τις mirrorless. Ακομα.

Οι κατοχοι sony φυσικα θα γνωρίζουν καλύτερα. 

Ποσο πιο μικρή και πιο ελαφρυα ήταν παντως σε σχέση με την δικια μου (μια αλφα 7 κατι με καποιον ζουμ φακο ηταν η sony δεν εδωσα σημασία) ηταν αξιοσημείωτο. 

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη, θα σταθω στις sony μονο, τα ιδια κανουν ολες οι εταιρίες. Μπορει να μπερδευει τον κοσμο οτι τα ff μοντέλα της τα ονομαζει ολα αλφα 7 κατι αλλα ειναι διαφορετικη σειρα. Αλλο πραγμα δηλ. 

α7 σκετο η νορμαλ ff (Nikon 750 Z6 Canon 6d κλπ)

α7R η μεγαλου κυβισμού με τα πολλά mp (Nikon 850, Z7, canon 5dmk ταδε κλπ)

και α7s με 12mp και ο βασιλιας της νύχτας. Εδω οι αλλοι δεν δοκιμασαν κατι.

Τωρα ολες αυτες τις σειρες ναι τις αλλαζει στο επόμενο βελτιωμένο μοντέλο, οτι κανουν ολες δηλ.

Οτι εκανε πχ η nikon στις z6 z7, μετα την έλευση τους προχώρησε ταχυτατα στις επομενες mk ii .

Ολες τα ιδια κανουν.

Εταιρίες ειναι και θελουν τα λεφτα του καταναλωτή. 

Μπορει στις crop να ειναι αλλιως δε ξερω.

 

Δεν υπερασπιζομαι την sony, ισα ισα δεν την πολυγουσταρω κ ολας.

Θα επερνα; Ναι αμε, για τους λόγους που είπαμε. 

Δε με νοιαζει κανενα brand. Μηχάνημα να ειναι και να κανω τη δουλειά μου και τα γουστα μου.

 

Και σαφως ειναι ολα καλα εκει εξω. Δεν υπάρχει κακο μηχάνημα. 

Και σαφως το μηχάνημα δεν κανει τη δουλειά. Πισω απο εκει ειναι το νοημα. 

 

 

Πηγα μια βολτα απο το services σήμερα για εναν καθαρισμο, επιασα μια κουβέντα να τον ξαναρώτησω σχετικά με τις mirrorless. Οχι μου ειπε για την ωρα δεν έχουν δειξει κατι, ολα καλα. Ειχε και μερικες sony (επίσημο service αλλης εταιρίας ειναι ο άνθρωπος)σε εκεινες μονο καθαρισμο κανει, τον ρώτησα λιγα παραπάνω και το μονο που μου ειπε οτι το μονο κακο εδω ειναι οτι αν χρειαστεί κάτι δεν έχουμε άνθρωπους εδω και φεύγουν εξω.

Γενικα ομως ολα καλα με τις mirrorless. Ακομα.

Οι κατοχοι sony φυσικα θα γνωρίζουν καλύτερα. 

Ποσο πιο μικρή και πιο ελαφρυα ήταν παντως σε σχέση με την δικια μου (μια αλφα 7 κατι με καποιον ζουμ φακο ηταν η sony δεν εδωσα σημασία) ηταν αξιοσημείωτο. 

 

Sony A7c με tamron 28-70 2.8 ( ή 17-28 αντίστοιχα) είσαι στο κιλό. Πάντως το AF της Sony σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι απλά αλλού... Και με εξαιρετική μπαταρία για mirrorless.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη, θα σταθω στις sony μονο, τα ιδια κανουν ολες οι εταιρίες. Μπορει να μπερδευει τον κοσμο οτι τα ff μοντέλα της τα ονομαζει ολα αλφα 7 κατι αλλα ειναι διαφορετικη σειρα. Αλλο πραγμα δηλ. 

α7 σκετο η νορμαλ ff (Nikon 750 Z6 Canon 6d κλπ)

α7R η μεγαλου κυβισμού με τα πολλά mp (Nikon 850, Z7, canon 5dmk ταδε κλπ)

και α7s με 12mp και ο βασιλιας της νύχτας. Εδω οι αλλοι δεν δοκιμασαν κατι.

Τωρα ολες αυτες τις σειρες ναι τις αλλαζει στο επόμενο βελτιωμένο μοντέλο, οτι κανουν ολες δηλ.

Οτι εκανε πχ η nikon στις z6 z7, μετα την έλευση τους προχώρησε ταχυτατα στις επομενες mk ii .

Ολες τα ιδια κανουν.

Εταιρίες ειναι και θελουν τα λεφτα του καταναλωτή. 

Μπορει στις crop να ειναι αλλιως δε ξερω.

 

Δεν υπερασπιζομαι την sony, ισα ισα δεν την πολυγουσταρω κ ολας.

Θα επερνα; Ναι αμε, για τους λόγους που είπαμε. 

Δε με νοιαζει κανενα brand. Μηχάνημα να ειναι και να κανω τη δουλειά μου και τα γουστα μου.

 

Και σαφως ειναι ολα καλα εκει εξω. Δεν υπάρχει κακο μηχάνημα. 

Και σαφως το μηχάνημα δεν κανει τη δουλειά. Πισω απο εκει ειναι το νοημα. 

 

 

Πηγα μια βολτα απο το services σήμερα για εναν καθαρισμο, επιασα μια κουβέντα να τον ξαναρώτησω σχετικά με τις mirrorless. Οχι μου ειπε για την ωρα δεν έχουν δειξει κατι, ολα καλα. Ειχε και μερικες sony (επίσημο service αλλης εταιρίας ειναι ο άνθρωπος)σε εκεινες μονο καθαρισμο κανει, τον ρώτησα λιγα παραπάνω και το μονο που μου ειπε οτι το μονο κακο εδω ειναι οτι αν χρειαστεί κάτι δεν έχουμε άνθρωπους εδω και φεύγουν εξω.

Γενικα ομως ολα καλα με τις mirrorless. Ακομα.

Οι κατοχοι sony φυσικα θα γνωρίζουν καλύτερα. 

Ποσο πιο μικρή και πιο ελαφρυα ήταν παντως σε σχέση με την δικια μου (μια αλφα 7 κατι με καποιον ζουμ φακο ηταν η sony δεν εδωσα σημασία) ηταν αξιοσημείωτο. 

 

 

7 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Sony A7c με tamron 28-70 2.8 ( ή 17-28 αντίστοιχα) είσαι στο κιλό. Πάντως το AF της Sony σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι απλά αλλού... Και με εξαιρετική μπαταρία για mirrorless.

   Κυριοι , εύχομαι να καταλάβατε ( όχι ότι είστε χαζοί δλδ ) το πνεύμα με το οποίο γράφω κάποια πράγματα .

  Η επαφή που έχετε με το αντικείμενο , είναι παραπάνω από αρκετή για να σας δείξει τον δρόμο σχετικά με το τι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα από σας . Η ουσία του θέματος εκεί βρίσκεται ..... αν είναι σε θέση να ξεχωρίσει κάποιος , τι λειτουργεί καλύτερα για τον ίδιο και στην συνέχεια να πληρώσει φυσικά για να το αποκτήσει .

  Οι δηλώσεις μου δείχνουν τι λειτουργεί για μένα ........ 

  Μην σφίγγεστε όταν αυτό που θέλετε υπερβαίνει κάποια χρηματοοικονομικά προσωπικά δεδομένα . 

  Αν είναι να τουρκέψετε να γίνετε Αγάδες ......... όχι ...... αν φυσικά βρήκατε τι θέλετε ...... γιατί αν δεν βρήκατε ....... no offense ....... 

  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Και για πειτε μου τώρα πως κάνετε παράθεση σε δυο σε 3 χρηστες στο ιδιο post?

Και μετα να κάτσουμε να μιλήσουμε για ibis.

😁

Κάνεις την 1η παράθεση και ενώ γράφεις, πας πιο πάνω, βρίσκεις το ποστ που θες, και κάνεις πάλι παράθεση.

 

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Sony A7c με tamron 28-70 2.8 ( ή 17-28 αντίστοιχα) είσαι στο κιλό. Πάντως το AF της Sony σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι απλά αλλού... Και με εξαιρετική μπαταρία για mirrorless.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

- Τα 2 3 5 χιλιάρικα μπορεί για ένα μέσο Έλληνα εργαζόμενο, με μισθό οριακά 4 ψηφίων, να είναι πολλά λεφτά για μηχανή. Για το Γερμανό, τον Εγγλέζο, τον Αμερικάνο, με μισθό αρκετές φορές πάνω, δεν είναι τόσα πολλά. Και προφανώς η πολιτική των εταιριών δε στοχεύει την ψωροκώσταινα. 

Στο flickr , ανεβάζουν φωτογραφίες από όλον τον κόσμο . Οι περισσότερες φωτό που βλέπω με sony a7, όλα τα μοντέλα, είναι με legacy φακούς άλλων εταιρειών με αντάπτορες και όχι με φακούς της sony, Αν ίσχυε το περί λεφτάδων εγγλέζων και γερμανών (οι ηπα είναι άλλη περίπτωση , γιατί πέρα από τα εισοδήματα είναι και διαφορετικές οι τιμές του εξοπλισμού) θα έβλεπα περισσότερες με  native φακούς. Η τιμή λοιπόν  απασχολεί πολλούς. Μην ξεχνάμε ότι στις χώρες με μισθό αρκετές φορές πάνω, είναι και τα έξοδα αρκετές φορές πάνω .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Στο flickr , ανεβάζουν φωτογραφίες από όλον τον κόσμο . Οι περισσότερες φωτό που βλέπω με sony a7, όλα τα μοντέλα, είναι με legacy φακούς άλλων εταιρειών με αντάπτορες και όχι και με φακούς της sony, Αν ίσχυε το περί λεφτάδων εγγλέζων και γερμανών (οι ηπα είναι άλλη περίπτωση , γιατί πέρα από τα εισοδήματα είναι και διαφορετικές οι τιμές του εξοπλισμού) θα έβλεπα περισσότερες με τα native φακούς. Η τιμή λοιπόν  απασχολεί πολλούς. Μην ξεχνάμε ότι στις χώρες με μισθό αρκετές φορές πάνω, είναι και τα έξοδα αρκετές φορές πάνω .

Η τιμή του εξοπλισμού όμως είναι σταθερή, και άρα αποτελεί μικρότερο ποσοστό του εισοδήματος, είναι συνεπώς πιο φτηνός σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Και για πειτε μου τώρα πως κάνετε παράθεση σε δυο σε 3 χρηστες στο ιδιο post?

Και μετα να κάτσουμε να μιλήσουμε για ibis.

😁

🤣🤣🤣 ....... έπεσες στα δίχτυα μου ........ σε περιμένουν δύσκολες ώρες ...... 

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Στο flickr , ανεβάζουν φωτογραφίες από όλον τον κόσμο . Οι περισσότερες φωτό που βλέπω με sony a7, όλα τα μοντέλα, είναι με legacy φακούς άλλων εταιρειών με αντάπτορες και όχι με φακούς της sony, Αν ίσχυε το περί λεφτάδων εγγλέζων και γερμανών (οι ηπα είναι άλλη περίπτωση , γιατί πέρα από τα εισοδήματα είναι και διαφορετικές οι τιμές του εξοπλισμού) θα έβλεπα περισσότερες με  native φακούς. Η τιμή λοιπόν  απασχολεί πολλούς. Μην ξεχνάμε ότι στις χώρες με μισθό αρκετές φορές πάνω, είναι και τα έξοδα αρκετές φορές πάνω .

    Μην μου λέτε για μηνιατικα , δούλευα στην Γαλλία προ ευρώ ........ μπρρρρρρρ ...... 

32 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Κάνεις την 1η παράθεση και ενώ γράφεις, πας πιο πάνω, βρίσκεις το ποστ που θες, και κάνεις πάλι παράθεση.

 

 

     Αμέσως να το μαρτυρήσει ........ 🤣🤣🤣 ........ έντιμος άνθρωπος ...... θα σε πάρω στην δουλειά .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, babisskg είπε

🤣🤣🤣 

    Μην μου λέτε για μηνιατικα , δούλευα στην Γαλλία προ ευρώ ........ μπρρρρρρρ ...... 

Θελουμε φωτογραφίες απο το Δούναβη 😁

Και ασε το κοσμακι εκει στα καραβια 😅

2 ώρες πριν, babisskg είπε

 

 Μην σφίγγεστε όταν αυτό που θέλετε υπερβαίνει κάποια χρηματοοικονομικά προσωπικά δεδομένα . 

  Αν είναι να τουρκέψετε να γίνετε Αγάδες ......... όχι ...... αν φυσικά βρήκατε τι θέλετε ...... γιατί αν δεν βρήκατε ....... no offense ....... 

  

 

Πολυ σωστο αυτο και συμφωνώ. 

 

 

 

ΧΑ! Γατακια ολα τα μαθα 🐈

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Θελουμε φωτογραφίες απο το Δούναβη 😁

Και ασε το κοσμακι εκει στα καραβια 😅

Πολυ σωστο αυτο και συμφωνώ. 

 

 

 

ΧΑ! Γατακια ολα τα μαθα 🐈

      Δούλευα στην Νότια Γαλλία ..... δίπλα στο Saint Raphael ....... μαυρίλα ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2021 στις 3:00 ΜΜ, DVaderLa είπε

Θα κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου. Έχοντας στην κατοχή μου τη Ζ6 με διάφορους φακούς, θα πω τα εξής:

- Σχετικά με το autofocus ναι μεν δεν είναι sony, αλλά αν δε βγάζεις γάμους ή αθλητικές εκδηλώσεις δε θα χεις θέμα.

- Οι φακοί είναι ακριβοί αλλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ σε ποιότητα εικόνας και χαρακτήρα. Έχω τον κιτ 24 70 f4 και τους 35 και 50 f1.8.

Η γνώμη μου είναι χτύπα μια Ζ6 (όχι ΙΙ) που μεταχειρισμένες δεν είναι τόσο ακριβές να δεις αν σου κάνει, και μετά σιγά σιγά οι φακοί. Το μέλλον είτε το θέλουμε είτε όχι είναι οι mirrorless και αργά ή γρήγορα όλοι θα ακολουθήσουμε.

o kit ff φακός της α7ιι είναι ελλεινός , αν η νικον χρεώνει περισσότερο τους κιτ φακούς της και είναι αξιοπρεπής τότε πολύ καλά κάνει. Μου κάνει επίσης φοβερή εντύπωση που πουλάει μακράν καλύτερες μηχανές ιιι+ιν με την ίδια σαβούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

o kit ff φακός της α7ιι είναι ελλεινός , αν η νικον χρεώνει περισσότερο τους κιτ φακούς της και είναι αξιοπρεπής τότε πολύ καλά κάνει. Μου κάνει επίσης φοβερή εντύπωση που πουλάει μακράν καλύτερες μηχανές ιιι+ιν με την ίδια σαβούρα.

Ο κιτ της Nikon είναι ο 24 - 70 f4s. Κοστίζει 1000 ευρώ μόνος του ενώ σε κιτ 600. Είναι με μια λέξη υπέροχος. 

Ball of fluff.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...