Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υπομονη νομιζω εχει χαθει προ πολλου. Το χειροτερο ομως ειναι οτι κανεις δεν ξερει τιποτα. Δεν εχουν ουτε μια ημερομηνια. Στο τελος μου φαινεται θα πρεπει να επικοινωνησουμε με την ιδια την apple να δουμε ποτε σκοπευει να στειλει Ελλαδα κομματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/1/2022 στις 11:53 ΠΜ, -Seraphim- είπε

Τους έχουν κάνει και σεμινάρια ψυχολογίας απότι φαίνεται διότι πάντα λένε "εβδομάδες" αντί για "μήνες" όταν πρόκειται για παραγγελια που αναμένεται να φτάσει πάνω από 4 εβδομάδες. 🙄

Λες δηλαδή πως έχουν περάσει το τεστ βασικού IQ, οπότε είπαν να τους κάνουν και σεμινάρια ψυχολογίας :P

Το εβδομάδες είναι γραμμή της Apple. Αν μπεις σε website της Apple να παραγγείλεις σου βγάζει 4-6 weeks πχ.

Η διαφορά είναι πως στο website της Apple και στους retailers του εξωτερικού σου δίνουν γραπτά εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης.

Επίσης στην Apple που έχω παραγγείλει και περιμένω παραλαβή από εβδομάδα, η κάρτα μου δεν έχει χρεωθεί ακόμα, γιατί χρεώνουν μόλις το προιόν είναι έτοιμο για αποστολή... όχι όπως εδώ.... που θέλουν και σύμβαση έργου τρομάρα τους.

Σε άλλο retailer Ευρώπης έβαλα παραγγελία iphone 13 και χωρίς να πληρώσω κάτι μου έστειλαν email με την ακριβή ημέρα παράδοσης. Τελικά ήρθε και μια εβδομάδα πιο πριν από ότι μου είχαν πει και με πληρωμή κατά την παραλαβή.

Όχι αυτό το αστείο που γράφετε στα αλλά νήματα εδώ με τις προκαταβολές στο 13 Pro χωρίς ξεκάθαρες ημερομηνίες παράδοσης.

Όποιος θέλει iphone ή basic configuaration mac υπάρχει το amazon και το ebay ή η ryanair στην τελική ως έσχατη λύση.

Δεν αξίζει να στηρίξεις την επίσημη ελληνική εισαγωγή εδώ που ουσιαστικά είναι το istorm = infoquest = acs από άποψη ηθικής και του πως συμπεριφέρονται στους πελάτες τους.

Για Built-to-order μηχανήματα υπάρχει το emac eu, (το machouse gr) και στην Θεσσαλονίκη το qubestore.

Το τελευταίο είναι κορυφαίο και ο ιδιοκτήτης πολύ ευγενικός και τα μηχανήματα εμφανίζονται κανονικά στο check-coverage

Χίλιες φορές πάρτε από το σκρουτζ εφόσον έχετε διαπιστώσει ότι το μηχάνημα εμαφανίζεται στο check-coverage (πχ electroholic δεν εμφανίζεται) παρά από τους λαδέμπορους όπως γράφετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 5:19 ΜΜ, Cue είπε

Σωστά. Με ειδοποίησαν ότι ήρθε το M1 Max αλλά είχα ήδη κάνει δεύτερη παραγγελία για τον M1 Pro. Ακόμα τον περιμένω.

Μόλις ενημερώθηκα από την Document ότι το μηχάνημα έχει φτάσει. Συνολικά πήρε 10 εβδομάδες παρά μία ημέρα.
 

BTO M1 Pro, US πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ο χρονος αφορα για καθε νεα παραγγελια που κανει καποιος(δηλαδη σε 10 εβδομαδες περιπου απο την ημερα παραγγελιας θα παραλαβουν ολοι;) η μηπως ειναι στανταρ οι παραλαβες 3-4 φορες το χρονο και απλα αν εισαι τυχερος και παραγγειλεις κοντα στην παραλαβη το παιρνεις συντομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτησα σχετικά με την διαθεσιμότητα αν αφορά συγκεκριμένα μοντέλα και η Document μου απάντησε ότι είναι γενικό το φαινόμενο.

Τις τελευταίες μέρες είδαν μια κινητικότητα. Ότι και να σημαίνει αυτό.

Επεξ/σία από Cue
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chemical είπε

Παιδιά τελικά δεν είναι τυχαίο, πριν 2 χρόνια είχα επισκευτει την I storm στη θεσσαλονικη, η συμπεριφορά του προσωπικού ήταν απαράδεκτη, μπλαζέ ύφος, δεν σε κοιτούσαν στα μάτια και απότομοι. Πριν μια εβδομάδα απο τότε είχα επισκευτεί το Apple Store Λονδίνου (κάτοικος Λονδίνου τοτε), πολυ ευγενικοί και παρολλο οτι γινοταν χαμος απο κοσμο ήταν πολυ εξυπηρετικοι. Ερασιτέχνες λαδέμποροι απλά.

Καλή υπομονή εύχομαι

Ναι δε προκειται να το παραλαβω απο εκει χεστηκα ας περιμενω αλλο ενα χρονο. θα παω ντοκουμεντ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Cue είπε

Ρώτησα σχετικά με την διαθεσιμότητα αν αφορά συγκεκριμένα μοντέλα και η Document μου απάντησε ότι είναι γενικό το φαινόμενο.

Τις τελευταίες μέρες είδαν μια κινητικότητα. Ότι και να σημαίνει αυτό.

Kαλησπέρα φίλε μου. Λες να υπάρχει παραλαβή στα σκαριά? Κάτι τέτοια μισόλογα λένε στο Πλαίσιο που έχω παραγγειλει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, deejaygreg είπε

Εγω που περιμενω απο Κωτσοβολο τιποτα. Αγνοια

Μα και συ πήγες με τους χειρότερους ever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με iStorm. Θυμίζω παραγγελία από 20/11. Καμία ενημέρωση δεν έχουν και δεν ξέρουν τίποτα απολύτως. Το κλασικό ότι έχει καθυστερήσει η Apple κτλ κτλ. 
Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχουν περάσει 8 βδομαδες. Να περιμένω κάνα θαύμα από istorm  μέσα στο επόμενο 15ημερο ή να ψαχτώ απο άλλου…..

Είδωμεν και υπομονή μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, wpgoalkeeper είπε

Μόλις μίλησα με iStorm. Θυμίζω παραγγελία από 20/11. Καμία ενημέρωση δεν έχουν και δεν ξέρουν τίποτα απολύτως. Το κλασικό ότι έχει καθυστερήσει η Apple κτλ κτλ. 
Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχουν περάσει 8 βδομαδες. Να περιμένω κάνα θαύμα από istorm  μέσα στο επόμενο 15ημερο ή να ψαχτώ απο άλλου…..

Είδωμεν και υπομονή μου φαίνεται. 

Περιμένεις 15 ημέρες και αν δεν πραλάβεις κινήσε νομικά
Στείλε και ένα email να ενημερώσεις για τις προθέσεις σου.

75 ημέρες πάει πολύ. Δες και τους χρόνους παράδοσης σε Apple Store Europe και θα καταλάβεις ότι 75 ημέρες είναι πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να δω από ένα άλλο δημοφιλές φόρουμ της Apple ότι πελάτες από άλλες χώρες της ΕΕ (Ελβετία, Δανία, Αυστρία) που παρήγγειλαν από μεταπωλητή έλαβαν χθες τα M1 Max τους. 

Screenshot 2022-01-13 at 13.22.35.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα!

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πώς ακυρώσαμε παραγγελία από infoQuest ύστερα από κοντά 3 μήνες (25/10 παραγγελία και ακύρωση στις 12/1)! Είδαμε ότι το MGManager έτυχε να έχει σε απόθεμα 2 M1 Max 16άρια (US Πληκτρολόγιο) και τα παραλάβαμε εχτές! Εντυπωσιακό να πω πώς η infoQuest έκανε επιστροφή χρημάτων μέσα σε μία ημέρα.

Επίσης ένα άλλο fun fact, η iStorm ολοκληρώνει κανονικά παραγγελίες M1 Max - είδα σε στόρυ από άτομο που ακολουθώ ότι το παρέλαβε. (Space Grey 16" M1 Max.) οπότε και προφανώς γνωρίζουν τι παίζει απλά εξυπηρετούν τους δικούς τους διανομείς για δικό του συμφέρον προφανώς.

Οπότε δεν ξέρω ποια θα μπορούσαν να είναι τα επόμενά σας βήματα. Αν θέλετε πολύ το ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχετε από το να περιμένετε να παραλάβετε, διαφορετικά ρίχνετε και καμιά ματιά σε Skroutzομάγαζα τα οποία ωσόστο είναι αξιόπιστα (το βλέπετε από κριτικές n stuff).

photo_2022-01-13 15.31.12.jpeg

2022-01-13 15.30.48.jpg

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stavrialena είπε

Καλησπέρα ομάδα!

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πώς ακυρώσαμε παραγγελία από infoQuest ύστερα από κοντά 3 μήνες (25/10 παραγγελία και ακύρωση στις 12/1)! Είδαμε ότι το MGManager έτυχε να έχει σε απόθεμα 2 M1 Max 16άρια (US Πληκτρολόγιο) και τα παραλάβαμε εχτές! Εντυπωσιακό να πω πώς η infoQuest έκανε επιστροφή χρημάτων μέσα σε μία ημέρα.

Επίσης ένα άλλο fun fact, η iStorm ολοκληρώνει κανονικά παραγγελίες M1 Max - είδα σε στόρυ από άτομο που ακολουθώ ότι το παρέλαβε. (Space Grey 16" M1 Max.) οπότε και προφανώς γνωρίζουν τι παίζει απλά εξυπηρετούν τους δικούς τους διανομείς για δικό του συμφέρον προφανώς.

Οπότε δεν ξέρω ποια θα μπορούσαν να είναι τα επόμενά σας βήματα. Αν θέλετε πολύ το ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχετε από το να περιμένετε να παραλάβετε, διαφορετικά ρίχνετε και καμιά ματιά σε Skroutzομάγαζα τα οποία ωσόστο είναι αξιόπιστα (το βλέπετε από κριτικές n stuff).

photo_2022-01-13 15.31.12.jpeg

2022-01-13 15.30.48.jpg

Οοοο με γειές με γειές. Οτι ειναι σιχαμένοι το ξέραμε. θα το παρω απο ντοκιουμεντ και οτι γίνει εγω δεν το χω δοκιμασει ποτε σα καταστημα. Τελειωσα με το istorm. οχι οτι θα ερθει και ποτέ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Οοοο με γειές με γειές. Οτι ειναι σιχαμένοι το ξέραμε. θα το παρω απο ντοκιουμεντ και οτι γίνει εγω δεν το χω δοκιμασει ποτε σα καταστημα. Τελειωσα με το istorm. οχι οτι θα ερθει και ποτέ

Είχα απευθυνθεί στην Document τον Δεκέμβρη του 18' για αλλαγή μπαταρία στο "παλιό" μου MacBook και γενικά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με την συμπεριφορά ή την εξυπηρέτηση. Μου είχαν πει ότι υπήρχε διαθέσιμο ανταλλακτικό αλλά μετά από λίγες ημέρες μου είπαν ότι θα καθυστερούσε για 10 μέρες. Και τους είχα τονίσει ότι δεν είχα άλλο μηχάνημα να δουλέψω. Τέλος πάντων όλα καλα.

Απλά είχα πετύχει και σκηνικά όσο περίμενα στο μαγαζί να παραλάβω με περίεργες συμπεριφορές της υπεύθυνης σε πελάτισσα και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...