Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θωμά απλά πήγαινε και δες το Corolla Sedan 1.8 Hybrid. Ναι οκ είναι 4.6m αλλά δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά από τα 4.4m που βάζεις σαν όριο. Πορτ μπαγκάζ 471lt για να φορτώνεις τα πάντα (ξέχνα μπαγκαζιέρες και ράγες). Τα καθίσματα μου φάνηκαν να αγκαλιάζουν αλλά είναι εντελώς υποκειμενικό. Τεμπέλη μπρος πίσω. Μικτή κατανάλωση κάτω από 5lt/100km. Ανάρτηση πολλαπλών πίσω για τις μικρές σου αλλά και εσένα. Και εννοείται το αξιόπιστο eCVT (μην μπερδευτείς με το απλό CVT). Ροπή από τις 0 στροφές. Τιμή 22.200 (δυστυχώς η Toyota έχει ληστρικό επιτόκιο 8.9 αλλά η τραπεζα Αττικής έχει επιδότηση για υβριδικά/ηλεκτρικά με 7.1 επιτόκιο και χώρις παρακράτηση κυριότητας). Αυτά :P

Disclaimer: Όχι δεν είμαι αντικειμενικός αφού είναι το αμάξι που έχω παραγγείλει :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλά δεν βιάζομαι τόσο για μην κάνω βιαστική κίνηση πάλι μετά τις διακοπές ότι γίνει, αν γίνει

Το θέμα με bmw, mercedes που λέει και ο φιλτατος @paylidis

Είναι ότι ξεφεύγει η τιμή και τα έξοδα συντήρησης θέλω να πάω λίγο με ρεγουλα τώρα , άνετο αμάξι να κάνω τις βόλτες μου ήρεμα να ξεαγχωνομαι και να μην νιώθω ότι έδωσα ένα κάρο λεφτά που κάθονται.

Ψάχνω το πιο VFM άνετο αυτόματο αμάξι που να το ξεχρεωσω και σε μία διετία και να τελειώνω

Η άλλη λύση είναι αλλαγή ανάρτησης στο Leon αλλά το κιβώτιο θα μου μείνει....

Στα έχω ξαναπεί. ΔΕΝ είναι και ΤΟΣΟ ακριβή οσο νομίζεις (ή λένε διάφοροι) η συντήρηση. Από περιέργεια παρε κ ρωτά ποσό έχει το πρώτο σέρβις σου, το ίδιο μοτέρ έχουμε, η διαφορά θα είναι 30-40€ (που λόγω ιδιαίτερα φιλικών σχέσεων εμένα τουλάχιστον θα μου τα κόψει ο αντιπρόσωπος 100%). 
 

η 116 advantage προ καιρού επαιζε 22κ με χειροκίνητο και 24 με αυτόματο κ ο εξοπλισμός της δεν είναι κακός… Η Α πάνω κάτω στα ίδια αν κ για εμένα της λειπει εξοπλισμός (ή για την ακρίβεια έχουν κάνει φθήνιες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poihths είπε

Θωμά δεν νομίζω να υπάρχει αμάξι στα μέτρα σου, αφού δεν υπήρξε τις τρεις προηγούμενες φορές; θα υπάρχει τώρα;; 😂

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία 😂

10 ώρες πριν, paylidis είπε

Στα έχω ξαναπεί. ΔΕΝ είναι και ΤΟΣΟ ακριβή οσο νομίζεις (ή λένε διάφοροι) η συντήρηση. Από περιέργεια παρε κ ρωτά ποσό έχει το πρώτο σέρβις σου, το ίδιο μοτέρ έχουμε, η διαφορά θα είναι 30-40€ (που λόγω ιδιαίτερα φιλικών σχέσεων εμένα τουλάχιστον θα μου τα κόψει ο αντιπρόσωπος 100%). 
 

η 116 advantage προ καιρού επαιζε 22κ με χειροκίνητο και 24 με αυτόματο κ ο εξοπλισμός της δεν είναι κακός… Η Α πάνω κάτω στα ίδια αν κ για εμένα της λειπει εξοπλισμός (ή για την ακρίβεια έχουν κάνει φθήνιες)

Όταν λέω συντήρηση ( κακώς γιατί μπερδεύω) δεν εννοώ το ετήσιο service μία φορά το κάνω οπότε και 100 επάνω να είναι κλαιν, τα ανταλλακτικά εννοώ γιατί έχω διαβάσει τιμές και έχω φριξει με τα χιλιάρικα που ακούω σε προβλήματα εκτός εγγύησης

Προφανώς αν κάνω γύρα πρέπει να δω τι παίζει και με το δικό μου, σε τι τιμή θα το πάρουν και αν κάνουν αποπληρωμή δανείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paylidis είπε

Στα έχω ξαναπεί. ΔΕΝ είναι και ΤΟΣΟ ακριβή οσο νομίζεις (ή λένε διάφοροι) η συντήρηση. Από περιέργεια παρε κ ρωτά ποσό έχει το πρώτο σέρβις σου, το ίδιο μοτέρ έχουμε, η διαφορά θα είναι 30-40€ (που λόγω ιδιαίτερα φιλικών σχέσεων εμένα τουλάχιστον θα μου τα κόψει ο αντιπρόσωπος 100%). 
 

η 116 advantage προ καιρού επαιζε 22κ με χειροκίνητο και 24 με αυτόματο κ ο εξοπλισμός της δεν είναι κακός… Η Α πάνω κάτω στα ίδια αν κ για εμένα της λειπει εξοπλισμός (ή για την ακρίβεια έχουν κάνει φθήνιες)

οι εξοπλισμοι που δίνει η 116 και η Α class στα 24-25χιλ είναι αστείοι,τα κοίταγα και  εγώ πριν πάρω το Focus και ήθελα ενα 5χιλιαρο ακόμα σε έξτρα για να γίνουν "αμάξια" εποχής 2021.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Προφανώς αν κάνω γύρα πρέπει να δω τι παίζει και με το δικό μου, σε τι τιμή θα το πάρουν και αν κάνουν αποπληρωμή δανείου

επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο γιατι γλυκοκοιταω την εκδοση με το αυτοματο... περιμενω τα σχολια σου να εχω μια εικονα τι παιζει!

παντως θυμαμαι στην αρχικη προσφορα που μου ειχε γινει η τιμη που αγοραζε η αντιπροσωπεια το αυτοκινητο μετα απο 4 χρονια ηταν στο 50% της αρχικης αξιας... γελαω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο γιατι γλυκοκοιταω την εκδοση με το αυτοματο... περιμενω τα σχολια σου να εχω μια εικονα τι παιζει!

παντως θυμαμαι στην αρχικη προσφορα που μου ειχε γινει η τιμη που αγοραζε η αντιπροσωπεια το αυτοκινητο μετα απο 4 χρονια ηταν στο 50% της αρχικης αξιας... γελαω!

Εσύ δεν πήρες Q3 ή λάθος θυμάμαι ?

Κοίτα επειδή το έχω δεί το έργο με την ανταλλαγή είναι ανάλογα την αντιπροσωπεία και κατα πόσο θέλει όντως να κάνει ανταλλαγή.

Για το προηγούμενο Leon ας πούμε μου είχαν πεί στην Citroen 10.000e και στην Peugeot 6.000e . Διάβασα όμως σχόλια για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία της Peugeot ότι γενικά δίνει τιμές ξεφτίλας .

Κλασικά όλοι μπαίνουν στο car.gr και ρίχνουν την τιμή 1500 - 2000ε απο το φθηνότερο , για αυτό θα προτιμούσα να ξαναπήγαινα σε Seat ή γενικά VAG γιατί έχουν κοινή τράπεζα και θα ήταν εύκολη η αποπληρωμή . Οπότε σε άλλες αντιπροσωπείες δεν ξέρω αν το κάνουν

Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εσύ δεν πήρες Q3 ή λάθος θυμάμαι ?

Κοίτα επειδή το έχω δεί το έργο με την ανταλλαγή είναι ανάλογα την αντιπροσωπεία και κατα πόσο θέλει όντως να κάνει ανταλλαγή.

Για το προηγούμενο Leon ας πούμε μου είχαν πεί στην Citroen 10.000e και στην Peugeot 6.000e . Διάβασα όμως σχόλια για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία της Peugeot ότι γενικά δίνει τιμές ξεφτίλας .

Κλασικά όλοι μπαίνουν στο car.gr και ρίχνουν την τιμή 1500 - 2000ε απο το φθηνότερο , για αυτό θα προτιμούσα να ξαναπήγαινα σε Seat ή γενικά VAG γιατί έχουν κοινή τράπεζα και θα ήταν εύκολη η αποπληρωμή . Οπότε σε άλλες αντιπροσωπείες δεν ξέρω αν το κάνουν

Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω

ναι το Q3 εχω

θεωρητικα θα ειναι πιο ευκολο να το κανεις σε VAG συμφωνω λογω και της τραπεζας

οταν μαθεις σφυρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εσύ δεν πήρες Q3 ή λάθος θυμάμαι ?

Κοίτα επειδή το έχω δεί το έργο με την ανταλλαγή είναι ανάλογα την αντιπροσωπεία και κατα πόσο θέλει όντως να κάνει ανταλλαγή.

Για το προηγούμενο Leon ας πούμε μου είχαν πεί στην Citroen 10.000e και στην Peugeot 6.000e . Διάβασα όμως σχόλια για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία της Peugeot ότι γενικά δίνει τιμές ξεφτίλας .

Κλασικά όλοι μπαίνουν στο car.gr και ρίχνουν την τιμή 1500 - 2000ε απο το φθηνότερο , για αυτό θα προτιμούσα να ξαναπήγαινα σε Seat ή γενικά VAG γιατί έχουν κοινή τράπεζα και θα ήταν εύκολη η αποπληρωμή . Οπότε σε άλλες αντιπροσωπείες δεν ξέρω αν το κάνουν

Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω

Αν ειναι να μεινεις vag δεν υπαρχει κατι να δεις.

Α3-golf τα εχεις δει και θα ειναι ιδιο αμαξι με αυτο που εχεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, imr είπε

Αν ειναι να μεινεις vag δεν υπαρχει κατι να δεις.

Α3-golf τα εχεις δει και θα ειναι ιδιο αμαξι με αυτο που εχεις.

 

 

16 λεπτά πριν, poihths είπε

επίσης αν μεινεις σε VAG θα έχεις πάντα το φόβο του DSG.

Δεν μένω απλά είπα ότι για αυτό το σκεφτόμουν σαν λύση να κάνω τράμπα το Leon με Leon DSG γιατί θα ήταν πιο εύκολο ως διαδικασία με την ίδια τράπεζα και θα το έκανα για το δίλιτρο που φοράει το καλό DSG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras εχεις καμμια ενημερωση για τιμες στο ateca; Δεν βλεπω τιμοκαταλογο στο site τους.

 

Ρε συ θες αξιοπιστο κιβωτιο και ταυτοχρονα να μεινεις σε vag. Πως γκενεν αυτο;

δεν σε προλαβα εγραψες πριν απο εμενα.

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

@tsofras εχεις καμμια ενημερωση για τιμες στο ateca; Δεν βλεπω τιμοκαταλογο στο site τους.

 

Ρε συ θες αξιοπιστο κιβωτιο και ταυτοχρονα να μεινεις σε vag. Πως γκενεν αυτο;

δεν σε προλαβα εγραψες πριν απο εμενα.

δεν έχω αλλά δεν το προωθούν ιδιαίτερα ούτε στην αντιπροσωπεία δεν το έχουν , μπαίνεις μέσα και έχουν 4 Leon , 2-3 Arona και Ibiza

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

δεν έχω αλλά δεν το προωθούν ιδιαίτερα ούτε στην αντιπροσωπεία δεν το έχουν , μπαίνεις μέσα και έχουν 4 Leon , 2-3 Arona και Ibiza

γιατι ετσι; νομιζω ειναι facelift ή καποια αλλαγη εχει κανει. Καλα να μην εχουν αμαξι. Ουτε τιμη στο site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

γιατι ετσι; νομιζω ειναι facelift ή καποια αλλαγη εχει κανει. Καλα να μην εχουν αμαξι. Ουτε τιμη στο site;

Είναι λίγο για τα μπάζα σε αυτά τα θέματα ειδικά η Seat , εδώ έμπαινα και τους έστελνα λάθη που είχα σε εξοπλισμό ή τιμοκαταλόγους

Επίσης πουλάνε ότι έχουν , 1 atteca πέτυχα 1.5 χρόνο που πηγαίνω στην Seat και ένα formentor εμεινε για μικρό χρονικό διάστημα και τα πούλησαν αντί να τα κρατήσουν στην έκθεση. Δεν είναι λογικό να μην έχουν ούτε το Formentor και απορώ που το έχει παραγγείλει κόσμος χωρίς να το έχει δεί καν

Ακόμη διαμόρφωση δεν έχουν φτιάξει για το νέο Leon και έχει χρονίσει

Ναι facelift είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2021 στις 12:44 ΜΜ, tasos30 είπε

Το i20 είναι ολοκαίνουριο μοντέλο, το συγκεκριμένο Rio τα χει φάει τα ψωμιά του και φαντάζομαι "σύντομα" θα αλλάξει. Τώρα για τα περί κατασκευής και προέλευσης δε ξέρω, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τέτοια ζητήματα αλλά ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει.

Το τρεχον Kia Rio της Ελληνικης Αντιπροσωπειας ,καθεται σε παλαιοτερη πλατφορμα  (σασι , πατωμα , αμαξωμα , καμπινα , ταμπλο, φωτα ) της οικογενειας hyundai ; Διατιθεται σε παραπλησια τιμη , ισως με το κατιτις επιπλεον στον εξοπλισμο και τλχ φαινομενικα τα μηχανικα μερη ειναι τα ιδια με το Ι20 : πχ ενδιαφερομαι για την εκδοση με τα 100 αλογα και αυτοματο κιβωτιο DC7, ειτε Ι20  ειτε Kia Rio με τιμες απο 16500 περιπου . Πριν ενα μηνα το I20  made in Turkey ειχε χρονο παραδοσης το τριμηνο , παντα με το αυτοματο κιβωτιο . Θα επσκεφθω και εκθεση της ΚΙΑ για προσφορα , αλλα καλο θα ηταν να γνωριζω αν η πλατφορμα ειναι κοινη , οπως για παραδειγμα συμβαινει πλεον με το  group  PSA  πχ  peugeot 208  και Opel Corsa .Ως χωρα κατασκευης για τα "ευρωπαικα" Kia νομιζω ειναι η Σλοβακια , γνωριζει κανεις εδω  τα μηχανικα μερη  Hyundai : κινητηρας και κιβωτια ,απο πουθε κραταει η σκουφια τους ;Τελος το μεγα ερωτημα : Στο segment B γινεται σφαγη , το ενα καλυτερο απο το αλλο , Τι θα προτεινες για χαλαρη χρηση , λιγα χλμ ετησιως , με γνωμονα παντα το αυτοματο κιβωτιο , την αξιοπιστια , μακροζωια , το ολικο κοστος κατοχης και χρησης;  Μεταξυ των :  208, C3 ,corsa,  clio , micra , yaris , polo , ibiza , fabia ,I20 , Rio και οποιο αλλο μου διαφευγει .

 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...