Προς το περιεχόμενο

Netflix: Αυξήσεις στο κόστος συνδρομής στις Η.Π.Α και Καναδά


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι γράφετε αστεία για πειρατεία να ξέρετε πως δεν είναι όλοι γνωστές ή νέοι να μπλέκονται με πειρατεία. Πχ έχω βάλει στους γονείς μου netflix και βρήκαν την υγεία τους. Επομένως να ευχόμαστε να μην έρθει και εδώ που αμφιβάλλω.

 

 

ΥΓ:Στην πειρατεία συγκαταλέγεται και το streaming . Δεν έχουν όλοι γνώσεις για tv box ούτε υπολογιστή στο σπίτι. Μια smart tv όμως και είσαι μπόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ducatista είπε

Ρε παιδιά άσχετο με την αύξηση του Netflix που την καταλαβαινω γιατι θεωρητικά θα πάνε τα χρήματα σε αναβάθμιση της ψυχαγωγίας μας δηλαδή νέες σειρές-ταινίες  με μεγαλύτερο μπάτζετ από την παραγωγή του νετφλιξ εμενα με πονάει το 12-13ρι δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό που δίνω  στο YouTube κάθε μήνα για να παρακολουθώ χωρίς διαφημίσεις θεωρώ ότι είναι πολλά μια τιμή γύρω στα 5 ευρώ θα ήταν οκ.. και εντάξει δεν είναι για το  5ευρω αλλά  όπως είπε και ένας φίλος μαζεύονται όλα... δηλαδή εγώ έχω  YouTube premium Netflix 4k HBO (που η προβολή γίνεται μόνο από ταμπλετ και κινητό ελεος) έχω nova OTE TV και μερικά ακόμη  τύπου ps plus Spotify Alexa κλπ είναι περίπου 150 με 170 πάγιο κάθε μήνα και δεν βάζω και τις 2 συνδέσεις που έχω που είναι και άλλα χρήματα..  Θεωρώ εν ολίγοις ότι η ψυχαγωγία μας θα έπρεπε να είναι πιο φθηνή αλλά το ίδιο ποιοτική....

Μαζί σου φίλε μου, τα ίδια κι εγώ - πρόσθεσε και Amazon Prime (έτσι κι έτσι, αλλά έχω δει και μερικά διαμάντια), συν Apple TV & Gaming συνδρομές, έχουμε λαλήσει.... .Ανετα πιάνω το 120άρι το μήνα, και βάλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε πολύ απλά να μην είχε τόση σαβούρα και να κρατούσε χαμηλά τις τιμές. Μου θυμίζει τα παλιά βιντεοκλάμπ (έτσι ξεκίνησε) που είχε ότι σαβούρα μπορούσες να φανταστείς κι όταν τους ρώταγες γιατί τα παίρνετε αυτά σου έλεγαν ότι εκβιαστικά στο πασάρουν οι εταιρείες διανομής. 1 καλό και 4 σκάρτα, τζίρος να γίνεται. Στην περίπτωση του Netflix όμως αυτό δεν συμβαίνει γιατί τώρα αυτό είναι σε θέση ισχύος. 

Προτιμώ λιγότερο περιεχόμενο και λογικές τιμές. Πολύ σαβούρα ρε σεις σε σημείο πω θάβονται και τα διαμαντάκια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Και τι θα γίνεται με σχεδόν όλο τον πλανήτη που έχει dynamic ip ή με το ότι προσφέρει η ίδια δυνατότητα να βλέπεις από το κινητό/tablet όπου κι αν είσαι? 😛

Εννοούσα στην ταυτόχρονη θέαση να πρέπει να είσαι στην ίδια διεύθυνση, εγώ σαλόνι, η σύζυγός στο τάμπλετ π.χ. όχι να κλειδώνει με μια συγκεκριμένη IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που και τεχνικά, και λογικά δεν μπορώ να καταλάβω από χρόνια, είναι το εξής:

Γιατί δεν υπάρχει ένα Global Streaming Service, που να περιέχει όλες τις ταινίες του πλανήτη, και τις σειρές, ξαναλέω Global, με τις ανάλογες υποδομές προφανώς και την επένδυση που θα απαιτηθεί.....

Και δώσε μας ρε φίλε, με την ανάλογη ΧΡΕΩΣΗ, ό,τι επιλέξουμε από το content σου, όταν το θέλουμε. Και εφόσον βεβαια μας επιτρέπει το bandwidth του καθενός μας, που στις μέρες μας δεν είναι πρόβλημα.
Παράδειγμα: Ηθελα να δω το Bond, No time to die. Η παραγωγ΄ή-του το κρατούσε στο ψυγείο, λόγω πανδημίας, ώστε να κάνει πρεμιέρα στις αίθουσες, όταν και ...οπόταν. Τι μυαλά είναι αυτά??

Γιατί ρε μλκες??  Στρήμαρέ-τη ρε την ταινία, μέσω όποιου partner θες εσύ, και βάλε με να πληρώσω, εκείνη τη στιγμή, και με το μαμημένο premium που θέλεις. Ενοικίαση 24 ώρου? Μάλιστα. 30 ευρώ φίλε μου, αν θες να δεις τον τελευταίο Bond. (παράδειγμα λέω). ΟΚ, θα τα δώσω,  δώρο ένα βράδυ στον εαυτό μου, σιγά, δεν θα το κάνω κάθε μερα.
Από εκεί και ύστερα.
Η φίλη μου, ψαχνει να δει πχ το The eternal sunshine of a billiant mind? δε θυμάμαι. Ωραία. Δώσε μου ρε φίλε τη δυνατότητα να τη δω, ή να την κατεβάσω, με χρέωση κάρτας εκείνη τη στιγμή!!
Τι σκ.τα? Τόσο δύσκολο είναι? Πού τις έχουν όλες αυτές τις μυριάδες ταινίες τα στούντιο?? Σε αποθήκες να σκονίζονται? (lol)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

  

Καλά πέρα ότι πολλές απο αυτές ειναι παλιές και μπορείς να τις δείς και τζάμπα (ή αλλού πχ Hulu/amazon+ κτλ) ή δεν υπάρχουν οι καινούργιες σεζόν σε όσες έχουν (ή βγαίνουν πολύ καθυστερημένα διαθέσιμες στο netflix) 

εγώ το έχω γυρίσει στο πειρατικό απο ανάγκη. 


 

1. Η λίστα των σειρών είναι αποκλειστικές παραγωγές του Netflix. Πού αλλού τις βρίσκεις και πώς τις βρίσκεις δωρεάν;

2. Ποια ζωτική ανάγκη σε οδήγησε να βλέπεις πειρατικά; (το σχόλιο μου είναι καλοπροαίρετο, η άποψή μου για την πειρατεία παρατίθεται παρακάτω και ζητώ συγγνώμη αν θίξω κάποιο).

 

Γενικά το θέμα της πειρατείας στην Ελλάδα έχει ως εξής: σε μια χώρα που το κόστος ελέγχου/περιορισμού της πειρατείας υπερβαίνει το κέρδος από αυτό τον έλεγχο αφήνονται οι κάτοικοι να κατεβάζουν αβέρτα torrents. Οι πειρατές διανθίζουν την επιχειρηματολογία υπέρ της πειρατείας με ατάκες του στυλ "ο μισθός είναι τόσος, πόσες συνδρομές να έχω για να τα έχω ΟΛΑ". Υπάρχει δε ένας συμφορουμίτης που γράφει συχνά πυκνά σε τέτοια threads και η επιχειρηματολογία του υπέρ της πειρατείας είναι ότι δε βρίσκει λέει Bluray versions των ταινιών που θέλει να δει παρά μόνο σε torrents (ενώ υπάρχουν τα πάντα σε Bluray DVD στο Amazon με το πάτημα ενός κουμπιού). 

Σε χώρες όπως η Γερμανία, Αγγλία και ΗΠΑ ο έλεγχος είναι τέτοιος που δεν μπορείς να κατεβάσεις κάτι από torrents. Ο μοναδικός λόγος που κατεβάζει κάποιος κάτι πειρατικά είναι γιατί είναι τζάμπα. Όλα τα άλλα είναι ψευτοδικαιολογίες. 

Όπως είπα, ξέρω ότι από το σχόλιο μου θα θιχτούν κάποιοι αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω προσωπικές αντιδικίες κοκ. Κατέβαζα και εγώ πειρατικά προγράμματα, ταινίες και σειρές στο παρελθόν και ο λόγος που το έκανα ήταν απλός: ήταν τζάμπα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

1. Η λίστα των σειρών είναι αποκλειστικές παραγωγές του Netflix. Πού αλλού τις βρίσκεις και πώς τις βρίσκεις δωρεάν;

 

Δεν θα κάτσω να τις πάρω μια μια πχ το Νο1 που έχεκι Kobra Kai θυμάμαι το είδα στο youtube τζαμπα (χωρίς trial ) το 2019 νομίζω ή κάπου εκει.

Δεν μιλάμε για πειρατικό Upload αλλά επίσημα απο την premium υπηρεσία τους κάποια πράματα μπορείς να τα δεις δωρεάν χωρίς να πληρώσεις .

Και ακόμη και σήμερα βλέπω το έχουν τζάμπα
 

 

4 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

2. Ποια ζωτική ανάγκη σε οδήγησε να βλέπεις πειρατικά; (το σχόλιο μου είναι καλοπροαίρετο, η άποψή μου για την πειρατεία παρατίθεται παρακάτω και ζητώ συγγνώμη αν θίξω κάποιο).

 

Αν είναι καλοπροαίρετο τότε γιατί δεν διάβασες το πόστ μου που το περιγράφω αναλυτικά και μάλιστα βάζεις και ειρωνικά το "ζωτική" λες και θα πρέπει να υπάρχει ζωτική ανάγκη για να μην πληρώνω το netflix... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πληθωρισμός με τον Μπαιντενόπουλο έχει φτάσει το 7%. Η αύξηση είναι 10%. Ή κάνουν αρπαχτή ή περιμένουν να πάει ακόμα καλύτερα η οικονομία υψηλότερα ο πληθωρισμός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godfather0991 είπε

 Το κακό με το netflix είναι ότι μάλλον δεν έχει την πολυτέλεια ή δεν θέλει να δίνει ευκαιρίες σε σειρές και τις κόβει νωρίς στην μια ή δυο σαιζόν οπότε δύσκολα να σχηματίσεις μια ολοκληρωμένη άποψη. 

Εγώ θεωρώ ακριβώς το αντίθετο το μεγάλο κακό. Καμία σειρά που πετυχαίνει δεν την τελειώνει εγκαίρως πριν την ξελαστιχωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πότε θα βάλεις Stremio ρε; Τα Χριστούγεννα; Το Πάσχα με τον Άγιο Βασίλη;

- Αφού τα έχουμε πει εκατό χιλιάδες φορές ρε μαλάκα. Το Stremio και ο Κορυδαλλός πάσχουν! Θέλω να πληρώνω τουλάχιστον €100 το μήνα σε συνδρομές streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos121 είπε

Δεν νομιζω πως βαζει κανεις νετφλιξ για τις ταινιες του αλλα για τις σειρες.

Και γιατι να με νοιαζει αν ειναι παραγωγες του ιδιου του νετφλιξ η αγορασμενες;

Μπορω να τις δω;

Ο αλλος παραπανω παρεθεσε ολοκληρη λιστα με σειρες διαμαντια

 

 

Διαμάντια και έχεις μέσα πχ το Sex Education.. OK..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Για πες μας πέντε έξι ταινίες παραγωγές του νετφλιξ που έχεις δει και αξίζουν 

Απο αυτες που εχω δει να προτεινω

Okja

The Platform

Uncut Gems

What Happened To Monday

Dhamaka

El Camino

Marriage Story

Dont Lokk Up

 

Και εχω ακουσει καλα λογια για τα

The Irishman

Roma

The Other Side of the Wind

The Ballad of Buster Scruggs

The Dig

The Mitchells vs the Machines

Ma Rainey’s Black Bottom

Mudbound

Da 5 Bloods

Mank

 

Και σιγουρα υπαρχουν και αλλες αξιολογες ταινιες παραγωγης netflix. Απο σειρες μην αρχησω να γραφω γιατι θα τελειωσω αυριο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...