Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σημαντικα που πρεπει να κοιταξουμε σε ενα αφυγραντηρα ποια ειναι?

ισχυς

θορυβος

ενδειξη

τ.μ. που λειτουργει

λιτρα νερου

τιμη

συνδεση με αποχετευση

θερμοκρασια λειτουργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα σημαντικα που πρεπει να κοιταξουμε σε ενα αφυγραντηρα ποια ειναι?

1.ισχυς

2.θορυβος

3.ενδειξη

4.τ.μ. που λειτουργει

5.λιτρα νερου

6.τιμη

7.συνδεση με αποχετευση

8.θερμοκρασια λειτουργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπερα και απο μενα. Εχω και εγω προβλημα υγρασισς στο υπνοδωματιο. Το υγρομετρο λεει απο 60-88% μερικα πρωινα το τζαμι σταζει και τα σεντονια νωπα...κακος υπνος. Εχω δοκιμασει πολλα και δεν βρισκω λυση. Ψαχνομαι για αφυγταντηρα μπας και γλυτωσω. Καμια προταση απο κατοχο η μη.. με λογικο κοστος! Π.χ ειδα στο πρακτικερ εναν budget 99ε το θεμα ειναι αν θα κανει δουλεια και αν αντεξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Έχουμε κι εμείς στο σπίτι πρόβλημα με την υγρασία, σήμερα είδαμε μούχλα στις κορυφές-γωνίες των 2 (εκ των 3) υπνοδωματίων, σε σχετικά καινούργιο διαμέρισμα (5ετίας) στον τελευταίο όροφο (με κεραμοσκεπή όμως επάνω στην ταράτσα).

 

Επειδή τα οικονομικά είναι στενά και τα υπνοδωμάτια αρκετά (3), σκέφτομαι να πάρω 2 οικονομικούς ηλεκτρονικούς αφυγραντήρες, με τουλάχιστον 0,5Λ δεξαμενή συλλογής νερού και όσο πιο αθόρυβη λειτουργία γίνεται. Τα υπνοδωμάτια είναι 3 των 15m2 και σκέφτομαι να τους εναλλάσσω μεταξύ των 3 δωματίων.

 

Στις τιμές που έψαξα στην Ελλάδα, είδα να ξεκινάνε από 90€ και πάνω......βρήκα όμως από Αγγλία μερικά μοντέλα ακόμα και με 65€ (με τα μεταφορικά συμπεριλαμβανομένων), όπως αυτό. Τι λέτε, θα κάνει δουλειά? Βασικά δεν έχω σκοπό να το βάζω σε λειτουργία τις ώρες που κοιμούνται τα παιδιά μέσα (2 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ)......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για αφυγραντήρες αλλά αυτό το νήμα πρέπει να παίρνει το βραβείο: πολλά ποστ, πολλές ερωτήσεις λίγες απαντήσεις! Ακόμα κι εκείνοι που ρωτήσανε με πάθος το 2010, 2011, 2012, 2013 δεν σκέφτηκαν μετά να έρθουν να ενημερώσουν και τους υπόλοιπους για την επιτυχία ή όχι των επιλογών τους...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραγγειλει αυτο τον αφυγραντηρα : https://www.aplon.gr/index.php?option=product&id=41854

 

Λεει 315w, λογικα την ωρα. Ποσο θα μου ερχεται το ρευμα εαν το εχω 24ωρο ανοιχτο;

 

Γενικα ποσες ωρες να το εχω ανοιχτο; Και που λεει ποσο θορυβο κανει;

 

Ειναι καλος αφυγραντηρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία ώρα θα καίει 315W

Δηλαδή 315Wh

Σε 24 ώρες θα καίει 24*315=7560Wh=7,56 kWh (κιλοβατώρες)

Η τιμή της kWh για τιμολόγιο Γ1 («οικιακό χωρίς χρονοχρέωση», http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31156&nt=19) είναι

Για κατανάλωση τετραμήνου 0-800kWh: 0,07793€/kWh

Για κατανάλωση τετραμήνου 801-2000kWh: 0,09460€/kWh

Για κατανάλωση τετραμήνου 2000kWh και πάνω: 0,10252€/kWh

 

Αν υποθέσουμε ότι είσαι στην πρώτη κατηγορία τότε το μηχάνημα θα καίει: 7,56*0,07793=0,59 €/ημέρα

Αν υποθέσουμε ότι είσαι στην δεύτερη κατηγορία τότε το μηχάνημα θα καίει: 7,56*0,09460=0,72 €/ημέρα

Αν υποθέσουμε ότι είσαι στην τρίτη κατηγορία τότε το μηχάνημα θα καίει: 7,56*0,07793=0,78 €/ημέρα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πηρα τον midea mdn-08den3 απο το eshop με 88ε εδω και δυο εβδομαδες και ελυσα το προβλημα της υγρασιας. 250watt και σχετικα αθορυβος. Με ηλεκτρονικο υγροστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πηρα τον midea mdn-08den3 απο το eshop με 88ε εδω και δυο εβδομαδες και ελυσα το προβλημα της υγρασιας. 250watt και σχετικα αθορυβος. Με ηλεκτρονικο υγροστατη.

καλοριζικος. Φιλε ποσο % στην κατεβαζει την υγρασια και απο ποσο ; Αν εχεις θερμομετρο γραψε μου με ενδιαφερει.

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου στην ουσια τον δουλεψα μερικες μερες στην αρχη που ειχα 70-88% υγρασια ενδειξη και απο αλλο θερμομετρο υγρομετρο. Μου εβγαλε 2-3 λιτρα νερο συνολο και τωρα εχω 60%+ και θερμοκρασια +2-3 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια δουλεια κανει αρα και ο δικος μου , πηρα εναν μικροτερο που ειναι και καλα ειδικος για παιδια. Στα 78 ευρω της Κικο.

 

Την ημερα σου βγαζει ενα λιτρο αν τον δουλευεις συνεχεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για παιδικό δωμάτιο η υγρασία δεν πρέπει να πέφτει και πάρα πολύ. 60% μου φαίνεται καλό αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό λινκ να διαβάσουμε για να ξεστραβωθούμε σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...