Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κιόλας ρε μαν? Πως και έτσι?

Με ύψος 1,90 και 110 κιλά δεν είναι εύκολο το μπες βγες. Έχω σακατέψει το κεφάλι μου. Αλλά το πρόβλημα είναι πως αρέσει πολύ στη γυναίκα μου και πρέπει να πηγαίνω με τα νερά της γιατί θέλω να αγοράσω κάρτα γραφικών 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Yiorgos_7 είπε

Γεια στην παρεα ,χρονια και ζαμανια ,μετα απο 4χιλιαδες χιλιομετρα μπορω να πω πως το αμαξι το ερωτευομαι ολο και περισσοτερο

yo.jpg

yio 2.jpg

πολύ ωραίο αυτοκίνητο με τιμιότατους χώρους και επιδόσεις αλλά και μια χαρά ποιότητα κατασκευής. ποια έκδοση έχεις παρει ; 

με τρώει καιρό τώρα το χέρι μου να δώσω ένα ceed Diesel του 2018 που έχω για το 1.6 Diesel αλλά υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες που με φοβίζουν/κρατάνε. 

4 λεπτά πριν, Burgos είπε

Με ύψος 1,90 και 110 κιλά δεν είναι εύκολο το μπες βγες. Έχω σακατέψει το κεφάλι μου. Αλλά το πρόβλημα είναι πως αρέσει πολύ στη γυναίκα μου και πρέπει να πηγαίνω με τα νερά της γιατί θέλω να αγοράσω κάρτα γραφικών 😂

αν θες στην ανταλλάζω με radeon RX6900 XT και μεταφορικά δικά μου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zanskou είπε

πολύ ωραίο αυτοκίνητο με τιμιότατους χώρους και επιδόσεις αλλά και μια χαρά ποιότητα κατασκευής. ποια έκδοση έχεις παρει ; 

με τρώει καιρό τώρα το χέρι μου να δώσω ένα ceed Diesel του 2018 που έχω για το 1.6 Diesel αλλά υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες που με φοβίζουν/κρατάνε. 

 

η εκδοση τιτανιουμ φιλε μου με κινητηρα 1.5 160 αλογα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδιά παράγγειλα τον προηγούμενο μήνα το 2008 ( το οποίο ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά , αν και δεν ήμουν ποτέ fan των Γαλλικών αυτοκινήτων πραγματικά με άφησε άφωνο σε όλα του) και με τα Εxtra μου πήγε 32.000. Το καλό με την Peugeot είναι ότι μου έδωσαν κλειδωμένη τιμή αφού μου είπαν ότι μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα πάρει 3 αυξήσεις με πρώτη αύξηση 1.000 τον Ιανουάριο. Πράγματι φίλος μου ζήτησε προσφορά για το ίδιο και του έδωσαν 1.600 πάνω από την τιμή που κλείδωσα. Τώρα ελπίζω να μου το παραδώσουν το συντομότερο δυνατόν δεδομένης της κατάστασης. Μέσα σε όλα μου έκαναν και κάποια δωράκια ( συναγερμούς , δάπεδα κτλ) συν 5 χρόνια δωρεάν οδική όποτε είπα ευχαριστώ και τα τσάκωσα και αυτά.

Επεξ/σία από emperor44
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει κσι όχι μόνο πανδημίας. Πριν από όχι πολλά χρόνια έπαιρνες μικρομεσαίο οικογενειακό σύγχρονο αμάξι με αρκετά κάτω από 20000...

Edit, το kia είναι πανέμορφο! Είδα ένα από κοντά και μου άρεσε πολύ, είναι πιο ωραίο από τις φωτογραφίες!

Επεξ/σία από zio10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το θέμα είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει κσι όχι μόνο πανδημίας. Πριν από όχι πολλά χρόνια έπαιρνες μικρομεσαίο οικογενειακό σύγχρονο αμάξι με αρκετά κάτω από 20000...

Edit, το kia είναι πανέμορφο! Είδα ένα από κοντά και μου άρεσε πολύ, είναι πιο ωραίο από τις φωτογραφίες!

Και το Leon που είδα εχθές απο περιέργεια είδα ότι τσίμπησε και αυτό 500ε επάνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. Προ διετίας μου μπήκε η ιδέα για αγορά αυτοκινήτου, με ένα budget μαξ 20.000€. Ο καιρός πέρασε και λίγο η έλλειψη ουσιαστικής ανάγκης αυτοκινήτου, λίγο ότι κανένα δε με ξετρέλαινε σε εκείνο το price range, η αγορά παρατάθηκε και δεν έγινε ποτέ. 

Ξαναθέτω το θέμα στο τραπέζι σε αυτές τις κάκιστες για αγορά αυτοκινήτου συγκυρίες, με πιο ελαστικό budget αυτή τη φορά. Έστω ότι μπορούμε να διαθέσουμε 2 άντε 3 χιλιάρικα παραπάνω αυτή τη φορά. Οι δικές μου παρατηρήσεις είναι ότι για b seg πραγματικά δεν αξίζει αυτή την περίοδο, τα τίμια b seg, στις καλές εκδόσεις και όχι στις ατμόσφαιρες των 80 αλόγων βρίσκονται στα 20 (πχ το clio στην dynamic που μου φαινόταν ανέκαθεν ελκυστικό είναι όντως στα 20.000).

Τα c seg και αυτά σε αυτό το price range, μόνο αρχικές-μεσαίες εκδόσεις έχουν να προσφέρουν (ξέρω ότι πχ υπάρχει το leon fr στα 23.000 αλλά πρώτον τσιτώνουμε το budget και κάτι τέτοιο θα ήθελα να το κάνω μόνο για ένα αυτοκίνητο που με το που το βλέπω καραγουστάρω, να πω "άξιζε" και το leon αν και πολύ όμορφο κατ' εμέ καλώς ή κακώς δε μου δημιουργεί αυτό το συναίσθημα).

Μερικοί ίσως κατάλαβαν που το πάω, σύμφωνα και με σχόλια που είχα κάνει παραπάνω. Δεδομένων των τιμών γιατί κάποιος σε αυτό το price range να μην πάει στις αρχικές εκδόσεις των Α 160/ bmw 116/ Audi A3? Αυτό το σκεπτικό στηρίζεται πάντα στην προϋπόθεση να σου αρέσουν όντως τα συγκεκριμένα μοντέλα, και εμένα μου αρέσουν πολύ (A class> Α3>>116). Επίσης οι βασικές τους μου φαίνονται αρκετά πλήρεις, ή τουλάχιστον πιο πλήρεις σε σχέση με τις βασικές του ανταγωνισμού.

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας, κάποιος να με συνετίσει ίσως γιατί μου φαίνεται ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Burgos είπε

Με ύψος 1,90 και 110 κιλά δεν είναι εύκολο το μπες βγες. Έχω σακατέψει το κεφάλι μου. Αλλά το πρόβλημα είναι πως αρέσει πολύ στη γυναίκα μου και πρέπει να πηγαίνω με τα νερά της γιατί θέλω να αγοράσω κάρτα γραφικών 😂


Δυστυχως, τα έλεγα..! 15 πόντους στο μπόι και 35 κιλά λιγότερο και κ ο άσσος με ζόριζε στο μπες βγες (συν ότι με τα χρόνια μου ρήμαξε κ τη μέση). Κ σκεψου ο καινούργιος είναι πιο ψηλός και άνετος από αυτόν που είχα…! 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μεγάλη απόσταση από το έδαφος έχει και πιο ευρύχωρη καμπίνα αλλά πάλι η θέση οδήγησης είναι πολύ χαμηλά.

Σε κάποιες περιπτώσεις (όπως του φίλου με τη bmw 1) πρέπει να δίνεται προτεραιότητα στην άνεση/πρακτικότητα και όχι στην εμφάνιση/πολυτέλεια κλπα. 

Εγω θα έπαιρνα ένα SUV C Segment για τις ανάγκες αυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, john1987 είπε

Πιο μεγάλη απόσταση από το έδαφος έχει και πιο ευρύχωρη καμπίνα αλλά πάλι η θέση οδήγησης είναι πολύ χαμηλά.

Σε κάποιες περιπτώσεις (όπως του φίλου με τη bmw 1) πρέπει να δίνεται προτεραιότητα στην άνεση/πρακτικότητα και όχι στην εμφάνιση/πολυτέλεια κλπα. 

Εγω θα έπαιρνα ένα SUV C Segment για τις ανάγκες αυτές.

Αυτό ακριβώς έκανα κ δε μετανιώνω με τίποτα  😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, μάλλον ευτυχώς, τα suv είναι πολύ βολικά!!!

Μια εποχή οδηγούσα μια το mx5, μια το punto και μια το XC40, ώστε να κινούνται όλα. Ε είχε πολύ πλάκα, για την μέση μου όχι και τόσο... Ε κάποια στιγμή δεν διάλεγα καθόλου το mx5... Έτσι έμεινε δύο τρεις μήνες ακίνητο...

Πάντως αν άλλαζα τώρα το ψατ, σε suv c θα πήγαινα και δύσκολα θα διάλεγα station που έλεγα χρόνια τώρα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δυστυχώς, μάλλον ευτυχώς, τα suv είναι πολύ βολικά!!!

Μια εποχή οδηγούσα μια το mx5, μια το punto και μια το XC40, ώστε να κινούνται όλα. Ε είχε πολύ πλάκα, για την μέση μου όχι και τόσο... Ε κάποια στιγμή δεν διάλεγα καθόλου το mx5... Έτσι έμεινε δύο τρεις μήνες ακίνητο...

Πάντως αν άλλαζα τώρα το ψατ, σε suv c θα πήγαινα και δύσκολα θα διάλεγα station που έλεγα χρόνια τώρα...

 

 

 

Δεν χωράει αμφιβολία ότι είναι πιο βολικά στο μπες - βγες , και εγώ το χαιρόμουν στο 2008.

Αλλά δεν έχουν όλα βολική θέση οδήγησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...