Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Περιμενε το αδερφακι του 2008 απο την opel

Ναι ωραίο δείχνει το νέο GrandLand (αν και είναι αδερφάκι του 3008) το αδερφάκι του 2008 είναι είτε το Moka είτε το Crossland ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Μεγάλο για τους χώρους που έχει νομίζω αλλά πρέπει να του ρίξω μία ματιά

Επειδή το πέτυχα παρκαρισμένο προχθές και το χάζευα λίγο, μου άρεσε, δεν μου φάνηκε πολύ μεγάλο, σίγουρα πολύ καλύτερο από το c3. Και ήταν αυτό το πορτοκαλοχρυσαφί χρώμα και μου άρεσε πιο πολύ. Δεν χάνεις και να το δεις, βγαίνει νομίζω ~23 με αυτόματο. Αν και θα το προτιμούσα πετρέλαιο με ~27

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Λοιπόν όχι πως δεν τα έχω περάσει σχεδόν όλα αλλά για πείτε ιδέες με γνώμονα

1) Τιμή εώς 24Κ βαριά

2) Ασφάλεια 5 αστέρων προφανώς

3) Αυτόματο αξιόπιστο

4) Άνεση σε κάθισμα και ανάρτηση

Μία απο τις πρώτες επιλογές είναι το C3 Aircross . Δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει αισθητικά αλλά έχει Aisin κιβώτιο , άνετο κάθισμα ανάρτηση και χώρους

Μπλιμπλίκια όπως ψηφιακή οθόνη , mild hybrid , 18αρες δεν με ενδιαφέρουν

Θέλω τουλάχιστον κλιματισμό , cruise control , android auto/car play , τεμπέλη μπρος και πίσω γιατί τον αγάπησαν τα κορίτσια και δεν θέλω να τους το στερήσω :D και αναγόμενους καθρέφτες . Στα led φώτα και ηλιοροφή κάνω και πίσω αν αξίζει

Να προσθέσω ότι πλέον θέλω αμάξι για να πηγαίνω με άνεση τις εκδρομές μου με την οικογένεια .

Δεν ψάχνω σπορ εμφάνιση ή επιδόσεις απλά να μην είναι ψόφιο για να μπορείς να κάνεις μία προσπέραση αν χρειαστεί

Δέκα μέρες έφυγα διακοπές* και μου το(Ν) ρημάξατε (τον tsofras) 😂😂😂

 

Θωμά θα τα ξαναπώ, πηγαινε δες Bmw 116 ή merc A class…… είσαι μαθημένος στα vag δε θα σου κάτσει καλά το οποίο κορεατικό κλπ. 
 

*οπου τις διακοπές μου τις έβγαλα στο πρώτο σκέλος με νοικιασμένο ηλεκτρικό ΚΙΑ NIRO (πολύ ευχάριστο το ηλεκτρικό και φοβερή αυτονομία >300 χλμ χωρίς A/C ωστοσο - όχι ευχάριστο το πάτημα του στο δρόμο) και το δεύτερο σκέλος (τώρα) το ξηγιεμαι με την καμικαρα…!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASTOU είπε

Εγώ συνεχίζω να επιμένω για XCEED με μόνη επιφύλαξη το αυτόματο κιβώτιο καθώς δεν έχω οδηγήσει ποτέ και ως εκ τούτου δεν έχω κάποια γνώμη. Για όλα τα υπόλοιπα καλύπτεσαι πλήρως: άνεση, ασφάλεια, αξιοπιστία, 7 χρόνια εγγύηση - 5 χρόνια σέρβις (αν δεν θέλεις το σέρβις υπάρχει έκπτωση περίπου 700 ευρώ στην αρχική τιμή).

Μην σε φοβίζει η κουπέ σχεδίαση καθώς τα πίσω καθίσματα είναι μια χαρά και δεν υπάρχει η αίσθηση κλεισούρας που έχει το CHR για παράδειγμα.

τα ιδια λεμε. η μονη λογικη φωνη εδω μεσα :D❤️ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

τα ιδια λεμε. η μονη λογικη φωνη εδω μεσα :D❤️ 

Χαχαχα αν τον καταφέρουμε να πάει για test drive θα το κλείσει...

Καλορίζικο και το stonic σου φίλε μου, το χάζευα τις προηγούμενες μέρες στις φώτο σου αλλά έτρεχα με δουλειές και δεν πρόλαβα να σου γράψω. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να κάνεις και να το χαρείς!!!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω @tsofras με τον φίλο @paylidis. Πήγαινε να δεις τον άσο και την Α. Αν και για να είμαι ειλικρινής όσον αφορά την Α για να την κάνεις κομπλέ ειδικά στο εσωτερικό θα πρέπει να ανέβεις. 

Θα πρότεινα και Α3 αλλά δεν σ άρεσε πριν από λίγο καιρό που το είδες. C4 όντως ωραίο, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόντουσαν με τον πίνακα οργάνων, μου χαλάει όλο το σύνολο. XCeed δύο φορές το πέτυχα στον δρόμο και το χάζευα, ωραίο! Δεν έχω πάει σε έκθεση να το δω από κοντά όμως.

Βέβαια από την άλλη Θωμά αν περιμένεις και δεν αλλάξεις τώρα αλλά σε κανένα 3χρονο πχ όπως ε΄'πες στην προηγούμενη σελίδα, θα έχουμε και τα νέα της Άλφα. Ένα B suv και ένα C suv. 

Επεξ/σία από aris_rom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris_rom είπε

Θα συμφωνήσω @tsofras με τον φίλο @paylidis. Πήγαινε να δεις τον άσο και την Α. Αν και για να είμαι ειλικρινής όσον αφορά την Α για να την κάνεις κομπλέ ειδικά στο εσωτερικό θα πρέπει να ανέβεις. 

Θα πρότεινα και Α3 αλλά δεν σ άρεσε πριν από λίγο καιρό που το είδες. C4 όντως ωραίο, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόντουσαν με τον πίνακα οργάνων, μου χαλάει όλο το σύνολο. XCeed δύο φορές το πέτυχα στον δρόμο και το χάζευα, ωραίο! Δεν έχω πάει σε έκθεση να το δω από κοντά όμως.

Βέβαια από την άλλη Θωμά αν περιμένεις και δεν αλλάξεις τώρα αλλά σε κανένα 3χρονο πχ όπως ε΄'πες στην προηγούμενη σελίδα, θα έχουμε και τα νέα της Άλφα. Ένα B suv και ένα C suv. 

Καλά δεν βιάζομαι τόσο για μην κάνω βιαστική κίνηση πάλι μετά τις διακοπές ότι γίνει, αν γίνει

Το θέμα με bmw, mercedes που λέει και ο φιλτατος @paylidis

Είναι ότι ξεφεύγει η τιμή και τα έξοδα συντήρησης θέλω να πάω λίγο με ρεγουλα τώρα , άνετο αμάξι να κάνω τις βόλτες μου ήρεμα να ξεαγχωνομαι και να μην νιώθω ότι έδωσα ένα κάρο λεφτά που κάθονται.

Ψάχνω το πιο VFM άνετο αυτόματο αμάξι που να το ξεχρεωσω και σε μία διετία και να τελειώνω

Η άλλη λύση είναι αλλαγή ανάρτησης στο Leon αλλά το κιβώτιο θα μου μείνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Λοιπόν όχι πως δεν τα έχω περάσει σχεδόν όλα αλλά για πείτε ιδέες με γνώμονα

1) Τιμή εώς 24Κ βαριά

2) Ασφάλεια 5 αστέρων προφανώς

3) Αυτόματο αξιόπιστο

4) Άνεση σε κάθισμα και ανάρτηση

Μία απο τις πρώτες επιλογές είναι το C3 Aircross . Δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει αισθητικά αλλά έχει Aisin κιβώτιο , άνετο κάθισμα ανάρτηση και χώρους

Μπλιμπλίκια όπως ψηφιακή οθόνη , mild hybrid , 18αρες δεν με ενδιαφέρουν

Θέλω τουλάχιστον κλιματισμό , cruise control , android auto/car play , τεμπέλη μπρος και πίσω γιατί τον αγάπησαν τα κορίτσια και δεν θέλω να τους το στερήσω :D και αναγόμενους καθρέφτες . Στα led φώτα και ηλιοροφή κάνω και πίσω αν αξίζει

Να προσθέσω ότι πλέον θέλω αμάξι για να πηγαίνω με άνεση τις εκδρομές μου με την οικογένεια .

Δεν ψάχνω σπορ εμφάνιση ή επιδόσεις απλά να μην είναι ψόφιο για να μπορείς να κάνεις μία προσπέραση αν χρειαστεί

Hyundai Kona 1.6 ίσως; Προσωπικά δε μου αρέσει αισθητικά, απλά δε το είδα να αναφέρεται και είπα να το βάλω στο ραντάρ σου - εάν δεν υπήρχε ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Hyundai Kona 1.6 ίσως; Προσωπικά δε μου αρέσει αισθητικά, απλά δε το είδα να αναφέρεται και είπα να το βάλω στο ραντάρ σου - εάν δεν υπήρχε ήδη.

Έχει μικρό πορτ μπαγκαζ

 

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Γιατί όχι πιο μακρύ? 

Γιατί αν εξαιρέσεις τα ταξίδια θέλω να μπορώ να παρκάρω και στις περιοχές που κινούμαι, ειδικά στη δουλειά που από Σεπτέμβρη θα πηγαίνω κάποιες φορές τον μήνα έχει ζόρι με το πάρκιγκ

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Δεν τα ρωτάνε αυτά.

Είπα να το προσπεράσω 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το bmw, το 1, το προλαβα να το κάνω τεστ, το 116i, αφου μονο αυτο εχει ετοιμοπαραδοτο(για το 118, απο Σεπτεμβρη και βλεπουμε). Πολύ καλο στησιμο, θέση οδήγησης όπως πρέπει, καλο κιβωτιο αν και θα προτιμουσα αυτοματο, χωρίς πολλά πολλά στον βασικό εξοπλισμό αλλά ικανοποιητικά θα ελεγα. Μου αρεσε η αισθηση του τιμονιου, στρίβει μια χαρά, για μένα ανετο στον δρομο (για την σύζυγο οχι τοσο..), εχει και sport mode για πιο καλή απόκριση. Αλλά ξεκινάμε απο 25, αντε να κοψει κάτι,παλι είμαστε ψηλα, για 115 άλογα. Θεωρώ οτι αξίζει το πεντοχίλιαρο που ζητάει παραπάνω για την επόμενη έκδοση, αλλά ξεφεύγει απο το μπατζετ μου και το χρειάζομαι σύντομα.

Το xceed, με τα 160 αλογα, αντιθέτως μπαίνει στο μπατζετ, ειδικα αν δεν πάω σε αυτόματο κιβωτιο,το οποιο ενω το θελω,αλλο τοσο το φοβαμαι. Στον δρόμο εξαιρετικό, καλη ηχομονωση, λιγο περίεργο infotainment, γενικα σχεδον ολα καλα. Το σχεδον οσον αφορα την ορατοτητα πισω και τα blind spots, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα νιωθω ανετα. Υπαρχει συστημα blind spot collision warning, αλλα ειναι στον ακριβο εξοπλισμο  (+ 2500€), όπου έχει και αυτοματη αναδίπλωση καθρεπτών ,μεταξυ αλλων. Δεν ξέρω,θελει λιγη σκεψη για μενα. Α,στα ετοιμοπαράδοτα υπάρχει και ψηφιακή οθονη,στα επόμενα θα το χρεώνουν έξτρα, αν εχει κάποια σημασία.

Πηγα και toyota, για το corolla κυριως και λιγοτερο για το yaris, εκλεισα κι εκει τεστ. Το puma το απεκλεισα,προς το παρον.

 

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...