Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, filarhos είπε

 

Υ.Γ. Τώρα που είπες Corolla με CVT, βγαίνει και station αυτό ε;

εβγαινε μέχρι πρόσφατα. προσωρινά έχει σταματήσει η παραγωγή/παραγγελιοληψία και θα ξανανοίξει σε λιγο καιρό. 

μάλλον λογω επικείμενου facelift 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, glistor είπε

 

θεώρησα το ποστ του Peugeot208 αδικαιολόγητο
γιατί δεν μου απάντησε σε τίποτε συγκεκριμένο,
κάτι γενικά για μάρκες που εγώ δεν αναφέρθηκα, δεν είχε κανένα επιχείρημα και υποτιμά τη λογική
(όταν κάνουμε κουβέντα, μιλάμε συγκεκριμένα και δεν πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα)

μπορεί να του έθιξα την Peugeot, δεν ξέρω, αν κρίνω κι από το nickname ίσως

εγώ προσωπικά γραμμένη την έχω και την PSA και τη VAG και όποιαν άλλη,
μίλησα για το Astra και το 308 που είναι ανύπαρκτα στο ταμείο αλλά ποζάρουν σε προηγούμενα ποστ για επί λέξη «αντίπαλοι του Golf»
ε δεν είναι ούτε κατά διάνοια, δεν ασχολείται ο κόσμος
τί απλό να το καταλάβει κάποιος;

και όχι δεν είναι τώρα αντίπαλοι
- που αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους τί θεωρούν αδικαιολόγητο
την A-Class στα 22,5 ή το 308 στα 25+
ξέρουμε όλοι τις απαντήσεις -
αλλά δεν ήταν ούτε και προηγουμένως

.

κάτι για το ύφος, εγώ δεν μπήκα να πατρονάρω κανέναν ότι δεν ξεχωρίζω τα προφανή που τα καταλαβαίνει ο συνφορουμίτης και οι μανατζαραίοι,
φόρουμ είμαστε λέμε τον πόνο μας και καμιά φορά  λέμε και τα στοιχεία της αγοράς όπως έχουν,
αλλά το σημαντικότερο είναι ότι απάντησα σε ένα ποστ που βρήκα άκρως ειρωνικό και επιθετικό 
ας πούμε αυτά που αναφέρθηκαν περί τα «αστεία», τί να κάνουμε ο καθένας έχει τη γνώμη του τί είναι αστείο
αλλά καλύτερα να λείπουν χαρακτηρισμοί όταν θέλουμε να ζητάμε και το λόγο


και απάντησα αναλόγως
άρα tsofras αν εσύ δε βρήκες τίποτε στο ποστ στο οποίο απάντησα
αλλά βρήκες στο δικό μου
δεν πειράζει καλή καρδιά, κρατώ τη γνώμη μου και δε θα σκάσω κιόλας, επιστρέφω τα περί ύφους και γεια σας

Πάμε να τα αναλύσουμε λοιπόν.

Καταρχάς το nickname οφείλεται στο ότι έχω το προηγούμενο Peugeot 208. Δεν μου το χάρισε κανείς, το αγόρασα με τα λεφτουδάκια μου, οπότε μου είναι αδιάφορο αν "θιγεται" η εταιρεία.

Επίσης, αν με ρωτάς αν θα αγόραζα το νέο 208 η απάντηση είναι όχι! Δεν θα έδινα έξτρα 7 χιλιαρικα. Σίγουρα έχει κάποια εντυπωσιακά καλούδια παραπάνω, αλλά για ΕΜΕΝΑ ξεφεύγει πολύ.

Και με βάση το παραπάνω ερχόμαστε σε αυτά που έγραψα στα προηγούμενα posts.

Εμένα και θεωρώ στη πλειοψηφία μας φαίνεται πολύ ακριβό το 208, σε σοβαρή έκδοση τουλαχιστον. Ομως, εδώ και 2 χρόνια βρίσκεται στη κορυφή των πωλήσεων στην Ευρώπη!

Same story με το 2008, το 3008, το T-Roc, το Golf.

Δηλαδή , αυτοκίνητα που, τα Group που ανήκουν, πρωτοστατούν στις μεγάλες αυξήσεις τιμών.

Εκ του αποτελέσματος προκύπτει ότι τη τιμολογιακή πολιτική τους, τους παίρνει να την εφαρμόζουν.

Όσον αφορά τα Astra και 308 εξήγησα ότι η κατηγορία αυτή δεν έχει μεγάλο κοινό πλέον. Και τιμή κελεπούρι να είχαν, πάλι δεν θα έφερναν τις απαραίτητες πωλήσεις και ενδεχομένως να κανιβαλιζαν Corsa, 208, 2008. Εδω ο Άσσος που ειναι τρελο VFM δεν εχει τις επιθυμειτες πωλησεις. Άρα, ενδεχομένως προτιμούν να πωλούν στο μέγιστο κέρδος.

Τέλος, από ότι κατάλαβα θίχτηκες που ανέφερα ότι είναι αστείο να θεωρούμε premium, με τη πραγματική σημασία της λέξης, τον Άσσο και την A-class.

Για όνομα του Θεού δεν ανέφερα ότι είσαι εσύ αστείος. Εννοούσα οτι ειναι επιτηδευμένα παραπλανητικο να πλασάρεται οποιοδήποτε αυτοκίνητο των 22κ ως premium, απλά και μόνο λόγο σήματος.

Αυτό δεν αναιρεί ότι μια άδεια A-Class δεν είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο. Premium ΔΕΝ είναι.

Με λίγα λόγια αναφέρεσαι από την οπτική του καταναλωτή και καλά κάνεις, εγώ απλά έδωσα και την οπτική των εταιρειών.

Ο καθενας πραττει με γνώμονα τη τσέπη του...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που λέτε παιδιά, η κοπέλα μου αγόρασε Toyota Corolla, απλή έκδοση και κανόνισε την ημέρα της αγοράς η αντιπροσωπεία να περάσει φώτα ομίχλης που δεν είχε το αμάξι (έπρεπε να βάλει έξτρα που πήγαινε +1Κ αν θυμάμαι καλά), πέρασε ο καιρός, ήρθε το αμάξι, της είπαν να επιστρέψει μετά από 1 εβδομάδα να περάσουν τα φώτα, η μία εβδομάδα έγιναν παραπάνω και φτάνουμε πριν λίγες μέρες όπου την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι το αυτοκίνητο δεν δέχεται φώτα ομίχλης και να περάσει από εκεί να πάρει πίσω τα έξτρα χρήματα που έδωσε για τα φώτα ομίχλης (500€ νομίζω). 

Τι μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση; Γιατί μιλάμε για κοροϊδία απ' όσες πλευρές κι αν το δεις. Σκέφτεται μέχρι και να επιστρέψει το αμάξι πίσω. 

Άσχετο αλλά είχε στην βασική έκδοση adaptive cruise control και δεν είχε φώτα ομίχλης 😂

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Και που λέτε παιδιά, η κοπέλα μου αγόρασε Toyota Corolla, απλή έκδοση και κανόνισε την ημέρα της αγοράς η αντιπροσωπεία να περάσει φώτα ομίχλης που δεν είχε το αμάξι (έπρεπε να βάλει έξτρα που πήγαινε +1Κ αν θυμάμαι καλά), πέρασε ο καιρός, ήρθε το αμάξι, της είπαν να επιστρέψει μετά από 1 εβδομάδα να περάσουν τα φώτα, η μία εβδομάδα έγιναν παραπάνω και φτάνουμε πριν λίγες μέρες όπου την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι το αυτοκίνητο δεν δέχεται φώτα ομίχλης και να περάσει από εκεί να πάρει πίσω τα έξτρα χρήματα που έδωσε για τα φώτα ομίχλης (500€ νομίζω). 

Τι μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση; Γιατί μιλάμε για κοροϊδία απ' όσες πλευρές κι αν το δεις. Σκέφτεται μέχρι και να επιστρέψει το αμάξι πίσω. 

Άσχετο αλλά είχε στην βασική έκδοση adaptive cruise control και δεν είχε φώτα ομίχλης 😂

Τι να κάνει δηλαδή; Να πάει να πάρει τα 500 και να χαρεί το αμάξι της. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Και που λέτε παιδιά, η κοπέλα μου αγόρασε Toyota Corolla, απλή έκδοση και κανόνισε την ημέρα της αγοράς η αντιπροσωπεία να περάσει φώτα ομίχλης που δεν είχε το αμάξι (έπρεπε να βάλει έξτρα που πήγαινε +1Κ αν θυμάμαι καλά), πέρασε ο καιρός, ήρθε το αμάξι, της είπαν να επιστρέψει μετά από 1 εβδομάδα να περάσουν τα φώτα, η μία εβδομάδα έγιναν παραπάνω και φτάνουμε πριν λίγες μέρες όπου την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι το αυτοκίνητο δεν δέχεται φώτα ομίχλης και να περάσει από εκεί να πάρει πίσω τα έξτρα χρήματα που έδωσε για τα φώτα ομίχλης (500€ νομίζω). 

Τι μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση; Γιατί μιλάμε για κοροϊδία απ' όσες πλευρές κι αν το δεις. Σκέφτεται μέχρι και να επιστρέψει το αμάξι πίσω. 

Άσχετο αλλά είχε στην βασική έκδοση adaptive cruise control και δεν είχε φώτα ομίχλης 😂

Ότι λέει ο bomber-21.

Η τάση πάει προς κατάργηση των φανών ομίχλης...

 

Αν τόσο πολύ τα θέλει πας σε ηλεκτρολόγο και περνάει ένα διακόπτη και ρελέ για να τα ανάβει κατευθείαν από την μπαταρία. Δεν το συνιστώ σε καινούριο αυτοκίνητο και φυσικά δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα γίνει καλή δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2022 στις 11:54 ΠΜ, majnun είπε

C5 με 22.5? Γιατί το θυμάμαι πάντα κάπου στο 26αρι

Το αγαπημένο Σκόντα του θέματος (καμικ; ) πόσο έχει ανέβει;

Το πρόβλημα δεν είναι οι τιμές τώρα, αλλά ότι δε βλέπω να ξεφουσκώνουν ποτέ.

 

Το Gtec που παρακολουθώ από οριακα 19 (πολύ βαριά) πήγε στα 22 κ κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2022 στις 12:08 ΜΜ, paylidis είπε

38000 χωρις ΤΤ ειναι πολυ δυνατό ποσο...

απο κυβικα; γιατι τα πετρελαια πλεον ειναι 2000+ κατα βαση, στα δε C SUV κατα κανόνα...

 

Προσωπικά ενα Plug in υβριδικο βενζινης θα επαιρνα, βγαινει ανετα στο Budget σου...

 

Φίλε μου σόρρυ δεν το διευκρίνησα 38000 μαξ με το τέλος ταξινόμησης. Αρα χωρίς το τέλος μάξ 33.000. Για αυτό ανέφερα το Arkana e tech hybrid το οποίο μου βγαίνει τελική τιμή χωρίς το τέλος στα 31.800 περίπου στην φούλ έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john9 είπε

Φίλε μου σόρρυ δεν το διευκρίνησα 38000 μαξ με το τέλος ταξινόμησης. Αρα χωρίς το τέλος μάξ 33.000. Για αυτό ανέφερα το Arkana e tech hybrid το οποίο μου βγαίνει τελική τιμή χωρίς το τέλος στα 31.800 περίπου στην φούλ έκδοση.

Καλησπέρα. 

Το έκανες test drive;

Αν ναι, μπορείς να μας πεις εντυπωσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Καλησπέρα. 

Το έκανες test drive;

Αν ναι, μπορείς να μας πεις εντυπωσεις;

Δεν το έχω κάνει θα κανονίσω όμως να πάω Λάρισα να το κάνω απο εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filarhos είπε

Η εμπειρία μου είναι από το cvt της προπροηγούμενης γενιάς... είναι μια κακή εμπειρία.

Λένε ότι είχε βελτιωθεί η προηγούμενη και λένε ότι έχει βελτιωθεί και η νέα γενιά... Όσο και να έχει βελτιωθεί κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν, πατινάρισμα, αλλά αναλόγως την χρήση μπορεί να μην είναι τόσο χάλια...

 

Υ.Γ. Τώρα που είπες Corolla με CVT, βγαίνει και station αυτό ε;

Οδήγησα σε test drive και την τωρινή γενιά της Corolla με το CVT, τα ίδια χάλια, νομίζεις πως θέλει δίσκο :P 

Αλλά εκει που με εκνεύρισε απίστευτα το CVT ηταν σε εθνική που έκανα (μικρό) ταξίδι. Απίστευτος θόρυβος (σε Yaris)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οδήγησα σε test drive και την τωρινή γενιά της Corolla με το CVT, τα ίδια χάλια, νομίζεις πως θέλει δίσκο :P 

Αλλά εκει που με εκνεύρισε απίστευτα το CVT ηταν σε εθνική που έκανα (μικρό) ταξίδι. Απίστευτος θόρυβος (σε Yaris)

Αυτό για τον θόρυβο το έχω ακούσει από πάρα πολλούς, έχω την περιέργεια να ακούσω πως κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό για τον θόρυβο το έχω ακούσει από πάρα πολλούς, έχω την περιέργεια να ακούσω πως κάνει

Στο YouTube κυκλοφορούν βιντεακια. 

Είναι ζορικος για να τον αντέξεις σε πρώτη φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω και γω με τους προλαλησαντες! 

Έκανα διαδοχικά τεστ ντραϊβ σε i20, 308 και yaris cross (το οποίο υποτίθεται έχει και βελτιωμένο αυτόματο) και με το yaris cross νόμιζα ότι οδηγώ ελικοφόρο ρε παιδιά! Άσε που όποτε βουλιαζα το πόδι στο γκαζι, ήταν σαν το πηγαίνω με κοφτες ή όταν δεν αλλάζεις ταχύτητα ένα πράμα! 

Πολύ ιδιαίτερο και σίγουρα θέλει υπομονή για να το συνηθίσεις... Εγώ απλά έβαλα τη μουσική στο τέρμα! 😅

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σου φάνηκε το 208 σε σχέση με το ι20; 

Όταν το είχα οδηγήσει μου είχα φανεί ότι δεν ήταν κάτι φοβερά καλύτερο από το 207 που είχα σε τιμόνι και πίσω ανάρτηση. Και τα 20 χιλιάρικα που είχε τότε (Ιούνιος 2021) για 100 άλογα (νομίζω με το αυτόματο) μου είχαν φανεί υπερβολή. Τότε έκανα τη σύγκριση ότι μια γενιά πίσω έπαιρνες με +/- 2.000 παραπάνω 100 άλογα επιπλέον (GTI).

Που να ξέραμε τι μας περιμένει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, john9 είπε

Φίλε μου σόρρυ δεν το διευκρίνησα 38000 μαξ με το τέλος ταξινόμησης. Αρα χωρίς το τέλος μάξ 33.000. Για αυτό ανέφερα το Arkana e tech hybrid το οποίο μου βγαίνει τελική τιμή χωρίς το τέλος στα 31.800 περίπου στην φούλ έκδοση.

Άρα 33… το 38 μπέρδεψε αρκετά 😝

Κάτσε να το σκεφτώ λίγο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...