Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για παιδικό δωμάτιο η υγρασία δεν πρέπει να πέφτει και πάρα πολύ. 60% μου φαίνεται καλό αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό λινκ να διαβάσουμε για να ξεστραβωθούμε σχετικά;

Γιατι δεν πρεπει να πεφτει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι καλό για το αναπνευστικό των μικρών παιδιών η πολύ ξηρή ατμόσφαιρα (όπως βέβαια δεν τους κάνει καλό ούτε η πολύ υγρή). Ψάχνω να βρω σχετικά λινκ αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλό για το αναπνευστικό των μικρών παιδιών η πολύ ξηρή ατμόσφαιρα (όπως βέβαια δεν τους κάνει καλό ούτε η πολύ υγρή). Ψάχνω να βρω σχετικά λινκ αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόπιστο.

Για βρες το με ενδιαφέρει.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βρες το με ενδιαφέρει.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Κάνοντας αναζήτηση βρίσκω για παράδειγμα πολλά λινκς όπως:

http://www.macon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=408:2011-03-08-09-11-09&catid=58:ulikaprostasiasktirion&Itemid=37&lang=el

http://www.paidiatre.gr/ygeies/Ygeies-Paidi.htm

http://www.paidorama.com/igrasia-sto-paidiko-dwmatio.html

http://www.mybabysworld.gr/site/content.php?artid=1141930

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=33981

http://www.ygeia-evexia.gr/articles2.asp?aid=523

http://www.mothersblog.gr/o-kosmos-toy-paidioy/item/3173-poia-einai-i-sosti-thermokrasia-gia-to-domatio-toy-moroy-moy

 

αλλά οι πηγές δεν συμφωνούν μεταξύ τους και καμία από τις πηγές δεν είναι κάτι επίσημο.

 

 

Sent from my PC running Debian GNU/Linux. Debian is Free Software, protects your freedom and privacy. To learn more visit: http://www.debian.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια υπάρχοιυν ποιο ειδικοί απο τους Άγγλους στην υγρασία ??

www.meaco.com


Γιατι δεν πρεπει να πεφτει ;

Όταν ο αέρας είναι ξηρός, κυρίως τους χειμωνιάτικους μήνες, μπορεί να γίνει δυσάρεστος και επίσης ανθυγιεινός, οδηγώντας σε αυξημένα επίπεδα στατικού ηλεκτρισμού, ξηρότητα της επιδερμίδας, σκασμένα χείλη, ακόμα και αιμορραγία της μύτης (ρινορραγία). Η βέλτιστη υγρασία είναι μεταξύ 45 και 55% σχετικής υγρασίας. Εν τούτοις, κατά τη διάρκεια του χειμώνα η σχετική υγρασία σε ένα μέσο σπίτι μπορεί πέσει κάτω από το 20%.

Η χαμηλή υγρασία μπορεί να οδηγήσει σε ποικίλες συνθήκες που προκαλούν προβλήματα υγείας. Σωματίδια σκόνης, βακτηρίδια, ιοί, ακάρια σκόνης που κανονικά εγκλωβίζονται από τη ρινική μεμβράνη μπορούν ευκολότερα να οδηγηθούν στους πνεύμονες όταν ο αέρας είναι ξηρότερος και έτσι εξασθενείται ο σωματικός μηχανισμός προστασίας. Αυτοί οι εισβολείς υπερφορτώνουν το ανοσοποιητικό σύστημα και ερεθίζουν τους βλεννογόνους, με αποτέλεσμα περισσότερο βήχα και επιρρέπεια σε αρρώστιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
 
Έχουμε κι εμείς στο σπίτι πρόβλημα με την υγρασία, σήμερα είδαμε μούχλα στις κορυφές-γωνίες των 2 (εκ των 3) υπνοδωματίων, σε σχετικά καινούργιο διαμέρισμα (5ετίας) στον τελευταίο όροφο (με κεραμοσκεπή όμως επάνω στην ταράτσα).
 
Επειδή τα οικονομικά είναι στενά και τα υπνοδωμάτια αρκετά (3), σκέφτομαι να πάρω 2 οικονομικούς ηλεκτρονικούς αφυγραντήρες, με τουλάχιστον 0,5Λ δεξαμενή συλλογής νερού και όσο πιο αθόρυβη λειτουργία γίνεται. Τα υπνοδωμάτια είναι 3 των 15m2 και σκέφτομαι να τους εναλλάσσω μεταξύ των 3 δωματίων.
 
Στις τιμές που έψαξα στην Ελλάδα, είδα να ξεκινάνε από 90€ και πάνω......βρήκα όμως από Αγγλία μερικά μοντέλα ακόμα και με 65€ (με τα μεταφορικά συμπεριλαμβανομένων), όπως αυτό. Τι λέτε, θα κάνει δουλειά? Βασικά δεν έχω σκοπό να το βάζω σε λειτουργία τις ώρες που κοιμούνται τα παιδιά μέσα (2 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ)......

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Δεν χρειάζεται να πάρει δυο αφυγραντήρες , πάρε ένα και καλό να καλύπτει τα τετραγωνικά του σπιτιού σου,διότι όταν κάνεις αφύγρανση έναν χώρο του σπιτιού τότε το υγρός αέρας που υπάρχει στο σπίτι τείνει να κινείτε προς τον ξερό, αυτό είναι νόμος της φύσης, πάντα ο υγρός αέρας κινείτε προς τον ξερό.Δυστυχώς τα καλά μηχανήματα στοιχίζουν,αλλά στο τέλος βγαίνουν φθηνά  ... εγώ έχω πάρει τον meaco dd8l και σώθηκα θα τον βρεις εδώ www.meaco.com

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...

ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ?ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ?

ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΛΥΠΤΕΙ ΕΝΑΝ ΕΝΙΑΙΟ ΧΩΡΟ 40 Τ.Μ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

εγώ πείρα τον dd8l της Αγγλικής εταιρίας meaco και σώθηκα !

Γιατι δεν πρεπει να πεφτει ;

Το φυσιολογικό για τον ανθρώπινο οργανισμό είναι η σχετική υγρασία να κει μένετε από 50-60% Σ.Υ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αναφέρω και εγώ τα επίπεδα υγρασίας που έχω στο σπίτι και κυμαίνονται τώρα το χειμώνα μέρα νύχτα πάνω από 76%

Ειδικά τα βράδια η κατάσταση για τα παιδιά είναι ανυπόφορη . Ανοίγω λίγο πριν κοιμηθούν τις πόρτες για να αεριστει το δωμάτιο και να φύγει λίγο η υγρασία. Πχ χτες το βράδυ η μικρή μου που ταλαιπωρείται εδώ και πολλές βδομάδες με βήχα (και δεν είχαμε καταλάβει ότι είναι από την υγρασία) δεν έβηξε καθόλου. Ήταν το πρώτο ήρεμο βράδυ μετά από αρκετές εβδομάδες. Την μέρα είναι μια χαρά πάντως.

Επειδή έχω ανοίξει και άλλο thread σχετικά με την υγρασία θα αναφέρω πολύ απλά ότι θα φωναξω μηχανικό να δει το σπίτι. Δεν είναι δικό μου αλλά επιβάλλεται να μονωθεί γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Παρόλο που η πολυκατοικία είναι 12ετίας τα υλικά που έχει φτιαχτεί είναι χαμηλού κόστους. Δεν νοείται τόση υγρασία , παγωμένοι τοίχοι κλπ κλπ. Χώρια που το καλοκαίρι ψηνόμαστε μιας και η ζέστη διαπερνάει τους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πηρα τον midea mdn-08den3 απο το eshop με 88ε εδω και δυο εβδομαδες και ελυσα το προβλημα της υγρασιας. 250watt και σχετικα αθορυβος. Με ηλεκτρονικο υγροστατη.

 

Καλή περίπτωση φαίνεται αλλά.....είναι πλέον εξαντλημένος στο E-Shop......

 

 

Την ιδια δουλεια κανει αρα και ο δικος μου , πηρα εναν μικροτερο που ειναι και καλα ειδικος για παιδια. Στα 78 ευρω της Κικο.

 

Την ημερα σου βγαζει ενα λιτρο αν τον δουλευεις συνεχεια ;

 

Μήπως εννοείς τον Link.png Site: Chicco De Humi ? Για πες μου εντυπώσεις......

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Δεν χρειάζεται να πάρει δυο αφυγραντήρες , πάρε ένα και καλό να καλύπτει τα τετραγωνικά του σπιτιού σου,διότι όταν κάνεις αφύγρανση έναν χώρο του σπιτιού τότε το υγρός αέρας που υπάρχει στο σπίτι τείνει να κινείτε προς τον ξερό, αυτό είναι νόμος της φύσης, πάντα ο υγρός αέρας κινείτε προς τον ξερό.Δυστυχώς τα καλά μηχανήματα στοιχίζουν,αλλά στο τέλος βγαίνουν φθηνά  ... εγώ έχω πάρει τον meaco dd8l και σώθηκα θα τον βρεις εδώ www.meaco.com

εγώ πείρα τον dd8l της Αγγλικής εταιρίας meaco και σώθηκα !

Το φυσιολογικό για τον ανθρώπινο οργανισμό είναι η σχετική υγρασία να κει μένετε από 50-60% Σ.Υ.

 

Από που τον αγόρασες και πόσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

τελικά είπα να μην τσιγκουνευτώ και πήρα έναν για όλο το σπίτι...... σήμερα λοιπόν πήρα κι εγώ τον Meaco DD8L .....θα δείξει τι αξίζει......

 

Προς το παρόν, σε 4 ώρες λειτουργίας, δείχνει να έχει μαζέψει ήδη κοντά στο 1 λίτρο νερό!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και εγω σπίτι εχω απο 66-71% υγρασία. Σήμερα έκανα παραγγελία τον delonghi dnc 65: http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601/#

 

Θα γράψω εντυπώσεις αυριο. Topmar ποσο τον αγορασες και πόσες ωρες τον έχεις σε λειτουργία; Όταν τον κλεινεις παρατήρησες εαν ανεβαίνουν τα επίπεδα υγρασιας παλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και εγω σπίτι εχω απο 66-71% υγρασία. Σήμερα έκανα παραγγελία τον delonghi dnc 65: http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601/#

 

Θα γράψω εντυπώσεις αυριο. Topmar ποσο τον αγορασες και πόσες ωρες τον έχεις σε λειτουργία; Όταν τον κλεινεις παρατήρησες εαν ανεβαίνουν τα επίπεδα υγρασιας παλι;

 

Καλησπέρα,

 

πριν λίγο συμπλήρωσε σχεδόν 24 ώρες λειτουργίας ο Meaco DD8L και το πόσο νερό έβγαλε, δεν περιγράφεται ρε παιδιά......σχεδόν 5 λίτρα!!! Όσο για την αίσθηση στο σπίτι, άρχισε να ξηραίνει λίγο η ατμόσφαιρα, με την υγρασία να δείχνει κάτω από 58%.

 

Για τις ώρες λειτουργίας, τον έχω συνεχώς σε λειτουργία, στην ΜΑΧ ένδειξη, για να βγάλει γρήγορα την υγρασία από το διαμέρισμα. Αλλά στις οδηγίες λέει πως στην μεσαία (Νορμάλ) λειτουργία, όταν φτάσει στα ικανοποιητικά επίπεδα, σταματάει να δουλεύει, όχι όμως ο ανεμιστήρας, που εξακολουθεί να ρουφάει αέρα για να κάνει check up στα επίπεδα υγρασίας και να δουλέψει ξανά.

 

Όταν τον έκλεισα για 1 ώρα σχεδόν, ανέβηκε λίγο η υγρασία, αλλά είναι φυσιολογικό σε σπίτι με υγρασία αρχική άνω του 65% στην καλύτερη περίπτωση (στα πίσω υπνοδωμάτια που έχω πολύ μεγαλύτερη μούχλα, σίγουρα είναι άνω του 70-75%).

 

Καλύτερα να τα δώσω σε ρεύμα τα λεφτά, παρά σε γιατρούς για τα παιδιά.....

 

Εσύ πόσο τον αγόρασες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

210€ μου κόστισε φιλε μου, εβγαλε πολύ νερό πάντως το μηχάνημα σου. Εσένα πόσο σου κόστισε; απο θόρυβο πως πάει στο MAX;

 

Εγώ τον πήρα από εδώ μετά από έκπτωση, με 225€.......τα επίπεδα θορύβου είναι 39/43/48dB, ανάλογα σε ποια ρύθμιση (ΜΙΝ-ΝΟΡΜΑΛ-ΜΑΧ) το δουλεύεις.....γενικώς βλέπω πως τραβάει νερό πολύ.....το βράδυ ή το μεσημέρι που κοιμόμαστε, το βάζω στη ρύθμιση ΜΙΝ και δεν ακούγεται .......

 

Οι προδιαγραφές του είναι:

 

Μοντέλο DD8L

 

Ονομαστική κατανάλωση (μεγ.) 30/330/650 Watt

 

Τάση 220-240V / 50Hz

 

Ονομαστικό ρεύμα (μεγ.) 1,5Α

 

Δυνατότητα αφύγρανσης 8 λίτρα/ημέρα (στους 1-37°C)

 

Χωρητικότητα δοχείου νερού 2 λίτρα

 

Ροή αέρα (ονομαστική) 80/100/115 m3/h

 

Για σπίτια έως 100m2

 

Θερμοκρασία λειτουργίας 1-37°C

 

Ρύθμιση ποσοστού υγρασίας χώρου (4 λειτουργίες) (Maximum 40%, Normal 50%, Minimum 60%, Laundry 35%)

 

3 Ταχύτητες ανεμιστήρα High, Low, Layndry

 

Αντιβακτηριδιακό φίλτρο (καθαριζόμενο) Ναι

 

Δυνατότητα λειτουργίας ιονιστή Ναι

 

Ένδειξη γεμάτου δοχείου νερού και κακής τοποθέτησής του Ναι

 

Δυνατότητα μόνιμης σύνδεσης αποχέτευσης Ναι (σωληνάκι περιλαμβάνεται στη συσκευασία)     

 

Χρονοδιακόπτης λειτουργίας 1, 2, 4 ή 8 ώρες

 

Τύπος αφυγραντήρα Desiccant (Ξηραντικός)

 

Διαστάσεις (Ύψος x Πλάτος x Βάθος) 500 x 351 x 188mm Καθαρό βάρος

 

Μικτό βάρος 6,4 kgs

 

Επίπεδο θορύβου 39/43/48dB

Βαθμός προστασίας IP20 (να μη χρησιμοποιείται στο μπάνιο)

 

Ο δικός σου βλέπω πως έχει μεγαλύτερη ροή αέρα (160m3/h ΜΑΧ σε σχέση με τα 115m3/h του δικού μου), είναι πιο ελαφρύς και με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου (34-44dB σε σχέση με τα 39-48dB του δικού μου), έχει μικρότερη κατανάλωση ρεύματος (520W σε σχέση με τα 650W που έχει ΜΑΧ ο δικός μου) και ο δικός σου αναφέρεται για έως 80m2 ενώ ο δικός μου για έως 100m2.....

 

Εσένα πόσο νερό έβγαλε και σε πόση ώρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον πήρα από εδώ μετά από έκπτωση, με 225€.......τα επίπεδα θορύβου είναι 39/43/48dB, ανάλογα σε ποια ρύθμιση (ΜΙΝ-ΝΟΡΜΑΛ-ΜΑΧ) το δουλεύεις.....γενικώς βλέπω πως τραβάει νερό πολύ.....το βράδυ ή το μεσημέρι που κοιμόμαστε, το βάζω στη ρύθμιση ΜΙΝ και δεν ακούγεται .......

 

Οι προδιαγραφές του είναι:

 

Μοντέλο DD8L

 

Ονομαστική κατανάλωση (μεγ.) 30/330/650 Watt

 

Τάση 220-240V / 50Hz

 

Ονομαστικό ρεύμα (μεγ.) 1,5Α

 

Δυνατότητα αφύγρανσης 8 λίτρα/ημέρα (στους 1-37°C)

 

Χωρητικότητα δοχείου νερού 2 λίτρα

 

Ροή αέρα (ονομαστική) 80/100/115 m3/h

 

Για σπίτια έως 100m2

 

Θερμοκρασία λειτουργίας 1-37°C

 

Ρύθμιση ποσοστού υγρασίας χώρου (4 λειτουργίες) (Maximum 40%, Normal 50%, Minimum 60%, Laundry 35%)

 

3 Ταχύτητες ανεμιστήρα High, Low, Layndry

 

Αντιβακτηριδιακό φίλτρο (καθαριζόμενο) Ναι

 

Δυνατότητα λειτουργίας ιονιστή Ναι

 

Ένδειξη γεμάτου δοχείου νερού και κακής τοποθέτησής του Ναι

 

Δυνατότητα μόνιμης σύνδεσης αποχέτευσης Ναι (σωληνάκι περιλαμβάνεται στη συσκευασία)     

 

Χρονοδιακόπτης λειτουργίας 1, 2, 4 ή 8 ώρες

 

Τύπος αφυγραντήρα Desiccant (Ξηραντικός)

 

Διαστάσεις (Ύψος x Πλάτος x Βάθος) 500 x 351 x 188mm Καθαρό βάρος

 

Μικτό βάρος 6,4 kgs

 

Επίπεδο θορύβου 39/43/48dB

Βαθμός προστασίας IP20 (να μη χρησιμοποιείται στο μπάνιο)

 

Ο δικός σου βλέπω πως έχει μεγαλύτερη ροή αέρα (160m3/h ΜΑΧ σε σχέση με τα 115m3/h του δικού μου), είναι πιο ελαφρύς και με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου (34-44dB σε σχέση με τα 39-48dB του δικού μου), έχει μικρότερη κατανάλωση ρεύματος (520W σε σχέση με τα 650W που έχει ΜΑΧ ο δικός μου) και ο δικός σου αναφέρεται για έως 80m2 ενώ ο δικός μου για έως 100m2.....

 

Εσένα πόσο νερό έβγαλε και σε πόση ώρα??

εγώ δεν το έχω βγάλει καθόλου από την πρίζα και το ακούω να δουλεύει περίπου 1 ώρα όλο το απόγευμα που είμαι σπίτι,πάντως την πρώτη μέρα και μένα μου έβγαλε πολύ νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...