Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως φίλε μου είχες δίκιο. Στο συγκεκριμένο μοντέλο το silver είναι εντυπωσιακό, τόσο μέσα όσο και έξω. Δεν διακρίνεται θα έλεγα και πολύ από το space grey. Κάνει το MacBook Pro και κλασάτο και μοντέρνο. 
Εχω αγοράσει ήδη 2 διαφανείς θήκες από το Amazon.de καθώς και κάλυμμα πληκτρολογίου, γιατί τα πλήκτρα λαδώνονται εύκολα. Σας παραθέτω φωτογραφία.

Και πάλι φίλε Γιάννη με βοήθησες πολύ. Πήρα το απωθημένο μου (64GB RAM) και σε καλύτερο χρώμα. Οι περισσότεροι που τα βλέπουν μαζί, το silver επιλέγουν. 
 

Κινδυνος να τραυματίσουν τα καλύμματα τον υπολογιστή δεν υπάρχει, αφού είναι πλαστικά και εκείνος από αλουμίνιο, άρα πιο σκληρό υλικό. Αν ενδιαφέρεσαι το isystem έχει αρκετές επιλογές και ένα πακέτο με θήκες, κάλυμμα πληκτρολογίου και προστασία οθόνης μαζί. Την τελευταία δεν τη συστήνω αν δεν είναι υψηλού επιπέδου . Γενικά δε χρειάζεται βέβαια. Περιμένω τη Spigen να βγάλει κάποια στιγμή tempered glass που έχει υψηλή ποιότητα, εφαρμόζει αριστοτεχνικά με κόλλα μόνο στα bezels και με την τεχνική αυτή δεν προκαλεί ζημιά στην οθόνη.

8C0FB495-0C16-4F1E-B0E4-112F7C42762D.jpeg

Και εδω φωτογραφία από το M1 pro 16GB 512GB space grey που είχα πάρει αρχικά και το γύρισα πίσω. 

822F33F4-79CC-414C-A4F2-7999AF0786B6.jpeg

Επεξ/σία από Agarinos7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω αρχισει και εκνευρίζομαι πολύ παιδιά. 19/10 και ακόμα τίποτα. Νταξει παμε για μ2 μη χεσω. Δεν υπαρχει αυτο που συμβαίνει. ΒΤΟ διαθεσιμο πλαισιο αλλα το μπεις το δικο μου 3 μηνες το περιμενω. χιλιες φορες να παιρνα ΒΤΟ να το χα τωρα

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Agarinos7 είπε

Όντως φίλε μου είχες δίκιο. Στο συγκεκριμένο μοντέλο το silver είναι εντυπωσιακό, τόσο μέσα όσο και έξω. Δεν διακρίνεται θα έλεγα και πολύ από το space grey. Κάνει το MacBook Pro και κλασάτο και μοντέρνο. 
Εχω αγοράσει ήδη 2 διαφανείς θήκες από το Amazon.de καθώς και κάλυμμα πληκτρολογίου, γιατί τα πλήκτρα λαδώνονται εύκολα. Σας παραθέτω φωτογραφία.

Και πάλι φίλε Γιάννη με βοήθησες πολύ. Πήρα το απωθημένο μου (64GB RAM) και σε καλύτερο χρώμα. Οι περισσότεροι που τα βλέπουν μαζί, το silver επιλέγουν. 
 

Κινδυνος να τραυματίσουν τα καλύμματα τον υπολογιστή δεν υπάρχει, αφού είναι πλαστικά και εκείνος από αλουμίνιο, άρα πιο σκληρό υλικό. Αν ενδιαφέρεσαι το isystem έχει αρκετές επιλογές και ένα πακέτο με θήκες, κάλυμμα πληκτρολογίου και προστασία οθόνης μαζί. Την τελευταία δεν τη συστήνω αν δεν είναι υψηλού επιπέδου . Γενικά δε χρειάζεται βέβαια. Περιμένω τη Spigen να βγάλει κάποια στιγμή tempered glass που έχει υψηλή ποιότητα, εφαρμόζει αριστοτεχνικά με κόλλα μόνο στα bezels και με την τεχνική αυτή δεν προκαλεί ζημιά στην οθόνη.

8C0FB495-0C16-4F1E-B0E4-112F7C42762D.jpeg

Και εδω φωτογραφία από το M1 pro 16GB 512GB space grey που είχα πάρει αρχικά και το γύρισα πίσω. 

822F33F4-79CC-414C-A4F2-7999AF0786B6.jpeg

Λόγω του ότι έχω έναν MacBook Pro 2009 15“ σε silver unibody (μόνο αυτό έβγαινε τότε), έχω απωθημένο το space gray 🤟🏽. Βασικά απωθημένο έχω ένα άλλο πιο καινούργιο MacBook Pro 🤣🤣🤣

Τέλειο αδερφέ!! Να το χαρείς και να σου κρατήσει όσο ακριβώς το θέλεις όπως το θέλεις!!! 
 

Offtopic: Έχω βρει αυτό το site για cases με πιο πολύ σχέδιο https://eu.burga.com/collections/hard-macbook-cases/option1=macbook-pro-16-2021-a2485?page=1&=undefined

Επεξ/σία από wpgoalkeeper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wpgoalkeeper είπε

Offtopic: Έχω βρει αυτό το site για cases με πιο πολύ σχέδιο https://eu.burga.com/collections/hard-macbook-cases/option1=macbook-pro-16-2021-a2485?page=1&=undefined

Μη ξοδευεσαι τσάμπα, ένα χρόνο περίπου αντέχουν αυτές οι θήκες. Σπάνε στις άκρες. Οπότε καλύτερα δίνε 15 ευρώ κάθε χρόνο για μια πιο απλή θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PanosBek είπε

Μπορείς να μου δώσεις link με τις θήκες και το κάλυμμα?

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09LQYBVMF/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&th=1
 

για τη θήκη στη φωτογραφία.

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09JZ65QTJ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

 

για το κάλυμμα. Είναι πολύ καλό αυτό. 

 

 

3 ώρες πριν, stavrosv1 είπε

Εχω αρχισει και εκνευρίζομαι πολύ παιδιά. 19/10 και ακόμα τίποτα. Νταξει παμε για μ2 μη χεσω. Δεν υπαρχει αυτο που συμβαίνει. ΒΤΟ διαθεσιμο πλαισιο αλλα το μπεις το δικο μου 3 μηνες το περιμενω. χιλιες φορες να παιρνα ΒΤΟ να το χα τωρα

Νομίζω πως το istorm τα δίνει σε δικούς του πελάτες. Και μετά εμείς οι άλλοι. Και γώ εκεί έχω βάλει για τον MacBook Pro 16-inch M1 pro 16GB 1TB από τις 26/10, και όμως δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα. Δεν τους ακύρωσα την παραγγελία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να πιάσει τόπο η επένδυση…. Είναι υπέρ του δέοντος για μένα τόσο τεχνικά όσο και οικονομικά….

 

Επεξ/σία από Agarinos7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavrosv1 είπε

ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ

Και γω! (αλλά δεν είχα παραγγείλει, οπότε λογικό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Και γω! (αλλά δεν είχα παραγγείλει, οπότε λογικό!)

δυστηχώς εγώ θα αναμείνω μεχρι το mid cycle του

πιστευω οι τιμές ειναι στο θέο και θεωρώ τα 32gb να ειναι και στο βασικο 14-16άρι...

2013+ είχαμε βασικά τα 16GB και ακόμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

δυστηχώς εγώ θα αναμείνω μεχρι το mid cycle του

πιστευω οι τιμές ειναι στο θέο και θεωρώ τα 32gb να ειναι και στο βασικο 14-16άρι...

2013+ είχαμε βασικά τα 16GB και ακόμα....

Ακριβώς! Τα 16gb base model είναι πολύ λίγα για 2021-2022.

Λες το refresh της σειράς pro να έρθει με 32gb από default? Μπορεί, αλλά λογικά θα είναι του χρόνου το refresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ακριβώς! Τα 16gb base model είναι πολύ λίγα για 2021-2022.

Λες το refresh της σειράς pro να έρθει με 32gb από default? Μπορεί, αλλά λογικά θα είναι του χρόνου το refresh.

εγώ πιστεύω θα πεσουν οι τιμές (χρήστης: 15χρόνια).

παλιά τα 15άρια είχανε 2200-2500€.

το χρυσπουλάνε το M1 ως το τρελό innovation αλλά εγω που δουλεψα σε ένα mac air δεν ειδα και τις τρελές ταχύτητες.. (δουλευω Adobe Illustrator,Indesign,Photoshop)

Εντάξει ηταν ποιο σνάπι αλλα πιστευω πλέον το λειτουργικο ράβεται για τους M1 και όχι για τους Intel. δεν ξερω βεβαια δεν το δουλεψα πολύ.

άσε που τα M1 Pro / Max θα δεις διαφορά μεγάλη σε video proccessing αρχεία μόνο πιστευω.

όταν θα ξεκινήσουν τα M2 / M3 νομιζω θα δουμε και μια ομαλοποίηση στην αγωρά.

αλλά και πάλι 4Κ+ για 32GB ειναι πολλά.

έχω αρχήσει να σκευτομαι και το 14άρι σαν viable option.

 

για μένα ας δουλευε το λειτουργικό της έχει χάσει πολλους επαγγελματίες.

δεν τις έφταιγε η Intel....δεν λέω οτι δεν έκανε καλά με τους δικούς της επεξεργαστές.

για μένα το λειτουργικο δυστηχώς εδώ και καμια 6ετία έχει πάρει τη κατυφόρα.

σε repsonsivness / τσόπι γραφικά (καλά σε 32μονιτορ γελάει ο κόσμος με τα χάλια τους)

για την Apple θες μακ 1500Κ για να κάνεις lighwork officework.

Επεξ/σία από lasithi12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

εγώ πιστεύω θα πεσουν οι τιμές (χρήστης: 15χρόνια).

παλιά τα 15άρια είχανε 2200-2500€.

το χρυσπουλάνε το M1 ως το τρελό innovation αλλά εγω που δουλεψα σε ένα mac air δεν ειδα και τις τρελές ταχύτητες.. (δουλευω Adobe Illustrator,Indesign,Photoshop)

Εντάξει ηταν ποιο σνάπι αλλα πιστευω πλέον το λειτουργικο ράβεται για τους M1 και όχι για τους Intel. δεν ξερω βεβαια δεν το δουλεψα πολύ.

άσε που τα M1 Pro / Max θα δεις διαφορά μεγάλη σε video proccessing αρχεία μόνο πιστευω.

όταν θα ξεκινήσουν τα M2 / M3 νομιζω θα δουμε και μια ομαλοποίηση στην αγωρά.

αλλά και πάλι 4Κ+ για 32GB ειναι πολλά.

Οι τιμές δεν θα πέσουν (δες σε τι ύψη έχει φτάσει η τιμή του iPhone). Επιπρόσθετα, ο ανταγωνισμός τιμολογεί και αυτός ακριβά τα δικά του premium laptop. Δες σειρά ibm thinkpad με 32 gb ram. 3K ευρώ και αυτό...

Απλά μπορεί να πάρουμε καλύτερα specs για τα χρήματα που ζητάει. Θα δείξει. Εγώ δεν κάνω video processing και μπορώ να μεταβώ σε linux συστήματα, αλλά θα ήθελα ιδανικά να συνεχίσω σε mac os. Βλέπω όμως να μας κάνει price out η Apple προκειμένου να φτάσει τα 3 τρις $ market cap! 

 

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Οι τιμές δεν θα πέσουν (δες σε τι ύψη έχει φτάσει η τιμή του iPhone). Επιπρόσθετα, ο ανταγωνισμός τιμολογεί και αυτός ακριβά τα δικά του premium laptop. Δες σειρά ibm thinkpad με 32 gb ram. 3K ευρώ και αυτό...

Απλά μπορεί να πάρουμε καλύτερα specs για τα χρήματα που ζητάει. Θα δείξει. Εγώ δεν κάνω video processing και μπορώ να μεταβώ σε linux συστήματα, αλλά θα ήθελα ιδανικά να συνεχίσω σε mac os. Βλέπω όμως να μας κάνει price out η Apple προκειμένου να φτάσει τα 3 τρις $ market cap! 

 

εγώ θα είχα φύγει είδη αν μπορείς να πας σε λίνουξ...

δεν εχει καποιο νοημα να το σκευτεσαι...φύγαν οι χρυσές εποχές του mac os x.

ειναι σαν να σκευτεσαι One Plus των 500-700 που κάνει παπάδες και ειναι σμουθ με την αναπηρία το iPhone 13

και πολλά AIR ειχανε ξεκινήσει με 2Κ καπ αλλά τωρα ειναι στο χιλιάρικο.

το 4Κ δεν το τραβάει για μένα με τίποτα...

Επεξ/σία από lasithi12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...