Προς το περιεχόμενο

Το Airbnb ξεκινά να κρύβει τα ονόματα των ενοικιαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Η αξιολογησεις που εχει ? θετικές ή αρνητικες.

Στην πορεία θα τις βγάλουν τις αρνητικές όπως στο YouTube. Θα τις βλέπει μόνο ο ίδιος o ενοικιαστής!

27 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Η εικονα του?(οψη εμφανιση κλπ)

Ούτε αυτό θα παίζει σημαντικό ρόλο αργότερα. Θα υπάρχει Α.Ι. που θα αλλάζει τα ρούχα και το χτένισμα του ενοικιαστή και θα τον τοποθετεί μέσα σε λαμποργκίνι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/1/2022 at 10:33 ΜΜ, Dr_Pepper said:

όχι δεν ειναι "άλλο"  είναι νόμος (εφαρμογή ίσης μεταχείρισης https://www.e-nomothesia.gr/kat-nomothesia-genikou-endiapherontos/n-3304-2005.html

Δεν είναι "σπίτι μου ότι θέλω κάνω"  γιατί δεν ειναι "απλά" σπίτι σου απο την στιγμή που το νοικιάζεις παρέχεις υπηρεσία και θα πρέπει να συμμορφώνεσαι με τον νόμο. 

Ναι στο σπίτι σου αν δεν το νοικιάζεις σε άλλον και ειναι προσωπική σου χρήση έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις ποιον θέλεις να βάλεις μέσα/φιλοξενήσεις/συζήσεις κτλ  επίσης έχεις το δικαίωμα να φέρνεις όποιον/όποια θέλεις σε ότι αριθμό θέλεις και να κάνετε ότι θέλετε... 

Αν όμως το κάνεις σαν υπηρεσία (οίκος ανοχής) πάλι πρέπει να ακολουθήσεις τους νόμους και ας ειναι σώμα σου και σπίτι σου. 

Αν δεν σαρέσει μην χρεώνεις έτσι θα μπορείς να διαλέγεις όποιο ταίρι θέλεις με ή χωρίς προφιλάξεις και όποτε θέλεις και να το μπάζεις μέσα όταν και όποτε θέλεις. 

Όταν αρχίζεις να χρεώνεις όμως αλλάζει το πράμα. 

Υ.Γ δεν υπονοώ τίποτα απλά το έφερα σαν παράδειγμα γιατί νομίζω ξεδιαλύνει την κατάσταση καλύτερα αν μπερδεύεσαι στο θέμα ιδιοκτησία και νόμους απο την στιγμή που ακόμη και με το σώμα του κάποιος δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει αν και εφόσον το διαθέτει ως υπηρεσία. 

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα, αλλά στην Αγγλία που μένω ο ιδιοκτήτης σε υποχρεώνει να περάσεις από πολούς ελέγχους πρίν νοικιάσεις το σπίτι του. Ζητάει συμβόλαιο και payslips από τη δουλειά σου. Ελεγχο DBS (κάτι σαν ποινικό μητρώο), ζητάει συστατικές επιστολές απο γνωστούς σου και διάφορα άλλα. Και αν δει οτι κάτι από αυτά δεν του αρέσει δεν σου νοικιάζει το σπίτι του (αν π.χ. θεωρήσει οτι ο μισθός σου είναι χαμηλός)

Εγώ όταν είχα πρωτοέρθει κανείς δεν μου νοίκιαζε σπίτι και αναγκάστηκα και πλήρωσα τον πρώτο χρόνο προκαταβολικά (12.000 λίρες) για να δεχτεί τελικά μονο ένας !

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, koutsis said:

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα, αλλά στην Αγγλία που μένω ο ιδιοκτήτης σε υποχρεώνει να περάσεις από πολούς ελέγχους πρίν νοικιάσεις το σπίτι του. Ζητάει συμβόλαιο και payslips από τη δουλειά σου. Ελεγχο DBS (κάτι σαν ποινικό μητρώο), ζητάει συστατικές επιστολές απο γνωστούς σου και διάφορα άλλα. Και αν δει οτι κάτι από αυτά δεν του αρέσει δεν σου νοικιάζει το σπίτι του (αν π.χ. θεωρήσει οτι ο μισθός σου είναι χαμηλός)

Εγώ όταν είχα πρωτοέρθει κανείς δεν μου νοίκιαζε σπίτι και αναγκάστηκα και πλήρωσα τον πρώτο χρόνο προκαταβολικά (12.000 λίρες) για να δεχτεί τελικά μονο ένας !

Συμφωνούμε σε αυτό. Τα κριτήρια όμως όπως λες είναι αντικειμενικά και όχι φυλετικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Συμφωνούμε σε αυτό. Τα κριτήρια όμως όπως λες είναι αντικειμενικά και όχι φυλετικά.

 

Δεν είναι καθαρά φυλετικά αλλά συνεχίζουν να είναι κριτήρια βάσει των οποίων μπορεί να σου αρνηθεί. Δεν βάζει δηλαδή οποιονδήποτε στο σπίτι του όπως έλεγε κάποιος πιο πάνω ότι ισχύει για την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/1/2022 at 6:28 ΜΜ, fysikos said:

Το προβλημα ξεκινά απο την δυνατότητα του ιδιοκτήτη να ακυρώσει την κράτηση ενώ έχει εμφανίσει διαθέσιμο το κατάλυμα.

Αυτο μπορει να γινει για 256 διαφορετικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...