Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tasos30 είπε

Nαι εννοείται ότι από άποψη εργονομίας το προτιμώ από τα νέα "κόλπα" της peugeot και της vw. 

Μια μέση λύση θεωρώ πχ το εσωτερικό του Polo (το υπάρχον, δε ξέρω το facelift πως θα είναι). Φυσικοί διακόπτες, αλλά όμορφο. Ίσως βέβαια να είναι και ασυναίσθητο bias λόγω σήματος.

Random screenshot εσωτερικού ενός polo highline:

image.png.e778250ffa307c038936e985162c041a.png

Συμφωνώ

Σωστό  ύψος και μέγεθος οθόνης χωρίς να προεξέχει

Κουμπάκια στην οθόνη

Φυσικοί διακόπτες για τον κλιματισμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Χθες είδα αυτό:

https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/to_neo_hyundai_bayon_patise_ellada_poso_kostizei_photos_video-7799911/

Τρομερή τιμή-εξοπλισμός (αν είναι έτσι όντως), αν και ατμόσφαιρα.

Αν ισχύουν αυτές οι τιμές , θα ξεπουλάει σα ζεστό ψωμί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Καλοτάξιδα σε όσους παρέλαβαν, να το χαρείτε παιδιά.

Χθες είδα αυτό:

https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/to_neo_hyundai_bayon_patise_ellada_poso_kostizei_photos_video-7799911/

Τρομερή τιμή-εξοπλισμός (αν είναι έτσι όντως), αν και ατμόσφαιρα.

Πάλι βλέπω η hyundai στις φωτογραφίες πετσοκόβει το εσωτερικό εισάγωντάς το με την παλιά οθόνη, όπως έκανε και στο i30. Άμα είναι να σκάσω 20 χιλιάρικα για καινούριο αμάξι θέλω μέσα να είναι καινούριο, πένα, πως το λένε.

Θα πει κάποιος "επιφανειακά μπλιμπλίκια ποιος νοιάζεται". Εγώ προσωπικά νοιάζομαι, και πολύ, αν δεν με ένοιαζε θα έπαιρνα έναν φίλο μηχανικό παραμάσχαλα και θα χτένιζα όλα τα μεταχειρισμένα με χαμηλά χιλιόμετρα και θα έπαιρνα καλύτερο αμάξι και με αρκετά λιγότερα χρήματα μάλιστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Αν ισχύουν αυτές οι τιμές , θα ξεπουλάει σα ζεστό ψωμί 

Πιθανότατα ναι, αν οι υποψήφιοι αγοραστές δε ντρέπονται να κυκλοφορούν με κάτι τόσο μα τόσο άσχημο..

:D 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ

Σωστό  ύψος και μέγεθος οθόνης χωρίς να προεξέχει

Κουμπάκια στην οθόνη

Φυσικοί διακόπτες για τον κλιματισμό

συμφωνω απολυτα και με τον @tasos30, το ιδιο εσωτερικο με το polo που εδειξες, εχουμε στο ΤΚρος της κοπελας μου, και ειναι πολυ βολικο και χρηστικο. 
Παντως ισως φταιει η φωτο, δεν εξεχει πανω απο την κονσολα,  φανταζομαι ειναι και θεμα συνηθειας.. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pros and cons μετά από δυο μέρες και 950χλμ με την GLC. Ακολουθεί σεντόνι 

Pros: Υπέροχη ποιότητα κύλισης, άνετο ταξίδι, η αερανάρτηση δεν κάνει το αυτοκίνητο να πλέει σαν βάρκα όπως το ένιωθα σε μια ML προ 15ετιας, σχεδόν απόλυτη ηχομόνωση, ο κινητήρας είναι σχετικά αθόρυβος για ντίζελ και αρκετά σβέλτος, γενικά το αυτοκίνητο κάνει τη μισή δουλειά μόνο του, μόνο του επιταχύνει, μόνο του επιβραδύνει, μόνο του στρίβει. Χαίρομαι που κράτησαν τα χειριστήρια του κλιματισμού με φυσικά κουμπιά και που εχει shortcut buttons για το μενού του κλιματισμού και για το navi. Επισης είναι εξαιρετικό το Mercedes me app. 
 

Cons: Υποτίθεται τα καθίσματα είναι αεριζόμενα αλλά αέρα δεν ένιωσα. Μόνο λίγο σε κάποια φαση όταν πέρασε τους 30 η εξωτερική θερμοκρασία. Δεν ξέρω τι παίζει αλλά θα μάθω φαντάζομαι. Επισης η ασύρματη φόρτιση ξεκινάει και σταματάει συνέχεια. Αυτό βέβαια μπορει να είναι και κουσούρι του iPhone. Τα καθίσματα γενικά είναι άνετα αλλά θα μπορούσαν και καλύτερα. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο είναι κάτι που δεν θα το πρόσεχα ποτέ σε αγορά αυτοκινήτου. Οι υαλοκαθαριστήρες φαίνονται τόσο αδικαιολόγητα φθηνιαρικοι και σκαλώνουν λίγο όταν η βροχή δεν είναι δυνατή. Κάπως ψεύτικος μου φάνηκε και ο λεβιες για τα φλας αλλά οκ το ξεπερνάω αυτό. 
 

Κατανάλωση 6,9/100 μικτή. Στην εθνική οδό έπαιζε 4 με 5. Απέχει ακόμα πολύ από το 1,9/100 που δίνει η Mercedes 😂

Ο ηλεκτροκινητήρας περίεργη φάση. Θέλει χρόνο για να συνηθίσω αυτή την ησυχια μέσα στην πόλη.

Αυτά θυμάμαι μέχρι στιγμής 🙂

  • Like 15
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 11:34 ΜΜ, JailbrokenDiesel είπε

Μετά από ήδη 70χλμ βόλτα, έτοιμος και με ένα τεράστιο χαμόγελο στο πρόσωπο μου!! 

Θωμά @tsofras ευχαριστούμε πολύ για το ΜΕΓΑthread της αυτοκίνησης! Ήταν αφορμή να ψαχτώ κι εγώ σιγά σιγά και να που 5 μήνες μετά, παρέλαβα! 
KIA Stonic GT-Line 1.0T 100ps 🖤❤️

B29F8E8A-6693-46B6-BFCB-AB77917B75BD.jpeg.4bb10a8bcc252f9cddc94cb7e8718f9b.jpeg00968748-9CEA-4B5D-BB84-3D4D5D41E0C5.jpeg.bbd31dab2403b81616c53edd648174b5.jpeg1039766B-7D10-43F8-9D01-0A409E140C04.jpeg.00940df1ae2a3e127cbea22a013bab05.jpeg2501A955-0192-462C-84C5-B1B111E56D20.jpeg.95e8b96e1576db81566225ecdf950d38.jpeg

 

Καλοτάξιδο, και κάποια στιγμή νομίζω θα είχε ενδιαφέρον μια "σύγκριση" ανάμεσα σε stonic και t-cross αφού τα έχεις και τα δύο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzampatzis είπε

Καλοτάξιδο, και κάποια στιγμή νομίζω θα είχε ενδιαφέρον μια "σύγκριση" ανάμεσα σε stonic και t-cross αφού τα έχεις και τα δύο!

να σαι καλα αδερφε, ετοιμαζω οντως συγκριση να σας μεταφερω καθως ηδη εκανα 250χλμ ενω στο Τκρος του εχω κανει τουλαχιστον τα μισα απο τα 13000 που εχει

ωραια αμαξακια και τα δυο παντως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει να κοιταζω για καινουριο αμαξι και θα ηθελα λιγη βοηθεια. Εχω παρει τις αντιπροσωπείες με τη σειρα και αποκλειω ή βαζω σε λιστα τα αμαξια που με ενδιαφερουν. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το golf με τα 110 αλογα etsi dsg. Ειναι πολυ καλη τιμη για κατω απο 22000 αλλα τι γινεται απο θεμα αξιοπιστίας. Εχω διαβασει για τα θεματα που ειχες @tsofras με το dsg στο leon καθως και τα τρελα προβληματα που ειχε το παλικαρι στο 4t. Ισως περισσότερο ψαχνω καποιον λογο να το αποκλεισω αλλα στα χαρτια ειναι πολυ καλο. Αλλα αμαξια που εχω κοιταξει ειναι a3 αλλα δεν εχω παρει προσφορα, civic αλλα δεν ενθουσιαστικα, focus και puma αλλα δεν μου αρεσαν, leon που ειναι δευτερο προς το παρων στη λιστα και το 2008 allure plus που ειναι πρωτο στη λιστα για μενα αλλα με 6 μηνες αναμονη. Γενικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ελλειψη στην αγορα και δεν παιζουν καθολου προσφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνουν σε συμπαθητική τιμή και το DS3 με 22.5 αν πας από κει και με καλό εξοπλισμό.

Το οδήγησα και μου φάνηκε υπερ-άνετο σε σχέση με ότι έχω οδηγήσει.

Πολύ ωραίο μέσα αν σου αρέσει να μην έχεις το ίδιο αμάξι με όλους τους υπόλοιπους.

Στα πλην εμένα μου φάνηκε Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο  και είναι από τα πιο μικρά B-SUV στα 4.1 μέτρα (αυτό και το το TCROSS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, majnun είπε

Δίνουν σε συμπαθητική τιμή και το DS3 με 22.5 αν πας από κει και με καλό εξοπλισμό.

Το οδήγησα και μου φάνηκε υπερ-άνετο σε σχέση με ότι έχω οδηγήσει.

Πολύ ωραίο μέσα αν σου αρέσει να μην έχεις το ίδιο αμάξι με όλους τους υπόλοιπους.

Στα πλην εμένα μου φάνηκε Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο  και είναι από τα πιο μικρά B-SUV στα 4.1 μέτρα (αυτό και το το TCROSS)

Ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει. Σ'ευχαριστω! Θα παω να το δω μια απο κοντα. Φανταζομαι ειναι ιδια πλατφορμα με το 2008 οποτε θα ειναι ιδια στην οδηγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, VyronPeristeri είπε

Εχω αρχισει να κοιταζω για καινουριο αμαξι και θα ηθελα λιγη βοηθεια. Εχω παρει τις αντιπροσωπείες με τη σειρα και αποκλειω ή βαζω σε λιστα τα αμαξια που με ενδιαφερουν. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το golf με τα 110 αλογα etsi dsg. Ειναι πολυ καλη τιμη για κατω απο 22000 αλλα τι γινεται απο θεμα αξιοπιστίας. Εχω διαβασει για τα θεματα που ειχες @tsofras με το dsg στο leon καθως και τα τρελα προβληματα που ειχε το παλικαρι στο 4t. Ισως περισσότερο ψαχνω καποιον λογο να το αποκλεισω αλλα στα χαρτια ειναι πολυ καλο. Αλλα αμαξια που εχω κοιταξει ειναι a3 αλλα δεν εχω παρει προσφορα, civic αλλα δεν ενθουσιαστικα, focus και puma αλλα δεν μου αρεσαν, leon που ειναι δευτερο προς το παρων στη λιστα και το 2008 allure plus που ειναι πρωτο στη λιστα για μενα αλλα με 6 μηνες αναμονη. Γενικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ελλειψη στην αγορα και δεν παιζουν καθολου προσφορες

Τι να σου πω ρε μαν διαβάζω αντίστοιχα και σε αγγλικό φόρουμ για ίδια προβλήματα με αυτά του golf για ένα Leon eTsi και τα έχω πάρει από φόβο.

Και εγώ που ήμουν καθημερινά με το ένα πόδι να δώσω το Leon και να αγόραζα το eTsi με αυτά που διαβάζω το έβγαλα σαν ιδέα.

Προσωπικά τα Leon , Golf eTsi θα τα άφηνα στην άκρη για κανά χρόνο να διορθώσουν τις παιδικές ασθένειες γιατί βλέπω ότι δεν ξέρουν να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα οι αντιπροσωπείες ακόμη και στο εξωτερικό

7 λεπτά πριν, majnun είπε

Δίνουν σε συμπαθητική τιμή και το DS3 με 22.5 αν πας από κει και με καλό εξοπλισμό.

Το οδήγησα και μου φάνηκε υπερ-άνετο σε σχέση με ότι έχω οδηγήσει.

Πολύ ωραίο μέσα αν σου αρέσει να μην έχεις το ίδιο αμάξι με όλους τους υπόλοιπους.

Στα πλην εμένα μου φάνηκε Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο  και είναι από τα πιο μικρά B-SUV στα 4.1 μέτρα (αυτό και το το TCROSS)

Τι εννοείς σου φάνηκε τεράστιο? Σαν σκάφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ ειχα δει το duster λογω lpg.

Θυμαμαι οτι ξεκινουσε απο 14κ και μια νορμαλ εκδοση ειχε 15.5. 

Για αυτην την τιμη μου ειχε φανει υπερτιμιο

Σημερα πετυχα διαφημηση και βλεπω οτι εχει παρει 1.5 χιλιαρικο! Γιατι ετσι? Ουτε εχουν βαλει κατι σε εξοπλισμο απο οτι βλεπω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Τι εννοείς σου φάνηκε τεράστιο? Σαν σκάφος?

Ναι, κτηνάκι ! ίσως φταίει η μεγάλη απόσταση από το έδαφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όχι πως δεν τα έχω περάσει σχεδόν όλα αλλά για πείτε ιδέες με γνώμονα

1) Τιμή εώς 24Κ βαριά

2) Ασφάλεια 5 αστέρων προφανώς

3) Αυτόματο αξιόπιστο

4) Άνεση σε κάθισμα και ανάρτηση

Μία απο τις πρώτες επιλογές είναι το C3 Aircross . Δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει αισθητικά αλλά έχει Aisin κιβώτιο , άνετο κάθισμα ανάρτηση και χώρους

Μπλιμπλίκια όπως ψηφιακή οθόνη , mild hybrid , 18αρες δεν με ενδιαφέρουν

Θέλω τουλάχιστον κλιματισμό , cruise control , android auto/car play , τεμπέλη μπρος και πίσω γιατί τον αγάπησαν τα κορίτσια και δεν θέλω να τους το στερήσω :D και αναγόμενους καθρέφτες . Στα led φώτα και ηλιοροφή κάνω και πίσω αν αξίζει

Να προσθέσω ότι πλέον θέλω αμάξι για να πηγαίνω με άνεση τις εκδρομές μου με την οικογένεια .

Δεν ψάχνω σπορ εμφάνιση ή επιδόσεις απλά να μην είναι ψόφιο για να μπορείς να κάνεις μία προσπέραση αν χρειαστεί

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...