Προς το περιεχόμενο

Το Airbnb ξεκινά να κρύβει τα ονόματα των ενοικιαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Το γράφει ξεκάθαρα στην 1η παράγραφο (όχι στον τίτλο).

Μου αρέσει που πιστεύεις ότι διαβάζουν το άρθρο πριν σχολιάσουν :P . 
Σαν κίνηση ψιλο-αδιάφορη. Ας κοιτάξουν να φτιάξουν λίγο το support τους και ας κρίβουν το όνομά μου, δεν πειράζει.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην το πολυκουράζουμε ορίστε γιατί γίνεται:

The policy follows years of pressure from activists and aggrieved guests, who have shared anecdotes on social media with the “AirbnbWhileBlack” hashtag, who say Airbnb has unwittingly created a new forum for an age-old form of discrimination.

The Civil Rights Act of 1964 prohibits discrimination in public accommodations, which are defined as “any inn, hotel, motel, or other establishment which provides lodging to transient guests.” But it exempts establishments in which the host is renting out a personal residence, as long as the property is located within a building containing no more than five rooms for rent.

But Oregon’s anti-discrimination law applies to “any place of public accommodation.” It was under that statute that a Clackamas County woman sued Airbnb for discrimination, alleging that the requirement to include a full name and profile picture with a booking request enabled discrimination.

https://www.washingtonpost.com/business/2022/01/04/airbnb-oregon-discrimination/

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalmik είπε

Eνα θεμα είναι η εξάλειψη των φυλετικών και άλλων κοινωνικών διακρίσεων που αφορά κυρίως τη δημόσια σφαίρα και είναι σωστή. Διαφορετικό το τι γίνεται μεταξύ ιδιωτών. Δηλ. πολύ απλά αν εγώ νοικιάζω ένα σπίτι ιδιωτικά έχω κάθε δικαίωμα με βάση την αρχή της ελευθερίας των συμβάσεων να ζητήσω πληροφορίες πριν  προχωρήσω σε συμφωνία ή όχι με το άλλο μέρος (υποψήφιο ενοικιαστή) με βάση τα κριτήρια που εγώ προσωπικά έχω σχηματίσει και τα οποία δεν υποχρεώνομαι να εξηγήσω σε κανένα. Π.χ. μπορεί κάποιος να έχει προβλημα να κάνει συναλλαγές με  πλούσιους, φτωχούς, άσπρους, μαύρους, κίτρινους, αρειανούς, οικογένειες με σκύλο, ζευγάρια που τους αρέσει το S/M sex κλπ. Στους αντίποδες είναι η υπερβολική πολιτική κορεκτίλα που σε λίγο θα λέει ότι δεν δικαιούσαι να ξέρεις για τον αντισυμβαλλόμενο μήπως και τυχόν είσαι προκατειλημμένος και θα τους το νοικιάζεις θες δεν θες μέσω υποχρεωτικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας. 

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις, οι προσωπικές απόψεις είναι άσχετες, εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και να θεωρείς ότι μπορείς να  βάζεις όποια κριτήρια θέλεις και να αδιαφορείς για το Σύνταγμα ή τους νόμους. Σε κάθε περίπτωση όμως ισχύουν οι νόμοι του κράτους καταρχήν, και οι όροι της πλατφόρμας που ήδη αποδέχθηκες. Αλίμονο αν δεν εφαρμόζονταν οι νόμοι επειδή εσύ διαφωνείς! Θα σου πω ένα παράδειγμα, το έχουμε δει στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα: αγγελία για διαμερίσματα που διατίθεται για ενοικίαση μόνο σε φοιτήτριες ή μόνο σε οικογένειες, αν σκάσεις εσύ φοιτητής και σου πει ότι νοικιάστηκε και είσαι μάγκας, πας την επόμενη με αστυνομία και Εφορεία και τρώει πρόστιμο, σου κάνει το συμβόλαιο επί τόπου και αν διατίθεσαι να πληρώσεις το κατοστάρι για την έγκληση τον μπουζουριάζουν κιόλας. Ναι, το έχω δει να συμβαίνει (αλλά δεν ήταν ανυποψίαστος αυτός που μπήκε στη διαδικασία, όπως καταλαβαίνεις). Άλλο παράδειγμα: αν εσύ απαγορεύεις τα σκυλιά αλλά το κράτος που είναι το κατάλυμα ή η πλατφόρμα φιλοξενίας επιτρέπει στους ενοίκους να φέρνουν τα σκυλιά τους, δεν έχει καμία σημασία τι θες εσύ, αν ο ένοικος φέρει σκυλί θα το βάλεις μέσα θες δεν θες.

2 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Θεωρητικά ναι. Μπορεί να πει είμαστε πλήρεις. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια. 

Όπως μπορεί να αρνηθεί και σε πελάτη να καθίσει αν δεν ακολουθεί τους κανόνες ενδυμασίας - π.χ. παντόφλες - μαγιό - απλό πόλο - λερωμένος κλπ. 

Κανένα ξενοδοχείο δεν μπορεί να αρνηθεί κράτηση. Είναι άρνηση παροχής υπηρεσιών και διώκεται αυτόφωρα. Για τους κανόνες ενδυμασίας υπάρχει αναγωγή στον Αστικό Κώδικα, είναι άλλο πράγμα.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalmik είπε

Διαφορετικό το τι γίνεται μεταξύ ιδιωτών.

Είναι εμπορική συναλλαγή, δεν σου είπε κανένας να φιλοξενήσεις μαύρο μέσα στο σπίτι σου αλλά όταν διαθέτεις ένα σπίτι προς ενοικίαση τότε μιλάμε για μια εμπορική συναλλαγή και θα πρέπει να ακολουθείς τους νόμους. (Σχετικοί νόμοι που μπορώ να σκεφτώ είναι ο ΝΟΜΟΣ 3304/2005 Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης καθώς και το άρθρο 361 έργο εξύβριση) 

Αν έχεις εστιατόριο για παράδειγμα δεν μπορείς να αρνηθείς έναν μαύρο πελάτη ή να βάλεις ξεχωριστή τουαλέτα για τους μαύρους κτλ. 

Η ελευθερία σου σταματάει εκει που αρχίζει η ελευθερία του άλλου κανείς δεν σε έβαλε με το ζόρι να νοικιάσεις σπίτι ή να ανοίξεις εστιατόριο κτλ άπαξ και το έκανες μπαίνεις στο παιχνίδι και πρέπει να ακολουθείς τους κανόνες. 
 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johnkok1 είπε

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις, οι προσωπικές απόψεις είναι άσχετες, εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και να θεωρείς ότι μπορείς να  βάζεις όποια κριτήρια θέλεις και να αδιαφορείς για το Σύνταγμα ή τους νόμους. Σε κάθε περίπτωση όμως ισχύουν οι νόμοι του κράτους καταρχήν, και οι όροι της πλατφόρμας που ήδη αποδέχθηκες. Αλίμονο αν δεν εφαρμόζονταν οι νόμοι επειδή εσύ διαφωνείς! Θα σου πω ένα παράδειγμα, το έχουμε δει στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα: αγγελία για διαμερίσματα που διατίθεται για ενοικίαση μόνο σε φοιτήτριες ή μόνο σε οικογένειες, αν σκάσεις εσύ φοιτητής και σου πει ότι νοικιάστηκε και είσαι μάγκας, πας την επόμενη με αστυνομία και Εφορεία και τρώει πρόστιμο, σου κάνει το συμβόλαιο επί τόπου και αν διατίθεσαι να πληρώσεις το κατοστάρι για την έγκληση τον μπουζουριάζουν κιόλας. Ναι, το έχω δει να συμβαίνει (αλλά δεν ήταν ανυποψίαστος αυτός που μπήκε στη διαδικασία, όπως καταλαβαίνεις). Άλλο παράδειγμα: αν εσύ απαγορεύεις τα σκυλιά αλλά το κράτος που είναι το κατάλυμα ή η πλατφόρμα φιλοξενίας επιτρέπει στους ενοίκους να φέρνουν τα σκυλιά τους, δεν έχει καμία σημασία τι θες εσύ, αν ο ένοικος φέρει σκυλί θα το βάλεις μέσα θες δεν θες.

Κανένα ξενοδοχείο δεν μπορεί να αρνηθεί κράτηση. Είναι άρνηση παροχής υπηρεσιών και διώκεται αυτόφωρα. Για τους κανόνες ενδυμασίας υπάρχει αναγωγή στον Αστικό Κώδικα, είναι άλλο πράγμα.

Καλά εντάξει. Αν δουλέψεις ποτέ σε κρατήσεις έλα να μου πεις. Αχαχαχαχαχαχα ξεκολα από τους νόμους Μια χαρά αρνούνται τα ξενοδοχεία αυτούς που δεν γουστάρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Καλά εντάξει. Αν δουλέψεις ποτέ σε κρατήσεις έλα να μου πεις. Αχαχαχαχαχαχα ξεκολα από τους νόμους Μια χαρά αρνούνται τα ξενοδοχεία αυτούς που δεν γουστάρουν. 

Ναι, δεν  διέπονται όλα από επαγγελματισμό είναι η αλήθεια, αλλά μια φορά την πατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnkok1 είπε

Ναι, δεν  διέπονται όλα από επαγγελματισμό είναι η αλήθεια, αλλά μια φορά την πατάς.

Όχι φίλε. Είσαι λάθος. Σκέφτεσαι λάθος. Κανένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα δεν την πατάει. Μια χαρά τα έχουν βρει και με όλους τους αρμόδιους και μη και με όλα. Και πελάτης να παραπονεθεί θα μαζευτεί το προσωπικό και θα τον βγάλει τρελό. Και να κρύβουν υπαλλήλους σε υπόγεια ξέρουν και αστέρια παραπάνω από το πουθενά και όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, johnkok1 είπε

Ναι, δεν  διέπονται όλα από επαγγελματισμό είναι η αλήθεια, αλλά μια φορά την πατάς.

Για την περιπτωση του ξενοδοχειου δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει διοτι , ισως, και να θεωρειται δημοσιος χωρος με οτι αυτο συνεπαγεται για την χρηση του.

αλλα για την περιπτωση ενοικιασης, του ποιον θα βαλεις δηλαδη μεσα στο σπιτι σου , εκει νομιζω οτι κατι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.

Οπως σου ειπε και ο φιλος, ασε τι λεει ο νομος, στην πραξη τι γινεται.

Επεξ/σία από Bullrich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Καλά εντάξει. Αν δουλέψεις ποτέ σε κρατήσεις έλα να μου πεις. Αχαχαχαχαχαχα ξεκολα από τους νόμους Μια χαρά αρνούνται τα ξενοδοχεία αυτούς που δεν γουστάρουν. 

Μπορεί να συμβαίνει αυτό αλλά αν συμβαίνει γίνεται μόνο λόγω της χάρης των πελατών που δεν θέλουν να μπουν στον κόπο (ή δεν ξέρουν τα δικαιώματα τους) και να κινηθούν νομικά, δεν υπάρχει περίπτωση αν θέλει ένας πελάτης πχ να νοικιάσει διαθέσιμο δωμάτιο και να του το αρνηθεί αυτό το ξενοδοχείο που διάλεξε χωρίς λόγο και το ξενοδοχείο να μην τιμωρηθεί αρκεί βέβαια να το γνωστοποιήσει αυτό ο πελάτης πχ στην αστυνομία ή να μηνύσει το ξενοδοχείο. 

Το τι μπορεί να κάνουν κάποιοι κακοί επαγγελματίες στην πράξη δεν σημαίνει πως έτσι πρέπει να γίνεται ή πως δεν υπάρχουν συνέπειες, υπάρχουν πολλοί που πουλάνε μαριχουάνα ή στην περίπτωση εε δεν κόβουν τιμολόγιο για τις υπηρεσίες τους (μαύρα)  και δεν τους πιάνουν επειδή οι πελάτες τους δεν τους ονοματίζουν, αυτό δεν σημαίνει πως δεν ειναι παράνομο στην χώρα μας.  

3 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Για την περιπτωση του ξενοδοχειου δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει διοτι , ισως, και να θεωρειται δημοσιος χωρος με οτι αυτο συνεπαγεται για την χρηση του.

αλλα για την περιπτωση ενοικιασης, του ποιον θα βαλεις δηλαδη μεσα στο σπιτι σου , εκει νομιζω οτι κατι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.

Οπως σου ειπε και ο φιλος, ασε τι λεει ο νομος, στην πραξη τι γινεται.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-nomothesia-genikou-endiapherontos/n-3304-2005.html

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ειπαμε, σωστα ολα αυτα που λετε για τους νομους  και τα συναφη.

Στην πραξη τι γινεται, αυτο ειναι το θεμα.

Εχεις εσυ ενα σπιτι για ενοικιο και θα βαλεις οποιον ναναι μεσα, επειδη παιζει τους νομους γενικου ενφιαφεροντος στα δαχτυλα?

Δυσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bullrich είπε

Ειπαμε, σωστα ολα αυτα που λετε για τους νομους  και τα συναφη.

Στην πραξη τι γινεται, αυτο ειναι το θεμα.

Εχεις εσυ ενα σπιτι για ενοικιο και θα βαλεις οποιον ναναι μεσα, επειδη παιζει τους νομους γενικου ενφιαφεροντος στα δαχτυλα?

Δυσκολο.

 

Δεν είναι άσε τι λέει ο νόμος γιατί ο νόμος εφαρμόζεται απλά στην Ελλάδα έχουν παρεξηγήσει κάποιοι το αν δεν εφαρμόζεται αυτεπάγγελτα κάτι (δηλαδή "αυτόματα" να σου έρθει η τιμωρία χωρίς η άλλη πλευρά να κινηθεί) ειναι "εντάξει" να το κάνεις ή λόγια του αέρα.

ΟΧΙ

Ανα πάσα στιγμή μπορείς να τιμωρηθείς αρκεί 1 να επιλέξει να διεκδικήσει τα δικαιώματα του (δεν χρειάζεται καν να γίνουν δικαστήρια απλά να σου φέρει αστυνομία και να σου ζητήσει τον λόγο ) 

Το ότι την έβγαλες καθαρή έως τώρα οφείλεται μόνο στο ότι τα θύματα σου δεν θέλησαν για τον Α,Β λόγο να σε κυνηγήσουν όχι γιατί "δεν εφαρμόζεται ο νόμος" 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν είναι άσε τι λέει ο νόμος γιατί ο νόμος εφαρμόζεται απλά στην Ελλάδα έχουν παρεξηγήσει κάποιοι το αν δεν εφαρμόζεται αυτεπάγγελτα κάτι (δηλαδή "αυτόματα" να σου έρθει η τιμωρία χωρίς η άλλη πλευρά να κινηθεί) ειναι "εντάξει" να το κάνεις ή λόγια του αέρα.

ΟΧΙ

Ανα πάσα στιγμή μπορείς να τιμωρηθείς αρκεί 1 να επιλέξει να διεκδικήσει τα δικαιώματα του (δεν χρειάζεται καν να γίνουν δικαστήρια απλά να σου φέρει αστυνομία και να σου ζητήσει τον λόγο ) 

Το ότι την έβγαλες καθαρή έως τώρα οφείλεται μόνο στο ότι τα θύματα σου δεν θέλησαν για τον Α,Β λόγο να σε κυνηγήσουν όχι γιατί "δεν εφαρμόζεται ο νόμος" 

Συμφωνουμε φιλε μου, σε ολα. Και εγω θελω να γινονται σωστα τα πραγματα και οπως το οριζει ο νομος. Το κακο ειναι οτι δεν γινονται ετσι, τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον.

Και θα μου επιτρεψεις να επιμενω. Αν εχεις ενα σπιτι για ενοικιο θα βαλεις οποιον ναναι μεσα ? Το ξερω ειναι δυσκολη η απαντηση σε αυτο γιατι αλλο οριζει ο νομος και αλλο γινεται στην πραξη.

Κατα τα αλλα ετσι ειναι οπως τα λες.

Επεξ/σία από Bullrich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bullrich είπε

Και θα μου επιτρεψεις να επιμενω. Αν εχεις ενα σπιτι για ενοικιο θα βαλεις οποιον ναναι μεσα ?

Και εγώ αυτό που σου λέω είναι ότι δεν ειναι στο χέρι μου 

Αν κατάφερα να μην βάλω τον "Ταμτάκο" σαν ενοικιαστή στον σπίτι πχ επειδή δεν χωνεύω τους αθίγγανους οφείλεται μόνο στο ότι το Ταμτάκος δεν ξέρει τα δικαιώματα του. 

Διαφορετικά την πάτησα. 

Η να στο πω αλλιώς αν δεν γίνομαι κατανοητός εσύ μπορεί να ξέρεις ένα σωρό υποθέσεις όπου ο ιδιοκτήτης να το κάνει αυτό. 

Αλλά υπάρχουν ένα σωρό υποθέσεις όπου ο ιδιοκτήτης έχει τιμωρηθεί (πιο πάνω κάποιος ανάφερε μια τέτοια περίπτωση). 

Μπορεί να ειναι πλειοψηφία και με διαφορά οι περιπτώσεις που δεν τιμωρήθηκε ο ιδιοκτήτης αλλά αυτό γίνεται μόνο επειδή δεν τον κυνήγησε το θύμα! Όχι επειδή πχ είδαν πρεζάκι, ή μαύρο, ή τρανς ή το οτιδήποτε οι μπάτσοι ή οι δικαστές και "κλείσανε μάτι στον ιδιοκτήτη" και του είπαν "δίκαιο έχεις" 

 

Απλά δεν διεκδίκησαν τα δικαιώματα τους τα θύματα αυτά για διάφορους λόγους (πχ δεν τα ξέρουν ότι τα έχουν, έχουν βρεί καλύτερο διαμέρισμα, δεν θέλουν να μπουν στον κόπο ή δεν αισθάνονται άνετα στο να καταφεύγουν στην δικαιοσύνη ή να μπλέκουν με γραφειοκρατεία κτλ) 
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Όχι φίλε. Είσαι λάθος. Σκέφτεσαι λάθος. Κανένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα δεν την πατάει. Μια χαρά τα έχουν βρει και με όλους τους αρμόδιους και μη και με όλα. Και πελάτης να παραπονεθεί θα μαζευτεί το προσωπικό και θα τον βγάλει τρελό. Και να κρύβουν υπαλλήλους σε υπόγεια ξέρουν και αστέρια παραπάνω από το πουθενά και όλα. 

Αν κάποιος σκέφτεται λάθος, δεν νομίζω αυτός να είμαι εγώ.

Αυθαιρεσία, παρανομία, κακομοιριά, ωχαδερφισμός, κουτοπονηριά και στο βάθος ...μνημόνια. Λίγο παρήγορο το γεγονός ότι λίγες δεκάδες καταλύματα διαγράφονται από τον ΕΟΤ κάθε χρόνο.

Την νοοτροπία που επικροτείς την ξέρω καλά, τοπικός ξενοδόχος με ανασφάλιστους εργαζομένους τα ίδια έλεγε επί χρόνια μέχρι που σε ανύποπτο χρόνο έφαγε ένα γερό πρόστιμο. Όχι ότι άλλαξε σαν άνθρωπος, δεν αποδέχθηκε ότι φταίει αυτός για το πρόστιμο (έφταιγε η κυβέρνηση κατ' αυτόν), αλλά εν πάση περιπτώσει, ούτε την ανιψιά του part time δεν αφήνει πια ανασφάλιστη.

Δεν πάνε όλοι οι απατεώνες φυλακή, αλλά κάποιοι πάνε. Δεν θα δείξω όμως προθυμία να επιβραβεύσω αυτούς που δεν πάνε.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...