Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμενα δεν πεφτει κατω απο 52-53% και μολις το κλεινω ανεβαινει σιγα σιγα προς 60% αλλα ειναι μια χαρα. Διορθωνω την τιμη για τον midea 85ε που γραφω παραπανω

 

και εγω είμαι έτοιμος να τον αγοράσω , αν μπορείς να γράψεις μερικές λεπτομέρειες , σαν και αυτές που περιγράφει παρακάτω ο 4saken. 

 

Δηλαδή μετά απο μερικές μέρες συνεχούς λειτουργίας και αφού "τραβήξει" αρκετή απο την υγρασία αρχίζεις και το λειτουργείς λιγότερο πχ 3 ώρες την ημέρα ? Γιατί μην ξεχνάμε οτι έχουν και μεγάλη κατανάλωση ρεύματος αν μιλάμε για 24ωρη συνεχόμενη λειτουργία πχ για 1 - 2 μήνες ..

 

Για πειτε μου οι εμπειροτεροι, πως λειτουργει ο αφυγραντηρας.

Αν σε ενα χωρο που εχει 75% υγρασια την ριξει στο 55%, μετα απο ποση ωρα θα ξαναφτασει (αν ξαναφτασει) στο 75%.

Ας πουμε οτι ανοιγουμε κανα 10λεπτο για να αεριστει το δωματιο.

Και τον εχουμε συνεχεια ανοιχτο για να παραμεινει στο 55%?Η τον αφηνουμε πχ 4-5 ωρες, η τον κλεινουμε με το που πιασει το επιθυμητο ποσοστο υγρασιας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια εχει βαλη το πρακτικερ μια μαρκα BUDGET   ,PLDM22E  και βγαζει 18 λιτρα το 24 ωρο και φιλτρο ανθρακα 119 ευρω ,ξερει κανεις κατι για αυτον ,η τον εχει παρη καποιος να μας πει τις εντυπωσεις του και  αν αξίζει ,ευχαριστω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ποσο καιρο το εχεις δουλεψει και τι αποτελεσμα εχεις ,,επισης εαν μπορης γραψε τι χειριστηρια λειτουρδειας εχει το μηχανημα (διακοπτες οργανα ) ευχαριστω

Τις πρωτες ημερες τον δουλευα 5-6 ωρες την ημερα και εβγαλε αρκετα λιτρα νερο. Τωρα τον βαζω 2-3 φορες την εβδομαδα 2-3 ωρες και το δωματιο ειναι μονιμα κατω απο 65%. Ειναι 250watt και απο θορυβο παλευεται. Κοιμαμαι με ανοιχτο ευκολα. Εχει ψηφιακο υγρομετρο και υγροστατη μετριας ακριβειας. Εχω και αλλο οργανο. Για τα χρηματα του ειναι πολυ καλος. Πριν τον παρω ειχα δοκιμασει εναν philco.

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Σορι γραφω απο κινητο.... ξεχασα να σας πω οτι οταν πιανει την υγρασια που εχω επιλεξει σταματα, μετα απο λιγη ωρα ξαναπερνει κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πρωτες ημερες τον δουλευα 5-6 ωρες την ημερα και εβγαλε αρκετα λιτρα νερο. Τωρα τον βαζω 2-3 φορες την εβδομαδα 2-3 ωρες και το δωματιο ειναι μονιμα κατω απο 65%. Ειναι 250watt και απο θορυβο παλευεται. Κοιμαμαι με ανοιχτο ευκολα. Εχει ψηφιακο υγρομετρο και υγροστατη μετριας ακριβειας. Εχω και αλλο οργανο. Για τα χρηματα του ειναι πολυ καλος. Πριν τον παρω ειχα δοκιμασει εναν philco.

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Τον ειχα ψαξει αρκετα πριν τον παρω. Ειναι εισαγωγη του eshop. Δεν φερνει τετοια ο φειδακης. Πωλειται στα φτωχα βαλκανια 120ε περιπου. Γραφει επανω 5 χρονια εγγυηση. Ειναι σχετικα μαζεμενος σε διαστασεις. Τον εχω πανω απο μηνα και σας τον συστηνω σε αυτα τα χρηματα. Με 200ε+ σιγουρα υπαρχουν πολλες επιλογες, οχι απαραιτητα καλητερες

Σορι γραφω απο κινητο.... ξεχασα να σας πω οτι οταν πιανει την υγρασια που εχω επιλεξει σταματα, μετα απο λιγη ωρα ξαναπερνει κ.λ.π

σε ευχαριστω φιλε ήσουν κατανοητός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , καποια προταση σε αφυγραντήρα ? καποιο συγκεκριμένο μοντέλο που να το έχει δοκιμάσει καποιος και να εμεινε ευχαριστημένος ?

 

Καλησπέρα,

 

πέρασαν 12 μέρες με το Meaco DD8L και μόνο καλά έχω να πω. Δουλεύει σχεδόν 2ο ώρες καθημερινά και έχει βγάλει περίπου 16 λίτρα νερό στο σπίτι μου. Ειδικά στο προβληματικό δωμάτιο, σήμερα έβγαλε άλλα 2 λίτρα, με το σύνολο να έχει πάει στα 12, γενικώς επειδή περισσότερες από τις μισές ώρες χρήσης ημερησίως τις περνάει στο δωμάτιο αυτό, βλέπω πως η υγρασία γενικώς στο σπίτι (σαλόνι, κεντρικό σημείο) είναι πλέον κάτω από 50%, όταν είναι ανοιχτός ο αφυγραντήρας. Όταν κλείνει, ανεβαίνει το πολύ στο 52-55%, πάλι στο σαλόνι μου.

 

Το βράδυ, επειδή τον τοθοθετώ στο σαλόνι και τον βάζω στην προτεινόμενη λειτουργία, μετά από κανένα μισάωρο σταματάει να δουλεύει, μάλλον επειδή βρίσκει υγρασία κάτω από το 50%, οπότε δεν δουλεύει συνεχώς τη νύχτα.

 

Δεν ξέρω για τους άλλους που έχουν πάρει τα παιδιά, εγώ είμαι ικανοποιημένος με τον δικό μου. Ο δε θόρυβος είναι λίγο σπαστικός στην μεγάλη σκάλα, αλλά στην μικρή, μπορείς να κοιμηθείς στον ίδιο χώρο χωρίς πρόβλημα (νομίζω 39dB).

 

Τέλος, μέχρι και συγγενείς που επισκέπτονταν το σπίτι μου τακτικά, παρατήρησαν μια διαφορετική ατμόσφαιρα στον χώρο μου, περισσότερο στεγνή και σαφώς πιο ευχάριστη (χωρίς την αίσθηση της μούχλας που είχε πριν).

 

Αυτά..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MIDEA MDN1-08DEN3 στα 83,5€. Τι λετε? Αξιζει?

H midea, primo, philco, delonghi, electrolux είναι φασόν αδερφέ, δεν έχουν δικά τους εργοστάσια, γιαυτό και θα βρείς το ιδιο σχέδιο με διαφορετική μαρκα.

H midea, primo, philco, delonghi, electrolux είναι φασόν αδερφέ, δεν έχουν δικά τους εργοστάσια, γιαυτό και θα βρείς το ιδιο σχέδιο με διαφορετική μαρκα.

Ένα παράδειγμα: To midea ειναι και iq http://shopday.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=70_231_103&products_id=6422&zenid=ab62fe826adf7de025f91a10308e4c16#.UvI6x7TDF8k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας φιλοι μου.

Και εγω τα ιδια στο σπιτι μου.Η υγρασια εχει παρει τα υψη ιδικα στο βορεινο υπνοδωματιο.

Αφου οταν παω να κομηθω μυριζει υγρασια και μουχλα.

Οσον τωρα αφορα τους αφυγραντηρες ενας φιλος μου μου ειπε να κοιταξω να αγορασω εναν που να καιε λιγα watt και να ειναι και σχετικα αθορυβως.

Επειδη εκεινος το ειχε ψαξει πολυ το θεμα μου προτεινε τους Olimpia Splendid (http://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/category/olimpia-splendid/34-afigrantires.html )

Ειναι απο τους πιο ακρυβους αλλα αν κοιταξεται θα δειτε οτι τα επιπεδα θορυβου και καταναλωσεις ειναι αρκετα χαμηλα σε σχεση με αλλους.  Μου προτεινε αυτων 

 Olimpia Splendid SeccoTech 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πάντως για παιδικό δωμάτιο η υγρασία δεν πρέπει να πέφτει και πάρα πολύ. 60% μου φαίνεται καλό αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό λινκ να διαβάσουμε για να ξεστραβωθούμε σχετικά;

45-75% λέει εδώ

http://www.parents.gr/forum/archive/index.php/t-30637.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα....

 

Τον γραντήρα της Midea τον έχει και πάλι προσφορά το e-shop.

Είμαι μεταξύ αυτού και του meaco dd8l.

To σπίτι απογευματιάτικα έχει ήδη 75-80% υγρασία. Όσο μάλιστα το βράδυ. Ακούω προτάσεις.

3 υπνοδωμάτια το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα....

 

Τον γραντήρα της Midea τον έχει και πάλι προσφορά το e-shop.

Είμαι μεταξύ αυτού και του meaco dd8l.

To σπίτι απογευματιάτικα έχει ήδη 75-80% υγρασία. Όσο μάλιστα το βράδυ. Ακούω προτάσεις.

3 υπνοδωμάτια το σπίτι

 

Εγώ έχω περιγράψει αναλυτικά πιο πάνω σε άλλα ποστ μου πόσο ευχαριστημένος είμαι με τον Meaco DD8L.....ακόμα τον χρησιμοποιώ όταν βρέχει (όπως σήμερα) και είναι πολύ καλός σε απόδοση.....

 

Υπάρχει όμως μια σημαντική χρηματική διαφορά μεταξύ αυτού και εκείνου που πουλάει το E-Shop...οπότε, δύσκολη επιλογή.....εάν δεν έχεις θέμα να δώσεις κάτι παραπάνω, πάρε τον Meaco....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω περιγράψει αναλυτικά πιο πάνω σε άλλα ποστ μου πόσο ευχαριστημένος είμαι με τον Meaco DD8L.....ακόμα τον χρησιμοποιώ όταν βρέχει (όπως σήμερα) και είναι πολύ καλός σε απόδοση.....

 

Υπάρχει όμως μια σημαντική χρηματική διαφορά μεταξύ αυτού και εκείνου που πουλάει το E-Shop...οπότε, δύσκολη επιλογή.....εάν δεν έχεις θέμα να δώσεις κάτι παραπάνω, πάρε τον Meaco....

 

Δεν είναι το θέμα τα €. Θέμα απόδοσης και σωστής λειτουργίας στα τμ που ζητάω.Το meaco καλύπτει ολόκληρο σπίτι. Ενώ το Midea θα πρέπει να το πηγαίνω από δωμάτιο σε δωμάτιο. Κοινώς θα κηνυγώ την υγρασία. Το καλύτερο είναι πως ψάχνωντας βρήκα πως το κατάστημα day4nergy.gr είναι στην πόλη μου. Το σωστότερο μου το'πε ένας φίλος που έχει αγοράσει έναν ακριβό και καλό αφυγραντήρα. " καλός ο αφυγραντήρας, αλλά άλλαξε σπίτι"

Top mar, η meaco έβγαλε και έναν platinum για λιγότερη κατανάλωση ρεύματος στα ίδια € με τον dd8l

Καλησπέρα,

 

πέρασαν 12 μέρες με το Meaco DD8L και μόνο καλά έχω να πω. Δουλεύει σχεδόν 2ο ώρες καθημερινά και έχει βγάλει περίπου 16 λίτρα νερό στο σπίτι μου. Ειδικά στο προβληματικό δωμάτιο, σήμερα έβγαλε άλλα 2 λίτρα, με το σύνολο να έχει πάει στα 12, γενικώς επειδή περισσότερες από τις μισές ώρες χρήσης ημερησίως τις περνάει στο δωμάτιο αυτό, βλέπω πως η υγρασία γενικώς στο σπίτι (σαλόνι, κεντρικό σημείο) είναι πλέον κάτω από 50%, όταν είναι ανοιχτός ο αφυγραντήρας. Όταν κλείνει, ανεβαίνει το πολύ στο 52-55%, πάλι στο σαλόνι μου.

 

Το βράδυ, επειδή τον τοθοθετώ στο σαλόνι και τον βάζω στην προτεινόμενη λειτουργία, μετά από κανένα μισάωρο σταματάει να δουλεύει, μάλλον επειδή βρίσκει υγρασία κάτω από το 50%, οπότε δεν δουλεύει συνεχώς τη νύχτα.

 

Δεν ξέρω για τους άλλους που έχουν πάρει τα παιδιά, εγώ είμαι ικανοποιημένος με τον δικό μου. Ο δε θόρυβος είναι λίγο σπαστικός στην μεγάλη σκάλα, αλλά στην μικρή, μπορείς να κοιμηθείς στον ίδιο χώρο χωρίς πρόβλημα (νομίζω 39dB).

 

Τέλος, μέχρι και συγγενείς που επισκέπτονταν το σπίτι μου τακτικά, παρατήρησαν μια διαφορετική ατμόσφαιρα στον χώρο μου, περισσότερο στεγνή και σαφώς πιο ευχάριστη (χωρίς την αίσθηση της μούχλας που είχε πριν).

 

Αυτά.....

 

Λογαριασμός της ΔΕΗ από τότε που τον πήρες και μετά από τις ώρες λειτουργίας του έχει έρθει;; Αισθητή διαφορά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...