Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

441 σήμερα και υπόλοιπο μπαταρίας 81%. Οι περισσότερες λήψεις με κλείστρο άνω του 1/1600 κλπ. 

Νομίζω για mirrorless FF πρόκειται για εξαιρετική επίδοση!😀

Διάβαζα τώρα για την RP (που θεωρώ ας πούμε την άμεση αντίπαλο της Z5) και με το ζόρι φτάνει τις 250 λήψεις. Σε πολλαπλά review αυτό το νούμερο. Και η δική μου κάπου εκεί είναι. Με 3 μπαταρίες τριγυρνάω όταν βγαίνω εκδρομούλα για φώτο.😞

Τελικά οι Canon mirrorless στο θέμα μπαταρίας μάλλον έχουν ένα θεματάκι.

Ρε μπας και τα γράφεις επίτηδες για να τσιμπήσω και να καλοδώ την Z5;😄😃😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

 

Ρε μπας και τα γράφεις επίτηδες για να τσιμπήσω και να καλοδώ την Z5;😄😃😄


Όχι… και δε θα έπαιρνα το ρίσκο να προτείνω σε εσένα μηχανή.. γιατί αν γι κάποιο λόγο δε σε καλύψει σε κάτι ποιος με σώζει… :P 

Οσον αφορά τη μπαταρία δεν έχω δει τι παίζει από 50% και κάτω μιας και δεν έτυχε να πάει και ούτε την έχω αφήσει. 
 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή, σε καινούργια FF, νομίζω η Ζ5 είναι ό,τι πιο vfm υπάρχει.

Ωραία ποιότητα κατασκευής, εξαιρετική εργονομία και χειριστήρια, ωραίος αισθητήρας, διπλή κάρτα και σταθεροποίηση.

Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σ' αυτά τα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DVaderLa είπε

Αυτή τη στιγμή, σε καινούργια FF, νομίζω η Ζ5 είναι ό,τι πιο vfm υπάρχει.

Ωραία ποιότητα κατασκευής, εξαιρετική εργονομία και χειριστήρια, ωραίος αισθητήρας, διπλή κάρτα και σταθεροποίηση.

Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σ' αυτά τα λεφτά.

Κι εγώ νομίζω πως είναι εξαιρετική πρόταση🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φακοί RF mount πλεονεκτούν πολύ των Z mount. Οι διαφορές μεταξύ Z5 & RP είναι μικρές, σε αληθινές φωτογραφίες. 

Για το Z mount, μόνο το ότι ο 50ρης κάνει 700€+ , ενώ στο RF κάνει 200€ , είναι τραγικό . 

Μην πούμε ότι με τους αντίστοιχους αντάπτορες, eos φακούς έχεις άπειρους από το 1986, ενώ afs πολύ λιγότερους και ακριβούς. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθινές φωτογραφίες όπως ; Σε χαμηλό φωτισμό και ανάκτηση σκιών οι διαφορές είναι μεγάλες πάντως ακόμα και με μηχανές μικρότερου αισθητήρα νομίζω τα είχαμε ξαναπεί και σε άλλο thread. Σωστό αυτό για τον 50mm αλλά αντίστοιχα μπορεί να ισχυριστεί κάποιος πως ένας ευρυγώνιος ζουμ f4 είναι 500-600 ευρώ ακριβότερος στο RF, οπότε είναι ανάλογα τι θέλει κανείς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι φακοί RF mount πλεονεκτούν πολύ των Z mount. Οι διαφορές μεταξύ Z5 & RP είναι μικρές, σε αληθινές φωτογραφίες. 

Για το Z mount, μόνο το ότι ο 50ρης κάνει 700€+ , ενώ στο RF κάνει 200€ , είναι τραγικό . 

Μην πούμε ότι με τους αντίστοιχους αντάπτορες, eos φακούς έχεις άπειρους από το 1986, ενώ afs πολύ λιγότερους και ακριβούς. 

 

17 λεπτά πριν, pifilos είπε

Αληθινές φωτογραφίες όπως ; Σε χαμηλό φωτισμό και ανάκτηση σκιών οι διαφορές είναι μεγάλες πάντως ακόμα και με μηχανές μικρότερου αισθητήρα νομίζω τα είχαμε ξαναπεί και σε άλλο thread. Σωστό αυτό για τον 50mm αλλά αντίστοιχα μπορεί να ισχυριστεί κάποιος πως ένας ευρυγώνιος ζουμ f4 είναι 500-600 ευρώ ακριβότερος στο RF, οπότε είναι ανάλογα τι θέλει κανείς. 

Και τα δύο συστήματα είναι πολύ νέα και έχουν μόλις καμιά 30αρία native  φακούς το καθένα.

Λόγο μεγέθους εταιρίας, θα πιθανολογήσω και θα πω πως πρώτα θα πέσουν σε τιμή οι Canon (λόγο οικονομίας κλίμακας) και μετά σε Nikon. Αν και τώρα πλέον που ξεκινάνε οι δύο μεγάλοι απο το μηδέν να στήνουν συστήματα FF Mirrorles, ενώ η Sony το έχει στημένο εδώ και χρόνια, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά.

Μπορεί η Canon να είναι πρώτη εταιρία σε πωλήσεις παγκοσμίως και η Nikon δεύτερη, αλλά ακόμη τα στατιστικά αφορούν και συστήματα DSLR. Αν πιάσουμε μόνο πωλήσεις FF Mirrorless, εκεί πρώτη είναι η Sony σε πωλήσεις και οι άλλοι μπήκαν αργά στο παιχνίδι.

Μακάρι να δουμε πτώση τιμών φακών σύντομα. Αλλά δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για ευρυγώνιο η canon , έχει RF 16mm f/2.8 οικονομικό . Οπότε αν έχει κάποιος τον 24-105 ή τον 24-240 , 

δεν χρειάζεται ζουμ ευρυγώνιο , είναι overkill. Με έναν από τους δύο ζουμ και τον 16ρη καλύπτεται πρακτικά .

Η nikon έκανε μεγάλή πατάτα που έθαψε τους af-d φακούς. Με 35 χρόνια καθυστέρηση , πήγε να μιμηθεί το θάψιμο που έκανε η canon στους fd, όταν έβγαλε τη σειρά eos. Τα δεδομένα όμως ήταν τελείως διαφορετικά. Εκείνη την εποχή, η canon ήταν μικρή εταιρεία και λίγοι επαγγελματίες και φανατικοί χομπίστες, είχαν πολλούς και ακριβούς φακούς fd. Ενώ δεν ήταν και δυνατόν να προσαρμόσει τη μοντούρα fd σε σύστημα αυτόματης εστίασης. Και δεν υπήρχε και τόσο μεγάλο στοκ παγκοσμίως φακών fd. Τώρα, υπήρχαν άπειροι nikon , πολλών δεκαετιών , που αν αξιοποιούνταν στο z mount (με autofocus) θα του έδιναν ώθηση και θα έβγαζαν πολλές φωτογραφίες. Και θα πουλούσαν και αρκετά περισσότερα σώματα z mount, αφού θα είχαν πλεονέκτημα. Με την απόφαση που πήραν , το πλεονέκτημα το έχει η canon . 

Η sony, ξεκίνησε πρώτη , αλλά μόνο σώματα πουλάει . Και πουλάνε οι κινέζοι αντάπτορες, και βγάζουν φωτογραφίες οι κάτοχοι sony με φακούς όλων των κατασκευαστών από το 1950 , σε manual . 

Ας κάνει μια σύγκριση όποιος θέλει στο ebay , να δει πόσοι sony φακοί πωλούνται , σε σχέση με άλλα mount. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Αυτή τη στιγμή, σε καινούργια FF, νομίζω η Ζ5 είναι ό,τι πιο vfm υπάρχει.

Ωραία ποιότητα κατασκευής, εξαιρετική εργονομία και χειριστήρια, ωραίος αισθητήρας, διπλή κάρτα και σταθεροποίηση.

Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σ' αυτά τα λεφτά.

Συμφωνώ σε όλα και στα 1200 ευρώ που κόστιζε σε προσφορά σε όλα τα επίσημα καταστήματα πριν λίγο καιρό που την πήρα και εγώ ήταν πραγματικά vfm. 

Προσωπικα είμαι ικανοποιημένος από τη μηχανή και την απόδοση της. 

Με το eye af έχω σωθεί σε πορτραιτα  (προχθές παρατήρησα ότι έχει και για ζώα και το επέλεξα σε ένα σκύλο φίλου και δούλεψε κανονικά, έβρισκε το μάτι του σκύλου προς έκπληξη μου μιας και το αγνοούσα σαν επιλογή)… τέλος πια για μένα το focus and recompose μιας και κάνω όπως θέλω το composition εξαρχής ενώ έχω την εστίαση στο auto και βρίσκει μάτι και εστιάζει όποτε κλικ και παμε για το επόμενο… βγάζεις και χωρίς να βλέπεις που λέει ο λόγος κάτι, χωρίς να καδραρεις για να πιάσεις μια στιγμή.. η εστίαση θα είναι στο μάτι όποτε είσαι καλυμμένος. 
 

Σημερα έπαιξα πολύ πάλι τον Viltrox στο 1.8 μερα με υψηλές ταχύτητες κλειστού 1/2500, 1/8000 κλπ και το κατευχαριστήθηκα το σετακι. Ακούραστες λήψεις πορτραίτων με af-s και af-c στο auto… :)  .. έβρισκε μάτι και τελείωνε η υπόθεση. 


ΥΓ: αχ αυτή η Nikon να μη βγάζει οθονη σαν την Canon να γυρίζει παντού….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 


ΥΓ: αχ αυτή η Nikon να μη βγάζει οθονη σαν την Canon να γυρίζει παντού….

 

Πλάκα κάνεις;

Αυτό με την οθόνη της Νίκον είναι πλεονέκτημα! 

Εμένα δεν με βολεύει καθόλου η πλήρως περιστροφική σε σχέση με την απλώς σπαστή που έχω δει σε άλλους φίλους με άλλα μοντέλα σαν την Ζ5. Ίσως επειδή δεν τραβάω βίντεο τον εαυτό μου και δεν βγάζω σέλφις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Πλάκα κάνεις;

Αυτό με την οθόνη της Νίκον είναι πλεονέκτημα! 

Εμένα δεν με βολεύει καθόλου η πλήρως περιστροφική σε σχέση με την απλώς σπαστή που έχω δει σε άλλους φίλους με άλλα μοντέλα σαν την Ζ5. Ίσως επειδή δεν τραβάω βίντεο τον εαυτό μου και δεν βγάζω σέλφις.

    Σαφώς μία tilt screen είναι προτιμότερη σε σχέση με την γύρω γύρω όλοι ........ στη μέση ο Μανώλης ....... flip screen τουλάχιστον αυτή που βασίζεται σε ένα σημείο στήριξης διότι υπάρχει και η άλλη ....... η καλή ...... της Pentax ....... που έχει περισσότερα από ένα σημεία στήριξης ...... 

   Η flip screen είναι καλή για να φλιπάρεις για τα καλά και να χάσεις τον μπούσουλα ....... αν και πολλοί θα το ξεπεράσουν βασιζόμενοι στο post processing ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Σαφώς μία tilt screen είναι προτιμότερη σε σχέση με την γύρω γύρω όλοι ........ στη μέση ο Μανώλης ....... flip screen τουλάχιστον αυτή που βασίζεται σε ένα σημείο στήριξης διότι υπάρχει και η άλλη ....... η καλή ...... της Pentax ....... που έχει περισσότερα από ένα σημεία στήριξης ...... 

   Η flip screen είναι καλή για να φλιπάρεις για τα καλά και να χάσεις τον μπούσουλα ....... αν και πολλοί θα το ξεπεράσουν βασιζόμενοι στο post processing ....... 

Η Pentax θεωρώ πως έχει την πιο εύχρηστη οθόνη για φωτογραφια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, highpriest είπε

Η Pentax θεωρώ πως έχει την πιο εύχρηστη οθόνη για φωτογραφια

     Καλά , αμα δείτε την 610 προς πώληση , πάμε για K - 1 ......... όχι Z5 , αλλά πάλι η Z6 και μήπως η RF ....... ναι αλλά η Fony έχει autofocus που σημαδεύει απευθείας την μύτη ........ πάντως η tilt screen είναι μακράν πιο εύχρηστη , είχα χρησιμοποιήσει παλιά μία flip και με πήγαν στο ΑΧΕΠΑ για να μου ισιώσουν το σβέρκο ......... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Καλά , αμα δείτε την 610 προς πώληση , πάμε για K - 1 ......... όχι Z5 , αλλά πάλι η Z6 και μήπως η RF ....... ναι αλλά η Fony έχει autofocus που σημαδεύει απευθείας την μύτη ........ πάντως η tilt screen είναι μακράν πιο εύχρηστη , είχα χρησιμοποιήσει παλιά μία flip και με πήγαν στο ΑΧΕΠΑ για να μου ισιώσουν το σβέρκο ......... 

 

Μακάρι να μπορούσαμε να συνδυάσουμε όλα τα χαρακτηριστικά που θέλουμε και να φτιάξουμε την τέλεια κάμερα για εμάς! Πάντα μια εταιρία θα έχει κάτι που δεν έχει μια άλλη, που δεν θα έχει μια τρίτη, που δεν θα έχει μια τέταρτη.

Ευτυχώς αποφάσισα νωρίς προς τα που θα κινηθώ και μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι που μπορεί να μου αλλάξει γνώμη. Ίσως μόνο μέσα στο σύστημα που επέλεξα να κινηθώ, αποφασίσω προς πιο pro μοντέλο μεταχειρισμένο, ή mid range καινούριο. Είναι το μόνο μου δίλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...