Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

peugeot 2008 βενζινη allure plus 130 άλογα αυτόματο στα 28000. Προχωράω σε παραγγελία ή δεν είναι καλή ιδέα;;;

@tsofras Θυμάμαι είχες το 2008 και το έδωσες γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

peugeot 2008 βενζινη allure plus 130 άλογα αυτόματο στα 28000. Προχωράω σε παραγγελία ή δεν είναι καλή ιδέα;;;

@tsofras Θυμάμαι είχες το 2008 και το έδωσες γρήγορα.

TEST DRIVE έκανες; Σου έκατσε καλά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

TEST DRIVE έκανες; Σου έκατσε καλά; 

Ναι μου άρεσε αρκετά. Σε 40 λεπτά βέβαια δεν μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, αλλά μου φάνηκε οκ. Εσωτερικά και εξωτερικά σαν εμφάνιση βέβαια είναι καταπληκτικό.

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με την Peugeot σε θέμα αξιοπιστίας, κόστος ανταλλακτικών κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

peugeot 2008 βενζινη allure plus 130 άλογα αυτόματο στα 28000. Προχωράω σε παραγγελία ή δεν είναι καλή ιδέα;;;

@tsofras Θυμάμαι είχες το 2008 και το έδωσες γρήγορα.

Εμένα δεν μου έκατσε το τιμόνι και γενικά η θέση οδήγησης και το χειρότερο κιβώτιο ταχυτήτων σε manual που έχω οδηγήσει. Κατα τα άλλα μία χαρά

Απο θέματα δεν ξέρω κάπου είχα πετύχει ότι έχουν θέμα με τις δισκόπλακες νομίζω ? Για ψάξτο

Προσωπική γνώμη 28K είναι πολλά για το συγκεκριμένο αμάξι αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εμένα δεν μου έκατσε το τιμόνι και γενικά η θέση οδήγησης και το χειρότερο κιβώτιο ταχυτήτων σε manual που έχω οδηγήσει. Κατα τα άλλα μία χαρά

Απο θέματα δεν ξέρω κάπου είχα πετύχει ότι έχουν θέμα με τις δισκόπλακες νομίζω ? Για ψάξτο

Προσωπική γνώμη 28K είναι πολλά για το συγκεκριμένο αμάξι αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα :)

Το αυτοματο μια χαρά μου φάνηκε αλλα δεν το οδηγησα και παρα πολύ.

ίσως είναι πολλά αλλά γενικά νομίζω ότι έχουν ακριβύνει τα αυτοκίνητα και σε τελική ανάλυση τι καλύτερο παίρνεις στα λεφτά αυτά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

peugeot 2008 βενζινη allure plus 130 άλογα αυτόματο στα 28000. Προχωράω σε παραγγελία ή δεν είναι καλή ιδέα;;;

@tsofras Θυμάμαι είχες το 2008 και το έδωσες γρήγορα.

πολυ ομορφο το 2008, αλλα εχει γεμισει ο κοσμος με αυτο, οπου κοιταξεις ..
επιπλεον 28Κ ειναι πολλα λεφτα για το αμαξι αυτο θαρρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτα πας σε μεγαλυτερη κατηγορια αν σε ενδιαφερει βεβαια..

40' ειναι αρκετος χρονος για να καταλαβεις οδηγικα το αμαξι. Εγω δεν εχω πετυχει πανω απο 10-15 λεπτα με την κινηση σε test drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

Το αυτοματο μια χαρά μου φάνηκε αλλα δεν το οδηγησα και παρα πολύ.

ίσως είναι πολλά αλλά γενικά νομίζω ότι έχουν ακριβύνει τα αυτοκίνητα και σε τελική ανάλυση τι καλύτερο παίρνεις στα λεφτά αυτά;;;

ισως το ολοκαινουργιο Μοκκα;; βεβαια οι χρονοι παραδοσης πλεον ειναι τραγικοι.. 
κολλητος μου το εφτασε στα 28Κ, προπαραγγελια τον Ιανουαριο (πριν καν ερθει ελλαδα, πριν καν το δει εστω καπου επισημα) και απο Μαιο, τον εχουν παει τελη ιουλιου και βλεπουμε.. :( 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Σε αυτα τα λεφτα πας σε μεγαλυτερη κατηγορια αν σε ενδιαφερει βεβαια..

40' ειναι αρκετος χρονος για να καταλαβεις οδηγικα το αμαξι. Εγω δεν εχω πετυχει πανω απο 10-15 λεπτα με την κινηση σε test drive.

με έκοψε οτι ψήνομαι άσχημα να το πάρω και ίσως για αυτό μου το έδωσε περισσότερο 😁

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο ενα μεγαλύτερο αμάξι ασε που νομίζω ότι θα είναι πιο φτωχο σε έξτρα σε σχέση με το πεζό. 

11 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ισως το ολοκαινουργιο Μοκκα;; βεβαια οι χρονοι παραδοσης πλεον ειναι τραγικοι.. 
κολλητος μου το εφτασε στα 28Κ, προπαραγγελια τον Ιανουαριο (πριν καν ερθει ελλαδα, πριν καν το δει εστω καπου επισημα) και απο Μαιο, τον εχουν παει τελη ιουλιου και βλεπουμε.. :( 

Δεν μου αρεσει ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Το 2008 μου είπε οτι θα είναι τέλη ιουλιου λίγα κομμάτια για αυτό και έχω μπριζωθεί τωρα

Επεξ/σία από Peter_Line
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς διάθεση κριτικής, αλλά απορίας περισσότερο, όμως πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κάτι χωρίς να το έχεις κάνει μια δοκιμή. Μου έλεγε ένας πωλητής στην toyota, ότι είχαν ήδη φύγει αρκετές παραγγελίες για το yaris cross, πριν ακόμα έρθει στην Ελλάδα! Εντάξει οκ, εμείς οι tsofras - like maniacs, το ψάχνουμε και λιιίγο παραπάνω... αλλά και καθόλου?

αυτό με τις καθυστερήσεις, είναι επίσης θέμα, δεν ξέρω αν σχετίζεται με κάποια έλλειψη microchips, που είχα διαβάσει κάπου. Όμως συντελεί στο να αυξηθούν οι τιμές, κυρίως για όσους θέλουν σχετικά άμεσα αυτοκίνητο. Θεωρώ ότι όσοι δεν καίγονται, ίσως είναι καλύτερα να περιμένουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

με έκοψε οτι ψήνομαι άσχημα να το πάρω και ίσως για αυτό μου το έδωσε περισσότερο 😁

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο ενα μεγαλύτερο αμάξι ασε που νομίζω ότι θα είναι πιο φτωχο σε έξτρα σε σχέση με το πεζό. 

Δεν μου αρεσει ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Το 2008 μου είπε οτι θα είναι τέλη ιουλιου λίγα κομμάτια για αυτό και έχω μπριζωθεί τωρα

Αν σου αρέσει τότε να το πάρεις δεν υπάρχει λόγος να σου προτείνουμε κάποιο άλλο :)

 

2 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Χωρίς διάθεση κριτικής, αλλά απορίας περισσότερο, όμως πως είναι δυνατόν να παραγγείλεις κάτι χωρίς να το έχεις κάνει μια δοκιμή. Μου έλεγε ένας πωλητής στην toyota, ότι είχαν ήδη φύγει αρκετές παραγγελίες για το yaris cross, πριν ακόμα έρθει στην Ελλάδα! Εντάξει οκ, εμείς οι tsofras - like maniacs, το ψάχνουμε και λιιίγο παραπάνω... αλλά και καθόλου?

αυτό με τις καθυστερήσεις, είναι επίσης θέμα, δεν ξέρω αν σχετίζεται με κάποια έλλειψη microchips, που είχα διαβάσει κάπου. Όμως συντελεί στο να αυξηθούν οι τιμές, κυρίως για όσους θέλουν σχετικά άμεσα αυτοκίνητο. Θεωρώ ότι όσοι δεν καίγονται, ίσως είναι καλύτερα να περιμένουν.

Έχει γίνει χαμός με τα Chips είναι η αλήθεια και οι τιμές -χρόνοι παράδοσης έχουν πάρει την ανηφόρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν σου αρέσει τότε να το πάρεις δεν υπάρχει λόγος να σου προτείνουμε κάποιο άλλο :)

Για να είμαι απολύτως ειλικρινης αυτό που θα ήθελα ιδανικά ειναι το xc 40. Αλλά manual και με κάποια έξτρα πάμε στα 31κ συν το γεγονός ότι η volvo είναι πιο premium οπότε λογικά τα κόστη μετά θα είναι μεγαλύτερα

Βλέπω που λέτε πολλοί οτι είναι πολλά τα 28κ για αυτό το αμαξι και προβληματίζομαι τι παίρνεις καλύτερο . Το συγκεκριμένο που μιλάμε πάντως ειναι allure plus έκδοση και είναι αρκετα καλά εξοπλισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

Για να είμαι απολύτως ειλικρινης αυτό που θα ήθελα ιδανικά ειναι το xc 40. Αλλά manual και με κάποια έξτρα πάμε στα 31κ συν το γεγονός ότι η volvo είναι πιο premium οπότε λογικά τα κόστη μετά θα είναι μεγαλύτερα

Βλέπω που λέτε πολλοί οτι είναι πολλά τα 28κ για αυτό το αμαξι και προβληματίζομαι τι παίρνεις καλύτερο . Το συγκεκριμένο που μιλάμε πάντως ειναι allure plus έκδοση και είναι αρκετα καλά εξοπλισμένο.

Επειδη το αυτοματο 2008 ξεκιναει πιο χαμηλα καπου 24K, αλλα θελεις την συγκεκριμενη εκδοση (προσωπικα και εμενα αυτη μου αρεσει που δεν εχει την κουμουτσα για χειροφρενο) τα παραπανω χρηματα ειναι το προσωπικο σου γουστο, οποτε συγκρισιμο ειναι στα 24Κ.

Νομιζω το opel Mokka που ανεφερθηκε παραπανω ειναι καπου στα 24Κ, το citroen c4-cross καπου στα 24Κ (με αρκετα ηλεκτρονικα μπιχλιμπιδια) και το renault captur2 ειναι καπου στα 24Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

Για να είμαι απολύτως ειλικρινης αυτό που θα ήθελα ιδανικά ειναι το xc 40. Αλλά manual και με κάποια έξτρα πάμε στα 31κ συν το γεγονός ότι η volvo είναι πιο premium οπότε λογικά τα κόστη μετά θα είναι μεγαλύτερα

Βλέπω που λέτε πολλοί οτι είναι πολλά τα 28κ για αυτό το αμαξι και προβληματίζομαι τι παίρνεις καλύτερο . Το συγκεκριμένο που μιλάμε πάντως ειναι allure plus έκδοση και είναι αρκετα καλά εξοπλισμένο.

Η αλήθεια είναι ότι θα σου έβγαζα απέξω τα VAG λόγω DSG γιατί σίγουρα στο EAT8 δεν παίζουν και πολλοί ανταγωνιστές σε αξιοπιστία .

Αν δεν σε πειράζει το δίλιτρο που θεωρητικά θα καταργηθεί , σαν σύνολο αξιοπιστίς εγώ θα πήγαινα στα παρακάτω

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35420445-mazda-cx-30

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/25269338-toyota-rav-4

Ναι μεν είναι μεγαλύτερα αλλά ειδικά στο Mazda θα έχεις και αξιοπιστία και καλύτερη ποιότητα .

Απο την άλλη είναι τι ψάχνεις είτε πας στο 2008 με φουλ εξοπλισμό είτε χάνεις σε εξοπλισμό για να κερδίσεις σε ποιότητα

Επίσης αν δεν ψάχνεις μόνο SUV τότε έχεις και άλλες επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα σου έβγαζα απέξω τα VAG λόγω DSG γιατί σίγουρα στο EAT8 δεν παίζουν και πολλοί ανταγωνιστές σε αξιοπιστία .

Αν δεν σε πειράζει το δίλιτρο που θεωρητικά θα καταργηθεί , σαν σύνολο αξιοπιστίς εγώ θα πήγαινα στα παρακάτω

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35420445-mazda-cx-30

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/25269338-toyota-rav-4

Ναι μεν είναι μεγαλύτερα αλλά ειδικά στο Mazda θα έχεις και αξιοπιστία και καλύτερη ποιότητα .

Απο την άλλη είναι τι ψάχνεις είτε πας στο 2008 με φουλ εξοπλισμό είτε χάνεις σε εξοπλισμό για να κερδίσεις σε ποιότητα

Επίσης αν δεν ψάχνεις μόνο SUV τότε έχεις και άλλες επιλογές

Πιο πολύ για suv με βλέπω. Το  rav4 καλό αλλά δεν μου αρέσει καθόλου οπτικά και οταν πάιρνεις ένα αμάξι θέλεις να το βλέπεις και να το χαίρεσαι.

Το mazda καλή περίπτωση. Τα δίλιτρα όμως δεν έχουν φόρο πολυτελείας; 

 

Σε μη suv τι θα πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...