Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gmts είπε

Καλησπέρα,

Όντως έχω αναβάλλει την αγορά μιας και όλα έχουν μεγάλο χρόνο αναμονής.

Μάλλον το 2023 θα ασχοληθώ και πάλι

Καλησπέρα. Και πολύ καλά έχεις κάνει. Η αναμονή έχει τον απάλευτο και όχι μόνο αυτό, τρως και αυξήσεις στο κεφάλι. 

Ο μόνος λόγος που δεν έχω ακυρώσει ακόμα είναι ότι καταρχήν θεωρώ ότι ακόμα και το 23 να ασχοληθώ πάλι πχ, πάλι τα ίδια θα έχουμε, άντε λίγο καλύτερα, αλλά κυριότερον ότι οι τιμές θα έχουν ανέβει πολύ.

Αυτό με φοβίζει περισσότερο. Πχ, αν προσωπικά φάω 1.5-2κ αύξηση και το ακυρώσω, οι πιθανότητες σε έναν χρόνο από την ακύρωση το ίδιο τούτου να κάνει περισσότερο από 1.5-2κ νομίζω είναι περισσότερες. Μπορεί και όχι και μακάρι να πέσω έξω. Απλώς δεν το βλέπω να πέφτουν οι τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτος 2050.

Τα πάντα ελέγχονται μέσο νευρώνων. Απλά σκέφτεσαι και το αυτοκίνητο εκτελεί.

Κάτι παπουδια @tsofras και @paylidis μαζεύουν υπογραφές για διακόπτες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτος 2050. Ο Παυλίδης στέλνει στον ύπνο υποψηφίων αγοράστων το μήνυμα "Μη κοιτάς την τιμή του καταλόγου" σαν τον Ντι Κάπριο στο Inception ενώ ο Τσόφρας εχει βάλει τον ψηφιακό του βοηθό σε λούπα να βάζει παραγγελία κάθε 1η του μήνα για νέο αμάξι και αγγελία το υπάρχον

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έτος 2050. Ο Παυλίδης στέλνει στον ύπνο υποψηφίων αγοράστων το μήνυμα "Μη κοιτάς την τιμή του καταλόγου" σαν τον Ντι Κάπριο στο Inception ενώ ο Τσόφρας εχει βάλει τον ψηφιακό του βοηθό σε λούπα να βάζει παραγγελία κάθε 1η του μήνα για νέο αμάξι και αγγελία το υπάρχον

Φυσικούς διακόπτες να έχουν Ε, μη ξεχνιόμαστε… 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Φυσικούς διακόπτες να έχουν Ε, μη ξεχνιόμαστε… 😂

οφτόπικ

Ωραίο όνομα για μπάντα. Φυσικοί Διακόπτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έτος 2050. Ο Παυλίδης στέλνει στον ύπνο υποψηφίων αγοράστων το μήνυμα "Μη κοιτάς την τιμή του καταλόγου" σαν τον Ντι Κάπριο στο Inception ενώ ο Τσόφρας εχει βάλει τον ψηφιακό του βοηθό σε λούπα να βάζει παραγγελία κάθε 1η του μήνα για νέο αμάξι και αγγελία το υπάρχον

Άσε ρε φίλε έχει περάσει 1.5 χρόνος δεν μπορώ να το χωνέψω, πάει χάλασα και εγώ

Ο Γιώργος θα είναι με Q40 τότε 😂

Άσχετο κοίταγμα τιμοκατάλογο Opel Έχουν τρελαθεί τελείως?

Ποιος θα δώσει 32000+ για την απλή έκδοση του Astra με 1.2 130 άλογα αυτόματο και 16αρες?

Με 34 παίρνεις αυτόματη bmw 218 grand coupe και ένα κάρο άλλες αμαξαρες.

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται, θα έχουν μέλλον αυτές οι εταιρείες με τέτοιες τιμές?

 

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Άσε ρε φίλε έχει περάσει 1.5 χρόνος δεν μπορώ να το χωνέψω, πάει χάλασα και εγώ

Ο Γιώργος θα είναι με Q40 τότε 😂

χαχαχα απιστευτα πραγματα ε...!

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Άσχετο κοίταγμα τιμοκατάλογο Opel Έχουν τρελαθεί τελείως?

Ποιος θα δώσει 32000+ για την απλή έκδοση του Astra με 1.2 130 άλογα αυτόματο και 16αρες?

Με 34 παίρνεις αυτόματη bmw 218 grand coupe και ένα κάρο άλλες αμαξαρες.

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται, θα έχουν μέλλον αυτές οι εταιρείες με τέτοιες τιμές?

εκτος πραγματικότητας οντως, το εβλεπα και εγω προ ημερών... πραγματικα συμφερει να παρεις Premium ετσι οπως τα εχουν κανει (δε συζητω για πριν 2 χρονια που συνεφερε να παρεις Q2 αντι του κονα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Άσε ρε φίλε έχει περάσει 1.5 χρόνος δεν μπορώ να το χωνέψω, πάει χάλασα και εγώ

Ο Γιώργος θα είναι με Q40 τότε 😂

Άσχετο κοίταγμα τιμοκατάλογο Opel Έχουν τρελαθεί τελείως?

Ποιος θα δώσει 32000+ για την απλή έκδοση του Astra με 1.2 130 άλογα αυτόματο και 16αρες?

Με 34 παίρνεις αυτόματη bmw 218 grand coupe και ένα κάρο άλλες αμαξαρες.

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται, θα έχουν μέλλον αυτές οι εταιρείες με τέτοιες τιμές?

 

 

Καλα αυτη η opel ετσι και αλλιως νομιζω λογω του leasing ζει ακομα.Τουλαχιστον στην Ελλαδα.Δεν εχω δει τελευταιας 5ετιας Opel που να μην ειναι Avis.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tsofras είπε

Άσε ρε φίλε έχει περάσει 1.5 χρόνος δεν μπορώ να το χωνέψω, πάει χάλασα και εγώ

Ο Γιώργος θα είναι με Q40 τότε 😂

Άσχετο κοίταγμα τιμοκατάλογο Opel Έχουν τρελαθεί τελείως?

Ποιος θα δώσει 32000+ για την απλή έκδοση του Astra με 1.2 130 άλογα αυτόματο και 16αρες?

Με 34 παίρνεις αυτόματη bmw 218 grand coupe και ένα κάρο άλλες αμαξαρες.

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται, θα έχουν μέλλον αυτές οι εταιρείες με τέτοιες τιμές?

 

 

Και μετά σας φαίνεται ακριβή η τοναλε ( οχι ΔΕΝ είναι ακόμα και στην βασική της έκδοση ) :)

Polo στα 25 σας χρειαζεταιιιιιιιιιιιιιιι ! :) :) :)

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Και μετά σας φαίνεται ακριβή η τοναλε ( οχι ΔΕΝ είναι ακόμα και στην βασική της έκδοση ) :)

Polo στα 25 σας χρειαζεταιιιιιιιιιιιιιιι ! :) :) :)

αστα αυτα, θα ερθεις για καφε σήμερα; 

 

προειδοποιηση: το audi ειναι απλυτο εξωτερικα (εσωτερικα παντα καθαρο ειναι :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, paylidis είπε

αστα αυτα, θα ερθεις για καφε σήμερα; 

 

προειδοποιηση: το audi ειναι απλυτο εξωτερικα (εσωτερικα παντα καθαρο ειναι :P )

καφε? που? ποτε? γτ δεν πηρα πρεφα τιποτα?

Εσωτερικα δεν ειναι καθαρο ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ  ΠΩ ΕΓΩ! το audi μενει επιτηδες απλυτο γτ περιμενει ποτε θα δεησει ο αφεντικος του να το εμπιστευτει στα χερια μου.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NTC Labs είπε

καφε? που? ποτε? γτ δεν πηρα πρεφα τιποτα?

Εσωτερικα δεν ειναι καθαρο ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ  ΠΩ ΕΓΩ!

Σημερα, Κηφισια, Jacks, 16.30 περιπου, 2-3 θα ειμαστε μαλλον LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε οικογενειακό c SUV για 5μελη οικογένεια τι προτείνετε?

Περίπου 15000 χλμ το χρόνο. Τα μισά πόλη και τα άλλα μισά περιφερειακούς δρόμους και εθνική οδό.

Μπάτζετ μέχρι βαριά τα 38000. Επίσης υπάρχει απαλλαγή από τέλη ταξινόμησης λόγω τριτεκνιας.

Δεν με ενδιαφέρει απλή βενζίνη η μικρό υβριδικό. Με ενδιαφέρει φουλ υβριδικό και πετρέλαιο και εκεί είναι το δίλημμα.

Μια πρόταση που κοιτάω και μου αρέσει είναι το φουλ υβριδικό Renault arkana etech hybrid 143hp.

Σόρρυ για το σεντόνι παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38000 χωρις ΤΤ ειναι πολυ δυνατό ποσο...

απο κυβικα; γιατι τα πετρελαια πλεον ειναι 2000+ κατα βαση, στα δε C SUV κατα κανόνα...

 

Προσωπικά ενα Plug in υβριδικο βενζινης θα επαιρνα, βγαινει ανετα στο Budget σου...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Honda CR-V full hybrid 2.0 AWD εδώ και περίπου 7 μήνες. Πολύ ευχαριστημένοι έχουμε μείνει μέχρι τώρα. Πήγα να στο προτείνω, μέχρι που είδα τώρα τις τιμές στην Ελλάδα... (εγώ είμαι εξωτερικό)

Πήρα το Executive στα 41.000 με διάφορα έξτρα. Βλέπω τώρα στον ελληνικό τιμοκατάλογο το Executive να ξεκινάει στην Ελλάδα από 51.500... Το Comfort είναι οριακά εντός του μπάτζετ σου, εκτός αν παίζουν εκπτώσεις στις τιμές καταλόγου. Ίσως υπάρχουν και προσφορές στο τρέχον μοντέλο γιατί υποτίθεται ότι το '23 βγαίνει το καινούριο, το οποίο θα έχει και plug-in επιλογή.

Σε αυτά τα χρήματα έχεις πολλές επιλογές βέβαια, αν τυχόν είναι κι αυτό σε αυτά που κοιτάς ρώτησέ με ό,τι θέλεις.

Πολύ συνοπτικά:
- Χρήσιμα για οικογένεια: Τεράστιος χώρος ειδικά στη 2η σειρά καθισμάτων, πόρτες που ανοίγουν 90 μοίρες
- Kαταναλώσεις στην πράξη ελάχιστα πάνω από 5 εντός πόλης και γύρω στο 6 εκτός (με 125-130χλμ/ω). Με πιο επιθετική και γρήγορη οδήγηση εκτός έχουμε δει και 7,5 βέβαια. Όμως από το WLTP 7,1 που είχε στα χαρτιά το βλέπουμε στην πράξη να είναι αισθητά λιγότερο
- Το infotainment δείχνει τα χρόνια του. Το σώζει το android auto...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...