Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, bioentre είπε

Αν δοκιμάσεις να βάλεις παραγγελία θα δεις πως για να προχωρήσει θα πρέπει να δώσεις:

1. Διεύθυνση της χώρας που θα βάλεις την παραγγελία 

2. Τηλέφωνο της χώρας που θα βάλεις την παραγγελία. 

Απο όσο ξέρω δεν μπορείς να βάλεις ελληνικό τηλέφωνο ή φυσικά διεύθυνση ελλαδας

Η ελληνική κάρτα της εθνικής μου προχώρησε κανονικά. 

Επισης όλα τα updates που σου στέλνουν για την παραγγελία είναι στη γλώσσα της χώρας

Γενικα αν θες build to order Mac και έχεις λύση για κάτι τέτοιο, είναι καλή επιλογή. Αλλιώς υπάρχει το e-Mac.eu, το qubestore Θεσσαλονίκη και κανα 2 στην Αθήνα.

για απλά μοντέλα ή iPhone υπάρχει το Amazon που στα στέλνει στην πόρτα σου Ελλάδα. 

Λύση είναι και το Σκρουτζ όπως φαίνεται και από την κοπέλα που έγραψε εδώ αρκεί να επιβεβαιώσεις κάπως πως γέρνει μοντέλα που εμφανίζονται στο check-coverage

Από αντιπροσωπεία και istorm δεν περνάς ούτε απέξω πλέον με όσα έχουμε διαβάσει και ξέρουμε πως γίνονται αν σεβαισε έστω και ελάχιστα τον εαυτό σου. Να τους δίνεις τόσα χρήματα και να σε κοροϊδεύουν ή να σου μιλάνε στον ενικό... το βλέπεις και στα σοσιαλ μίντια του ιστορμ αυτό...

δεν το  ήξερα....νόμισα ότι η Apple στελνει εκει που δεν εχει τουλαχιστον δικα της καταστηματα

εγώ επειδή ανεβοκατεβαίνω Αυστραλία και η Apple ειναι διπλα μου και οτι εχω παρει ειναι απο εκει ,δεν εχω ποτε ψωνισει κατι απο Ελλαδα και διαβαζοντας εδω τις εμπειριες των ενδιαφερομενων ,εμενα θα με ειχε κτυπησει εγκεφαλικο περιμενοντας.....εκει εχουν 6-8 εβδ.παραδοση σε οτι ΒΤΟ και να κανεις.....

το ωραίο ειναι ενα παλιο mini mac2012 που εχω θεμα ,σκεπτομουν να το δωσω εδω για ελεγχο,οποτε καλυτερα να το παρω μαζι μου τωρα που θα κατεβω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, natural_sgf είπε

Έχεις ανοικτές τις ενδοκοινοτικές; Αν ναι, και από Amazon παίρνεις χωρίς ΦΠΑ.

Γνωριζεις τη διαδικασια να το κανω απο αμαζον αν δεν βγαλω ακρη με την παραγγελια μου εδω; Δεν εχω ενδοκοινοτικες αλλα αν ειναι να τις ανοιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, deejaygreg είπε

Γνωριζεις τη διαδικασια να το κανω απο αμαζον αν δεν βγαλω ακρη με την παραγγελια μου εδω; Δεν εχω ενδοκοινοτικες αλλα αν ειναι να τις ανοιξω

Απλά δηλώνεις το ΑΦΜ σου και η Amazon check-άρει (vat vies) αν μπορεί να αφαιρεθεί ο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, deejaygreg είπε

Εχεις δικαιο αλλα εμεις που παιρνουμε απαλλαγη φπα; Μαλλον ειναι μονοδρομος η Ελλαδα. Αλλιως κανεις εναν λογαριασμο στο planet express σου δινου μια διευθυνση αμερικης η αγγλιας και παραγγελνεις απο επισημη apple. Οταν παραλαβουν στη διευθυνση που δηλωσες πληρωνεις την υπηρεσια και στο στελνουν Ελλαδα

Για απαλλαγή ΦΠΑ και built to order δες και στο eMac eu μήπως εξυπηρετούν, στο machouse στην Αθήνα και στο qubestore Θεσσαλονίκη που κάνουν σίγουρα απαλλαγή με ευρωπαϊκές τιμές και μοντέλα

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

δεν το  ήξερα....νόμισα ότι η Apple στελνει εκει που δεν εχει τουλαχιστον δικα της καταστηματα

εγώ επειδή ανεβοκατεβαίνω Αυστραλία και η Apple ειναι διπλα μου και οτι εχω παρει ειναι απο εκει ,δεν εχω ποτε ψωνισει κατι απο Ελλαδα και διαβαζοντας εδω τις εμπειριες των ενδιαφερομενων ,εμενα θα με ειχε κτυπησει εγκεφαλικο περιμενοντας.....εκει εχουν 6-8 εβδ.παραδοση σε οτι ΒΤΟ και να κανεις.....

το ωραίο ειναι ενα παλιο mini mac2012 που εχω θεμα ,σκεπτομουν να το δωσω εδω για ελεγχο,οποτε καλυτερα να το παρω μαζι μου τωρα που θα κατεβω 

Παρτο μαζί σου. Εδώ θα σου πουλήσουν μούρη και παραμύθι για να αποφύγουν να το αναλάβουν και αν το αναλάβουν θα στο χαλάσουν. Τουλάχιστον η επίσημη αντιπροσωπεία και το σέρβις της ιστορμ. Ίσως βρεις λύση σε μαγαζάκι που ειδικεύεται σε Apple, αλλα αν έχεις τη δυνατότητα να το αναλάβει apple store ακόμα καλύτερα.

Είμαι Πολωνία και δεν έχει φυσικα κατάστηματα Apple εδώ, αλλά μπορείς να παραγγείλεις από την ιστοσελίδα της Apple κανονικά και να στο στείλουν σπίτι. Το ίδιο και Τσεχία όπου έχει αποθήκη η Apple.

Παλιά(2018) τα build to order το ιστορμ τα έφερνε από αυτήν την αποθήκη με πολωνικά εγχειρίδια μέσα και τα άνοιγε για να αλλάξει το πληκτρολόγιο σε ελληνικό. Δυο φορές μου είχε έρθει με γρατζουνιές καινούριο σφραγισμένο μηχάνημα, όποτε είναι αυτοκτονία να στείλεις για σέρβις σε ιστορμ.

Media market σήμερα, 2 τεμάχια μόνο, λόγω ελλείψεων στην αγορά που λένε και στην infoquest...

image.jpeg.82433a985ba5b7ba83fc594cd1849d71.jpeg

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bioentre είπε

Για απαλλαγή ΦΠΑ και built to order δες και στο eMac eu μήπως εξυπηρετούν, στο machouse στην Αθήνα και στο qubestore Θεσσαλονίκη που κάνουν σίγουρα απαλλαγή με ευρωπαϊκές τιμές και μοντέλα

Παρτο μαζί σου. Εδώ θα σου πουλήσουν μούρη και παραμύθι για να αποφύγουν να το αναλάβουν και αν το αναλάβουν θα στο χαλάσουν. Τουλάχιστον η επίσημη αντιπροσωπεία και το σέρβις της ιστορμ. Ίσως βρεις λύση σε μαγαζάκι που ειδικεύεται σε Apple, αλλα αν έχεις τη δυνατότητα να το αναλάβει apple store ακόμα καλύτερα.

Είμαι Πολωνία και δεν έχει φυσικα κατάστηματα Apple εδώ, αλλά μπορείς να παραγγείλεις από την ιστοσελίδα της Apple κανονικά και να στο στείλουν σπίτι. Το ίδιο και Τσεχία όπου έχει αποθήκη η Apple.

Παλιά(2018) τα build to order το ιστορμ τα έφερνε από αυτήν την αποθήκη με πολωνικά εγχειρίδια μέσα και τα άνοιγε για να αλλάξει το πληκτρολόγιο σε ελληνικό. Δυο φορές μου είχε έρθει με γρατζουνιές καινούριο σφραγισμένο μηχάνημα, όποτε είναι αυτοκτονία να στείλεις για σέρβις σε ιστορμ.

Media market σήμερα, 2 τεμάχια μόνο, λόγω ελλείψεων στην αγορά που λένε και στην infoquest...

image.jpeg.82433a985ba5b7ba83fc594cd1849d71.jpeg

Πρωτα ειδα τις τιμες και μετα διαβασα οτι εισαι Πολωνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bioentre είπε

Ακριβώς, από μεταπωλητή και οι άλλοι που έχουν παραγγείλει από ιστορμ και έχουν βάλει προκαταβολή περιμένουν ακόμα να τους το φέρει η ελληνική «αντιπροσωπεία» που δεν σηκώνει κιόλας τα τηλέφωνα και είναι μέσα στην αγένεια!!

Στο check coverage της Apple το εμφανίζει το serial number εντός εγγύησης κανονικά; 

Προφανώς όταν κάποιοι από εδώ παραλαμβάνουν κανονικά από το mg manager ή από το apple store Europe το πρόβλημα δεν το έχει η Apple, αλλά η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, istorm, infoquest, acs και το κακό τους συναπάντημα που βάζουν και 3% έκπτωση στα νέα iPhone μπας και πουλήσουν τίποτα τώρα που η Apple τους έχει αφήσει στην απεξω...

Τελος Νοεμβρίου έβαλα παραγγελία στο apple store εξωτερικό σε προϊόν με αναμονή 6-8 εβδομάδες που παρέλαβα σήμερα. Η κάρτα μου χρεώθηκε την προηγούμενη εβδομάδα όταν η παραγγελία ήταν έτοιμη να σταλεί, κάθε στιγμή μπορούσα να ακυρώσω και να το πάρω από άλλου αν το έβρισκα διαθέσιμο και μου είχαν πει εγγράφως ποσό καιρό θα κάνει.

Εχω βάλει την ίδια μέρα και παραγγελία στο ιστορμ για την οποία έδωσα προκαταβολή 30%, δεν μου έδωσαν ποτέ γραπτώς το εκτιμώμενο διάστημα παραλαβης όπως κάνουν τα σοβαρά καταστήματα και τώρα αν τους ρίξω πιστόλι και δεν παραλάβω μιας και το βρίσκω φτηνότερα  και κυριως γρηγορότερα από άλλου, δεν μου επιστρέφουν τα χρήματα που μου έκλεψαν μιας και έχουν παραβεί τους όρους οποιασδήποτε φυσιολογικης σύμβασης θα μπορούσε να υπάρχει.

Το άλλο το παιδί περίμενε τόσους μήνες και του μιλούσαν με ύφος όταν πήγε να ζητήσει τα λεφτά του πίσω επειδή θα έφευγε εξωτερικό όπου υπάρχει επίσημη και σοβαρή υποστήριξη, καλύτερες τιμές, δυνατότητα ακύρωσης ή επιστροφής ακόμα κι αν το ανοίξεις και δεν σου κάνει ή θέλεις να πάρεις το max και γενικά ευγένεια σε αντίθεση με ο,τι συνάμα νταής στο ιστορμ. Βασικά δεν το είχαν ενημερώσει καν πως δεν δέχονται επιστροφές (για προϊόν που δεν έχουν ακόμα παραδώσει..) και ούτε του είχαν πει ποτε θα παραλάβει. Τον κορόιδευαν μπροστά στα μούτρα του. Σοβαρά μιλάμε τώρα;!

περι κλοπής και απάτης πρόκειται το ιστορμ και η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και μιας και αρκετοί έχουμε στείλει παράπονα στα κεντρικά στο εξωτερικό, λογικό είναι οι μεταπωλητές στο εξωτερικό να φέρνουν τεμάχια και εδώ να τους έχουν αφήσει στην απέξω...

στέλνουν στο mg manager και στα αλλά καταστήματα εδώ και στην αντιπροσωπεία δεν στελνουν τίποτα. Όποτε ποιος ο λόγος να ψωνίσεις από την αντιπροσωπεία που σε κοροϊδεύουν κιόλας 

Αυτο ακριβώς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφου ειδα και απο ειδα παρηγγειλα τελικα το m1 pro/16gb/1tb απο mgmanager που το εχει αμεσα διαθεσιμο αντι να περιμενω αγνωστο μεχρι ποτε το m1 max/32gb/1tb που ειχα παραγγειλει απο 1/12 απο Κωτσοβολο. Δεν αντεχω να περιμενω και υπεκυψα......

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, deejaygreg είπε

Και αφου ειδα και απο ειδα παρηγγειλα τελικα το m1 pro/16gb/1tb απο mgmanager που το εχει αμεσα διαθεσιμο αντι να περιμενω αγνωστο μεχρι ποτε το m1 max/32gb/1tb που ειχα παραγγειλει απο 1/12 απο Κωτσοβολο. Δεν αντεχω να περιμενω και υπεκυψα......

Kαι γω στην ίδια φάση είμαι. Το έχω ήδη στην κατοχή μου, το ελληνικό από Πλαίσιο. Τα reviews λένε πως το Μ1 Μαξ είναι για extreme καταστάσεις. Ωστόσο η RAM που είναι 16GB με προβληματίζει. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agarinos7 είπε

Kαι γω στην ίδια φάση είμαι. Το έχω ήδη στην κατοχή μου, το ελληνικό από Πλαίσιο. Τα reviews λένε πως το Μ1 Μαξ είναι για extreme καταστάσεις. Ωστόσο η RAM που είναι 16GB με προβληματίζει. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Και να χρειαστει παραπανω ραμ κανει swap απο τον ssd οποτε δε θα εχεις θεμα θεωρω. Και εμενα αυτο με προβληματιζε αλλα ειδα οτι θεωρητικα σε μεγαλο βαθμο δε θα υπαρχει προβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, deejaygreg είπε

Και να χρειαστει παραπανω ραμ κανει swap απο τον ssd οποτε δε θα εχεις θεμα θεωρω. Και εμενα αυτο με προβληματιζε αλλα ειδα οτι θεωρητικα σε μεγαλο βαθμο δε θα υπαρχει προβλημα 

Tο έχω διαβάσει, αν και λένε πως μειώνει το χρόνο ζωής του SSD. Εντούτοις, επειδή θέλω να δουλέψω Autocad, να κάνω περιορισμένης έκτασης επεξεργασία βίντεο full HD (τώρα) και μελλοντικά ενδεχομένως 4Κ από κάμερα ή από το iPhone, ίσως κανένα μουσικό βίντεο (απλό) και ίσως να παίξω call of duty (μελλοντικά) , και έχοντας μουσική βιβλιοθήκη 8800 τραγουδιών προβληματίζομαι μήπως πρέπει να πάω στον Μαξ, αφού θα τον κρατήσω μέχρι να παραδώσει πνεύμα. Δεν θέλω να διαθέσω άλλα χρήματα και κυρίως να ξαναπεράσω την γελοία αυτή κατάσταση που με ενοχλεί ιδιαίτερα προσωπικά. Κάνουν λες και θα μας τα χαρίσουν... δεν αντέχω να έχω παραγγείλει υπολογιστή 4199 ευρώ για επαγγελματική χρήση και να εισπράττω απάντηση "δεν ξέρω", "δεν ξέρω".... έλεος κάπου... ή "Αιδώς Αργείοι" που λένε και οι μορφωμένοι...

Επεξ/σία από Agarinos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Agarinos7 είπε

Tο έχω διαβάσει, αν και λένε πως μειώνει το χρόνο ζωής του SSD. Εντούτοις, επειδή θέλω να δουλέψω Autocad, να κάνω περιορισμένης έκτασης επεξεργασία βίντεο full HD (τώρα) και μελλοντικά ενδεχομένως 4Κ από κάμερα ή από το iPhone, ίσως κανένα μουσικό βίντεο (απλό) και ίσως να παίξω call of duty (μελλοντικά) , και έχοντας μουσική βιβλιοθήκη 8800 τραγουδιών προβληματίζομαι μήπως πρέπει να πάω στον Μαξ, αφού θα τον κρατήσω μέχρι να παραδώσει πνεύμα. Δεν θέλω να διαθέσω άλλα χρήματα και κυρίως να ξαναπεράσω την γελοία αυτή κατάσταση που με ενοχλεί ιδιαίτερα προσωπικά. Κάνουν λες και θα μας τα χαρίσουν... δεν αντέχω να έχω παραγγείλει υπολογιστή 4199 ευρώ για επαγγελματική χρήση και να εισπράττω απάντηση "δεν ξέρω", "δεν ξέρω".... έλεος κάπου... ή "Αιδώς Αργείοι" που λένε και οι μορφωμένοι...

Εχω δει πολλα reviews σχετικα με τη διαφορα pro και max και ολα συνηγορουν οτι και ο pro με τη 16 ram ειναι υπεραρκετο. Για τη δουλεια που το θελεις νομιζω δε θα εχεις κανενα προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Γερμανία άρχισαν να έχουμε διαθεσιμότητα σχεδόν σε όλα τα μοντέλα.!!! Παράδοση σε 2 3 μέρες !! 

Πιστευω απλα δε θα παραλαβει ποτε κανενας στην ελλάδα φετος και θα παμε για το μ2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Πλαίσιο, αν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα M1 Max με 64GB Ram. Ήταν η διαμόρφωση που ήθελα αλλά τον Δεκέμβριο φοβούμενος ακόμη μεγαλύτερη αναμονή, παρήγγειλα το configuration με τα 32. Εννοείται πως μέχρι και προχτές που ρώτησα, δεν υπήρχε καμία ένδειξη για το πότε θα παραλάβω. Το ετοιμοπαράδοτο λοιπόν από Πλαίσιο μου ήρθε κουτί και αύριο παραλαμβάνω. Καλή υπόμονη σε όλους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giannis925 είπε

Στο Πλαίσιο, αν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα M1 Max με 64GB Ram. Ήταν η διαμόρφωση που ήθελα αλλά τον Δεκέμβριο φοβούμενος ακόμη μεγαλύτερη αναμονή, παρήγγειλα το configuration με τα 32. Εννοείται πως μέχρι και προχτές που ρώτησα, δεν υπήρχε καμία ένδειξη για το πότε θα παραλάβω. Το ετοιμοπαράδοτο λοιπόν από Πλαίσιο μου ήρθε κουτί και αύριο παραλαμβάνω. Καλή υπόμονη σε όλους.

Φίλε μου, τους έχω σταυρώσει να μου βρουν τεμάχιο και υπάρχουν με 64GB RAM? Είσαι σίγουρος? Ενδιαφέρομαι πολύ. Που να απευθυνθώ? Ταλαιπωρούμαι εκεί από 26/10...

Σε silver το πήρες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...