Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι ένα της midea έχω. Αν Τον χρησιμοποιείς λίγες ώρες δεν καίει.... Αν τον έχεις συνέχεια οπως εγώ πληρώνεις αρκετά.

Αυτόν που έχει το e-shop προσφορά? Σίγουρα είναι έτσι όπως τα λες. Αλλά αν ο δικός σου είναι μικρός για τον χώρο σου, τότε θα έπρεπε να είχες πάρει έναν μεγαλύτερο, (άρα και ακριβότερο) θα τον χρησιμοποιούσε εώς λιγότερο και θα έκαιγε λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το θέμα τα €. Θέμα απόδοσης και σωστής λειτουργίας στα τμ που ζητάω.Το meaco καλύπτει ολόκληρο σπίτι. Ενώ το Midea θα πρέπει να το πηγαίνω από δωμάτιο σε δωμάτιο. Κοινώς θα κηνυγώ την υγρασία. Το καλύτερο είναι πως ψάχνωντας βρήκα πως το κατάστημα day4nergy.gr είναι στην πόλη μου. Το σωστότερο μου το'πε ένας φίλος που έχει αγοράσει έναν ακριβό και καλό αφυγραντήρα. " καλός ο αφυγραντήρας, αλλά άλλαξε σπίτι"

Top mar, η meaco έβγαλε και έναν platinum για λιγότερη κατανάλωση ρεύματος στα ίδια € με τον dd8l

 

Λογαριασμός της ΔΕΗ από τότε που τον πήρες και μετά από τις ώρες λειτουργίας του έχει έρθει;; Αισθητή διαφορά;;

 

Κι εγώ 3 υπνοδωμάτια έχω στο σπίτι και τον έχω στο σαλόνι, μια χαρά είναι.....αλλά επειδή το 1 ειδικά δωμάτιο είναι προβληματικό, τον αφήνω κι εκεί μερικές φορές.....

 

Για την κατανάλωση που αναφέρεις, έχω περίπου 50 KWh/μήνα παραπάνω, με χρήση περίπου 1 8ωρο ημερησίως.......σε χρήματα είναι πολύ λίγα λόγω ειδικής κατηγορίας χρήσης ρεύματος (πολύτεκνος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι ένα της midea έχω. Αν Τον χρησιμοποιείς λίγες ώρες δεν καίει.... Αν τον έχεις συνέχεια οπως εγώ πληρώνεις αρκετά.

Αυτόν που έχει το e-shop προσφορά? Σίγουρα είναι έτσι όπως τα λες. Αλλά αν ο δικός σου είναι μικρός για τον χώρο σου, τότε θα έπρεπε να είχες πάρει έναν μεγαλύτερο, (άρα και ακριβότερο) θα τον χρησιμοποιούσε εώς λιγότερο και θα έκαιγε λιγότερο.
Ναι έκανα μαλακία είναι μικρός. Δεν είναι τού eshop.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ 3 υπνοδωμάτια έχω στο σπίτι και τον έχω στο σαλόνι, μια χαρά είναι.....αλλά επειδή το 1 ειδικά δωμάτιο είναι προβληματικό, τον αφήνω κι εκεί μερικές φορές.....

 

Για την κατανάλωση που αναφέρεις, έχω περίπου 50 KWh/μήνα παραπάνω, με χρήση περίπου 1 8ωρο ημερησίως.......σε χρήματα είναι πολύ λίγα λόγω ειδικής κατηγορίας χρήσης ρεύματος (πολύτεκνος)...

Θεωρώ πως για μένα θα'ναι μια χαρά, μιας και το ένα από τα τρία δωμάτια δεν είναι ανοιχτό, γιατί χρησιμοποιέιται σαν ξενώνας.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεία σας

Η αγορά έγινε!!! Αύριο θα το έχω σπίτι να σας πω αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παρέλαβα χθες.

Τον έβαλα σε λειτουργία μετά το μεσημέρι και σε 4 ώρες που τον είχα σε λειτουργία μάζεψε κάτι λιγότερο από 2 λίτρα νερού, με αισθητή διαφορά της ατμόσφαιρασ μέσα στο διαμέρισμα.

Μπορεί να άργησα λίγο (μιας και ο καιρός ανοίγει) αλλά νομίζω πως έκανα μια καλή κίνηση!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την εμπερία σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η meaco έκανε ελληνικό site

 

Τον παρέλαβα χθες.

Τον έβαλα σε λειτουργία μετά το μεσημέρι και σε 4 ώρες που τον είχα σε λειτουργία μάζεψε κάτι λιγότερο από 2 λίτρα νερού, με αισθητή διαφορά της ατμόσφαιρασ μέσα στο διαμέρισμα.

Μπορεί να άργησα λίγο (μιας και ο καιρός ανοίγει) αλλά νομίζω πως έκανα μια καλή κίνηση!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την εμπερία σας!!!

Από που τον αγόρασες και πόσο ? σε ρωτώ γιατί η τιμή του παίζει πολύ, στο site της εταιρίας το έχει 245,00ευρώ www.meaco.com.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα....σήμερα έβαλα σε λειτουργία τον juro pro.

Έχω την εξής απορία:Δεν καταλαβαίνω στην ρύθμιση του επιθυμητού ποσοστού υγρασίας έχει μια ένδειξη CO

Ξέρει κανείς τι είναι?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος άν για 80τμ σπίτι μπορώ να πάρω αφυγραντήρα που καλύπτει 40τμ και να τον μετακινώ....θα έχει αποτέλεσμα??

Στο κατάστημα που πήγαμε αυτό μας συμβούλεψαν (με την λογική ότι εφόσον ο χώρος δεν είναι ενιαίος δεν έχει νόημα και ο μεγαλύτερος αφυγραντήρας κ ότι θα καίει πολύ)

 

(να τονίσω ότι έχουμε τρομερό πρόβλημα με υγρασία,,στους πιο πολλούς χώρους)

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα....σήμερα έβαλα σε λειτουργία τον juro pro.

Έχω την εξής απορία:Δεν καταλαβαίνω στην ρύθμιση του επιθυμητού ποσοστού υγρασίας έχει μια ένδειξη CO

Ξέρει κανείς τι είναι?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Το  CO σημαινει συνεχομενη λειτουργια. Στα υπολοιπα βαζεις μια επιθυμητη σχετικη υγρασια και μολις την πιασει σταματαει και την διατυρει εκει σταθερη. Στο συνεχομενο δουλευει συνεχεια αν το εχω καταλαβει καλα και εγω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδια υπάρχοιυν ποιο ειδικοί απο τους Άγγλους στην υγρασία ??

www.meaco.com

 

 

 

 

εγώ πείρα τον dd8l της Αγγλικής εταιρίας meaco και σώθηκα !

 

 

 

H midea, primo, philco, delonghi, electrolux είναι φασόν αδερφέ, δεν έχουν δικά τους εργοστάσια, γιαυτό και θα βρείς το ιδιο σχέδιο με διαφορετική μαρκα.

Ένα παράδειγμα: To midea ειναι και iq http://shopday.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=70_231_103&products_id=6422&zenid=ab62fe826adf7de025f91a10308e4c16#.UvI6x7TDF8k

 

Και η meaco μια χαρά φασόν κινέζικη είναι. Γνωστή και ως you long.

 

http://youlongtw.en.alibaba.com/product/474809951-50158920/YL_2120_Home_Dehumidifier.html

 

http://www.meaco.com.gr/meaco-20l.html

 

 

http://youlongtw.en.alibaba.com/product/204543969-50158920/YL_208A_desiccant_dehumidifier.html

 

http://www.meaco.com.gr/meaco-ddbl.html

 

 

 

 

 

YL_208A_desiccant_dehumidifier.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από αναζήτηση αφυγραντήρα και εφόσον δεν είδα σε αυτό το θέμα απαντήσεις που να με καλύπτουν θα αφήσω εδώ τις πληροφορίες που έμαθα μέσα απο τη δικιά μου αναζήτηση προς βοήθεια όσων ενδιαφέρονται για αγορά αφυγραντήρα.

 

Καταρχάς υπάρχουν δύο είδη αφυγραντήρων. Οι κλασσικοί που είναι λειτουργούν με κομπρέσορα(σαν ένα ψυγείο φανταστείτε) και αυτοί με ζεόλιθο. Και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα.

 

Αυτοί με κομπρέσορα:

-έχουν χαμηλότερη κατανάλωση

-κάποια μοντέλα είναι πιο θορυβώδη επειδή ακούγεται ο κομπρέσορας(πχ delonghi που άκουσα απο κοντά), αλλά δεν ισχύει για όλους με κομπρέσορα αυτό. Περισσότερα παρά κάτω.

-Όσο πέφτει η θερμοκρασία πέφτει και η απόδοσή τους και στους 5 βαθμούς και κάτω δε τραβάνε πλέον μιας και δημιουργείται πάγος στις μεταλλικές πλάκες

 

Αυτοί με ζεόλιθο:

-Έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος

-Αλλά βγάζουν ζεστό αέρα(σε μια διαφήμιση ο διαφημιστής έλεγε 10 βαθμούς πιο ζεστός. Όποιος θέλει τον πιστεύει σχετικά με τον αριθμό, πάντως είναι σίγουρα πιο ζεστός επειδή έτσι λειτουργεί αυτός ο τύπος αφυγραντήρα)

-Η απόδοσή τους μένει σταθερή ανεξάρτητα θερμοκρασίας.

-Ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας

 

Οπότε όταν βλέπετε ένα μοντέλο με κομπρέσορα να λέει ότι τραβάει 15 λίτρα και ένα με ζεόλιθο να λέει 8 λίτρα. Πιθανότατα σε ένα κρύο σπίτι αυτός με το ζεόλιθο να τραβήξει περισσότερο νερό. Μιας και τα λίτρα που γράφουν στα μοντέλα με κομπρέσορα είναι για δωμάτια με επιπέδα υγρασίας 80% και θερμοκρασίες 30 βαθμών!

 

Όσο πέφτει η θερμοκρασία αυτοί με κομπρέσορα τραβάνε όλο και λιγότερο και κάτω απο τους 10 βαθμούς μισό λίτρο και βγάλε.

 

meaco-20l_clip_image001.jpg

 

 

Οπότε μη κοιτάτε μόνο τα 10L και τα 20L που γράφει το μηχάνημα αλλά σκεφτείτε και σε τι θερμοκρασίες θα δουλεύει.

Για μένα αυτός ήταν και ο κύριος παράγοντας επιλογής.

 

Αν υπάρχει θέρμανση  και δεν είναι πχ κάποια αποθήκη τότε μπορεί να προτιμηθεί ο κομπρέσορας για τη μικρότερη κατανάλωση.

 

Μετά ο θόρυβος. Σε κάποια μοντέλα ακούγεται ο κομπρέσορας. Εγώ πήγα και τα άκουσα απο κοντά και σε αυτόν που πήρα ο κομπρέσορας δεν ακούγεται καθόλου. Μιλάω για αυτόν 

http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html στον οποίο ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας

 

(Να σημειώσω ότι τον δικό μου τον αγόρασα από τα φτηνότερα μαγαζιά στο σκρουτζ προς Βόρεια Ελλάδα, και ότι οι οδηγίες χρήσης είναι στα αγγλικά και στα βουλγάρικα, είδα και τέτοιου είδους αναφορές και στις αξιολογήσεις του σκρουτζ, νομίζω ότι είναι ασφαλές να συμπεράνω ότι έρχονται απο βουλγαρία)

 

Σε delonghi όμως που άκουσα απο κοντά ακουγόταν αρκετά ο κομπρέσορας σε αυτό το μοντέλο.

http://www.skroutz.gr/s/3054374/Delonghi-DDS-20.html

Βρήκα και αυτό το βίντεο όπου υπάρχει και ο meaco platinum και ακούγεται και σε αυτόν ο κομπρέσορας και για τον οποίο θα πω και δυό λόγια παρακάτω. Ο midea ακούγεται σαν τον Deseo 15 supra για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης. Όπως θα δείτε σε άλλα μοντέλα ο κομπρέσορας ακούγεται αρκετά και σε άλλα καθόλου.

 

 

 

Οπότε εγώ προτίμησα τον συγκεκριμένο με κομπρέσορα λόγω ότι το δωμάτιο έχει θέρμανση, λόγω του κόστους απόκτησής του και λόγω του χαμηλότερου επίπεδου θορύβου σε σχέση με τους άλλους με κομπρέσορα.

 

 

Να πω επίσης για τα μοντέλα με ζεόλιθο ότι ουσιαστικά χρησιμοποιούν ένα δίσκο φτιαγμένο απο αυτό το υλικό και έχει τρύπες. Ο αέρας περνάει απο μέσα από αυτό το υλικό και τραβάει την υγρασία. Η υποψία μου είναι ότι υπάρχει πιθανότητα μετά απο καιρό οι τρύπες αυτές να γεμίσουν σκόνη και να πέφτει η απόδοσή του. Αυτό που λέω μπορεί και να μην ισχύει καθόλου. Απλά δε μου κάθισε προσωπικά καλά σαν ιδέα. Δείτε στο video για να πάρετε μια καλύτερη ιδέα πώς είναι μέσα.

 

 

Πάντως στις χαμηλές θερμοκρασίες δεν έχουν αντίπαλο οι ζεόλιθοι μιας και εκεί που ο κομπρέσορας θα τραβάει μισό λίτρο ή και τίποτα ο ζεόλιθος θα τραβάει κανονικά.

 

Μοντέλα με ζεόλιθο είναι τα εξής

http://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

http://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-FW-Classic.html

 

Επίσης αν παρατηρήσετε τα μοντέλα με ζεόλιθο έχουν πάντα ιονιστή. Από ότι κατάλαβα ο ιονιστής στους αφυγραντήρες είναι της πλάκας.

 

 

 

Επίσης τη προσοχή μου τράβηξαν και οι Meaco platinum λόγω της χαμηλής τους κατανάλωσής τους, αν είναι και η πραγματική.* (παραπομπή απο κάτω)

Τους meaco τους απέφυγα για δύο λόγους. Πρώτον στο video που έβαλα παραπάνω ακουγόταν αρκετά ο κομπρέσορας και θα με ενοχλούσε. Δεύτερον ο αντίστοιχος meaco platinum στα 20L ήταν 130 ευρώ ακριβότερος απο τον αντίστοιχο midea 20L και δε περιμένω να κάνω απόσβεση 130 ευρώ στο ρεύμα. (280-150)

 

 

Αυτό όμως που είχαν μοναδικό σε σχέση με τους άλλους είναι ότι μπορούσες να αγοράσεις και φίλτρο HEPA για τους δύο τους αφυγραντήρες platinum με 30-35 ευρώ τα τρία φίλτρα. Οπότε το είδα αυτό σαν μπόνους αλλά απο τη μία αν θες να καθαρίσεις τον αέρα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα για αυτή τη δουλειά, συν ότι μπαίνεις στο τριπάκι να αγοράζεις αναλώσιμα.

 

 

* Γιατί ας πούμε είδα τους αφυγραντήρες carrier που είναι ολόιδοι με τους midea να έγραφαν καταναλώσεις 200watt λιγότερο και μου φάνηκε περίεργο. Ίσως στους midea να μέτρησαν κατανάλωση σε full λειτουργία ενώ τον carrier όταν ήταν χαλαρός. Ίσως και να καίει όντως λιγότερο αλλά εγώ προσωπικά δε θα το περίμενα. Μιλάω για αυτούς

 

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/294/Carrier.html?keyphrase=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82

 

 

Μη μασάτε λοιπόν όλα απο την Κίνα έρχονται και απλά τους κολλάνε το σηματάκι πάνω. Αν δείτε και τι τεχνολογία και τι υλικά χρησιμοποιούνται ούτε 150 ευρώ δε κάνουν. Η παραγωγή είναι τόσο μαζική που κατασκευάζονται με πολύ χαμηλό κόστος και μετά απλά τα πουλάνε με ότι αντίτιμο θελήσουν και ανάλογα με το που "κάθεται" το προϊόν στην αγορά λόγω δυνατοτήτων. Αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλες τις συσκευές ούτως ή άλλως.

 

Να πω ότι δεν είμαι, ούτε παριστάνω τον ειδικό. Αυτά ήταν τα δικά μου συμπεράσματα απο τη δική μου έρευνα.

 

Και μερικές εικόνες από τα πρώτα βήματα του καινούριου σας αφυγραντήρα στο εργοστάσιο  :D

 

21540647.jpg

21540649.jpg21540670.jpg

Επεξ/σία από D4rkst3EL
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πελάγωσα...Ψάχνω αφυγραντήρα για σπίτι 70τμ. Αυτό που θέλω είναι το εξής:
1.Επειδή ο χώρος δεν είναι ενιαίος δεν χρειάζομαι να μπορεί να καλύπτει πολλά τμ καθώς θα του αλλάζω δωμάτιο κάθε 2-3 μέρες.(αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό)

2.Οσο πιο λίγα Watt γίνεται καθώς θα είναι σε μόνιμη λειτουργία (οπότε τεχνολογία με κομπρέσορα)
3.Ανεκτός θόρυβος αρα μεχρι 40-45db

4.Με ελεγκτή υγρασίας ώστε να σταματάει αυτόματα

5.Με τις υπάρχουσες μάρκες δεν ξέρω τι να εμπιστευτώ (μου φαίνονται όλες το ίδιο)
 

Βρήκα μερικούς .. άμα έχετε καμιά συμββουλή παραπάνω αφου χρησιμοποιείτε ήδη ευπρόσδεκτη!

Link.png Site: Rohnson μικρός

Link.png Site: rohnson μεγάλος
 

Link.png Site: Secco
 

ο Philco ειναι στα 200W και υπάρχει και αντίστοιχο μοντέλο για 80τμ που καταναλώνει μέγιστο 300W. Με προβληματίζει ότι ένας juro pro με 160W ναφέρουν ότι ειναι πολύ αδύναμος.. Για τον Philco δεν είδα αρνητικά σχόλια...
Link.png Site: philco

Link.png Site: Philco για 80τμ



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...