Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από χάρτινα καλαμάκια


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι πιο πάνω ξεκαθάρισα ότι δεν είμαι φαν των μη πλαστικών καλαμακιών. Και ότι επίσης αν έχω τρόπο να βρω πλαστικά από αλλού (πχ ταξίδι εκτός ΕΕ) θα το πράξω.

Αυτά νομίζω ότι ξεκαθαρίζουν το ότι άσχετα από τις όποιες πιθανές οικολογικές "ευαισθησίες" μπορεί να έχω (ή και όχι) σίγουρα δεν είμαι φάση "οικολογία και ξερό ψωμί" και σίγουρα καταλαβαίνω τα προβλήματα και τα θέματα πρακτικότητας που μπορεί να προκύπτουν.

Συνεπώς θα έλεγα ότι μάλλον με "βολεύουν" τα επιχειρήματα στυλ "υπάρχουν τόσα άλλα χειρότερα που γίνονται, το καλαμάκι και η σακούλα σας πείραξαν; Φτιάξτε πρώτα το θέμα με τα παλιά λεωφορεία/ταξί ή με τους πυρηνικούς αντιδραστήρες και μετά βλέπουμε" που παρατέθηκαν. Πρέπει όμως να παραδεχτούμε ότι είναι λίγο επιχειρηματολογία μαθητή δημοτικού που απλά βολεύει στο να μην κάνουμε τίποτα ή να χάσουμε τη βολή μας (εμείς) μέχρι να λύσουν πχ το θέμα των εκπομπών διοξειδίου (οι άλλοι).

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Νομίζω ότι πιο πάνω ξεκαθάρισα ότι δεν είμαι φαν των μη πλαστικών καλαμακιών. Και ότι επίσης αν έχω τρόπο να βρω πλαστικά από αλλού (πχ ταξίδι εκτός ΕΕ) θα το πράξω.

Αυτά νομίζω ότι ξεκαθαρίζουν το ότι άσχετα από τις όποιες πιθανές οικολογικές "ευαισθησίες" μπορεί να έχω (ή και όχι) σίγουρα δεν είμαι φάση "οικολογία και ξερό ψωμί" και σίγουρα καταλαβαίνω τα προβλήματα και τα θέματα πρακτικότητας που μπορεί να προκύπτουν.

Συνεπώς θα έλεγα ότι μάλλον με "βολεύουν" τα επιχειρήματα στυλ "υπάρχουν τόσα άλλα χειρότερα που γίνονται, το καλαμάκι και η σακούλα σας πείραξαν; Φτιάξτε πρώτα το θέμα με τα παλιά λεωφορεία/ταξί ή με τους πυρηνικούς αντιδραστήρες και μετά βλέπουμε" που παρατέθηκαν. Πρέπει όμως να παραδεχτούμε ότι είναι λίγο επιχειρηματολογία μαθητή δημοτικού που απλά βολεύει στο να μην κάνουμε τίποτα ή να χάσουμε τη βολή μας (εμείς) μέχρι να λύσουν πχ το θέμα των εκπομπών διοξειδίου (οι άλλοι).

Ή απλα ειναι επιχειρηματολογια καποιου πολυ διαβασμενου (απο το ιντερνετ), που αντιστεκεται στη ΝΤΠ ( των επιστημονων) που θελει να τον καταστρεψει σε προσωπικο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Nabuko είπε

Μέχρι πόσα καλαμάκια παίρνω χωρίς να πληρώσω τελωνείο? 😅

Με μπερδεύουν οι τιμές που γράφει απο-εως.

Τα 500 καλαμάκια πόσο έχουν;

Χρειάζεται λογαριασμό για να παραγγείλεις; Υποστηρίζει Paypal;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Με μπερδεύουν οι τιμές που γράφει απο-εως.

Τα 500 καλαμάκια πόσο έχουν;

Ένα τυχαίο λινκ που βρήκα μπροστά μου έβαλα. Έχει και άλλα. Αυτό που μου προξενεί εντύπωση είναι ότι σε περιορίζει στο 1 τμχ ανά πελάτη. 🤔

36 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Χρειάζεται λογαριασμό για να παραγγείλεις; Υποστηρίζει Paypal;

Ναι. Όχι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 10/11/2021 στις 7:52 ΜΜ, HERTHAN είπε

50 ευρω εδωσα για 30 χιλιαδες σπαστα.

Χαρτινα και π@π@ριες.:P

Bόλεψα την αποθήκη... 13400 μου έχουν μείνει, βγάζουμε άνετα 10 χρόνια όλη η οικογένεια. Απ'το περασμένο μήνα που δοκίμασα να πιω χυμό 250ml με χάρτινο καλαμάκι και μου κόλλησε στο στόμα... κατάλαβα πως έχω θησαυρό και πρέπει να τον φυλάξω για πάρτη μου.

Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα απαγορευτεί και η πώληση από τα στοκ οπότε ούτε στην αποθήκη δε θα επιτρέπεται να τα έχουμε. Θα πρέπει αναγκαστικά να τα πάμε σπίτι. Τώρα που το σκέφτομαι, έχω έναν πτυσόμενο καναπέ που είναι άδειος από κάτω.   😆

 

Στις 11/11/2021 στις 4:56 ΜΜ, vorlon68 είπε

Στυλό bic το πλένεις καλα και το κάνεις καλαμάκι.... 😁😁

Υπάρχουν και στο εμπόριο χοντρά πλαστικά. Θέλουν όμως καλό πλύσιμο και αντικατάσταση τουλάχιστον ανά μήνα.... μπορεί να μη φαίνεται στο μάτι, αλλά είναι πορώδες υλικό.

Στις 11/11/2021 στις 5:27 ΜΜ, mariosCS είπε

Εγώ πάντως γύρισα σε κοντά μεταλλικά για το σπίτι και δεν έχω κανένα θέμα.

 

Ωραία τα μεταλλικά, αλλά δε βλέπεις πώς είναι μέσα. Η παραμικρή ατέλεια στην επίστρωση σε συνδιασμό με το νερό, μπορεί να δημιουργήσει σκουριά.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα απαγορευτεί και η πώληση από τα στοκ οπότε ούτε στην αποθήκη δε θα επιτρέπεται να τα έχουμε. Θα πρέπει αναγκαστικά να τα πάμε σπίτι.

Στην παρανομία θα βγείτε...

season 5 moonshine GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ανθρωποι ειναι τραγικοι,ενα καφε ειχαμε να πινουμε καθε πρωι μας τον γ#σαν κ αυτον.Τι χαρτινο καλαμακι ρε φιλε,μουλιαζει κολλαει,χιλια δυο.Η υποκρισια για την δηθεν οικολογια σε ολο της το μεγαλειο.

Παντως αρκετα καφε δινουν ακομα πλαστικα.Κερδαμε αδερφια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 2:19 ΜΜ, Nabuko είπε

Μέχρι πόσα καλαμάκια παίρνω χωρίς να πληρώσω τελωνείο? 😅

ΕνσΕνΕΑννΑνΑσξξδξξδξξκδνΑνα

Παιζει να στα σταματήσουν στο τελωνείο ανεξαρτήτως ποσού.

 

Γενικά πέραν απ' τα μεταλλικά υπάρχουν πλαστικά πολλών χρήσεων τα οποία καθαρίζονται και έχω τέτοια. Δεν νομίζω αυτά να τα έχουν απαγορεύσει.

Τώρα στα takeaway κρατάτε αναγκαστικά το δικό σας πολλών χρήσεων.

Δυστυχώς είμαστε ένας λαός βρωμιάριδψων και πετάμε τα πλαστικά μας όπου βρούμε. Όποτε λογικο είμαι να πηγαίνουμε σιγά σιγά στο χάρτινο όπως θα γίνει και εξ ολοκλήρου με το κύπελλο του καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Στην παρανομία θα βγείτε...

season 5 moonshine GIF

Ούτε 50 ευρώ τη χιλιάδα δε θα έδινα. Προκειμένου να απολαμβάνω φραπεδιά για 10 χρόνια, άστα να πιάνουν χώρο.

Πάντως όσοι παραγγέλνετε από Κίνα δε καταλαβαίνω τη λογική σας... ρισκάρετε να σταματήσουν τελωνείο και να πάνε για καταστροφή. Με πια πρόχειρη αναζήτηση το σκρουτζ βρήκα 3 καταστήματα που πουλάνε ακόμα χιλιάδες σε τιμές που ξεκινάνε από 5.50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 καλαμάκια, συσκευασμένα ανά μονάς (sic), 10 ευρώ από σκρουτζ. Νταξ, τι να κάνεις?

(Αν δείτε την εξέλιξη τιμών, πέφτει scalping κανονικό ακόμα και εκεί χαχαχαχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...