Προς το περιεχόμενο

Το Airbnb ξεκινά να κρύβει τα ονόματα των ενοικιαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οποίος φοβάται πολύ κάνει ασφάλεια σπιτιού και ζητάει εγγυήσεις από την πλατφόρμα αλλιώς δεν εγγράφεται. Το κόστος ή μέρος αυτού το περιλαμβάνει στην τιμή. Αν κάποιος είναι νόμιμος έχει ίσα δικαιώματα.

Υπαρχουν και ελληναρες που αφήνουν φέσια και εξαφανίζονται. 
Στερεότυπα τύπου αφού είναι μαύρος θα με κλέψει ή είναι βρομιάρης είναι άκρως ρατσιστικά και ποινικά κολάσιμα.

Αν πάτε σε μια χώρα του βορρά πχ Δανία θα δείτε πως είναι όταν θεωρούν τους Έλληνες ψεύτες κλέφτες και υποαναπτυκτους. Όπως δεν μου αρέσει και μένα και το θεωρώ ρατσιστικό έτσι δεν το κάνω στους άλλους. Υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι αλλά πάντα είναι άνθρωποι.

  • Like 2
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, georgeps21 said:

Ο νόμος έρχεται να προστατέψει εμένα και κάθε άνθρωπο από απόψεις

Οταν χρειαζεσαι νομους για να προστατευτεις απο αποψεις θες  χουντα φιλε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dieksodo είπε

Οταν χρειαζεσαι νομους για να προστατευτεις απο αποψεις θες  χουντα φιλε

Κανόνες κοινωνικής συμβίωσης λέγετε… τι τώρα αντιγράφουμε και το άλλο άκρο την αναρχία?

Βρε βρείτε μια άποψη και μην την πάτε την μια τέρμα αριστερά, την άλλη τέρμα δεξιά, ανάλογα με το πως σας έχει στριμώξει ο συνομιλητής σας…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

όχι δεν ειναι "άλλο"  είναι νόμος (εφαρμογή ίσης μεταχείρισης https://www.e-nomothesia.gr/kat-nomothesia-genikou-endiapherontos/n-3304-2005.html

Δεν είναι "σπίτι μου ότι θέλω κάνω"  γιατί δεν ειναι "απλά" σπίτι σου απο την στιγμή που το νοικιάζεις παρέχεις υπηρεσία και θα πρέπει να συμμορφώνεσαι με τον νόμο. 

Ναι στο σπίτι σου αν δεν το νοικιάζεις σε άλλον και ειναι προσωπική σου χρήση έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις ποιον θέλεις να βάλεις μέσα/φιλοξενήσεις/συζήσεις κτλ  επίσης έχεις το δικαίωμα να φέρνεις όποιον/όποια θέλεις σε ότι αριθμό θέλεις και να κάνετε ότι θέλετε... 

Αν όμως το κάνεις σαν υπηρεσία (οίκος ανοχής) πάλι πρέπει να ακολουθήσεις τους νόμους και ας ειναι σώμα σου και σπίτι σου. 

Αν δεν σαρέσει μην χρεώνεις έτσι θα μπορείς να διαλέγεις όποιο ταίρι θέλεις με ή χωρίς προφιλάξεις και όποτε θέλεις και να το μπάζεις μέσα όταν και όποτε θέλεις. 

Όταν αρχίζεις να χρεώνεις όμως αλλάζει το πράμα. 

Υ.Γ δεν υπονοώ τίποτα απλά το έφερα σαν παράδειγμα γιατί νομίζω ξεδιαλύνει την κατάσταση καλύτερα αν μπερδεύεσαι στο θέμα ιδιοκτησία και νόμους απο την στιγμή που ακόμη και με το σώμα του κάποιος δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει αν και εφόσον το διαθέτει ως υπηρεσία. 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Αν θα ξεκινήσω να χρεώνω το αποφασίζω εγώ. Έρευνα αγοράς κάνω όπως και ο ενοικιαστής. Αν πχ μου έρθει ένας που δεν μπορεί να υποστηρίξει βιοποριστικά το μίσθωμα, γιατί να το ρισκάρω; Συνεργάτες είμαστε με κάποιον; Ξαναλέω....η διαφορά είναι πως δεν αποτελεί εταιρικό προιόν ή δημοσίας χρήσης αντικείμενο. Είναι ιδιωτική συναλλαγή. Στην τελική, μου κάνεις μια προσφορά, και σου λέω ΌΧΙ. Έχω το δικαίωμα. Όπως το έχω να πω ΝΑΙ 5 λεπτά μετά. Και αυτό είναι νομικά κατωχηρωμένο δικαίωμα, για αυτό και αυτή τη στιγμή έχεις τη δυνατότητα APPROVE. Ή δεν το έχετε δει αυτό;........ότι νάναι

4 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εαν θελεις συμμετέχεις στην πλατφορμα του airbnb!!! δεν στο επεβαλε κανενας!!!! 

δεν σε αναγκαζει κανενας να είστε στο airbnb τι δεν καταλαβενεις;;;;;

Δεν σε αναγκασε κανενας να το κανεις airbnb!!!!!

Όχι εφόσον αποδεχτηκες τους ορους τις συμβασης!!! τι δεν καταλαβενετε;

οτι νανε πραγματικα!!!!

Καλά τι λες τώρα. Σε ποιο ξενοδοχείο ή σε ποια ενοικίαση στην ιστορία της ανθρωπότητας πήρε κάποιος και ζήτησε να κλείσει ανώνυμα δωμάτιο? (με εξαίρεση ειδικές περιπτώσεις). Δλδ θα σε καλεί κάποιος και θα λέει, "θέλω το σπίτι σου", θα τους λες ποιος είστε κύριε, και θα σου λέει "μη σε νοιάζει, θα σου πω όταν δεν θα μπορείς να αρνηθείς;". Καλά, πάμε καλά??? good luck!

Ο μόνος τρόπος να δουλέψει κάτι τέτοιο είναι να υπάρχει πλήρης ασφαλιστική κάλυψη και άμεση αποκατάσταση χαμένου εισοδήματος και ζημιών. Και τα λεφτά που ζητάς αποζημείωση μπροστά και η πλατφόρμα να τρέχει τις διαδικασίες και μετά να σου κάνει εκκαθάριση. Όχι να περιμένεις να πληρωθείς 1 χρόνο....και αν... τότε ναι ίσως να δουλέψει. Αλλιώς δεν παίζει να δουλέψει κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Αν πάτε σε μια χώρα του βορρά πχ Δανία θα δείτε πως είναι όταν θεωρούν τους Έλληνες ψεύτες κλέφτες και υποαναπτυκτους. Όπως δεν μου αρέσει και μένα και το θεωρώ ρατσιστικό έτσι δεν το κάνω στους άλλους. Υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι αλλά πάντα είναι άνθρωποι.

Εγω παω και μου αρεσει, δεν το θεωρω ρατσιστικο το θεωρω του δε ποηντ (to the point). 
Απλα οι ξενοι μας εχουν καταλαβει οτι ειμαστε βαλκανιοι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Εγω παω και μου αρεσει, δεν το θεωρω ρατσιστικο το θεωρω του δε ποηντ (to the point). 
Απλα οι ξενοι μας εχουν καταλαβει οτι ειμαστε βαλκανιοι.

Δηλαδή είσαι κλέφτης, ψεύτης και υποανάπτυκτος και δεν σε πειράζει; Γιατί αν δεν είσαι, μου κάνει εντύπωση που δεν σε πειράζει το τσουβάλιασμα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δηλαδή είσαι κλέφτης, ψεύτης και υποανάπτυκτος και δεν σε πειράζει; Γιατί αν δεν είσαι, μου κάνει εντύπωση που δεν σε πειράζει το τσουβάλιασμα.

Με θεωρουν ολοι οι Δανοι κλέφτη, ψεύτη και υποανάπτυκτο; Αυτο δεν ειναι τσουβαλιασμα;
Για να σου λυσω την απορια, οχι, δεν με πειραζει. Εχω την ιδια γνωμη και εγω για παρα πολλους συμπατριωτες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Με θεωρουν ολοι οι Δανοι κλέφτη, ψεύτη και υποανάπτυκτο; Αυτο δεν ειναι τσουβαλιασμα;
Για να σου λυσω την απορια, οχι, δεν με πειραζει. Εχω την ιδια γνωμη και εγω για παρα πολλους συμπατριωτες μου.

Εννοείς οποιουσδήποτε συμπατριώτες σου ή συγκεκριμένους. Το 2ο είναι διαφορετικό από αυτό που κάνουν οι Δανοί το οποίο λέγεται τσουβαλιασμα ή αλλιώς ρατσισμός.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εαν θελεις συμμετέχεις στην πλατφορμα του airbnb!!! δεν στο επεβαλε κανενας!!!! 

δεν σε αναγκαζει κανενας να είστε στο airbnb τι δεν καταλαβενεις;;;;;

Δεν σε αναγκασε κανενας να το κανεις airbnb!!!!!

Όχι εφόσον αποδεχτηκες τους ορους τις συμβασης!!! τι δεν καταλαβενετε;

οτι νανε πραγματικα!!!!

Δεν ειπα εγω οτι εχω σπιτι για να το κανω airbnb.

Απλα εχω μια ενσταση στο θεμα οτι μπορω ή δεν μπορω να επιλεξω ποιον θα  βαλω μεσα (αν ειχα ενα σπιτι για ενοικιο, γενικα οχι μονο airbnb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Retromaniac said:

Δηλαδή είσαι κλέφτης, ψεύτης και υποανάπτυκτος και δεν σε πειράζει; Γιατί αν δεν είσαι, μου κάνει εντύπωση που δεν σε πειράζει το τσουβάλιασμα.

Στο χαρβαρντ υπαρχει προγραμμα ανωτερων μαθηματικων. Απο τους υποψηφιους ολων των ειδων γυναικες μαυροι κτλ τελικα μετα απο ενα χρονο καταληγουν ελαχιστοι. 100% αντρες λευκοι και κατα 50% εβραιοι κινεζοι οταν η συγκεκριμενη φυλη δεν αντιπροσωπευεται ουτε απο το 5% του συνολικου πλυθησμου. 
 

Προφανως τα μαθηματικα ειναι εξαιρετικα ρατσιστικο και σεξιστικο μαθημα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Στο χαρβαρντ υπαρχει προγραμμα ανωτερων μαθηματικων. Απο τους υποψηφιους ολων των ειδων γυναικες μαυροι κτλ τελικα μετα απο ενα χρονο καταληγουν ελαχιστοι. 100% αντρες λευκοι και κατα 50% εβραιοι κινεζοι οταν η συγκεκριμενη φυλη δεν αντιπροσωπευεται ουτε απο το 5% του συνολικου πλυθησμου. 
 

Προφανως τα μαθηματικα ειναι εξαιρετικα ρατσιστικο και σεξιστικο μαθημα

Τι άκυρο είναι αυτό; Τι σχέση έχει με αυτο που λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι άκυρο είναι αυτό; Τι σχέση έχει με αυτο που λεω

Όχι απλά σου λέει ότι ψάχνει ενοικιαστή για το κοτέτσι του που να έχει πτυχίο του χαρβαρτν ή ανώτερο, αν πας με ελληνικό πτυχίο από ΑΕΙ πχ, τρως πόρτα…

κοινώς δεν είναι ρατσιστής, απόγονος την μαντάμ Σουσού είναι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι άκυρο είναι αυτό; Τι σχέση έχει με αυτο που λεω

Προχτές ήρθε ένας  να νοικιάσει το ισόγειο.

Δεν ήξερε πυρηνική φυσική……

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Προχτές ήρθε ένας  να νοικιάσει το ισόγειο.

Δεν ήξερε πυρηνική φυσική……

 

Πες μου ότι τον έδιωξες και του είπες πρώτα να περάσει το εξάμηνο και μετά να ξαναέρθει? Όχι γιατί ο σωστός ο ενοικιαστής αν δεν δει πτυχίο δεν βάζει μέσα νοικάρη…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...