Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 

Αυτό το καλοκαίρι λένε έρχεται και η OM-5 μάλλον.

Ναι το διάβασα προχτές.

Φαίνεται πως η νέα εταιρία έμαθε με τα λάθη που έκανε όταν αγόρασε την σειρά vaio της sony και την μετέτρεψε σε σειρά της πλάκας και της φτήνιας, και δεν θα κάνει τα ίδια λάθη με την Olympus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, highpriest είπε

Έκανα κι εγώ το επόμενο βήμα. 

Μ43 και G9 μετά από πολλή σκέψη εντός του budget. 

Για να δούμε πως θα ταιριάξουμε! Για την ώρα φορτίζει...

 

 

Καλορίζικη η νέα μηχανή.
Τα πρώτα 3 πράγματα που πρέπει να κάνεις είναι:

  1. Διάβασε το manual
  2. Διάβασε το manual
  3. Διάβασε το manual
     
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική επιλογή! Καλοκλίκωτη!

Την έχω από το 2019 και είμαι καταευχαριστημένος. Ίσως να έπρεπε να επιλέξεις τον "καλό" κιτ φακό, ο οποίος είναι εξαιρετικός, αλλά και δυσεύρετος. Εγώ βέβαια προτιμώ τον Olympus pro 12-40. Αυτά θα τα πούμε σιγά σιγά όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω κι εγώ mirrorless . Ποιά είναι τα  κριτήρια μου. Θέλω να είναι full frame .  Δεύτερο επιθυμητό χαρακτηριστικό , είναι να έχει environmental sealing .  Επόμενο να έχει γκάμα φακών . Με δεδομένο ότι τα δεδομένα άλλαξαν και πλέον , δεν χρειάζονται σούπερ φωτεινά διαφράγματα, αφού παίζουμε με υψηλά iso (και όχι 400αρια φιλμ) , αν είναι και προσιτοί είναι συν και ας μην είναι τόσο φωτεινοί . Value for money επιλογή , βλέπω την Canon RP.  Έχει και το εξτρά χαρτί ότι λειτουργούν με αντάπτορα άψογα όλοι οι eos φακοί από το 1986 (όχι σαν τη nikon που έθαψε τους af-d που πωλούνται ακόμη καινούριοι ). Τελευταίο γνώρισμα δικό μου δεν κοιτάω ποτέ τίποτε sony.  Δεν βλέπω άλλη επιλογή. Διαστάσεις και βάρος δεν έχουν καμία σημασία επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εξαιρετική επιλογή! Καλοκλίκωτη!

Την έχω από το 2019 και είμαι καταευχαριστημένος. Ίσως να έπρεπε να επιλέξεις τον "καλό" κιτ φακό, ο οποίος είναι εξαιρετικός, αλλά και δυσεύρετος. Εγώ βέβαια προτιμώ τον Olympus pro 12-40. Αυτά θα τα πούμε σιγά σιγά όμως.

Έφευγε πολύ σε λεφτά ο leica.

Συνειδητά πήρα τον  φτηνό κιτ για να υπάρχει ένας σταθερού ζουμ σε περίπτωση κάποιας εκδρομούλας που δεν θα θέλω να κουβαλάω πολλά πολλά. Για επόμενους σκέφτομαι μια τριάδα prime στα 20mm, 42,5mm και 75mm κάτω του f2 και επίσης μάλλον τον 100-400 της Leica (αργότερα). Και τον 60mm macro της olympus

Κάθε γνώμη δεκτή φυσικά. Ειδικά απο κάτοχο, αποκτά άλλη βαρύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, highpriest είπε

Και τον 60mm macro της olympus

Κάθε γνώμη δεκτή φυσικά. Ειδικά απο κάτοχο, αποκτά άλλη βαρύτητα.

Έχω τον 60άρη macro της Olympus.

Λοιπόν, δεν έχω μεγάλη πείρα με αυτό το φακό και ο λόγος είναι ότι συνήθως χρησιμοποιώ τον macro 105mm της Nikon. Όχι ότι δεν είναι οξύς ο Olympus. Αλλά το macro θέλει ορισμένα πράγματα και ένα από αυτά είναι το working distance. Ε, με minimal focus disrtance 19mm (για να βρεις το working distance που είναι και το ζουμί, αφαιρείς μήκος φακού και την απόσταση από το mount ως τον αισθητήρα) που έχει ο 60άρης τα πράγματα ζορίζουν, ειδικά αν κυνηγάς ζωντανούς στόχους. Άσε που αν πλησιάσεις τόσο θες πιο πολύ φως. Άρα εξωτερικό flash κλπ. Macro και να βασίζεσαι σε φυσικό φωτισμό ή συνεχή φωτισμό δε γίνεται. Εκτός αν θέλεις για artistic καταστάσεις αλλά για τέτοια σου κάνουν τη δουλειά και άλλοι μη-macro φακοί. Αν θες λεπτομέρεια τότε θες και τα παραπάνω που είπαμε.

Ένα πράγμα που νόμιζα ότι θα με σώσει είναι το focus stacking (η Olympus έχει, η G9 δεν ξέρω, ας μας πει ο DVaderLa). Το πρόβλημα είναι ότι focus stacking με flash το ξεχνάς για ζωντανό στόχο. Για ακίνητο αν δεν έχεις τρίποδα, ανεβάζεις ISO, και τότε τι πάει περίπατο είπαμε; Α ναι, η λεπτομέρεια γα χάρη της οποίας αγόρασες τον macro φακό. Κάποιοι μεγάλοι μάστορες που ξέρω που βγάζουν κάτι macro να πάθεις πλάκα μου είπαν ότι τις βγάζουν και με αυτό το φακό με focus stacking και απίστευτα παρατεταμένες εκθέσεις χάρη στο IBIS αλλά το πως ακριβώς είναι μέγα μυστικό λένε. Εγώ ακόμα ξύνω το κεφάλι μου να καταλάβω πως γίνεται. Η σταθεροποίηση στο macro λένε όλοι οι ειδικοί είναι άχρηστη και η αυτού ταπεινότης μου αν και άργησε να το συνειδητοποιήσει, τελικά εκεί κατέληξε.

Πάντως τόσο καιρό ο λαός ζητά 100άρη macro για m43 αλλά οι Olympus / Panasonic δεν ακούν. Για να δούμε τι θα γίνει με την OM-1. Και μια που τα γράφω αυτά, τώρα που το σκέφτομαι να είναι άραγε καλή ιδέα η χρήση κανενός macro από άλλο mount με αντάπτορα για m43;

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Παίρνω κι εγώ mirrorless

Δεν είμαστε καλά. Κάποιος χάκαρε το λογαριασμό του Dr_73.

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τελευταίο γνώρισμα δικό μου δεν κοιτάω ποτέ τίποτε sony

...η μπορεί και να μη τον χάκαρε τελικά :-)

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Έχω τον 60άρη macro της Olympus.

Λοιπόν, δεν έχω μεγάλη πείρα με αυτό το φακό και ο λόγος είναι ότι συνήθως χρησιμοποιώ τον macro 105mm της Nikon. Όχι ότι δεν είναι οξύς ο Olympus. Αλλά το macro θέλει ορισμένα πράγματα και ένα από αυτά είναι το working distance. Ε, με minimal focus disrtance 19mm (για να βρεις το working distance που είναι και το ζουμί, αφαιρείς μήκος φακού και την απόσταση από το monunt ως τον αισθητήρα) που έχει ο 60άρης τα πράγματα ζορίζουν, ειδικά αν κυνηγάς ζωντανούς στόχους. Άσε που αν πλησιάσεις τόσο θες πιο πολύ φως. Άρα εξωτερικό flash κλπ. Macro και να βασίζεσαι σε φυσικό φωτισμό ή συνεχή φωτισμό δε γίνεται. Εκτός αν θέλεις για artistic καταστάσεις αλλά για τέτοια σου κάνουν τη δουλειά και άλλοι μη-macro φακοί. Αν θες λεπτομέρεια τότε θες και τα παραπάνω που είπαμε.

Ένα πράγμα που νόμιζα ότι θα με σώσει είναι το focus stacking (η Olympus έχει, η G9 δεν ξέρω, ας μας πει ο DVaderLa). Το πρόβλημα είναι ότι focus stacking με flash το ξεχνάς για ζωντανό στόχο. Για ακίνητο αν δεν έχεις τρίποδα, ανεβάζεις ISO, και τότε τι πάει περίπατο είπαμε; Α ναι, η λεπτομέρεια γα χάρη της οποίας αγόρασες τον macro φακό. Κάποιοι μεγάλοι μάστορες που ξέρω που βγάζουν κάτι macro να πάθεις πλάκα μου είπαν ότι τις βγάζουν και με αυτό το φακό με focus stacking και απίστευτα παρατεταμένες εκθέσεις χάρη στο IBIS αλλά το πως ακριβώς είναι μέγα μυστικό λένε. Εγώ ακόμα ξύνω το κεφάλι μου να καταλάβω πως γίνεται. Η σταθεροποίηση στο macro λένε όλοι οι ειδικοί είναι άχρηστη και η αυτού ταπεινότης μου αν και άργησε να το συνειδητοποιήσει, τελικά εκεί κατέληξε.

 

Η G9 έχει focus stacking. Μπορώ να στο επιβεβαιώσω κι εγώ. 

Τώρα αυτό που λες ότι δεν μπορείς να πετύχεις καλή φώτο με τον 60άρη, μάλλον δεν έχεις βρει τον τρόπο λειτουργίας του. Έχω δει υπέροχες φωτο με αυτόν τον φακό

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Παίρνω κι εγώ mirrorless . Ποιά είναι τα  κριτήρια μου. Θέλω να είναι full frame .  Δεύτερο επιθυμητό χαρακτηριστικό , είναι να έχει environmental sealing .  Επόμενο να έχει γκάμα φακών . Με δεδομένο ότι τα δεδομένα άλλαξαν και πλέον , δεν χρειάζονται σούπερ φωτεινά διαφράγματα, αφού παίζουμε με υψηλά iso (και όχι 400αρια φιλμ) , αν είναι και προσιτοί είναι συν και ας μην είναι τόσο φωτεινοί . Value for money επιλογή , βλέπω την Canon RP.  Έχει και το εξτρά χαρτί ότι λειτουργούν με αντάπτορα άψογα όλοι οι eos φακοί από το 1986 (όχι σαν τη nikon που έθαψε τους af-d που πωλούνται ακόμη καινούριοι ). Τελευταίο γνώρισμα δικό μου δεν κοιτάω ποτέ τίποτε sony.  Δεν βλέπω άλλη επιλογή. Διαστάσεις και βάρος δεν έχουν καμία σημασία επίσης. 

Όταν φλερταρα λίγο με την ιδέα FF οι δύο μηχανές που σκεφτόμουν ήταν η RP και η Ζ5. Ξεψάχνισα τα σπεκς τους.

Δεν θα αγόραζα με τίποτα την RP λόγω μη σταθεροποίησης στο σώμα. Ήταν ένας συμβιβασμός που δεν μπορούσα να κάνω, παρότι ήθελα να μείνω στην Canon και να πάω σε σύστημα RF (που θεωρώ σε λίγα χρόνια θα είναι παντοδύναμο).

Απο εκεί και πέρα αυτη τη στιγμή έχει καμια 30αρία φακούς, αλλά απο αυτούς περίπου μόνο οι μισοί είναι με σταθεροποίηση.Από αυτούς μόλις δύο γύρω στα 500-600 ευρώ, άλλοι δύο γύρω στα 800 ευρώ και μετά οι υπόλοιποι πάνω απο 1000άρικο. Για εμένα ήταν no go.Πρακτικά με φτηνούς φακούς δεν θα είχα καθόλου σταθεροποίηση και αν ήθελα να μπλέξω με παλιούς EF γιατι να μην πάρω μια κορυφαία DSLR; Αφου στην πορεία, και πάλι στην επόμενη αναβάθμιση, στο ίδιο σημείο θα βρισκόμουν.

Εύκολα θα επέλεγα όμως την Ζ5. Καλύτερο Dynamic Range, σταθεροποίηση στο σώμα, διπλή κάρτα για backup και φυσικά με τον αντάπτορα παίρνει επίσης όλους τους παλιούς Nikon φακούς.

Η διαφορά στην τιμή με την RP είναι γυρω στο 20-25% πάνω. Προσωπικά θα τα έδινα για τα καλύτερα specs.

 

Βέβαια αυτό είναι σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες. Κάποιος που δεν τον ενδιαφέρει η σταθεροποίηση και τυχαίνει να έχει και καμία δεκαριά παλιούς αλλά κορυφαίους φακούς EF της Canon θα έχει μια πολύ διαφορετική οπτική.

 

Αν δεν κολλάς τόσο στο FF, περιμένουμε τις R10 αλλά κυρίως R7 που είναι μεν APS-C αλλά θα παίρνουν RF φακούς. Την R7 ειδικά ακόμη την σκέφτομαι. Μήπως έπρεπε να περιμένω. Βέβαια φεύγει αρκετά απο το Budget που είναι η RP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το full frame είναι εκ των ουκ άνευ για μένα. Μου αρέσει να ξέρω ότι τα 16mm είναι 16mm και το f/2 είναι f/2 , χωρίς να υπολογίζω ισοδύναμα. Τη nikon την ξέγραψα , αφού ξέγραψε τόσες εκατοντάδες (σπουδαίους) afd φακούς. Τέλος από μένα.

Έχει κάνει και άλλες λάθος επιλογές. Ο 50ρης τους κάνει 750€ . Έλεος . Ο RF κάνει ούτε 200€ . Ο 85ρης τους κάνει 1000€. Ο canon κάνει 250€ λιγότερο . Κιτ φακό ζουμ κάτω από 1000€ δεν έχουν . Η canon δίνει με +300€ τον 24-105 f/4 0 7.1 .

Οι EF φακοί με το digital lens optimizer  δίνουν φοβερά αποτελέσματα στις rf μηχανές. Έχουν φτιάξει προφίλ και διορθώνουν όλα τα κουσούρια τους.Μιλάμε για εκατοντάδες μοντέλα που τα βρίσκεις σε άπειρα κομμάτια. Και δίνουν καλύτερα αποτελέσματα στις rf παρά στις ef dslr . 

Για να παραδεχτώ και τα καλά των mirrorless (!) , σε αυτές, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάτσει καλά φακός. Ούτε να θέλει ... calibration . Λόγω τρόπου εστίασης, όλοι κάθονται καλά (είναι ουσιαστικά σαν να κάνει calibration o φακός σε κάθε καρέ). 

Η rp είναι καλή βάση για ξεκίνημα συλλογής φακών τόσο rf όσο και επιλεγμένων ef. Οι μηχανές άλλωστε ρίχνουν τιμές γρήγορα. Μια grey import rp σήμερα δεν είναι ακριβή. Θα πουληθεί με μικρή χασούρα σε 2 χρόνια και θα αντικατασταθεί με μεταχειρισμένη R6 ή κάτι άλλο !

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ! Για τη σταθεροποίηση που ανέφερες , οι δύο φακοί που κοιτάζω έχουν και οι δύο . Αναφέρομαι στον RF 24-105MM F4-7.1 IS STM και στον RF 100-400mm f/5.6-8 IS USM . Αν και αμέσως θα αγοραστεί και το ντενκλασέρ και υπάρχει και τρίποδο , ειδικά για το 2ο  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το καλό οποία και αν πάρεις. 
 

Οσον αφορά την τιμή των 50 σε νικον και κανον, χωρίς να ξέρω, είναι της ιδιας ‘’ποιότητας’’ και έχουν τόση διαφορά ή απλά η νικον δεν έχει βγάλει και πιο οικονομικό ; 
 

ΥΓ: πάντα η canon είχε χαμηλότερες τιμές στους φακούς σε σχέση με Nikon και ήταν για πολλούς λόγος επιλογής.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

Οσον αφορά την τιμή των 50 σε νικον και κανον, χωρίς να ξέρω, είναι της ιδιας ‘’ποιότητας’’ και έχουν τόση διαφορά ή απλά η νικον δεν έχει βγάλει και πιο οικονομικό ; 

Ναι έχουν, δεν είναι καν κοντά από όλες τις απόψεις ωστόσο αυτό εξαρτάται και από τη χρήση για την οποία προορίζονται. Μπορεί κάποιος να μη χρειάζεται το παραπάνω που δίνει ο Nikon για να κάνει τη δουλειά του. Η αλήθεια είναι πως εφόσον πρόκειται για ένα φοβερά δημοφιλές εστιακό μήκος και υπαρχει ο 50 1.2  θα μπορούσε να δίνει τον 1.8 σε χαμηλότερη τιμή η Nikon, αλλά ίσως επέλεξε να φτιάξει έναν πιο άρτιο και διορθωμένο φακό τσιμπώντας την τιμή. Βέβαια ισχύει και αυτό για τιμές συνολικά ανάμεσα στις δύο εταιρείες αν και θα έλεγα πως για τα mirrorless συστήματα τους κάπως κλείνει η ψαλίδα (ανάλογα και το τι φακούς θέλει ο καθένας). 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Με το καλό οποία και αν πάρεις. 
 

Οσον αφορά την τιμή των 50 σε νικον και κανον, χωρίς να ξέρω, είναι της ιδιας ‘’ποιότητας’’ και έχουν τόση διαφορά ή απλά η νικον δεν έχει βγάλει και πιο οικονομικό ; 
 

ΥΓ: πάντα η canon είχε χαμηλότερες τιμές στους φακούς σε σχέση με Nikon και ήταν για πολλούς λόγος επιλογής.

      Η Nikon δεν έχει βγάλει πιο οικονομικό 50αρη σε Z mount , ενώ οι 50αρηδες της Canon σε RF mount είναι δύο , ο οικονομικός STM και ο κούκος αηδόνι σειράς L στα παρά λίγο 3 χιλιάρικα , φυσικά σε f/1.2 και όχι f/1.8 .

    

13 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ναι έχουν, δεν είναι καν κοντά από όλες τις απόψεις ωστόσο αυτό εξαρτάται και από τη χρήση για την οποία προορίζονται. Μπορεί κάποιος να μη χρειάζεται το παραπάνω που δίνει ο Nikon για να κάνει τη δουλειά του. Η αλήθεια είναι πως εφόσον πρόκειται για ένα φοβερά δημοφιλές εστιακό μήκος και υπαρχει ο 50 1.2  θα μπορούσε να δίνει τον 1.8 σε χαμηλότερη τιμή η Nikon, αλλά ίσως επέλεξε να φτιάξει έναν πιο άρτιο και διορθωμένο φακό τσιμπώντας την τιμή. Βέβαια ισχύει και αυτό για τιμές συνολικά ανάμεσα στις δύο εταιρείες αν και θα έλεγα πως για τα mirrorless συστήματα τους κάπως κλείνει η ψαλίδα (ανάλογα και το τι φακούς θέλει ο καθένας). 

    Μονόδρομος που βρήκαν τρόπο οι εταιρείες να επιβάλουν στον τελικό χρήστη . Κανείς δεν μιλάει για αντάπτορες από τάδε σε τάδε mirrorles , κάτι που θα είχε ενδιαφέρον να δούμε , αν δλδ μπορούσε κάποιος να κοτσάρει έναν Zuiko mft σε RF mount ........ λέμε τώρα !

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Έφευγε πολύ σε λεφτά ο leica.

Συνειδητά πήρα τον  φτηνό κιτ για να υπάρχει ένας σταθερού ζουμ σε περίπτωση κάποιας εκδρομούλας που δεν θα θέλω να κουβαλάω πολλά πολλά. Για επόμενους σκέφτομαι μια τριάδα prime στα 20mm, 42,5mm και 75mm κάτω του f2 και επίσης μάλλον τον 100-400 της Leica (αργότερα). Και τον 60mm macro της olympus

Κάθε γνώμη δεκτή φυσικά. Ειδικά απο κάτοχο, αποκτά άλλη βαρύτητα.

    Να βάλεις στον λογαριασμό σου τον εξαιρετικό 9mm f/8 body cap lens , τρομερά εύχρηστος και ιδιαίτερα οικονομικός , χωρίς κανενός είδους ηλεκτρονικά , λογικό αφού εστιάζει οπωσδήποτε είτε θες είτε όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, babisskg είπε

     

    Να βάλεις στον λογαριασμό σου τον εξαιρετικό 9mm f/8 body cap lens , τρομερά εύχρηστος και ιδιαίτερα οικονομικός , χωρίς κανενός είδους ηλεκτρονικά , λογικό αφού εστιάζει οπωσδήποτε είτε θες είτε όχι .

Το έχω στα υπόψιν. Κανα 60άρι τον βρίσκω μεταχειρισμένο. Ισως τον δοκιμάσω

 

Αυτόν που θα ήθελα σίγουρα είναι ο Laowa 7,5 f2 αλλά φεύγει πολύ και αυτός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, highpriest είπε

Το έχω στα υπόψιν. Κανα 60άρι τον βρίσκω μεταχειρισμένο. Ισως τον δοκιμάσω

 

Αυτόν που θα ήθελα σίγουρα είναι ο Laowa 7,5 f2 αλλά φεύγει πολύ και αυτός

    Ο επόμενος που δοκίμασα με άριστες εντυπώσεις ήταν ο 19αρης ex dn f/2.8 της Sigma , αυτός που κουδούνιζε το εσωτερικό του κατά παράξενο τρόπο χωρίς όμως να αποτελεί πρόβλημα παρά αισθητικό μόνον και ψυχολογικό . 

   Φοβερά εύχρηστος και σίγουρα οικονομικός ακόμη και σήμερα σαν καινούργιος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...