Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως δεν βλεπω τον λογο. Και στο ζεστο πεφτει η υγρασια. Εγω που το χω απλα να ζεσταινει στο δωματιο, απο 60% πεφτει στο 42%. Αφου ουτως η αλλως η θερμοκρασια συνδεεται και με την υγρασια, ποσο περισσοτερο βοηθαει η λειοτυργια DRY?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων.Εξαρταται την περιοχη, την εποχη και τις αναγκες του καθενος.

Αν χρησιμοποιεις την μοναδα ειτε για ψυξη, ειτε για θερμανση, σιγουρα θα ριξεις και την σχετικη υγρασια του χωρου σου.

Αν ομως ειναι εποχη που δεν θελεις να χρησιμοποιησεις το κλιματιστικο,αλλα εχεις υγρασια στον χωρο σου,τοτε μπορεις να το λειτουργησεις στην αφυγρανση (στην ουσια,ψυξη θα λειτουργησει,χωρις ή με χαμηλη ταχυτητα του εσωτερικου ανεμιστηρα,ωστε να μην αισθανεσαι κρυο).

Εγω ανεφερα την λειτουργια της αφυγρανσης,απο την κλιματιστικη μοναδα,γιατι ειναι πολυς κοσμος που δεν την γνωριζει ή το εχει ξεχασει και ειναι κριμα εφ`οσον καποιος διαθετει κλιματιστικο και χρειαζεται αφυγρανση στον χωρο,να μην την εκμεταλευτει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενταξει καλα κανεις, εγω απλως ρωταω επειδη δεν γνωριζω τα σχετικα. Οποτε στην ουσια ξηραινει απλα χωρις να μεταβαλει την θερμοκρασια. Κοιτα καλοκαιρι, ουτως η αλλως ξηραινει η ατμοσφαιρα λογω της ζεστης, οποτε δεν νομιζω να χρειαζεται εκτος και αν ο χωρος ειναι κανα τρελο υπογειο ξερω γω. Παντως χειμωνα που παρουσιαζεται εντονα το φαινομενο της υγρασιας, φανταζομαι ειναι που χρειαζεται αντιμετωπιση.

 

Επισης η καταναλωση του κλιματιστικου σε ρευμα ειναι η ιδια, ειτε το δουλευεις στο ξηρο ειτε στο θερμο (ξηρασια+ζεστη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...

ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ?ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ?

ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΛΥΠΤΕΙ ΕΝΑΝ ΕΝΙΑΙΟ ΧΩΡΟ 40 Τ.Μ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μένω σε σπίτι με πολή υγρασία και παρά τον κλιματισμό, είναι δυστυχώς απαραίτητο να αγοράσω αφυγραντήρα. Διαβάζοντας και εδώ αλλά και συνολικά στο διαδύκτιο είμαι κοντά στο να καταλείξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα:

1) http://www.skroutz.g...Delonghi DES 14

και

2) http://www.skroutz.g...ghi-DNC-65.html

Το πρώτο λειτουργεί με ψυκτικό υγρό ενώ το δεύτερο λειτουργεί χωρίς ψυκτικό υγρό???????

Είναι σε θέση κάποιος να μου εξηγήσει ποιό από τα δύο 8εωρείται πιο ικανό να κάνει σωστά την δουλειά του ή να μου προτείνει κάποια άλλη συσκευή αφύγρανσης από την οποία να έχει μείνει ευχαριστημένος..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μένω σε σπίτι με πολή υγρασία και παρά τον κλιματισμό, είναι δυστυχώς απαραίτητο να αγοράσω αφυγραντήρα. Διαβάζοντας και εδώ αλλά και συνολικά στο διαδύκτιο είμαι κοντά στο να καταλείξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα:

1) http://www.skroutz.g...Delonghi DES 14

και

2) http://www.skroutz.g...ghi-DNC-65.html

Το πρώτο λειτουργεί με ψυκτικό υγρό ενώ το δεύτερο λειτουργεί χωρίς ψυκτικό υγρό???????

Είναι σε θέση κάποιος να μου εξηγήσει ποιό από τα δύο 8εωρείται πιο ικανό να κάνει σωστά την δουλειά του ή να μου προτείνει κάποια άλλη συσκευή αφύγρανσης από την οποία να έχει μείνει ευχαριστημένος..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ίδια απορία και εγώ.

Βρήκες κάποια άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση πως γίνεται όταν θέλεις για πολλά δωμάτια;

πχ εγώ έχω 180 τετραγωνικά και μαζεύει υγρασία στα βορινά μόνο: Ενα υπνοδωμάτιο, μπάνιο, σαλόνι. (Βάζω αυτό το πλαστικό κουβαδάκι που συλλέγει υγρασία και σε μερικές μέρες γεμίζει.)

 

Πρέπει να πάρω 2-3 μικρούς αφυγραντήρες ή έναν που να λέει ότι κάνει για τα τετραγωνικά συνολικά των τριών χώρων που έχουν υγρασία και να το βάζω στο διάδρομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα ενα και καλο ο οποιοσ θα δουλευει ωρες. Ο σπιτονοικοκυρης μου που μενει Αθηνα και εχει το πατρικο του εδω κερκυρα αφηνει ολο το χειμωνα 1 αφυγραντηρα να δουλευει (σωληνακι στην αποχετευση) και δεν του μαζευει μουχλα το σπιτι. Σιγουρα παντως εχει να κανει και με την μορφολογια των χωρων που θελεισ να καλυψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έκανε κανείς καμία αγορά να μας πεί? Ψάχνω και εγω να βρώ.

Για αυτο το delonghi http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5354 εχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω ακόμα.

 

Από amazon.co.uk έχει αγοράσει κανείς να μας πεί??



εννοεις humidifiers?
αν ναι εγω ειχα αγορασει παμφτηνα απο ε-bay.ειναι πολυ φτηνοι στην αμερικα.

Μάλλον εννοεί dehumidifier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα έναν Philco 16 l/d

Τον έβαλα στο υπνοδωμάτιο όπου διάβασε 75% υγρασία και σε 2 ώρες την πήγε στο 50. Άδειασα μισό λίτρο νερό!

 

Εντυπωσιακό...

 

Πάντως θόρυβο κάνει. Δεν νομίζω ότι μπορεί να τον ανεχτεί εύκολα κάποιος την ώρα που κοιμάται. Προφανώς θα τον βάζω σε κάθε δωμάτιο όταν λείπω.

 

Ομως έχω κάποιες απορίες:

 

1) Το πρωί (με κλειστό τη νύχτα τον αφυγραντή)ξαναείχε 70% υγρασία. Νορμάλ;

 

2) Αν ανοίξω τις μπαλκονόπορτες και κάνει ρεύμα, η υγρασία πέφτει <50%. Μόλις κλείσω πάλι ανεβαίνει. Δεν θα έπρεπε να διατηρείται χαμηλά για κάποιες ώρες τουλάχιστον;

 

3) Το να λειτουργεί ο αφυγραντής με ρύθμιση πχ 45% και το να έχω ανοιχτές μπαλκονόπορτες οδηγεί τελικά σε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...