Προς το περιεχόμενο

Το Airbnb ξεκινά να κρύβει τα ονόματα των ενοικιαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Και εγώ αυτό που σου λέω είναι ότι δεν ειναι στο χέρι μου 

Αν κατάφερα να μην βάλω τον "Ταμτάκο" σαν ενοικιαστή στον σπίτι πχ επειδή δεν χωνεύω τους αθίγγανους οφείλεται μόνο στο ότι το Ταμτάκος δεν ξέρει τα δικαιώματα του. 

Διαφορετικά την πάτησα. 

Η να στο πω αλλιώς αν δεν γίνομαι κατανοητός εσύ μπορεί να ξέρεις ένα σωρό υποθέσεις όπου ο ιδιοκτήτης να το κάνει αυτό. 

Αλλά υπάρχουν ένα σωρό υποθέσεις όπου ο ιδιοκτήτης έχει τιμωρηθεί (πιο πάνω κάποιος ανάφερε μια τέτοια περίπτωση). 

Μπορεί να ειναι πλειοψηφία και με διαφορά οι περιπτώσεις που δεν τιμωρήθηκε ο ιδιοκτήτης αλλά αυτό γίνεται μόνο επειδή δεν τον κυνήγησε το θύμα! Όχι επειδή πχ είδαν πρεζάκι, ή μαύρο, ή τρανς ή το οτιδήποτε οι μπάτσοι ή οι δικαστές και "κλείσανε μάτι στον ιδιοκτήτη" και του είπαν "δίκαιο έχεις" 

 

Απλά δεν διεκδίκησαν τα δικαιώματα τους τα θύματα αυτά για διάφορους λόγους (πχ δεν τα ξέρουν ότι τα έχουν, έχουν βρεί καλύτερο διαμέρισμα, δεν θέλουν να μπουν στον κόπο ή δεν αισθάνονται άνετα στο να καταφεύγουν στην δικαιοσύνη ή να μπλέκουν με γραφειοκρατεία κτλ) 
 

Σορυ κιόλας αλλά άλλο ξενοδοχείο που είναι δημόσιας χρήσης προϊόν και άλλο ιδιόκτητο διαμέρισμα προς Ενοικιαση ή βραχυπρόθεσμη μίσθωση. Εδώ είναι ιδιωτική συναλλαγή και πρέπει να συμφωνούν και τα δύο μέρη. Δεν οφείλει ο ιδιοκτήτης να σου εξηγήσει γιατί, αν δεν τα βρείτε ή αν αποφάσισε για 10 λεπτά ότι πια δεν το ενοικιάζει. Έχει δικαίωμα να κάνει risk assessment και να αποφασίσει. Στο εξωτερικό ζητάνε και επιστολές αξιοπιστίας κτλ  Δεν κατάλαβα…..

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχετε καταλάβει και ούτε έχετε διαβάσει το άρθρο. Το όνομα θα κρύβεται κατά το αίτημα κράτησης όπως γίνεται μέχρι τώρα με τη φωτογραφία του επισκέπτη. Όταν αποδεχτείς την κράτηση βλέπεις κανονικά και όνομα αλλά και φωτογραφία. Αν η κράτηση είναι άμεση και δεν έχει επιλέξει ο ιδιοκτήτης να δέχεται μόνο κατόπιν ερωτήματος τότε φυσικά βλέπεις από την αρχή όλα τα στοιχεία με το που γίνει η κράτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Σορυ κιόλας αλλά άλλο ξενοδοχείο που είναι δημόσιας χρήσης προϊόν και άλλο ιδιόκτητο διαμέρισμα προς Ενοικιαση ή βραχυπρόθεσμη μίσθωση. Εδώ είναι συναλλαγή και πρέπει να συμφωνούν και τα δύο μέρη. Δεν οφείλει ο ιδιοκτήτης μα σου εξηγήσει γιατί αν δεν τα βρείτε ή αν αποφάσισε για 10 λεπτά ότι πια δεν το ενοικιάζει. Δεν κατάλαβα…..

όχι δεν ειναι "άλλο"  είναι νόμος (εφαρμογή ίσης μεταχείρισης https://www.e-nomothesia.gr/kat-nomothesia-genikou-endiapherontos/n-3304-2005.html

Δεν είναι "σπίτι μου ότι θέλω κάνω"  γιατί δεν ειναι "απλά" σπίτι σου απο την στιγμή που το νοικιάζεις παρέχεις υπηρεσία και θα πρέπει να συμμορφώνεσαι με τον νόμο. 

Ναι στο σπίτι σου αν δεν το νοικιάζεις σε άλλον και ειναι προσωπική σου χρήση έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις ποιον θέλεις να βάλεις μέσα/φιλοξενήσεις/συζήσεις κτλ  επίσης έχεις το δικαίωμα να φέρνεις όποιον/όποια θέλεις σε ότι αριθμό θέλεις και να κάνετε ότι θέλετε... 

Αν όμως το κάνεις σαν υπηρεσία (οίκος ανοχής) πάλι πρέπει να ακολουθήσεις τους νόμους και ας ειναι σώμα σου και σπίτι σου. 

Αν δεν σαρέσει μην χρεώνεις έτσι θα μπορείς να διαλέγεις όποιο ταίρι θέλεις με ή χωρίς προφιλάξεις και όποτε θέλεις και να το μπάζεις μέσα όταν και όποτε θέλεις. 

Όταν αρχίζεις να χρεώνεις όμως αλλάζει το πράμα. 

Υ.Γ δεν υπονοώ τίποτα απλά το έφερα σαν παράδειγμα γιατί νομίζω ξεδιαλύνει την κατάσταση καλύτερα αν μπερδεύεσαι στο θέμα ιδιοκτησία και νόμους απο την στιγμή που ακόμη και με το σώμα του κάποιος δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει αν και εφόσον το διαθέτει ως υπηρεσία. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, johnkok1 said:

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις, οι προσωπικές απόψεις είναι άσχετες, εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και να θεωρείς ότι μπορείς να  βάζεις όποια κριτήρια θέλεις και να αδιαφορείς για το Σύνταγμα ή τους νόμους. Σε κάθε περίπτωση όμως ισχύουν οι νόμοι του κράτους καταρχήν, και οι όροι της πλατφόρμας που ήδη αποδέχθηκες. Αλίμονο αν δεν εφαρμόζονταν οι νόμοι επειδή εσύ διαφωνείς! Θα σου πω ένα παράδειγμα, το έχουμε δει στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα: αγγελία για διαμερίσματα που διατίθεται για ενοικίαση μόνο σε φοιτήτριες ή μόνο σε οικογένειες, αν σκάσεις εσύ φοιτητής και σου πει ότι νοικιάστηκε και είσαι μάγκας, πας την επόμενη με αστυνομία και Εφορεία και τρώει πρόστιμο, σου κάνει το συμβόλαιο επί τόπου και αν διατίθεσαι να πληρώσεις το κατοστάρι για την έγκληση τον μπουζουριάζουν κιόλας. Ναι, το έχω δει να συμβαίνει (αλλά δεν ήταν ανυποψίαστος αυτός που μπήκε στη διαδικασία, όπως καταλαβαίνεις). Άλλο παράδειγμα: αν εσύ απαγορεύεις τα σκυλιά αλλά το κράτος που είναι το κατάλυμα ή η πλατφόρμα φιλοξενίας επιτρέπει στους ενοίκους να φέρνουν τα σκυλιά τους, δεν έχει καμία σημασία τι θες εσύ, αν ο ένοικος φέρει σκυλί θα το βάλεις μέσα θες δεν θες.

 

κανεις λαθος

το τι κανω τα λεφτα μου και το σπιτι μου δεν αφορα το κρατος αλλα εμενα και μονο

αν εγω δε θελω ενας απλυτος φοιτητης να μου το κανει μπο%()#@λο το σπιτι και προτιμω φοιτητριες ή αν περασω απο 40 ελεγχους αν καπνιζει αν εχει σκυλια γατια και παει λεγοντας ειναι απολυτο δικαιωμα μου. γιατι? γιατι απλουστατα κανενας νομος δεν εχεις δικαιωμα να καταστρεψεις την περιουσια μου.

 

απο κει και περα οσον αφορα τον νομο που λες υπαρχει και απλουστερη μεθοδος

Α) απλα δεν το νοικιαζω και τελειωσε. ποιος κερδιζει ετσι? κανεις. χανει και ο καθαρος σοβαρος καλος ενοικιαστης

Β) θα το νοικιασω μαυρα και δεν μπορεις να κανεις τιποτα

 

 

3 hours ago, Dr_Pepper said:

Είναι εμπορική συναλλαγή, δεν σου είπε κανένας να φιλοξενήσεις μαύρο μέσα στο σπίτι σου αλλά όταν διαθέτεις ένα σπίτι προς ενοικίαση τότε μιλάμε για μια εμπορική συναλλαγή και θα πρέπει να ακολουθείς τους νόμους. (Σχετικοί νόμοι που μπορώ να σκεφτώ είναι ο ΝΟΜΟΣ 3304/2005 Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης καθώς και το άρθρο 361 έργο εξύβριση) 

Αν έχεις εστιατόριο για παράδειγμα δεν μπορείς να αρνηθείς έναν μαύρο πελάτη ή να βάλεις ξεχωριστή τουαλέτα για τους μαύρους κτλ. 

Η ελευθερία σου σταματάει εκει που αρχίζει η ελευθερία του άλλου κανείς δεν σε έβαλε με το ζόρι να νοικιάσεις σπίτι ή να ανοίξεις εστιατόριο κτλ άπαξ και το έκανες μπαίνεις στο παιχνίδι και πρέπει να ακολουθείς τους κανόνες. 
 

λαθος

καμια ελευθερια κανενος δε στερω

δεν ειναι στερηση ελευθεριας να μην παρεχεις υπηρεσια. ειδικα οταν υπαρχουν αλλοι που μπορουν να την παρεχουν. συγχεεις προφανως την ελευθερια με την δυνατοτητα.

οι λογοι για τους οποιους οι μαυροι ειχαν ξεχωριστες τουαλετες στην αμερικη ή καθοντουσαν σε διαφορετικες θεσεις στο λεωφωριο ή δεν μπορουσαν ευκολα να παρουν δανεια απο τραπεζα ηταν προφανεις. οταν ζεις και συμπεριφερεσαι με ενα τροπο που δεν συναδει με τους αλλους δεν μπορεις να απαιτεις και τα ιδια δικαιωματα με τους αλλους. πχ αν η οικονομικη σου κατασταση και η επαγγελματικη σου ιδιοτητα δεν συνιστα εγγυηση δεν θα παρεις δανειο. αν εισαι βρωμιαρης δεν θα σε δεχτει ο αλλος στο μαγαζι του . αν συμπεριφερεσαι σα ζωο θα σε βαλουν με τα ζωα (στην αφρικη υπηρχαν διαφορετικα βαγονια για λευκους και για μαυρους)

ακομα και σημερα τα ποσοστα βιας και εγκληματικοτητας ειναι εξαιρετικα ανισα.

ειναι χαρακτηριστικος ο ρατσισμος στις ΗΠΑ οπου στα σχολεια αν μαυρο παιδι δειρει λευκο δεν τρεχει τιποτα ενω αν λευκο αγγιξει μαυρο παιρνει αποβολη αμεσως για να μπορεσει ο σχολαρχης να εξισσοροπησει τα quota του και να μην φανει ρατσιστης

 

 

αρα δεν ειναι θεμα φυλετικο ειναι θεμα κοινωνικο. οι κινεζοι πχ και οι εβραιοι γιατι δεν εχουν τετοια προβληματα?

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

34 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

κανεις λαθος

το τι κανω τα λεφτα μου και το σπιτι μου δεν αφορα το κρατος αλλα εμενα και μονο

αν εγω δε θελω ενας απλυτος φοιτητης να μου το κανει μπο%()#@λο το σπιτι και προτιμω φοιτητριες ή αν περασω απο 40 ελεγχους αν καπνιζει αν εχει σκυλια γατια και παει λεγοντας ειναι απολυτο δικαιωμα μου. γιατι? γιατι απλουστατα κανενας νομος δεν εχεις δικαιωμα να καταστρεψεις την περιουσια μου.

 

απο κει και περα οσον αφορα τον νομο που λες υπαρχει και απλουστερη μεθοδος

Α) απλα δεν το νοικιαζω και τελειωσε. ποιος κερδιζει ετσι? κανεις. χανει και ο καθαρος σοβαρος καλος ενοικιαστης

Β) θα το νοικιασω μαυρα και δεν μπορεις να κανεις τιποτα

 

 

λαθος

καμια ελευθερια κανενος δε στερω

δεν ειναι στερηση ελευθεριας να μην παρεχεις υπηρεσια. ειδικα οταν υπαρχουν αλλοι που μπορουν να την παρεχουν. συγχεεις προφανως την ελευθερια με την δυνατοτητα.

οι λογοι για τους οποιους οι μαυροι ειχαν ξεχωριστες τουαλετες στην αμερικη ή καθοντουσαν σε διαφορετικες θεσεις στο λεωφωριο ή δεν μπορουσαν ευκολα να παρουν δανεια απο τραπεζα ηταν προφανεις. οταν ζεις και συμπεριφερεσαι με ενα τροπο που δεν συναδει με τους αλλους δεν μπορεις να απαιτεις και τα ιδια δικαιωματα με τους αλλους. πχ αν η οικονομικη σου κατασταση και η επαγγελματικη σου ιδιοτητα δεν συνιστα εγγυηση δεν θα παρεις δανειο. αν εισαι βρωμιαρης δεν θα σε δεχτει ο αλλος στο μαγαζι του . αν συμπεριφερεσαι σα ζωο θα σε βαλουν με τα ζωα (στην αφρικη υπηρχαν διαφορετικα βαγονια για λευκους και για μαυρους)

ακομα και σημερα τα ποσοστα βιας και εγκληματικοτητας ειναι εξαιρετικα ανισα.

ειναι χαρακτηριστικος ο ρατσισμος στις ΗΠΑ οπου στα σχολεια αν μαυρο παιδι δειρει λευκο δεν τρεχει τιποτα ενω αν λευκο αγγιξει μαυρο παιρνει αποβολη αμεσως για να μπορεσει ο σχολαρχης να εξισσοροπησει τα quota του και να μην φανει ρατσιστης

 

 

αρα δεν ειναι θεμα φυλετικο ειναι θεμα κοινωνικο. οι κινεζοι πχ και οι εβραιοι γιατι δεν εχουν τετοια προβληματα?

Αν είσαι βρομιάρης με την έννοια ότι όντως ζέχνεις και φαίνεσαι βρόμικος (και όχι με την έννοια ότι σηκώνεις το μπιφτέκι που έπεσε απο το πάτωμα και το τρως) ναι δεν θα σου παραχθεί υπηρεσία γιατί πολύ απλά αυτό θα αντιβαίνει με τις υγειονομικές διατάξεις αυτός μπορεί να θέλει να ειναι βρομιάρης αλλά και εκείνου η ελευθερία Σταμάτα εκει που αρχίζει η ελευθερία και η υγεία/ασφάλεια των γύρω του. 

Στο άλλο παράδειγμα με τον δανειολήπτη πάλι δεν βλέπω άνιση μεταχείριση πρόκειται για μια εμπορική συμφωνία και δεν πληρεί αντικειμενικές προϋποθέσεις

 

34 λεπτά πριν, dieksodo είπε

δεν ειναι στερηση ελευθεριας να μην παρεχεις υπηρεσια.

Είναι όταν δεν υπάρχει λόγος πέρα απο τον ρατσισμό ή μίσος για την φύση του ανθρώπου (πχ ομοφυλόφιλος) 

Και τιμωρείται με φυλάκιση και πρόστιμο. 

Αν ζητάς 300 ευρώ νοίκι και 700 εγγύηση και το νοικιάζεις και έρθει ένας μαύρος με 1000 ευρώ και το θέλει τότε δεν έχεις κάποιο λόγο να μην του το δώσεις, οπότε αν δεν το κάνεις κινδυνεύεις να τιμωρηθείς (θα πρέπει πρώτα ο μαύρος να σου κάνει μήνυση για παράδειγμα, αν δεν κάνει κάτι απο πλευράς του τότε δεν θα τιμωρηθείς) 

Αν έρθει ένας μαύρος και σου λέει "πολλά είναι δίνω 250 μόνο" τότε έχεις λόγο να μην του το δώσεις και δεν τιμωρείσαι ακόμη και αν είσαι ρατσιστής. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Dr_Pepper said:

Αν είσαι βρομιάρης με την έννοια ότι όντως ζέχνεις και φαίνεσαι βρόμικος (και όχι με την έννοια ότι σηκώνεις το μπιφτέκι που έπεσε απο το πάτωμα και το τρως) ναι δεν θα σου παραχθεί υπηρεσία γιατί πολύ απλά αυτό θα αντιβαίνει με τις υγειονομικές διατάξεις αυτός μπορεί να θέλει να ειναι βρομιάρης αλλά και εκείνου η ελευθερία Σταμάτα εκει που αρχίζει η ελευθερία και η υγεία/ασφάλεια των γύρω του. 

το προβλημα ειναι πως διασφαλιζεται αυτο

δηλαδη πρεπει να καλεσω το υγειονομικο και να καλεσω δικηγορο αφου μου βρωμισεις το σπιτι?

σε τι βοηθα αυτο περαν του να κερδιζουν λεφτα οι δικηγοροι?

και γιατι πρεπει να χασω το ολοκαινουριο σπιτι μου που κανενας δε θα με αποζημιωσει?

 

 

38 minutes ago, Dr_Pepper said:

Είναι όταν δεν υπάρχει λόγος πέρα απο τον ρατσισμό ή μίσος για την φύση του ανθρώπου (πχ ομοφυλόφιλος) 

Και τιμωρείται με φυλάκιση και πρόστιμο. 

Αν ζητάς 300 ευρώ νοίκι και 700 εγγύηση και το νοικιάζεις και έρθει ένας μαύρος με 1000 ευρώ και το θέλει τότε δεν έχεις κάποιο λόγο να μην του το δώσεις, οπότε αν δεν το κάνεις κινδυνεύεις να τιμωρηθείς (θα πρέπει πρώτα ο μαύρος να σου κάνει μήνυση για παράδειγμα, αν δεν κάνει κάτι απο πλευράς του τότε δεν θα τιμωρηθείς) 

σου εξηγησα τι παιζει με τους μαυρους. το ιδιο αντιστοιχα μπορει να γινει με ομοφυλοφιλους πχ να πει καποιος φοβαμαι πως θα φερεις φιλους κια θα κανεις οργια ξερωγω

δεν εχει καμια σχεση με ρατσισμο ή σεξισμο. οπως σου ειπα και απο πανω αλλα δεν εχεις μαθει να διαβαζεις γιατι δεν γινεται ραυτσισμος απεναντι στους εβραιους και τους κινεζους?

 

39 minutes ago, Dr_Pepper said:

Αν έρθει ένας μαύρος και σου λέει "πολλά είναι δίνω 250 μόνο" τότε έχεις λόγο να μην του το δώσεις και δεν τιμωρείσαι ακόμη και αν είσαι ρατσιστής. 

ουσιαστικα αυτο θα συμβει. οταν ερχεται ενας μαυρος απλουστατα θα ανεβαινει το ενοικιο

ειναι το ιδιο προβλημα με την λογικη του κατωτατου μισθου

υπαρχουν καποιοι φεμινιστες στις ΗΠΑ που θελουν να θεσπισουν νομο για ισο μισθο για ιση εργασια.

αυτο ομως θα καταστρεψει τις γυναικες γιατι απλα δε θα βρισκουν δουλεια

τις ιδιες ακριβως βλακειες θα προκαλεσουν και αυτοι οι νομοι για τα αιβνβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

το προβλημα ειναι πως διασφαλιζεται αυτο

δηλαδη πρεπει να καλεσω το υγειονομικο και να καλεσω δικηγορο αφου μου βρωμισεις το σπιτι?

σε τι βοηθα αυτο περαν του να κερδιζουν λεφτα οι δικηγοροι?

και γιατι πρεπει να χασω το ολοκαινουριο σπιτι μου που κανενας δε θα με αποζημιωσει?

 

 

Τι εννοείς; ότι επειδή ειναι κάποιος μαύρος/Πακιστανός κτλ θα σου βρωμίσει το σπίτι; ποιος το είπε αυτό; αν το πιστεύεις αυτό είσαι απλά ρατσιστής.

Αν το πήγες τώρα σε full φαντασία και μιλάμε για έναν υποθετικό βρωμιάρη που θα ειναι βρωμιάρης 24/7 χωρίς να κάνει μπάνιο κτλ τότε αυτό διασφαλίζεται απο την εγγύηση... 

Όσο θα έχει συμβόλαιο και θα είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του μπορεί να ειναι μέσα στο σπίτι βρωμιάρης και να ζωγραφίζει στους τοίχους χρησιμοποιώντας τις ακαθαρσίες του :P  (το πάω και εγώ τέρμα φαντασία :P  ) 

ΑΛΛΑ

Όταν φύγει απο το σπίτι θα πρέπει να το αφήσει στην κατάσταση που το βρήκε οποιαδήποτε ζημιά ή κόστος για να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση πχ συνεργείο καθαρισμού θα πρέπει να βγουν απο την εγγύηση + απο την τσέπη του αν δεν φτάνει η εγγύηση αλλιώς θα έχει αυτός συνέπειες. 

Εννοείται ότι λογικές ζημιές φθορές λόγω χρόνιας χρήσης δεν συμπεριλαμβάνονται στο απο πάνω γιατί ειανι φυσιολογικό να συμβούν πχ αν τρίζει ο μεντεσές σε μια πόρτα ενός διαμερίσματος που το νοικιάζει 1 χρόνο δεν ειναι υποχρεωμένος να σου βάλει καινούργιο μεντεσέ αν έχει σπάσει την πόρτα (έστω και καταλάθος) θα πρέπει να σε αποζημιώσει φυσικά 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Dr_Pepper said:

Τι εννοείς; ότι επειδή ειναι κάποιος μαύρος/Πακιστανός κτλ θα σου βρωμίσει το σπίτι; ποιος το είπε αυτό; αν το πιστεύεις αυτό είσαι απλά ρατσιστής.

Αν το πήγες τώρα σε full φαντασία και μιλάμε για έναν υποθετικό βρωμιάρη που θα ειναι βρωμιάρης 24/7 χωρίς να κάνει μπάνιο κτλ τότε αυτό διασφαλίζεται απο την εγγύηση... 

Όσο θα έχει συμβόλαιο και θα είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του μπορεί να ειναι μέσα στο σπίτι βρωμιάρης και να ζωγραφίζει στους τοίχους χρησιμοποιώντας τις ακαθαρσίες του :P  (το πάω και εγώ τέρμα φαντασία :P  ) 

ΑΛΛΑ

Όταν φύγει απο το σπίτι θα πρέπει να το αφήσει στην κατάσταση που το βρήκε οποιαδήποτε ζημιά ή κόστος για να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση πχ συνεργείο καθαρισμού θα πρέπει να βγουν απο την εγγύηση + απο την τσέπη του αν δεν φτάνει η εγγύηση αλλιώς θα έχει αυτός συνέπειες. 

Εννοείται ότι λογικές ζημιές φθορές λόγω χρόνιας χρήσης δεν συμπεριλαμβάνονται στο απο πάνω γιατί ειανι φυσιολογικό να συμβούν πχ αν τρίζει ο μεντεσές σε μια πόρτα ενός διαμερίσματος που το νοικιάζει 1 χρόνο δεν ειναι υποχρεωμένος να σου βάλει καινούργιο μεντεσέ αν έχει σπάσει την πόρτα (έστω και καταλάθος) θα πρέπει να σε αποζημιώσει φυσικά 

 

η απλως φευγει και μην ειδατε τον παναη

το θεμα ειναι να εισαι επιμηθεας και οχι προμηθεας

τα επιστημονικα δεδομενα και η στατιστικη επιστημη και τα μαθηματικα πολλες φορες ειναι βαρβαρα και ρατσιστικα

 

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

 

η απλως φευγει και μην ειδατε τον παναη

το θεμα ειναι να εισαι επιμηθεας και οχι προμηθεας

τα επιστημονικα δεδομενα και η στατιστικη επιστημη και τα μαθηματικα πολλες φορες ειναι βαρβαρα και ρατσιστικα

 

ε ρε φίλε τώρα αυτά ειναι παιδιάστικα 

Είναι δυνατόν να έχει λεφτά να σε πληρώνει κανονικά όπως πρέπει (γιατί αλλιώς των διώχνεις εσύ μέσα σε 15 μέρες) και να ειναι τέτοιος χαρακτήρας δηλαδή να σου βρωμίσει το σπίτι και να την κάνει;  

Και πάλι έχει συνέπειες εκτός αν συν το ότι ειναι βρομιάρης στον βαθμό που θα αφήσει βρώμα μέσα που να θέλει συνεργείο είναι και χωρίς ταυτότητα και ΑΦΜ(αλλά πως υπογράψατε συμβόλαιο τότε;) για να μπορείς να τον μηνύσεις (όπου θα δικαιωθείς και θα σου πληρώσει και τα δικαστικά έξοδα αυτός)  εκτός αν πάλι χρεοκόπησε ξαφνικά ο βρομιάρης.... 

αν αν αν αν η γιαγια μου είχε ρουλεμάν 

Και επαναλαμβάνω ακόμη και αν γίνουν όλα αυτά θα πρέπει να σου έβαλε εγγύηση και συνήθως ειναι 2 ενοίκια... τώρα αν με 600 ευρώ δεν μπορείς να καθαρίσεις την βρώμα τι να σου πω... 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, randomcat είπε

https://www.airbnb.com/press/news/airbnb-announces-verified-identification

"We believe anonymity has no place in the future of Airbnb or the sharing economy."

Μάλλον δεν believe αρκετά.

Μάλλον δεν ξέρεις πως δουλεύει η πλατφόρμα. Για να την χρησιμοποιήσεις πρέπει να είσαι πιστοποιημένος χρηστης, δηλαδή δεν μπορείς απλά να βάλεις τα στοιχεία σου, αληθινά ή ψεύτικα και να ζητήσεις κράτηση πρέπει να τους δώσεις επίσημα έγγραφα που να επιβεβαιώνουν την ταυτότητα σου. Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι η πλατφόρμα δεν θα δίνει τα στοιχεία του χρήστη στον ιδιοκτήτη / διαχειριστή του καταλύματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Dr_Pepper said:

ε ρε φίλε τώρα αυτά ειναι παιδιάστικα 

Είναι δυνατόν να έχει λεφτά να σε πληρώνει κανονικά όπως πρέπει (γιατί αλλιώς των διώχνεις εσύ μέσα σε 15 μέρες) και να ειναι τέτοιος χαρακτήρας δηλαδή να σου βρωμίσει το σπίτι και να την κάνει;  

Και πάλι έχει συνέπειες εκτός αν συν το ότι ειναι βρομιάρης στον βαθμό που θα αφήσει βρώμα μέσα που να θέλει συνεργείο είναι και χωρίς ταυτότητα και ΑΦΜ(αλλά πως υπογράψατε συμβόλαιο τότε;) για να μπορείς να τον μηνύσεις (όπου θα δικαιωθείς και θα σου πληρώσει και τα δικαστικά έξοδα αυτός)  εκτός αν πάλι χρεοκόπησε ξαφνικά ο βρομιάρης.... 

αν αν αν αν η γιαγια μου είχε ρουλεμάν 

Και επαναλαμβάνω ακόμη και αν γίνουν όλα αυτά θα πρέπει να σου έβαλε εγγύηση και συνήθως ειναι 2 ενοίκια... τώρα αν με 600 ευρώ δεν μπορείς να καθαρίσεις την βρώμα τι να σου πω... 

 

επειδη ο κοσμος γενικα βαριεται να μπλεξει με ολα αυτα βαζει απλους κανονες και καθαριζει

οχι παιδια οχι σκυλια οχι φοιτητες οχι καπνιστες κατα προτιμιση γυναικες κτλ κτλ

πχ εχω σπιτι στην εξοχη δεν ειναι ευκολο να διαπιστωσω αν ο ενοικιαστης το εχει καταστρεψει η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gakost είπε

Μάλλον δεν ξέρεις πως δουλεύει η πλατφόρμα. Για να την χρησιμοποιήσεις πρέπει να είσαι πιστοποιημένος χρηστης, δηλαδή δεν μπορείς απλά να βάλεις τα στοιχεία σου, αληθινά ή ψεύτικα και να ζητήσεις κράτηση πρέπει να τους δώσεις επίσημα έγγραφα που να επιβεβαιώνουν την ταυτότητα σου. Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι η πλατφόρμα δεν θα δίνει τα στοιχεία του χρήστη στον ιδιοκτήτη / διαχειριστή του καταλύματος. 

"We believe anonymity has no place [...]" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

το προβλημα ειναι πως διασφαλιζεται αυτο

δηλαδη πρεπει να καλεσω το υγειονομικο και να καλεσω δικηγορο αφου μου βρωμισεις το σπιτι?

σε τι βοηθα αυτο περαν του να κερδιζουν λεφτα οι δικηγοροι?

και γιατι πρεπει να χασω το ολοκαινουριο σπιτι μου που κανενας δε θα με αποζημιωσει?

 

 

σου εξηγησα τι παιζει με τους μαυρους. το ιδιο αντιστοιχα μπορει να γινει με ομοφυλοφιλους πχ να πει καποιος φοβαμαι πως θα φερεις φιλους κια θα κανεις οργια ξερωγω

δεν εχει καμια σχεση με ρατσισμο ή σεξισμο. οπως σου ειπα και απο πανω αλλα δεν εχεις μαθει να διαβαζεις γιατι δεν γινεται ραυτσισμος απεναντι στους εβραιους και τους κινεζους?

 

ουσιαστικα αυτο θα συμβει. οταν ερχεται ενας μαυρος απλουστατα θα ανεβαινει το ενοικιο

ειναι το ιδιο προβλημα με την λογικη του κατωτατου μισθου

υπαρχουν καποιοι φεμινιστες στις ΗΠΑ που θελουν να θεσπισουν νομο για ισο μισθο για ιση εργασια.

αυτο ομως θα καταστρεψει τις γυναικες γιατι απλα δε θα βρισκουν δουλεια

τις ιδιες ακριβως βλακειες θα προκαλεσουν και αυτοι οι νομοι για τα αιβνβ

'φιλαράκι' πρέπει σοβαρά να δείς τις απόψεις σου λίγο. Βρωμάει ρατσισμό ο λόγος σου και κομπλεξ ανωτεροτητας.  Δεν πίστευα το μίσος που βγάζεις σε αυτα που λές και το πώς παιρνάνε στο ντούκου.

 

Κατσε και κάνε οτι ισοπέδωση θες, και λέγε οτι θες. Ο νόμος έρχεται να προστατέψει εμένα και κάθε άνθρωπο από απόψεις σαν τις δικές σου, που νομίζουν οτι επειδή του κληρονόμησαν ένα σπίτι οτι την έχει δει εισοδηματίας. 

 

Άδειασες τόσες προτάσεις που κρύβουν μισαλλόδοξία και ρατσισμό,  και βγάζεις μια αλαζονεία χωρίς οριο. Λυπάμαι γιατί τέτοιες συμπεριφορές χρησιμοποιούνται από κάποιον για να συγκαλύψει τα αισθήματα μειονεξίας που νιώθει.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Σε αυτό στηρίζονται όλοι ειδικά στην πολιτική, σπάνια κάτι εφαρμόζεται καθολικά πρώτα ξεκινάει περιορισμένα και μετά επεκτείνεται.

Αυτό που έγραψες μου έφερε στο μυαλό το ποίημα του Νιμούλερ 

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί».

Έτσι και εδώ ξεκινάνε με το Όρεγκον σαν τεστ και αν δουν ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη κατακραυγή σιγά σιγά θα το εφαρμόσουν σαν γενική πολιτική σε όλο το airbnb και τότε θα συμπεριλαμβάνει και εσένα (εκτός αν δεν χρησιμοποιείς την υπηρεσία αλλά και πάλι δεν μένει μένεις απο έξω γιατί η αλυσίδα  δεν σταματάει αν δηλαδή αφήνουμε μια εταιρία να κάνει ότι θέλει θα δούν και άλλες ότι μπορούν να το κάνουν αυτό και ας μην είναι καν στον ίδιο χώρο ήδη το ζούμε αυτό βασικά πολλά πράματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο απο τον τραπεζικό χώρο μέχρι το καθημερινό εμπόριο) 

1. Godwin's law

2. Τι είναι αυτά που γράφετε, το air bnb προσφέρει μια υπηρεσία με συγκεκριμένους όρους τόσο για αυτούς που προσφέρουν τα καταλύματα όσο και για αυτούς που τα επιλέγουν. Αν δε σας αρέσουν οι όροι, μη χρησιμοποιείτε airbnb. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Σε αυτό στηρίζονται όλοι ειδικά στην πολιτική, σπάνια κάτι εφαρμόζεται καθολικά πρώτα ξεκινάει περιορισμένα και μετά επεκτείνεται.

Αυτό που έγραψες μου έφερε στο μυαλό το ποίημα του Νιμούλερ 

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί».

Έτσι και εδώ ξεκινάνε με το Όρεγκον σαν τεστ και αν δουν ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη κατακραυγή σιγά σιγά θα το εφαρμόσουν σαν γενική πολιτική σε όλο το airbnb και τότε θα συμπεριλαμβάνει και εσένα (εκτός αν δεν χρησιμοποιείς την υπηρεσία αλλά και πάλι δεν μένει μένεις απο έξω γιατί η αλυσίδα  δεν σταματάει αν δηλαδή αφήνουμε μια εταιρία να κάνει ότι θέλει θα δούν και άλλες ότι μπορούν να το κάνουν αυτό και ας μην είναι καν στον ίδιο χώρο ήδη το ζούμε αυτό βασικά πολλά πράματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο απο τον τραπεζικό χώρο μέχρι το καθημερινό εμπόριο) 

Εαν θελεις συμμετέχεις στην πλατφορμα του airbnb!!! δεν στο επεβαλε κανενας!!!! 

14 ώρες πριν, kalmik είπε

Eνα θεμα είναι η εξάλειψη των φυλετικών και άλλων κοινωνικών διακρίσεων που αφορά κυρίως τη δημόσια σφαίρα και είναι σωστή. Διαφορετικό το τι γίνεται μεταξύ ιδιωτών. Δηλ. πολύ απλά αν εγώ νοικιάζω ένα σπίτι ιδιωτικά έχω κάθε δικαίωμα με βάση την αρχή της ελευθερίας των συμβάσεων να ζητήσω πληροφορίες πριν  προχωρήσω σε συμφωνία ή όχι με το άλλο μέρος (υποψήφιο ενοικιαστή) με βάση τα κριτήρια που εγώ προσωπικά έχω σχηματίσει και τα οποία δεν υποχρεώνομαι να εξηγήσω σε κανένα. Π.χ. μπορεί κάποιος να έχει προβλημα να κάνει συναλλαγές με  πλούσιους, φτωχούς, άσπρους, μαύρους, κίτρινους, αρειανούς, οικογένειες με σκύλο, ζευγάρια που τους αρέσει το S/M sex κλπ. Στους αντίποδες είναι η υπερβολική πολιτική κορεκτίλα που σε λίγο θα λέει ότι δεν δικαιούσαι να ξέρεις για τον αντισυμβαλλόμενο μήπως και τυχόν είσαι προκατειλημμένος και θα τους το νοικιάζεις θες δεν θες μέσω υποχρεωτικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας. 

δεν σε αναγκαζει κανενας να είστε στο airbnb τι δεν καταλαβενεις;;;;;

11 ώρες πριν, Bullrich είπε

Για την περιπτωση του ξενοδοχειου δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει διοτι , ισως, και να θεωρειται δημοσιος χωρος με οτι αυτο συνεπαγεται για την χρηση του.

αλλα για την περιπτωση ενοικιασης, του ποιον θα βαλεις δηλαδη μεσα στο σπιτι σου , εκει νομιζω οτι κατι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.

Οπως σου ειπε και ο φιλος, ασε τι λεει ο νομος, στην πραξη τι γινεται.

Δεν σε αναγκασε κανενας να το κανεις airbnb!!!!!

10 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Δηλαδή δεν θα έχεις δικαίωμα να ξέρεις ποιός θα νοικιάσει το σπίτι σου. χμμμμμ πολύ δημοκρατικό.

Όχι εφόσον αποδεχτηκες τους ορους τις συμβασης!!! τι δεν καταλαβενετε;

8 ώρες πριν, dieksodo είπε

κανεις λαθος

το τι κανω τα λεφτα μου και το σπιτι μου δεν αφορα το κρατος αλλα εμενα και μονο

αν εγω δε θελω ενας απλυτος φοιτητης να μου το κανει μπο%()#@λο το σπιτι και προτιμω φοιτητριες ή αν περασω απο 40 ελεγχους αν καπνιζει αν εχει σκυλια γατια και παει λεγοντας ειναι απολυτο δικαιωμα μου. γιατι? γιατι απλουστατα κανενας νομος δεν εχεις δικαιωμα να καταστρεψεις την περιουσια μου.

απο κει και περα οσον αφορα τον νομο που λες υπαρχει και απλουστερη μεθοδος

Α) απλα δεν το νοικιαζω και τελειωσε. ποιος κερδιζει ετσι? κανεις. χανει και ο καθαρος σοβαρος καλος ενοικιαστης

Β) θα το νοικιασω μαυρα και δεν μπορεις να κανεις τιποτα

λαθος

καμια ελευθερια κανενος δε στερω

δεν ειναι στερηση ελευθεριας να μην παρεχεις υπηρεσια. ειδικα οταν υπαρχουν αλλοι που μπορουν να την παρεχουν. συγχεεις προφανως την ελευθερια με την δυνατοτητα.

οι λογοι για τους οποιους οι μαυροι ειχαν ξεχωριστες τουαλετες στην αμερικη ή καθοντουσαν σε διαφορετικες θεσεις στο λεωφωριο ή δεν μπορουσαν ευκολα να παρουν δανεια απο τραπεζα ηταν προφανεις. οταν ζεις και συμπεριφερεσαι με ενα τροπο που δεν συναδει με τους αλλους δεν μπορεις να απαιτεις και τα ιδια δικαιωματα με τους αλλους. πχ αν η οικονομικη σου κατασταση και η επαγγελματικη σου ιδιοτητα δεν συνιστα εγγυηση δεν θα παρεις δανειο. αν εισαι βρωμιαρης δεν θα σε δεχτει ο αλλος στο μαγαζι του . αν συμπεριφερεσαι σα ζωο θα σε βαλουν με τα ζωα (στην αφρικη υπηρχαν διαφορετικα βαγονια για λευκους και για μαυρους)

ακομα και σημερα τα ποσοστα βιας και εγκληματικοτητας ειναι εξαιρετικα ανισα.

ειναι χαρακτηριστικος ο ρατσισμος στις ΗΠΑ οπου στα σχολεια αν μαυρο παιδι δειρει λευκο δεν τρεχει τιποτα ενω αν λευκο αγγιξει μαυρο παιρνει αποβολη αμεσως για να μπορεσει ο σχολαρχης να εξισσοροπησει τα quota του και να μην φανει ρατσιστης

αρα δεν ειναι θεμα φυλετικο ειναι θεμα κοινωνικο. οι κινεζοι πχ και οι εβραιοι γιατι δεν εχουν τετοια προβληματα?

οτι νανε πραγματικα!!!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...